ବାଣିଜ୍ୟ |

ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ବଢ଼ିବ କାର୍‌ ଦର

ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ବଢ଼ିବ କାର୍‌ ଦର
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦-୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଯେଉଁମାନେ ନୂଆ କାର କ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କିଣିଦେବା ବୋଧ ହୁଏ ଉଚିତ ହେବ। କାରଣ ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ ଚାର୍ଜ ବଢିଥିବାରୁ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କାର ନିର୍ମାତା ଏବେ ସେମାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ମଡେଲ ଦର ବଢାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେଣି। ଏହି ଦର ବୃଦ୍ଧି ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ କେତେକ କମ୍ପାନୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଲେଣି। ଆଉ କିଛି କମ୍ପାନୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଟୟୋଟା କିର୍ଲୋସ୍କାର, ମହିନ୍ଦ୍ରା ଆଣ୍ଡ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା, ହୋଣ୍ଡା ଭଳି କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ ଯୋଜନା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ମାରୁତି ସୁଜୁକି ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛି ବୋଲି କମ୍ପାନୀର ଜଣେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ନାହିଁ କି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବାରୁ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଦର ବୃଦ୍ଧି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିପାରେ। କେତେ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବ ତାହା ଆଗକୁ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀଜଣକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବୋଧ ହୁଏ ଆଉ ୨ରୁ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିବୃତି ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବର୍ଷ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରାହକ ଅନୁକୂଳ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ଦର ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଯଦି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୁଏ ତେବେ ତାହା ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ନିକଟରେ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଆଣ୍ଡ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରାର ସଭାପତି(ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌) ରାଜନ ଓ୍ବାଧେର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଗୋଟିଏ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହ୍ୟ କରି ହେବ। ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ହେଲେ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେହିପରି ଟୟୋଟା କିର୍ଲୋସ୍କାରର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଉତ୍ପାଦନ ଓ ମାଲ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ମହଙ୍ଗା ହେବା କାରଣରୁ ଦରବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଟୟୋଟା କିର୍ଲୋସ୍କାର ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ମଡେଲ୍‌ରେ ୩% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ। ଫଳରେ ମଡେଲ୍‌ଗୁଡିକ ୫ ହଜାରରୁ ୧ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ହେବ। ସେହିଭଳି ହୋଣ୍ଡା କାର୍‌ସ ଇଣ୍ଡିଆ ୧ରୁ ୨% ଦର ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ମଡେଲ୍‌ ଦରରେ ୨୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ମହିନ୍ଦ୍ରା ଆଣ୍ଡ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏହାର ମଡେଲ୍‌ ଗୁଡିକର ଦର ୭୦୦୦ ରୁ ୩୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ ବୋଲି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଇସୁଜୁ ମୋଟର୍ସ ଏହାର ମଡେଲ୍‌ଗୁଡିକ ଦରରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ। ସ୍କୋଡା ଅଟୋ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ମଡେଲ୍‌ ଦରରେ ୨ରୁ୩% ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଟୋ ଡିଲରମାନଙ୍କୁ ଦର ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ଦେଇସାରିଥିବା ଏମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଅଢ଼େଇ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ବେକାର;ଡିଜେଲ ଦର ପୁଣି ବଢ଼ିଲା

ଅଢ଼େଇ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ବେକାର;ଡିଜେଲ ଦର ପୁଣି ବଢ଼ିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ୨.୫୦ ଟଙ୍କା କମାଇଥିଲେ। ଏହାପର ଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଡିଜେଲ ଦର ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ସରକାର ହ୍ରାସ କରିଥିବା ଦର ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଟପିଯାଇଛି। 

୧୦୦ କୋଟି ଆଧାର ରେକର୍ଡ ସହ ସାଲିସ୍‌ କରାଯାଇଛି:ଗିମାଲ୍ଟୋ

୧୦୦ କୋଟି ଆଧାର ରେକର୍ଡ ସହ ସାଲିସ୍‌ କରାଯାଇଛି:ଗିମାଲ୍ଟୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କୋଟି ଆଧାର ରେକର୍ଡ ସହ ସାଲିସ କରାଯାଇଛି। ଆଧାର ଧାରକଙ୍କ ନାମ, ଠିକଣା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରିଚୟ ସମ୍ବଳିତ ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ବୋଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି କମ୍ପାନୀ ଗିମାଲ୍ଟୋ ଦାବି କରିଛି। 

ପିଏନ୍‌ବି ୮୬୦୦ କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି ବିକିବ

ପିଏନ୍‌ବି ୮୬୦୦ କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି ବିକିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବଷର୍ର୍ରେ ଅଣ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବିକ୍ରି କରି ୮୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। 

ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ ୫ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ପାଞ୍ଚ ମାସ ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଭାରତର ରପ୍ତାନି ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତେବେ ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ ଏହି ସମୟରେ ୫ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ୧୩.୯୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଛୁଇଁଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶର ରପ୍ତାନି ୨.୧୫% ରହିଥିବା ବେଳେ ଆମଦାନୀ ୧୦.୪୫% ଅର୍ଥାତ୍‌ ୪୧.୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରହିଛି। 

ଭୁବନେଶ୍ୱବର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲରେ ପୂଜା ସ୍ପେଶାଲ ଅଫର

ଭୁବନେଶ୍ୱବର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲରେ ପୂଜା ସ୍ପେଶାଲ ଅଫର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬-୧୦: ସହରର ପ୍ରମୁଖ ସପିଂ ଡେଷ୍ଟିନେଶନ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପକ୍ଷରୁ ପାର୍ବଣ ଅବସରରେ ସ୍ପେଶାଲ ଅଫ୍‌ର ‘ପୂଜା ସଜବାଜରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର’ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ରାଜ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସର ୨୨ତମ ଶୋ’ରୁମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ରାଜ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସର ୨୨ତମ ଶୋ’ରୁମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬-୧୦: ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସର ପ୍ରମୁଖ ରିଟେଲ ଚେନ୍‌ ରାଜ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ୨୨ତମ ମେଗା ଶୋ’ରୁମ ଯାଜପୁର ରୋଡ୍‌ଠାରେ ଖୋଲିଛି। ନୂଆ ଷ୍ଟୋରକୁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶୋ’ରୁମର ସ୍ବତ୍ୱାଧିକାରୀ  ପ୍ରକାଶ ବିଶ୍ୱାଳ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୧୦୦ କୋଟି ପୁରସ୍କାର

ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୧୦୦ କୋଟି ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର୍‌.କେ.ସିଂ ସୋମବାର ଏଠାରେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ବସିଥିଲେ। ଘରୋଇ ବିଦୁ୍ୟୁତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଦେବେ ବୋଲି ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

ପାଇକାରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୫.୧୩%କୁ ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଦାମ୍‌ ବଢ଼ିବା ତଥା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ମହଙ୍ଗା ହେବା କାରଣରୁ ପାଇକାରୀ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ(ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଆଇ) ଆଧାରିତ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଦୁଇ ମାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର ୫.୧୩%ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଯାଇଛି।

ଇରାନ ତେଲ ନ ମିଳିଲେ ଚିନ୍ତା ନାହିଁ

ଇରାନ ତେଲ ନ ମିଳିଲେ ଚିନ୍ତା ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ନଭେମ୍ବର ୪ରୁ ଇରାନ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକାର କଟକଣା ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିସାରିଛି। କଟକଣା ପରେ ଟଙ୍କା ମାଧ୍ୟମରେ ଇରାନରୁ ତେଲ କିଣିବା ଲାଗି ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। 

ପିସି ଜୁଏଲର୍ସର ଉତ୍ସବ ଅଫର

ପିସି ଜୁଏଲର୍ସର ଉତ୍ସବ ଅଫର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୦: ପ୍ରମୁଖ ଜୁଏଲେରୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପିସି ଜୁଏଲର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଉତ୍ସବ ଅଫର ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଫର ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକ ହୀରା, ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ଗହଣାର ଗଢାମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ୩୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ପାଇ ପାରିବେ। 

ଏସରର ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ବକ୍ସ ଅଫର

ଏସରର ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ବକ୍ସ ଅଫର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୦: ପ୍ରମୁଖ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏସର ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ପାର୍ବଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ମ୍ୟାଜିକ ବକ୍ସ ଅଫର ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। 

ଟିଭିଏସ୍‌ ଜୁପିଟର ଗ୍ରାଣ୍ଡେ ଉନ୍ମୋଚିତ

ଟିଭିଏସ୍‌ ଜୁପିଟର ଗ୍ରାଣ୍ଡେ ଉନ୍ମୋଚିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୦: ପାର୍ବଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଟିଭିଏସ୍‌ ମୋଟର କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟିଭିଏସ୍‌ ଜୁପିଟର ଗ୍ରାଣ୍ଡେକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଜୁପିଟରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଏଡିଶନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଅନେକ ନୂଆ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।