ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରଶାସନ ଜ୍ଞାତରେ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ

ପ୍ରଶାସନ ଜ୍ଞାତରେ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ
ରସୁଲପୁର,୧୦।୧୨(ଡିଏନ୍‌ଏ) ରସୁଲପୁର ତହସିଲ ବାଲି ମାଫିଆ ଓ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ଭୂ-ସ୍ବର୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ତହସିଲ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବେଆଇନ କାରବାରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ରସୁଲପୁର ତହସିଲ ଅଧୀନରେ ପହଁଗା, ଆଦମପୁର, କସ୍ପା, ନରସିଂହପୁର, ସାମନ୍ତରାପୁର ଭଳି ୫ଟି ସର୍କଲ ରହିଛି । ଏହି ସର୍କଲ ଅଧୀନରେ ବର୍ଷସାରା ଶହ ଶହ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ଜଳୁଛି । ପହଁଗା ସର୍କଲର ପହଁଗାର ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀପଠା, ଯୋକଡିଆ, କସ୍ପା ଅଧୀନ ସିଂହାପୁର, ମାଣତୀର, ବାରବାଟୀ, ଆଦାମପୁର ସର୍କଲର ନଠୁଆବର, ଆଦମପୁର, ଟାକୁଆଠେଙ୍ଗ, ନରସିଂହପୁର ସର୍କଲର ଭୋଟକା, ମୁଗୁପାଳ, ନରସିଂହପୁର, ସାମନ୍ତରାପୁର ସର୍କଲର ରାଜେନ୍ଦ୍ରପୁର, ସାମନ୍ତରାପୁର ଭଳି ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ଗୁଡିକ ରହିଛି । ଇଟା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କେବଳ ବର୍ଷା କିଛିମାସକୁ ଛାଡିଦେଲେ ବାକି ଦିନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଆଇନକୁ ଆଖିଠାର ମାରି ଇଟା ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି । ଜନବସତି ମଝିରେ ଇଟାଭାଟି ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥିରୁ ନିର୍ଗତ ଧୂଆଁ ପରିବେଶକୁ ଦୂଷିତ କରିବା ସହ ସାଧାରଣ ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଇଟା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସରକାରୀ ଜମିକୁ କବ୍‌ଜା କରି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ତହସିଲ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀର ଜାବରା ପଞ୍ଚାୟତର ଜାବରା, କଣ୍ଠିଆକଣ, ସିଂହାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବ୍ରାହ୍ମଣବାଡ, ବାରବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତର ପଦ୍ମପୁର, କଲଣ ପଞ୍ଚାୟତର କଲଣ, ରାଜେନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ହାଟସାହି, ଅତଲାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଅତଲାପୁର, ସାମନ୍ତରାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବଡଚପୋଇ, ମଙ୍ଗରାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଲଙ୍କାବାଲି ସାହି, ମହେଶ୍ୱରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଚାନ୍ଦପୁର, ବ୍ରହ୍ମବରଦା ହାଟ ପ୍ରଭୃତି ସ୍ଥାନରେ ବେଆଇନ ବାଲିଘାଟ ରହିଛି। ସେହିଭଳି ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀର ଶ୍ରୀବନ୍ତପୁର, ଯୋକଡିଆ, ଟିକରପଡା, ଗନ୍ଧଣ, ଖଣ୍ଡିତର, ବାହାଦଲାପୁର, ପରିଡାବାଦ ପ୍ରଭୃତି ସ୍ଥାନରୁ ବେଆଇନ ବାଲି ଉଠାଣ ହେଉଛି । ଛିଣ୍ଡା ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀଗର୍ଭରୁ ରସୁଲପୁର, ଭୋଟକା, ଗନ୍ଧଣ, ବଡକଇଁଚି, ଟିକରପଡା ପ୍ରଭୃତି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକେ ବାଲି ଉଠାଇ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏସବୁ ଘାଟରୁ ବାଲି ଉଠାଇ ମାଫିଆମାନେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲାଣ କରି ମାଲାମାଲ ହେଉଛନ୍ତି । ବେଆଇନ ବାଲି ଘାଟକୁ ନେଇ ନାନା ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଓ ମାଫିଆ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଏହା ପଛରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଥିବାରୁ ଅଭିଯୋଗ ଗୁଡ଼ିକ ନାଲିଫିତା ତଳେ ସୀମିତ ରହୁଛି। ରାଜସ୍ବ ଅଧିକାରୀଗଣ ବେଆଇନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେବଳ ଜରିମାନା ନେଇ ଘଟଣାକୁ ଚପାଇ ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଦୁଇମାସ ତଳେ ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ତହସିଲଦାର ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଏ ଦିଗରେ ତଥ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତହସିଲଦାର ରାଉତଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ନୂଆ କରି ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ନରସିଂହପୁର ସର୍କଲର ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଦୁର୍ଯୋଧନ ଷଡଙ୍ଗୀ କୁହନ୍ତି, ୬ରୁ ୭ବର୍ଷ ହେବ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ଚାଲିଛି। ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ମିଳିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ସର୍କଲରେ ଚାଲିଥିବା ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହେଲେ ନରସିଂହପୁର ସର୍କଲରୁ ବନ୍ଦ ହେବ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିକନ୍ଦରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପତରାଜପୁର ଗାଁର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେନାପତିଙ୍କ ପୁଅ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାର୍ଶଘାଇ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବମୀ ତଥିରେ ନିରଞ୍ଜନ ବସ୍ତିଆଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ଏରସମା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏରସମା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାର ମାତ୍ର କିଛି ବାଟ ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଢଳାଇ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସୀନ୍ଦା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ।

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ  ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗରଦପୁର ହାଟ ପଡିଆରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୁର୍ତ୍ତିଗୁଡକ ସୁ ସର୍ଜିତ ଆଲୋକ ମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଉଠିଛି।

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାଟକୁରା ବିଧାୟକ ବେଦ ପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ବୁଲି ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ମହାକାଳପଡା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ମାଲିକମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖୁଲମଖୁଲା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। 

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଟକୁରା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବେଡାରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବାହ୍ୟ ପରିମଳ ମୁକ୍ତ ଗଢି ତୋଳିବା ପାଇଁ ସ୍ବଛ ଭାରତ ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ  ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ଗୋକୁଳା ନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏହି ବୈଠକରେ ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ ହୋଇଛି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ଆଳି,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୂଜା ବଜାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଫୁଡ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସେଫ୍ଟି ଓ ଆଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗୁରୁବାର ବଜାରର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବଜାର, ନିଆଳ ହାଟ, ରାଜବାଟୀ ରୋଡ ଓ ଆଳି ମେଡିକାଲ ରୋଡରେ ଥିବା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଷ୍ଟଲ୍‌ ଓ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି।

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୮।୧୦- ସହରର ସାରଙ୍ଗଠାରେ ଗତ ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡ଼ା ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ।

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀ, ୧୮ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମା’ଙ୍କ ଆଗମନ ନେଇ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି।    ନବମୀରେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମା’ଙ୍କ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ଚଢେଇଧରା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଆରୁହା ବଜାର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଜଗଜ୍ଜନନୀଙ୍କ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଗଣିଆ,୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହାନଦୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ଓ ବଡ଼ଶିଲିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।