ବାଣିଜ୍ୟ |

ସୁଜୁକି ପକ୍ଷରୁ ଇନଟ୍ରୁଡର ରାଲି

ସୁଜୁକି ପକ୍ଷରୁ ଇନଟ୍ରୁଡର ରାଲି
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦-୧୨- ପ୍ରମୁଖ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସୁଜୁକି ମୋଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ମଡେଲ ଇନଟ୍ରୁଡର ଲାଗି ଏକ ରାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ବାପୁଜୀ ନଗର ସ୍ଥିତ ସୁପର ସେଲ୍‌ସ ସୁଜୁକି ଶୋରୁମଠାରୁ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏହି ରାଲି ବାହାରିଥିଲା। ଏହି ରାଲିକୁ ସୁଜୁକି ମୋଟର୍ସର ଦୀପକ ପାଣ୍ଡେ ପତାକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ରାଲିରେ ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବାଇକ୍‌ ରାଇଡର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ରାଲି ଡମଣା ଯାଏ ଯାଇ ପୁଣି ଥରେ ବାପୁଜୀ ନଗର ଫେରିଥିଲା। ରାଇଡରଙ୍କୁ ନୂଆ ଇନଟ୍ରୁଡର ମଡେଲର ବାଇକିଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ତଥା ନୂଆ ମଡେଲ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଇବା ଲାଗି ଏହି ଭଳି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଚଳିତ ମାସ ପହିଲାରେ କମ୍ପାନୀ ନୂଆ ଇନଟ୍ରୁଡରକୁ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇଛି। ନୂଆ ମଡେଲଟି ରାଜ୍ୟର ୧୦ ଅଧିକୃତ ଶୋରୁମରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଏହା ଦୁଇଟି କଲର ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଗ୍ରାହକମାନେ ଏଥିରେ ଏବିଏସ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ୧୫୦ ସିସି ଇଞ୍ଜିନ କ୍ଷମତା, ଫ୍ରଣ୍ଟ ଓ ରିୟର ଡିସ୍କ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଫିଚର ଲାଭ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ନୂଆ ମଡେଲଟି ନୂତନ ପିଢିର ରାଇଡରଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଆଧାର କରି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ମଡେଲଟିର ଲୁକ୍ସ ଉପରେ କମ୍ପାନୀ ବିଶେଷ ଭାବେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଆଣିଛି। ଏହା ସହ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏଥିରେ ସୁଜୁକି ଇକୋ ପର୍ଫମାନ୍ସ ରହିଛି। ଏହା ଇନ୍ଧନ ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ ସୁପରିୟର ଆକ୍ସଲରେଶନ ଲାଗି ବିଶେଷ ଭାବେ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବ। ସେହିଭଳି ଗ୍ରାହକମାନେ ନୂଆ ମଡେଲଟିରେ ଷ୍ଟାଇଲ ହେଡ୍‌ ଲ୍ୟାମ୍ପ, ସ୍ମାର୍ଟ ଡିଜିଟାଲ ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟେଶନ, ପ୍ରିମିୟମ୍‌ ଇନଟ୍ରୁଡର ଏମ୍ବ୍ଲେମ୍‌, ଏଲ୍‌ଇଡି ଟେଲ୍‌ ଲ୍ୟାମ୍ପ, ଶାର୍ପ ଟ୍ବିନ୍‌ ଏକଜଷ୍ଟ, ୪ ଷ୍ଟ୍ରୋକ, ୧ ସିଲିଣ୍ଡର, ଏୟାରକୁଲଡ ଇଞ୍ଜିନ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୁପର ସେଲସ୍‌ ସୁଜୁକି ଜେନେରାଲ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ସୋମନାଥ ଦାସ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଭାରତ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା:ରାଜନ

ଭାରତ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା:ରାଜନ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୩-୧୨: ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥାରେ ନ ଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଏହି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାରତରେ ଏକ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ନର ରଘୁରାମ ରାଜନ ବୁଧବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଆସିବ ଇଜ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ

ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଆସିବ ଇଜ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩-୧୨: ଦେଶରେ ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରକାଶ କରିବେ। ଏହି ଧାରାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶିଳ୍ପ ନୀତି ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବିଭାଗ (ଡିଆଇପିିପି) ସହାୟତା କରିବ। 

ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ

ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩-୧୨: ଦେଶରେ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ରଡ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ସଂଯୋଗ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଛି। ମୋଟ ୧.୨୧ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭାରତ ନେଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। 

ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୧%

ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୧%

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦେଶର ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୧ ମାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରହି ୮.୧% ଛୁଇଁଛି। ଖଣି, ଶକ୍ତି, ମାନୁଫାକଚରିଂ ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିବାରୁ ଉକ୍ତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନଜରକୁ ଆସିଛି। 

ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି

ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ୧୭ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହି ୨.୩୩%କୁ ଖସି ଆସିଛି। ବିଶେଷ କରି ପନିପରିବା, ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ଡାଲିଦର ନିମ୍ନରେ ରହିବା ଯୋଗୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। 

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ଫିଚ୍‌ ରେଟିଂ ବୁଧବାର କହିଛି। ସେହିଭଳି ଆର୍‌ବିଆଇ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚାପ ବଢୁଥିବା ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨:ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବାୟତ୍ତତା ପବିତ୍ର। ଏଥିରେ କୌଣସି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ବୁଧବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଋଣ ଯୋଗାଣ ଧାରାକୁ ସୁଗମ କରିବାକୁ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସଂଘ ଏଫ୍‌ଆଇଇଓ ନୂଆ କରି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା  ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। 

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

ବମ୍ବେ ,୧୩-୧୨: କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ସେନସେକ୍ସ ସୂଚକାଙ୍କ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱମୂଖୀ ରହିଛି। ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ନୂଆ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପରେ ବୁଧବାର ଶେୟାର ବଜାରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। 

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଏସିଆନ୍‌ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏଡିବି) ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ଲାଗି ଘରୋଇ ବଜାରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆକଳନକୁ ୭.୩%ରେ ସ୍ଥିର ରଖିଛି। ସେହିଭଳି ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୫% ହେବ ବୋଲି ଏହା କହିଛି।