ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଜୁସେତୁ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାପକ ପିସି କାରବାର

ବିଜୁସେତୁ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାପକ ପିସି କାରବାର
ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୦।୧୨ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ତଥା ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ କରି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୧ ମସିହାରୁ ପ୍ରଣୀତ ବିଜୁ ସେତୁ ଯୋଜନାର ଅଗ୍ରଗତି ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଗ୍ରାମ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଜନ-୨ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ହୋଇଛି। ବିଭାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ୧୯ଟି ସେତୁ ମଧ୍ୟରୁ ୯ଟିର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିଛି। ଏଥିରେ ଆବଣ୍ଟିତ ୫୩କୋଟି ୬୫ଲକ୍ଷ ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରୁ ୩୬କୋଟି ୫୬ଲକ୍ଷ ୨୭ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇସାରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ନୂତନ ଭାବେ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ୩ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଏଯାଏ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୨ଟି ବିଜୁ ସେତୁ ପାଇଁ ୪କୋଟି ୮୩ଲକ୍ଷ ୫୯ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ହେଲେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି ଓ ଆନ୍ତରିକତାର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଠିକ ସମୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ତାହା ଲକ୍ଷ୍ୟଭ୍ରଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଜିଲାର ଅଧିବାସୀଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗର ପ୍ରମୁଖ ମାଧ୍ୟମ ହେଉଛି ସଡ଼କ ପଥ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି ସତ ହେଲେ ଠିକାକାମକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। ଜିଲାର ଯେକୌଣସି ବିଜୁ ସେତୁ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦେଖିଲେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ଏହାର ସଫଳତା ନିରୂପଣ କରି ହେବ। ଗମନାଗମନରେ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳ ଯେତେ ସୁଦୃଢ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସେହି ଅନୁପାତରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଜନା ବ୍ୟତୀତ କେବଳ ବିଜୁ ସେତୁ ଯୋଜନାରେ ଏଯାବତ୍‌ ୩୬କୋଟି ୫୬ଲକ୍ଷ ୨୭ହଜାର ଟଙ୍କା ବିନଯୋଗ ହୋଇସାରିଛି। ହେଲେ ବିନିଯୋଗ ତୁଳନାରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସେତେଟା ଲାଭବାନ ହୋଇପାରି ନାହାନ୍ତି। ପିସି କାରବାର ବଳରେ ବିଭାଗୀୟ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଠିକାଦାର ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି। ଧର୍ମଶାଳା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ୧୫ଟି ଓ ବଡଚଣା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ୪ଟି ବିଜୁ ସେତୁ ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ସେଥିରୁ ୧୪୫.୨୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଚାରବାଟିଆ ନଦୀ ଉପରେ ହରିଦାଶପୁର-କୋହ୍ଲାରୋଡ ସେତୁ, ୧୪୨.୧୯ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ରସୁଣା ନାଳା ଉପରେ ନରସିଂପୁର-ଶିକଚିଲାବାଗ, ୧୫୮.୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କେଲୁଅ ନାଳା ଉପରେ ତଳୁଆ-ମୁଷାଟିକିରି, ୧୬୦.୮୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଶଗଡ଼ିଆ ନାଳ ଉପରେ ସୁନ୍ଦୁରିଆ ରାସ୍ତାକୁ ସେତୁ, ୫୫.୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବାଉଁଶଘାଇ ନାଳ ଉପରେ ପନ୍ତୁରୀ ରାସ୍ତାକୁ ସେତୁ, ୧୬୦.୯୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଅଞ୍ଜିରା ନାଳା ଉପରେ ବଲାଙ୍ଗିଆ, ୯୬.୬୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଗୋହିରାଟିକିରା ନାଳା ଉପରେ କବାଟବନ୍ଧ-ରଖିଦେଈପୁର, ୧୪୯.୩୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ହାଇଲେବୁଲ କେନାଲ ଉପରେ ଖଇରା-ଧାନମଣ୍ଡଳ ଭାୟା ଶାସନପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର, ୨୪୦.୮୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଗୁଡିପାଣିଆ ନାଳା ଉପରେ ହରିପୁର-କରଜଙ୍ଗା ସେତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ୧୫୪.୮୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କଇଁବିଲ ନାଳା ଉପରେ କଣ୍ଟିଗଡିଆ ସେତୁ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡି ରହିଛି। ଏହି ସେତୁ ପାଇଁ ୧୧୬.୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ହୋଇ ସାରିଛି। ସେହିପରି ୫୯୮.୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସାନଗେଙ୍ଗୁଟୀ ନଦୀ ଉପରେ ଶୁକଦେଇପୁର ସେତୁ, ୧୦୭୬.୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବଡଗେଙ୍ଗୁଟୀ ନଦୀ ଉପରେ ନୂଆହାଟ ସେତୁ, ୨୪୧.୦୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଦପ୍ପା ନାଳ ଉପରେ ଚଣ୍ଡୀପୁର ସେତୁ, ୩୯୯.୭୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କୁଆଁରିଆ ନଦୀ ଉପରେ ରାହାଡପୁର, ୧୦୩.୭୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରାହାସୋଳା ନାଳା ଉପରେ ନୂଆସୁଙ୍ଗୁଡା, ୧୪୮୩.୪୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କେଲୁଅ ନଦୀ ଉପରେ ଅରାବଳ-ରମ୍ଭାପୁର ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ରାଉତରାପୁର-କୁଣ୍ଡପାଟଣା ରାସ୍ତାର ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି। ଏହାର ହାଇଡ୍ରୋଲିକ ସମ୍ପର୍କିତ ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ବିଭାଗୀୟ ଅଧୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇସାରିଛି। ଶଗଡିଆ ନାଳ ଉପରେ ନରସିଂପୁର-ପିପିଲିଡିହ ସେତୁ ଏବଂ କୁଆଁରିଆ ନାଳା ଉପରେ ଚମ୍ପାପୁର-କୋହ୍ଲ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେବେ ବିଜୁ ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଆବଣ୍ଟିତ ଅନୁଦାନରୁ ୫ ରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏ ବ୍ୟାପକ ପିସି ରାଜ ଚାଲିଥିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟର ମାନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ବିଧାୟକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ବିଧାନସଭା ତାରକା ଚିହ୍ନିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଲୋକନାଥ ମିଶ୍ର ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୯ଟି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଏବଂ ୩୬୫୬.୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, ସାଗଡିଆ ଓ କୁଆଁରିଆ ନଦୀ ଉପରେ ନୂତନ ଭାବେ ୩ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ତେବେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ କୌଣସି ଅନିୟମିତତା କିମ୍ବା ପିସି କାରବାର ହେଉ ନ ଥିବା ସେ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିକନ୍ଦରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପତରାଜପୁର ଗାଁର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେନାପତିଙ୍କ ପୁଅ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାର୍ଶଘାଇ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବମୀ ତଥିରେ ନିରଞ୍ଜନ ବସ୍ତିଆଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ଏରସମା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏରସମା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାର ମାତ୍ର କିଛି ବାଟ ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଢଳାଇ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସୀନ୍ଦା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ।

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ  ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗରଦପୁର ହାଟ ପଡିଆରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୁର୍ତ୍ତିଗୁଡକ ସୁ ସର୍ଜିତ ଆଲୋକ ମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଉଠିଛି।

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାଟକୁରା ବିଧାୟକ ବେଦ ପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ବୁଲି ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ମହାକାଳପଡା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ମାଲିକମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖୁଲମଖୁଲା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। 

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଟକୁରା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବେଡାରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବାହ୍ୟ ପରିମଳ ମୁକ୍ତ ଗଢି ତୋଳିବା ପାଇଁ ସ୍ବଛ ଭାରତ ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ  ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ଗୋକୁଳା ନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏହି ବୈଠକରେ ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ ହୋଇଛି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ଆଳି,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୂଜା ବଜାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଫୁଡ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସେଫ୍ଟି ଓ ଆଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗୁରୁବାର ବଜାରର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବଜାର, ନିଆଳ ହାଟ, ରାଜବାଟୀ ରୋଡ ଓ ଆଳି ମେଡିକାଲ ରୋଡରେ ଥିବା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଷ୍ଟଲ୍‌ ଓ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି।

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୮।୧୦- ସହରର ସାରଙ୍ଗଠାରେ ଗତ ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡ଼ା ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ।

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀ, ୧୮ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମା’ଙ୍କ ଆଗମନ ନେଇ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି।    ନବମୀରେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମା’ଙ୍କ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ଚଢେଇଧରା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଆରୁହା ବଜାର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଜଗଜ୍ଜନନୀଙ୍କ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଗଣିଆ,୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହାନଦୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ଓ ବଡ଼ଶିଲିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।