Dharitri News
ବ୍ରହ୍ମପୁର

୭୫ ସ୍କୁଲରେ ପଡ଼ିଲା ତାଲା

୭୫ ସ୍କୁଲରେ ପଡ଼ିଲା ତାଲା ଛତ୍ରପୁର,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ୭୩ଟି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍କୁଲରେ ୧୦ କିମ୍ବା ଏହାଠାରୁ କମ୍‌ ପିଲା ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ଏବଂ ଗୋଟିଏ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ମିଶ୍ରଣ ଲାଗି ଏହି ସବୁ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ସ୍କୁଲରେ ୧୦ କିମ୍ବା ଏହାଠାରୁ କମ୍‌ ଥିବା ପିଲା ଯୋଗୁ ୫୮ଟି ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଗୋଟିଏ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ୧୫ଟି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆସିକା, ଭଞ୍ଜନଗର ଓ ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକରେ ୪ଟି ଲେଖାଏ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବେଗୁନିଆପଡା, ବେଲଗୁଣ୍ଠା, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ, କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର, ଛତ୍ରପୁର ଓ ପୋଲସରା ବ୍ଲକରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ, ବୁଗୁଡା, ସାନଖେମୁଣ୍ଡି, ଶେରଗଡ ଓ ସୋରଡା ବ୍ଲକର ୨ଟି ଲେଖାଏ, ଧରାକୋଟ ବ୍ଲକର ୨୧ଟି, ଦିଗପହଣ୍ଡି ଓ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ୯ଟି ଲେଖାଏ, ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଓ ହିଞ୍ଜିଳି ବ୍ଲକର ୩ଟି ଲେଖାଏ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି।

Model This Week

ସୁରଶ୍ରୀ
Pilanka Dharitri

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବାଇକ୍‌ ପୋଡ଼ିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ବାଇକ୍‌ ପୋଡ଼ିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି/ଭୀଷ୍ମଗିରି,୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଭୀଷ୍ମଗିରି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟ ଗୋପବନ୍ଧୁନଗରର ରବୀନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ବାଇକକୁ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ପୋଡ଼ି ଦେଇଥିବା ସେ ମଙ୍ଗଳବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଠିକାଦାର, ଲାଇନ୍‌ ମ୍ୟାନ୍‌ ଗିରଫ

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଠିକାଦାର, ଲାଇନ୍‌ ମ୍ୟାନ୍‌ ଗିରଫ

ବୁଗୁଡ଼ା, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡା ବ୍ଲକ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାମ କରୁଥିବା ମାଣିତରା ସେକ୍ସନର ଲାଇନ୍‌ ମ୍ୟାନ୍‌ ଜୀବନ ଜୟ ଲେଙ୍କା ଓ ଠିକାଦାର ବିଭୂପ୍ରସାଦ ସାହୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ଅଭିଯୋଗରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୧୫।୧ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀ ପୋକ୍‌ସୋ କୋର୍ଟରେ ସୋମବାର ଏକ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର ଶେଷ ହୋଇ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଅତିରିକ୍ତ ଦୌରାଜଜ୍‌ ତଥା ପୋକ୍‌ସୋ କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ସୁଶାନ୍ତ ପଟେଲ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି । ଜରିମାନା ଅନାଦାୟ ଅଧିକ ୧ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

୨ ସାଇକେଲ, ଶାଳ କାଠ ଜବତ: ୨ ଗିରଫ

୨ ସାଇକେଲ, ଶାଳ କାଠ ଜବତ: ୨ ଗିରଫ

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅରବିନ୍ଦ ନଗରଠାରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚଢାଉ କରି ୨ଟି ସାଇକେଲ ଓ ୪ ଘନ ଫୁଟର ସାଇଜ ଶାଳକାଠ ଜବତ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶକୁ ଏଏପିର ବିରୋଧ

ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶକୁ ଏଏପିର ବିରୋଧ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧- ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକୁ ଆମ୍‌ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି(ଏଏପି) ତରଫରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ଦଳ ତରଫରୁ ପୁରୁଣା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବଡ଼ମେଡିକାଲରେ ଦଲାଲଗିରି ବିରୋଧରେ ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରା

ବଡ଼ମେଡିକାଲରେ ଦଲାଲଗିରି ବିରୋଧରେ ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧- ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଏକାମାତ୍ର ରେଫେରାଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦଲାଲ୍‌ମାନଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୈନିକ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ଦଲାଲ୍‌ଙ୍କ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ସରକାର ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି। ଦଲାଲ୍‌ଙ୍କୁ ତଡ଼ିବା ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି। ଏହା ବିରୋଧରେ ମାନବ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା। ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରାରେ ସଂଗଠନର ବହୁ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଭାଗନେଇଥିଲେ।

 ପଞ୍ଚାୟତ ପୁନର୍ଗଠନ ପରେ ବି ମିଳୁନି ସୁବିଧା

ପଞ୍ଚାୟତ ପୁନର୍ଗଠନ ପରେ ବି ମିଳୁନି ସୁବିଧା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପଞ୍ଚାୟତ ପୁନର୍ଗଠନ ସରିଲା। ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ସରିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶାସନ ଭୁଲିଗଲା ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁନର୍ଗଠନ ସମୟରେ ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ବାଦ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସାମିଲ କରିଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କଥା ଆଉ ପ୍ରଶାସନ ବୁଝୁନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ଭୋଟ ପାଇ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ପଞ୍ଚାୟତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ସେମାନେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ା ତାଙ୍କୁ ସୁବିଧାରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମିଳୁନି। ରାଶନକାର୍ଡ଼ ମିଳିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସାମଗ୍ରୀ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଗଦାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମାଣ୍ଡିପଙ୍କା ଗ୍ରାମରେ ।

 ହେଲମେଟ୍‌ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ଜରିମାନା

ହେଲମେଟ୍‌ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ଜରିମାନା

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଇକ୍‌ ଚଳାଇବା ବେଳେ ହେଲମେଟ୍‌ ପିନ୍ଧିବାକୁ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବ । ଯେଉଁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବିନା ହେଲମେଟ୍‌ରେ ବାଇକ୍‌ ଚଳାଇବେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ । ଡିଲରମାନେ ବାଇକ୍‌ ସହ ହେଲମେଟ୍‌ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ । ସୋମବାର ଏ ନେଇ ଆୟୋଜିତ ଏକ ବୈଠକରେ ଉପ ଜିଲାପାଳ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ସେଠୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଉପରୋକ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଧରାପଡିଲେ ୫ ହାଇଓ୍ବେ ଲୁଟେରା

ଧରାପଡିଲେ ୫ ହାଇଓ୍ବେ ଲୁଟେରା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧- ରାତିରେ ହାଇଓ୍ବେରେ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରକ୍‌ରୁ ଲୁଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ହେଉଥିଲା ଯୋଜନା। ୧୬ ନଂ.ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଖଜୁରିଆ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ନିକଟରେ ରବିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢେ ଗୋଟାଏ ବେଳେ ବସି ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ କିଛି ହାଇଓ୍ବେ ଲୁଟେରା। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ଗୋଷାଣୀନୂଆଗାଁ ଥାନା ଏସ୍‌ଆଇ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ପାଇକ ସଦଳବଳ ସେଠାରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲେ। ଚଢାଉ ବେଳେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨ଜଣ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

୩୩ ୱାର୍ଡର ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଘରୋଇକରଣ

୩୩ ୱାର୍ଡର ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଘରୋଇକରଣ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧- ରାଜ୍ୟର ପୁରାତନ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପୂର୍ବ ପୌର ସଂସ୍ଥାକୁ ୧୫୦ ବର୍ଷ ପୂରିଛି ଏବଂ ୯ ବର୍ଷ ତଳେ ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି)ର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି। ୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ଅନୁସାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୩.୭୦ ଲକ୍ଷ ଥିବା ବେଳେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହା ସାଢ଼େ ୪ ଲକ୍ଷ ଟପିଥିବା ବେସରକାରୀ ଭାବେ ହିସାବ କରାଯାଇଛି। ବିଏମ୍‌ସି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାରେ ଏବେ ମହାନଗରରେ ୭୨ ହଜାର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ବାସଗୃହରୁ ହୋଲ୍‌ଡିଂ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ନୂଆ ସାହିବସ୍ତି ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୯୫ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ଯୋଜନାରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅନୁଦାନ ମିଳୁଛି ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ଠିକଣା ଭାବରେ ନ ହୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ରହିଛି। ତେବେ ବହୁ ବର୍ଷରୁ ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଥିବା ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ନ ଆସିବା ଉଦ୍‌ବେଗର କାରଣ ହୋଇଛି।

ଭଞ୍ଜନଗରରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା

ଭଞ୍ଜନଗରରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଞ୍ଜନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାମ ଚାଲିଛି । ଉକ୍ତ କାମ ଗୁଡ଼ିକ କିଭଳି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ କିଭଳି ଶେଷ ହେବ ସେ ନେଇ ସୋମବାର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ତଥା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ, ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର, ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକୁ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ ।

ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଳା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଆଇନ ସହାୟତା ଏବଂ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କିନ୍ନର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।