ଫୁରସତ |

ପୋଡ଼ା ମାଟିର ବାସ୍ନା

ପୋଡ଼ା ମାଟିର ବାସ୍ନା
ଆଗରୁ କୁମ୍ଭାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ ମାଟିହାଣ୍ଡି, ମାଟିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପାତ୍ର ତିଆରି କରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉ ଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଏହାର ଚାହିଦା କମିବା ପରେ ଏବେ ସେମାନେ ଟେରାକୋଟାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଘରସଜ୍ଜା ଜିନିଷ ତିଆରି କରି ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟ କେତେକ ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ହଳଧରପୁର ଓ ବାଟହରିଚନ୍ଦନପୁର ଗାଁର ଟେରାକୋଟା କାମ ବେଶ ନିଆରା। ଟେରାକୋଟା ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଗାଁ ବାଟହରିଚନ୍ଦନପୁର: ଘଟଗାଁର ମା’ତାରିଣୀଙ୍କ ପୀଠଠାରୁ ୨୦ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ବଡ଼ଘାଘରା ଓ ସାନଘାଘରା ଯିବା ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରାୟ ୫କିମି ଦୂରରେ ପଡ଼ିବ ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକର ଗଦାଧରପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ବାଟହରିଚନ୍ଦନପୁର। ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ ମାତ୍ରେ ଏକ ଅଣଓସାରିଆ ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ନଜର ପଡ଼ିବ ଏକ ଶିବ ମନ୍ଦିର, ଯାହା କି ବାଣେଶ୍ୱର ଶିବ ମନ୍ଦିରଙ୍କ ପୀଠ। ଏହି ଗାଁର କୁମ୍ଭାର ସାହିର ୫୦ ପରିବାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ପରିବାର ଟେରାକୋଟା ହସ୍ତଶିଳ୍ପର କାରିଗର ଭାବେ ପରିଚିତ। ହଳଧରପୁରର ଟେରାକୋଟା ଶିଳ୍ପ: ଖୁଣ୍ଟାସାହି ପାରହେବା ପରେ ଶାଳଜଙ୍ଗଲକୁ ଲାଗିରହିଛି କୁକୁର ପଟା ନଦୀ। ସେଠାରୁ ଏକ ଶଗଡ଼ିଆ ନାଳ ପାର ହେଲା ପରେ ପଡ଼ିବ ପଇତାପାଟଣା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ହଳଧରପୁର ଗାଁ। ଏହି ଗଁ।ରେ ପ୍ରବେଶ ମାତ୍ରେ ଆରମ୍ଭରେ ଏକ ବଡ଼ ବରଗଛ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। ଏହି ଗାଁର ପୁରୁଣାସାହି, ନୂଆସାହି ଓ ବେଗୁନାପଶି ଆଦି ସାହିର ପ୍ରାୟ ୨ଶହ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ଟେରାକୋଟା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାମକରି ନିଜ ନିଜର ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସମୟ କ୍ରମେ ଏମାନେ ଟେରାକୋଟା କଳାକୃତିରେ ବିଭିନ୍ନ ମାଟିର ଫୁଲଦାନି, ଗଛ, ଘୋଡ଼ା, ହାତୀ, ଦୀପ, ଜୀବଜନ୍ତୁ ତିଆରି କରି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଏମାନେ ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଆୟୋଜିତ ବିଭିନ୍ନ ମେଳାରେ ଏହି ଟେରାକୋଟାର ବିଭିନ୍ନ କଳାକୃତି ପସରାକୁ ପକାଇ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି। ଟେରାକୋଟା କଳାକୃତି ତିଆରି: ମାଟିର ମହକ ନିଆରା । ବିଶେଷକରି ମାଟିରେ ବିଭିନ୍ନ ପାତ୍ର ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଲାଗିଥାଏ। ମାଟିପାତ୍ର ଗଢିବା ପାଇଁ କୁମ୍ଭାର କାରିଗରଙ୍କ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପଦ୍ଧତି ରହିଛି। ନିତି କଞ୍ଚାମାଟିକୁ ଦଳିଚକଟି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ସାଇତି ରଖନ୍ତି। ସେହି ମାଟିରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ବାଲି ମିଶାଇ ଚକଟା ହୋଇଥାଏ । ପୁଣି ଚକଟା ମାଟିକୁ ମାଟି ପିଣ୍ଢି ବା ଗୋଳା କରାଯାଇ ଗୋଡ଼ି ବଛାଯାଏ। ମାଟି ପାତ୍ର ତଥା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ଗଢିବା ପୂର୍ବରୁ ମାଟିକୁ କୁମ୍ଭାର ଚକରେ ରଖି ସେହି ଚକକୁ ଘୂରାଇ ଥାଏ। କୁମ୍ଭାର କାରିଗରର ହାତର ସ୍ପର୍ଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମାଟିର ଟେରାକୋଟା ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି ହୁଏ। ଏପରି କି କେହି କେହି ଏହି ଟେରାକୋଟା କଳାକୃତିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ କିଛି କଳାକୃତିର ଛାଞ୍ଚକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। କଞ୍ଚା ମାଟିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଟେରାକୋଟା କଳାକୃତିକୁ ଅଳ୍ପଖରାରେ ସୁଖା ଯିବା ପରେ ସେହି ସାମଗ୍ରୀକୁ ଶାମୁକା ବା ପିଟଣରେ ମସୃଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ପରେ ସେହି ଓଦା ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକୁ ଭାଟିରେ ପୋଡ଼ା ଯାଇଥାଏ। ପରେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ବି ବେପାର ହୁଏ: ଟେରାକୋଟା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାମକରି ନିଜନିଜର ପରିବାର ପ୍ରତି ପୋଷଣ କରୁଥିବା ଶିଳ୍ପୀମାନେ ନିଜଅଞ୍ଚଳର ଛକ ସ୍ଥାନ ତଥା ଏଠାରେ ଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ବିଭିନ୍ନ ଟେରାକୋଟା ସାମଗ୍ରୀକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ସଜାଇ ରଖିଥାନ୍ତି। ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏପରି ଟେରାକୋଟାର ବିଭିନ୍ନ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ସାମଗ୍ରୀକୁ ଦେଖି ବେଶ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। କେଦାର ନାଥ ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ଏହି ଶିଳ୍ପୀମାନେ ଟେରାକୋଟାର ପ୍ରାୟ ୫ଟଙ୍କିଆ ଦୀପଠାରୁ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଟେରାକୋଟା ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ହାତୀ ଘୋଡ଼ା ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆୟୋଜିତ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମହୋତ୍ସବରେ ଏମାନେ ଟେରାକୋଟାର ପସରାକୁ ପକାଇଥାନ୍ତି। ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରା, କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ, କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା, ରାଉରକେଲା, ସମ୍ବଲପୁର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସମେତ ଅନେକ ସହରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳରେ ଏହି ଟେରାକୋଟା ହସ୍ତଶିଳ୍ପକୁ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲାସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଏହି ଟେରାକୋଟାର ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରିକରି ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ରୁ ୩୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିଲେ ଏହି କଳାକାରିଗରି ପ୍ରତି ନୂତନପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଶିଳ୍ପୀମାନେ କୁହନ୍ତି। -ବନବିହାରୀ ବେହେରା, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ମନପସନ୍ଦ କନ୍ୟା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୫୦ ଯୁବକ

ମନପସନ୍ଦ କନ୍ୟା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୫୦ ଯୁବକ

ସାଧାରଣତଃ ଚାକିରି ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ମନପସନ୍ଦର କନ୍ୟା ପାଇବା ପାଇଁ କେବେ ବର ପରୀକ୍ଷା ଦେବା କଥା ଶୁଣିଛନ୍ତି କି?

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

ଲଣ୍ଡନ: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂଆ ନକ୍ଷତ୍ରମଣ୍ଡଳରେ ୪ଟି ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକର ଆକୃତି ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନିଗ୍ରହ ସହିତ ସମାନ। ଉକ୍ତ ନକ୍ଷତ୍ର ‘ସିଆଇ ଟାଉ’ ୫୦୦ ଆଲୋକବର୍ଷ ଦୂରତାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଗାଲାକ୍ସିର ‘ନର୍ସରି’ ରିଜିୟନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା କେମ୍ବ୍ରିଜ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

 ଲଣ୍ଡନ: ଭାରତରେ (ସିଜେରିଆନ୍‌ ସେକ୍ସନ୍‌) ପ୍ରସୂତିକାଳୀନ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଛି। ୨୦୦୫-୦୬ରେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯% ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏହା ୧୮.୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲାନ୍‌ସେଟ୍‌ ଜର୍ନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିଶ୍ୱରେ ୨୦୦୦ରୁ ୨୦୧୫ ମଧ୍ୟରେ ସି-ସେକ୍ସନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ହୋଇଥିବା ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

ଭଦୋଦରା: ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍‌ଭାବନ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ  ଗୋଡ ହରାଇଥିବା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାରା ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କୁକୁର ପାଳକ ତଥା ପ୍ରାଣୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇପାରିଛି।

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର  ଅନୁଭୁତି

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଅନୁଭୁତି

ଆମେରିକା ଏରିଜୋନାରେ ରହିଛି ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। ଏଠାକାର ପରିବେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଭଳି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ନା ହାର୍ଟଆଟାକ।

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ  ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଏଜ୍‌ଗ୍ୟାପ୍‌ ବା ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଣିଥାଏ। ଏହା ଅଧିକ ରହିଲେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ। ନିକଟରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌  ଇମୋରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଉଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଇଂଲଣ୍ଡର ନଟିଙ୍ଗହାମରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲେ ଯେ କେହି ଚକିତ ହୋଇଯିବେ। କାରଣ ଏମେଷ୍ଟି ରେଲମ ନାମକ ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଭୂତଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

 ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ଚାଇନାର ସାଂଘାଇରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଜଣେ ଯୁବକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ପରେ ନିଜ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯୁବକ।

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଛତିଶଗଡର ମହାସମୁନ୍ଦ୍‌ ଜିଲାରେ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଆଳତି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭାଲୁମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଘୁଞ୍ଚାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି ଚଣ୍ଡି ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର।

ପୂଜା ଶପିଂ

ପୂଜା ଶପିଂ

ଦଶହରା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଦେବୀପୀଠ। ଗାଁରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। କେବଳ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଶପିଂ ପାଇଁ ମାର୍କେଟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସାବଧାନ ରହିଲେ ଠକାମିର ଶିକାର ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ କି କି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ...

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ପୁସ୍ତକ ରହିଛି। ତେବେ ଏଭଳି କିଛି ପୁସ୍ତକ ରହିଛି ଯାହା ଦାମୀ ତଥା ମୂଲ୍ୟବାନ। ଦି କୋଡେକ୍ସ ଲିସେଷ୍ଟର ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମିକା ବହି। 

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ଝିଅମାନେ ସୁନ୍ଦର ଦିଶିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଯେ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଇବ, ତାହା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ସ୍ବାଭାବିକ।