ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ କୁରାଢ଼ି

ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ କୁରାଢ଼ି
ଆକାର ପଟେଲ କିଏ ଭାବିଥିଲା, ମଣିଶଙ୍କର ଆୟାର ଯାହା କହିଲେ ତାହା ଏକ ଇସ୍ୟୁ ହୋଇଯିବ ବୋଲି, ପୁଣି ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ? ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ଉକ୍ତ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଶୁଣିଲି, ସେତେବେଳେ ଗୁଜରାଟୀ ଅଭିଧାନ ଦେଖିଲି। ସେଥିରେ ଲେଖା ଅଛି ‘ନୀଚ’ ମାନେ ‘ଦୁଷ୍ଟ’। ଇଂଲିଶରେ ଏହାର ଅନୁବାଦ ହେଉଛି: wicked (ଦୁଷ୍ଟ), vile (ନୀତିହୀନ) ଓ mean (ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ)। ଆୟାର କ’ଣ ଏପରି ଅପଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ଥିଲା? ନା, ରାଜନୈତିକ ବା ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ବିତର୍କରେ ମାର୍ଜିତ ଓ ଶାଳୀନ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଶବ୍ଦରେ ଜାତି କଥା ନାହିଁ। ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ହେଲା ମୋଦିଙ୍କ ଜାତି ପ୍ରସଙ୍ଗ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଘାଞ୍ଚି ନାମକ ଏକ ସଫଳ ବ୍ୟବସାୟୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ। ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନଙ୍କର ତେଜରାତି ଦୋକାନ, ତେଲ ଘଣା ଏବଂ ଚାଉଳ, ଗହମ (ଓ ଚା) ଦୋକାନ ଅଛି। ମୋଦି କହିଲେ ତେଲିକୁ ବା ଡାଲି, ଚାଉଳ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦୋକାନୀକୁ ବୁଝାଏ। ଗାନ୍ଧୀ ସଂଜ୍ଞାର ଅର୍ଥ ବି ସେହିପରି- ବଣିଆ। ଗୁଜରାଟୀମାନେ ଘାଞ୍ଚି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ପଛୁଆ ଜାତି ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମୟରେ ଏହି ଜାତି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ବା ଓବିସି ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହେଲା। ତେଣୁ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରତି ‘ନୀଚ’ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କଲେ, ତାହା ତାଙ୍କ ଜାତିକୁ ଆକ୍ଷେପ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାଂଶ ଗୁଜରାଟୀ ଭାବିବେ ନାହିଁ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବରେ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ ନାହିଁ। ତେବେ ସମୟ କହିବ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାଜପାକୁ ଜିତାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ (ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଭାଜପା ହିଁ ଜିତିବ, ଯାହା ମୁଁ ପୂର୍ବ ଥର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲି) ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପବନରେ ଉଡ଼ିଯିବ। ମାତ୍ର ସୋମନାଥ ରେଜିଷ୍ଟର ପ୍ରସଙ୍ଗର କିଛି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ମୁଁ ଭାବୁଛି। ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ଅଣହିନ୍ଦୁ ଭାବେ ମନ୍ଦିର ରେଜିଷ୍ଟରରେ ନିଜ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା କଥାକୁ ଗୁଜରାଟୀମାନେ ଭଲରେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ। ପ୍ରକୃତରେ ଅଣହିନ୍ଦୁ ଭାବେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ସେ କହି ନ ଥିବେ। କିନ୍ତୁ ଥରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଗଲା ପରେ ଏହା ଇତିହାସ ହୋଇଗଲା, ଯାହା ଉପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଆଗ୍ରହ ବଢ଼ିଯାଇଛି। ତା’ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା କଥାଟାକୁ ଆୟାର ଶାହଜାହାନ ଓ ଔରଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ଶାସନ ଗାଦି ଅକ୍ତିଆର କରିବା ସହ ତୁଳନା କରିବା ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ। ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ଆୟାରଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ତାଙ୍କ କଥାକୁ ପୂରାପୂରି ଉଦ୍ଧାର କରୁନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ଔରଙ୍ଗଜେବ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଯିଏ ଆଗକୁ ଆଣିଛନ୍ତି, ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଦି। ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ କେତେଦୂର ଫଳପ୍ରଦ ହେବ? ମୁଁ ଭାବୁଛି, ଏପରି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଲୋକେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦଳକୁ ଭୋଟ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ କାଳ ଶାସନ କରି ରାଜ୍ୟର ବିଶେଷ କିଛି ବିକାଶ କରିପାରି ନ ଥିବା ଭାଜପାକୁ ନିଜର ବିଫଳତାକୁ ଲୁଚେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧରେ କହିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଗଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପା ଏକ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ୍ପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟକୁ ଲିକ୍‌ କରିଦେଲା, ଯେଉଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅହମଦ ପଟେଲ ଜଣେ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଥିଲେ ଏବଂ ଯେଉଁ ହସ୍ପିଟାଲର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ବା ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଲିପ୍ତ ଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପଟେଲ ଓ ଉକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଯୋଗସୂତ୍ର ନ ଥିବା ବେଳେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗର ମାନେ କିଛି ନାହିଁ। ଭାଜପା ଏପରି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବଡ଼ କରିବାର କାରଣ ହେଉଛି କଂଗ୍ରେସ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ନରମ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରି ଏହା ସେଥିରୁ ସବୁବେଳେ ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଅଳ୍ପଦିନ ତଳେ କପିଲ ଶିବଲଙ୍କୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିଛି। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଓକିଲ କପିଲ ଶିବଲ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବାବ୍ରି ମସ୍‌ଜିଦ ସମ୍ପର୍କିତ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଖୋରାକ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ମିଳିଗଲା। ଯେଉଁ ଅଯୋଧ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଭାଜପା ଏକ ଜାତୀୟ ଦଳରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ସେହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ରାଜନୈତିକ ଭାବେ ମୃତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ପୁଣି ଜାଣିଶୁଣି ଜୀବନ୍ତ କରିଦିଆଗଲା। ଶେଷ ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ହେଉଛି ପାଟି ଚୁପ୍‌ କରିପାରୁ ନ ଥିବା ଆୟାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୋଦିଙ୍କ ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ। ମୋଦିଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆୟାର ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ସୁପାରି ଦେଇଥିବା ମୋଦି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅବଶ୍ୟ ସତ ନୁହେଁ। ହୁଏତ ଏହା ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଯାହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି, କିମ୍ବା ସେ ଜାଣିଶୁଣି ନିର୍ବାଚନୀ ଫାଇଦା ହାସଲ ପାଇଁ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ତାହା ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ। ଯାହା ଜଣାପଡ଼ୁଛି, ଗଣମାଧ୍ୟମର ସହାୟତା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧରେ ଭାଜପା ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସବୁ ଉଠାଇଛି ବା ତାକୁ ବଡ଼ କରିତୋଳିଛି। ଏହା ଭୟ ଓ ଆଶଙ୍କାରୁ ଜନ୍ମିଥିବା ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଚାର। ‘ସୁଶାସନ’ ଓ ‘ଅଚ୍ଛେ ଦିନ’ ଭଳି କଥା କହି ଭାଜପା ୨୦୧୪ରେ ଯେଉଁଭଳି ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲା, ଏବେ ଆଉ ସେପରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ। ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ରାଜନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପରି କରାଯିବା ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଭାବିବା ଦରକାର କେଉଁ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆପଣେଇଲେ ତାହା ଗଣମାଧ୍ୟମ ପାଇଁ ରୋଚକ ହେବ। ଏଥର ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁସବୁ ଭୁଲ୍‌ କରିଛି, ଆଗକୁ ସେପରି କରିବା ବା ନ କରିବା ତା’ ନିଜ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ସେପରି କଲେ ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ନିଜେ କୁରାଢ଼ି ମାରିବା ପରି ହେବ। Email: aakar.patel@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଆକାର ପଟେଲ

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି ମୁମ୍ବାଇରୁ, ବିଶେଷତଃ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ସହ ସମ୍ଭବତଃ ଲାଓ୍ବଣୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଢୋଲକୀ ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ-ଗୀତକୁ ଲାଓ୍ବଣୀ କହନ୍ତି, ଯାହା ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକନୃତ୍ୟ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଟେବୁଲରେ ବସି ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ଅଧ ଡଜନ ମହିଳା ହିନ୍ଦୀ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି। ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନାମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେହକୁ ଆବୃତ କଲାଭଳି ବସ୍ତ୍ର ପନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ପରିଚାରିକାମାନେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ଟେବୁଲ ଉପରେ ମଦ ପରଷନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପରି କି ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିୟର ଭଳି ମୂଲ୍ୟ ନିଆଯାଏ। କିଛି ପୁ..

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ରାଜଧାନୀ ସହରର ଚେହେରା ଦେଖିଥିବା ଲୋକ ଏ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇ ନ ପାରିଥିବାର ଦୁଃଖରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦିବାର କାରଣ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେଉଥିବାର ବିରଳ ଗୌରବବୋଧ ନେଇ ଏ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ଯେମିତି ସୁସଜ୍ଜିତ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିଲା, ତହିଁରେ ଏଠାରେ ରହୁ ନ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମନରେ ଈର୍ଷାର ଅସୁରଟିଏ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ..

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ବିଶ୍ୱକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୫ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅହିଂସା ଓ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଜରିଆରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଆଣିପାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିପ୍ଳବୀ ନେଲ୍‌ସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଭାରତର ‘ଚିପ୍‌କୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋଧା ଚଣ୍ଡିପ୍ରସାଦ ଭଟ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ଏଭଳି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଜା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପିତୃକୈନ୍ଦ୍ରିକ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। କାରଣ ଆମ ଦେଶର ପରିବାରରେ ପୁରୁଷ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ରହିଥାଏ। ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାନି ଚଳିଥାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଭାବରେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନିକଟରେ ଝିଅ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାରୁ ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟର ଯୋଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଲାଡା ତହସିଲ ଖେଜଡଲାରେ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ଝିଅ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ସରଗରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କାରଣ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ପୁରୁଣା..

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..