ମେଟ୍ରୋ |

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ: ଆଶା ପୂରଣ ହେଲା ଗୋବରାର

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ: ଆଶା ପୂରଣ ହେଲା ଗୋବରାର
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୯।୧୨: ଏବେ ବି ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିକ୍ଷାର ଆଲୁଅ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିନାହିଁ। ପିଲାକୁ ସ୍କୁଲ ପଠାଇବା ଅପେକ୍ଷା ମା’ ବାପା ଘର କାମରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି। ଗଁା ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଛେଳି ଚରାଇବାକୁ ପଠାଉଛନ୍ତି। ପିଲାର ଇଚ୍ଛାକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ପିଲା ଉପରେ ଲଦି ଦେଉଛନ୍ତି। ଏମିତି ଏକ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଆଶା ଗୋବରାର...। ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲ୍‌ ପରିସରରେ ଚାଲିଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଶନିବାର ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଛେଳି ପାଳିଛନ୍ତି। ପୁଅ ଗୋବରାକୁ ସ୍କୁଲ ନ ପଠାଇ ତାକୁ ଛେଳି ଜଗିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି। ଘର ଆଗ ଦେଇ କାନ୍ଧରେ ବହିବସ୍ତାନି ପକାଇ ସ୍କୁଲ ପିଲା ଗଲାବେଳେ ଗୋବରା ସେମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁ ରହିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ବାପାଙ୍କ ଆକଟ ଆଗରେ ସେ ଛେଳିପଲଙ୍କୁ ଧରି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚରାଇବାକୁ ପଳାଏ। ସ୍କୁଲ ମାଟି ମାଡ଼ି ନ ଥିବା ବାପା ଗୁହାଳରୁ ଛେଳି ଛାଡିବା ବେଳେ ପଥରରେ ଛେଳି ସଂଖ୍ୟା ଗଣିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ଛେଳିଙ୍କୁ ଚରିବାକୁ ଛାଡିଦେଇ ଗୋବରା ସ୍କୁଲ ବାହାର କାନ୍ଥ କଡ଼ରେ ଠିଆ ହୋଇ ସଂଖ୍ୟା ଗଣନା ଶିଖିଯାଇଛି। ଛେଳି ପଲଙ୍କୁ ଗୁହାଳରେ ପୂରାଇବା ସମୟରେ ଆଉ ବାପାଙ୍କ ଭଳି ପଥରର ସାହାଯ୍ୟ ନିଏନି। ସଂଖ୍ୟାରେ ଗଣିପକାଏ। ବାପା ବୁଝିପାରନ୍ତି ଗୋବରାର ଇଚ୍ଛା। ଶେଷରେ ଗୋବରା ପାଇଁ ବହି ବସ୍ତାନି କିଣିଦିଅନ୍ତି। ଗୋବରା ବି ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ଭଳି ସ୍କୁଲ ଯାଏ। ଆଶା ପୂରଣ ହୁଏ ଗୋବରାର। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମନକୁ ବେଶ୍‌ ଛୁଇଁଥିଲା। ଗୋବରା ବସ୍ତାନି ଧରି ସ୍କୁଲ ଯିବା ଦୃଶ୍ୟରେ ତାଳି ମାରି ଟାଉନହଲ୍‌କୁ କମ୍ପାଇ ଦେଇଥିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ‘ବାପା’ରେ ମଦ ବିରୋଧୀ ବାର୍ତ୍ତା: ମଦ ଉଜାଡ଼ି ଦେଉଛି ସଂସାର। ଭାଙ୍ଗି ଦେଉଛି ଘର। ମଦ ନିଶାରେ ମଣିଷ ଅନେକ ଅମାନବୀୟ କାଣ୍ଡ କରିବସୁଛି। ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଭାଇ ଭାଇ ମଧ୍ୟରେ ପାଚେରି ବି ଛିଡା କରିଦେଉଛି। ଏପରି କି ବାପା ଝିଅକୁ ମଧ୍ୟ ମଦ ପାଇଁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରୁନାହିଁ। ଦୈନନ୍ଦିନ ସମାଜରେ ଘଟୁଥିବା ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତିଆରି ହୋଇଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବାପା’। ମଦ ନିଶାରେ ବୁଡ଼ି ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଘର ସମ୍ମୁଖ କାନ୍ଥରେ ମଦ୍ୟପାନ, ଜୀବନ ଧନ୍ୟ ଲେଖି ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଏହି ମଦ ପାଇଁ ନିଜ ଛୋଟ ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜଣେ ପଡୋଶୀ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀକୁ କହିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ଝିଅକୁ ମା’ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ପୋଲିସ ଝିଅ ବିକିଥିବା ଓ କିଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଥାନାକୁ ନେଇଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ଜେଲରୁ ଫେରିବା ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସି କବାଟ ଠକ୍‌ ଠକ୍‌ କରୁଛନ୍ତି। ଝିଅ କବାଟ ଖୋଲିବା ପରେ ସମ୍ମୁଖରେ ବାପାଙ୍କୁ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି। ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇ ଝିଅକୁ କୁଣ୍ଢାଇ ପକାଇଛନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ। ଘରେ କାନ୍ଥରେ ମାରିଥିବା ସେହି ପୋଷ୍ଟରକୁ ନିଜ ହାତରେ ଚିରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତି ମଦବିରୋଧୀର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲା ମାତ୍ର ଦେଢ ମିନିଟ୍‌ ଅବଧି ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବାପା’, ଯାହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ ଶତାଧିକ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ନୀରବି ଯାଅନି, ମୁହଁଖୋଲ: ସେହିପରି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବଚ୍‌ପନ’ ବି ପିଲାଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲା। କେତେଜଣ ଟ୍ୟୁଶନ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପଢାଇବା ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଖରାପ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି। ଗୁରୁ-ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରାରେ କଳାର କାଳିମା ଲଗାଉଥିବା ଏହିଭଳି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ହେଲେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ। ନଚେତ ମନକୁ ସବୁବେଳେ ସେହି ଘଟଣା ଆନ୍ଦୋଳିତ କରିବ। ପାଠରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମରେ ମନ ଲାଗିବ ନାହିଁ। ଜୀବନକୁ ସେହି ଘଟଣା ଦୁର୍ବିଷହ କରିଦେବ। ତେଣୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କଲେ ନିଜ ମା’ଙ୍କୁ କହିବା ଦରକାର। ଏମିତି ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଥିଲା ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବଚ୍‌ପନ୍‌’। କେବଳ ଏହି ତିନୋଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନୁହେଁ, ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ହିନ୍ଦୀ, ଇଂଲିଶ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ପ୍ରାୟ ୪୧ଟି ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟରେ କେତୋଟି କାର୍ଟୁନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଅତିଥି ଭାବେ ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିବାକର ପାତ୍ର, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ଡାଇରେକ୍ଟର ସୁଧୀର ସାବତ, ପୁରୀ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମନୋଜ ତ୍ରିପାଠୀ, ପୁରୀ ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ସେକ୍ରେଟାରୀ ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପାତ୍ର, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଚକ୍ରଧର ମହାପାତ୍ର, ପରିବେଶବିତ୍‌ ଜଗନ୍ନାଥ ବସ୍ତିଆ, ରୋଟାରିଆନ ଦେବୀ ନନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶିଶୁଙ୍କ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ସଂଯୋଜକ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ରଥଶର୍ମା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର

ନିରାକାରପୁର, ୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ଚନ୍ଦକା ପୋଖରୀକୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

କୂଅରେ ପଡ଼ି ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

କୂଅରେ ପଡ଼ି ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୦।୧୦: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଡିପଡା ଗ୍ରାମରେ କୂଅରେ ପଡି ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ  ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି, ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି, ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ଓ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଗସ୍ତକରି ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

୫୧ ବର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ଦୁର୍ଗାପୂଜା

୫୧ ବର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ଦୁର୍ଗାପୂଜା

କାକଟପୁର, ୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ବଜାରଠାରେ ଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଷଷ୍ଠୀ ତିଥିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ  ହୋଇଛି ଦୁର୍ଗାପୂଜା।  ଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ  ୫୧ ବର୍ଷ  ଧରି ଏଠାରେ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ଭକ୍ତି ଓ ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଇ ଆସୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କ୍ଲବର ସମ୍ପାଦକ ଆଇନଜୀବୀ ଦିବ୍ୟଦର୍ଶୀ ବିଶ୍ୱାଳ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କାର୍ତ୍ତିକ ନୀତି ଆରମ୍ଭ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କାର୍ତ୍ତିକ ନୀତି ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୦।୧୦: ଶନିବାର ଆଶ୍ୱିନ ଶୁକ୍ଳ ଏକାଦଶୀ ତିଥିରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ କାର୍ତ୍ତିକ ନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ମହାପ୍ରଭୁ ରାଇ ଦାମୋଦର ବେଶରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଠାକୁରଙ୍କ ଏହି ମହାର୍ଗ ବେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଳ ଦଶମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଚଳିତବର୍ଷ ପଞ୍ଚକ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ହେବ। କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଳ ଏକାଦଶୀଠାରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଚକ ବେଶ ହେବ। ପଞ୍ଚକରେ ଭକ୍ତମାନେ ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ୫ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। 

୨୫ରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ

୨୫ରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୦।୧୦: ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଧର୍ମମାସ ଅର୍ଥାତ୍‌ ହବିଷ ମାସ କାର୍ତ୍ତିକ। ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ ପାଇଁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ହବିଷିଆଳିଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟିବ। ଆସନ୍ତା ୨ରୁ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହବିଷିଆଳି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ପ୍ରାତଃରୁ ମାର୍କଣ୍ଡ, ଶ୍ୱେତଗଙ୍ଗା, ନରେନ୍ଦ୍ର, ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ପୁଷ୍କରିଣୀ ଓ ମହୋଦଧି ଆଦିରେ ସ୍ନାନ କରି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କରିବେ। 

ଅଚିହ୍ନା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅଚିହ୍ନା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବେଗୁନିଆ,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଟିକାତଳ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ପୋଖରୀ କୂଳରେ ଜଣେ ଅପରିଚାତା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ପଡିଥିବା ଶନିବାର ସକାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିଥିଲେ। 

ରାବଣ ପୋଡି ଉତ୍ସବ

ରାବଣ ପୋଡି ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୧୦: ସରିଛି ପାର୍ବଣର ଋତୁ। ଅଧର୍ମ ଉପରେ ଧର୍ମର ବିଜୟକୁ ନେଇ ମହାମାୟା ଧରାବତରଣ କରିଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ବିଜୟା ଦଶମୀ ଅବସରରେ ପରାକ୍ରମୀ ରାବଣର ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କରି ମେଲାଣି ନେଇଛନ୍ତି ଯୋଗମାୟା।

ଦୁଇ ବନ୍ଧୁକ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ଦୁଇ ବନ୍ଧୁକ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୧୦- ଭୁବନେଶ୍ୱର ନିକଟସ୍ଥ ତମାଣ୍ଡୋ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୁଇ ବନ୍ଧୁକ ବେପାରୀ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ କ୍ୟୁଏଟି ଖବର ପାଇ ତମାଣ୍ଡୋରେ ଥିବା ଦୁଇ ବନ୍ଧୁକ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଟ୍ରେନରେ କଟି ଅଜଣାବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନରେ କଟି ଅଜଣାବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନିରାକାରପୁର,୧୯ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରେଳ ଡିଭିଜନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ନିରାକାରପୁର ଷ୍ଟେଶନ ଦକ୍ଷିଣପାର୍ଶ୍ୱ ରେଳଧାରଣାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟ୍ରେନରେ କଟି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । 

ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ବାଲିଅନ୍ତା,୧୯।୧୦- ମା’ ଦୁର୍ଗାପୂଜାଙ୍କ ମହାଦଶମୀ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥ ଓ ଅବକାରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ଶୁକ୍ରବାର ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆସି ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ।

ବିଜୟାଦଶମୀରେ କ୍ଷତ୍ରୀୟଙ୍କ ଖଣ୍ଡା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବିଜୟାଦଶମୀରେ କ୍ଷତ୍ରୀୟଙ୍କ ଖଣ୍ଡା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

କଣ୍ଟାପଡା,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜ୍ୟ ସାରା ଦଶହରା ପର୍ବ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ କଣ୍ଟାପଡାର ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଆରା ପର୍ବ ଆୟୋଜନ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ବିଜୟାଦଶମୀ ଅବସରରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ କ୍ଷତ୍ରୀୟମାନଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ଖଣ୍ଡା ଶୋଭାଯାତ୍ରା  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।