ସମ୍ବଲପୁର

ରାସତାରେ ରହୁଛେ ଜବତ ଗାଡ଼ି: ଜିଲା ପୁଲିସର ସଠିକ୍‌ ବେବସତା ନାଇଁ

ରାସତାରେ ରହୁଛେ ଜବତ ଗାଡ଼ି: ଜିଲା ପୁଲିସର ସଠିକ୍‌ ବେବସତା ନାଇଁ
ମାନେଶ୍ୱର, ୧୦।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ହେଉ କି ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ହେଉ ସବୁବେଲେ ଦୁର୍ଘଟନା ଘଟୁଛେ। ଦୁର୍ଘଟନାରେ ବହୁତ ଧନଜୀବନର କ୍ଷତି ହେଉଛେ। ଦୁର୍ଘଟନା ହେଇଥିବାର ଜାଗାରେ ବହୁତ ସମିଆ ରାସତା ଜାମ ରହୁଛେ ଆର କେତେ ଜାଗାରେ ରାସତା ରୋକ୍‌ କରାଯାଉଛେ। ଏନତାଥି ପୁଲିସ ଘଟନା ଜାଗାରେ ପୁହୁଁଚି ରାସତା ଜାମ୍‌ ହଟଉଛେ। ଦୁର୍ଘଟନା ହେଇଥିବାର ଗାଡିମଟର ଜବତ କରି ଥାନାକେ ଆନୁଛେ। ଥାନାରେ ରଖବାର ସୁବିଧା ନାଇଁଥିବାର ଲାଗି ଜବତ ଗାଡିମଟରକେ ବାହାରେ ରଖୁଛେ। ଇ ସବୁ ରାସତା ଉପରେ ରହୁଥିବାର ଦେଖବାକେ ମଲୁଛେ। ରାସତା ତରାରେ ରଖ୍‌ଲେ ଗାଡିର ସୁରକ୍ଷାକେ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ୱବାଚୀ ସୁରୁଷଟି ହେଉଛେ। ଗାଡିମାନକର କଲକବଜା ଚୁରି ହେବାର ଭଏ ରହୁଛେ। ସେଥିରଲାଗି ଗାଡିମାଲିକ ମାନକର କ୍ଷତି ହେବାର ଶଁକା ରହିଛେ। ବଡଭାରି ମାଲିକମାନେ ପୁଲିସକେ ଡରି ଅଭିଯୋଗ ନାଇଁ କରିପାରନ। ଜବତ ଗାଡିମାନକେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖବାର ଦାୟିତ୍ୱ ପୁଲିସର। ହେଲେ ଥାନା ଅଧ୍‌କାରି ରଖ୍‌ବାର ସମସ୍ୟା କହି ନିଜର ବିଭାଗର ଦୋଷକେ ଚାପି ଦେଉଛନ। ରାସତା ତରାଥି ଗାଡିମଟର ରହେବାର ଲାଗି ରାସତାରେ ଯିବାର ଆଏବାର କରୁଥିବାର ଲୁକ୍‌କର ଅସବିଧା ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ଜିଲାର ବଡଭାଗି ଥାନାରେ ନିଜର ସୁବିଧା ନାଇଁ। ସହର ଭିତରେ ଥିବାର ଥାନାମାନକେ ଇ ସମସ୍ୟା ବେଶୀ ଦେଖବାକେ ମିଲୁଛେ। ଗାଡି ନେବାର ଆନବାର, ନିଜର ଜିମାରେ ରଖ୍‌ବାର ପୁଲିସ ଲାଗି ଫିଦିନ ଗୁଟେ ଚେଲେଂଜ ହେଇଛେ। ସେଥିରଲାଗି ବହୁତ ସମିଆରେ ପୁଲିସ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ନାଇଁ ମାନିକରି ଥାନାରୁ ଗାଡି ମାନକର ଜାମିନ ଦେଇଥିବାର ନଜିର ଅଛେ। ଇ ସବୁ ନିୟମ ବିରୁଧ ହେଲେ ଭିଲ ପୁଲିସ ସମସ୍ୟାର ଲାଗି ନିୟମ ଭାଂଗବାକେ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛେ। କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ କରି ପୁଲିସ କ୍ୱାଟର, ନୂଆଁ ଥାନା ତିଆର କରାଯାଉଛେ। ହେଲେ ଷ୍ଟକ ୟାର୍ଡ ତିଆର କରବାର ଲାଗି ପୁଲିସ ବିଭାଗର ଉଁଚ ଅଧ୍‌କାରୀମାନେ ଧ୍ୟାନ ନାଇଁ ଦେବାର। ଇ ବାବଦେ ଏସପି ସଞ୍ଜିବ ଆରୋରାକେ ପଚରାବାରେ କହେଲେ ଯେ, ଇ ସମସ୍ୟାଟା ଜିଲା ପୁଲିସ ଲାଗି ଗୁଟେ ବଡ ସମସ୍ୟା ଆଏ। ବହୁତଟେ ଥାନାରେ ଇ ସମସ୍ୟା ଅଛେ। ଦରକାର ପଡଲେ ଭଡାରେ ଗାଡି ରଖ୍‌ବାର ବେବସ୍‌ତା କରାଯାଇସି ବଲି ସେ କହିଥିଲେ। କୋର୍ଟକେ ଭିଲ ବିଭାଗ ତରଫୁ ଏନତା ମାମଲା ମାନକର ଜଲଦି ଶୁନାନି କରବାକେ ଗୁହାରୀ କରାଯାଏସି ବଲି ସେ କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ଜମନକିରା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ଥାନା ଅଧୀନ ଟିକିଲିପଡ଼ା ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୨ଟାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଖସି ପଳାଇଛି। 

ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଯୁବକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଯୁବକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକରେ ଲୁଟୁପଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ଘିଚାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଗ୍ରାମର  ରଞ୍ଜନ ବିଭାର(୨୯) ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କୌଣସି କାରଣରୁ  ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା।

ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବ: ନାଟକ ଏକ ଧୋତ୍ରାଚି ଗୋଷ୍ଠ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବ: ନାଟକ ଏକ ଧୋତ୍ରାଚି ଗୋଷ୍ଠ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୩ା୧-ବଲାଙ୍ଗୀର କୋଶଳକଳା ମଣ୍ଡଳ ନୂଆ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବହୁଭାଷୀ ନାଟକ ସମାରୋହ ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବର ମଙ୍ଗଳବାର  ତୃତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ  ମୁମ୍ବାଇର ସଲାମ ବମ୍ବେ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ୍‌ ରଙ୍ଗମଣ୍ଡଳ ଏବଂ ସୃଜନ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ୍‌ ତରଫରୁ ମରାଠୀ ଓ ହିନ୍ଦୀ ନାଟକ ଏକ ଧୋତ୍ରାଚି ଗୋଷ୍ଠ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା| 

ସଫଳତା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ

ସଫଳତା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୩।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜର ୩୭ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଅତିଥିମାନେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। 

ଜୋଙ୍କ ଜଳ ବିବାଦ ଘଟଣା  ଜିଲାପାଳ, ଏସପିଙ୍କ ମାରାଥନ ବୈଠକ  ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ପକ୍ଷ

ଜୋଙ୍କ ଜଳ ବିବାଦ ଘଟଣା ଜିଲାପାଳ, ଏସପିଙ୍କ ମାରାଥନ ବୈଠକ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ପକ୍ଷ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୩ା୧-ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ରବି ଚାଷ ସକାଶେ ପାଣି ବଣ୍ଟନ ବିବାଦ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଜିଲାପାଳ  ଏବଂ ଏସପି ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ କରି ମାରାଥନ ବୈଠକ ଚଳାଇଛନ୍ତି। 

ପରିବାରକେ ଆହାର ଯୁଗଉଛନ୍‌ ନାବାଲିକା ଚନ୍ଦ୍ରକଳା

ପରିବାରକେ ଆହାର ଯୁଗଉଛନ୍‌ ନାବାଲିକା ଚନ୍ଦ୍ରକଳା

ଳଡୁଗାଁ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ):  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ଲଡୁଗାଁ ଭିରକାପଡ଼ାର ଚନ୍ଦ୍ରକଳା ଧଙ୍ଗଡାମାଝୀ(୧୭)। 

ସୁଖାମୁଣ୍ଡା, ଗୋଛାଗୋରାରେ ପୁଷ୍‌ପୁନି ଯାତ୍‌ରା

ସୁଖାମୁଣ୍ଡା, ଗୋଛାଗୋରାରେ ପୁଷ୍‌ପୁନି ଯାତ୍‌ରା

ଘଣ୍ଟାପଡା,୨୩ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଲ ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟିଗୋରା ପଁଚେତ୍‌ ସୁଖାମୁଣ୍ଡାରେ କୃଷି ଭିତିକ୍‌ ଗଣପରବ୍‌ ଭୀମ ଯାତ୍‌ରା ଆର ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ପୁଷ୍‌ପୁନି ପରବ୍‌ ଜାକ୍‌ଜମକ୍‌ରେ ପାଲିତ ହେଇଯାଇଛେ। 

ସବୁଜ ପତ୍ରିକାଧାରୀ ପରିବାର କନ୍‌ଠେସା

ସବୁଜ ପତ୍ରିକାଧାରୀ ପରିବାର କନ୍‌ଠେସା

ଲାଠୋର,୨୩ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):  ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଲାଠୋର ଗଁାର ସବୁଜ ପ୍ରତିକାଧାରୀ ପରିବାରମାନକୁ ସରକାରୀ ହିସାବେ ଯେନ୍‌ସବୁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ମିଲବାର କଥା ନାଇଁ ମିଲୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛେ।

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୨ା୧: ବଲାଙ୍ଗୀର ଆର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ଶିକ୍ଷକ କଂଗ୍ରେସ ବଲାଙ୍ଗୀର ଶାଖା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଧର୍ମବ୍ରତ ରଥଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ସମ୍ମିଳନୀ ଆବାହକ ତଥା ସଂଯୋଜକ ବାମଦେବ ମିଶ୍ର ସଭାରେ  ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। 

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ସୋନପୁର,୨୨।୨(ନି.ପ୍ର.)ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ତଥା ଚାଷୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। କମ୍‌ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି। 

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨ା୧ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନୂଆପଡା ଜିଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଡ୍ୟାମକୁ ସଦଳବଳ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅହିଂସା ନୀତି ନିକଟରେ ନଇଁଯାଇଛି । 

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

କଲମପୁର,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ବରଦୋଳି ଗଁାରେ ରଏବାର ଟୋକି ପରବ୍‌ ପାଲନ ହେଇଥିଲା। ସେନ୍‌ତା ଧୁମଧାମରେ ସୋମବାର ଦାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା ପାଲନ କରାଯାଇଛେ।