ମେଟ୍ରୋ |

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ: ଆଶା ପୂରଣ ହେଲା ଗୋବରାର

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ: ଆଶା ପୂରଣ ହେଲା ଗୋବରାର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୯।୧୨: ଏବେ ବି ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିକ୍ଷାର ଆଲୁଅ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିନାହିଁ। ପିଲାକୁ ସ୍କୁଲ ପଠାଇବା ଅପେକ୍ଷା ମା’ ବାପା ଘର କାମରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି। ଗଁା ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଛେଳି ଚରାଇବାକୁ ପଠାଉଛନ୍ତି। ପିଲାର ଇଚ୍ଛାକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ପିଲା ଉପରେ ଲଦି ଦେଉଛନ୍ତି। ଏମିତି ଏକ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଆଶା ଗୋବରାର...। ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲ୍‌ ପରିସରରେ ଚାଲିଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଶନିବାର ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଛେଳି ପାଳିଛନ୍ତି। ପୁଅ ଗୋବରାକୁ ସ୍କୁଲ ନ ପଠାଇ ତାକୁ ଛେଳି ଜଗିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି। ଘର ଆଗ ଦେଇ କାନ୍ଧରେ ବହିବସ୍ତାନି ପକାଇ ସ୍କୁଲ ପିଲା ଗଲାବେଳେ ଗୋବରା ସେମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁ ରହିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ବାପାଙ୍କ ଆକଟ ଆଗରେ ସେ ଛେଳିପଲଙ୍କୁ ଧରି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚରାଇବାକୁ ପଳାଏ। ସ୍କୁଲ ମାଟି ମାଡ଼ି ନ ଥିବା ବାପା ଗୁହାଳରୁ ଛେଳି ଛାଡିବା ବେଳେ ପଥରରେ ଛେଳି ସଂଖ୍ୟା ଗଣିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ଛେଳିଙ୍କୁ ଚରିବାକୁ ଛାଡିଦେଇ ଗୋବରା ସ୍କୁଲ ବାହାର କାନ୍ଥ କଡ଼ରେ ଠିଆ ହୋଇ ସଂଖ୍ୟା ଗଣନା ଶିଖିଯାଇଛି। ଛେଳି ପଲଙ୍କୁ ଗୁହାଳରେ ପୂରାଇବା ସମୟରେ ଆଉ ବାପାଙ୍କ ଭଳି ପଥରର ସାହାଯ୍ୟ ନିଏନି। ସଂଖ୍ୟାରେ ଗଣିପକାଏ। ବାପା ବୁଝିପାରନ୍ତି ଗୋବରାର ଇଚ୍ଛା। ଶେଷରେ ଗୋବରା ପାଇଁ ବହି ବସ୍ତାନି କିଣିଦିଅନ୍ତି। ଗୋବରା ବି ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ଭଳି ସ୍କୁଲ ଯାଏ। ଆଶା ପୂରଣ ହୁଏ ଗୋବରାର। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମନକୁ ବେଶ୍‌ ଛୁଇଁଥିଲା। ଗୋବରା ବସ୍ତାନି ଧରି ସ୍କୁଲ ଯିବା ଦୃଶ୍ୟରେ ତାଳି ମାରି ଟାଉନହଲ୍‌କୁ କମ୍ପାଇ ଦେଇଥିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର।
‘ବାପା’ରେ ମଦ ବିରୋଧୀ ବାର୍ତ୍ତା: ମଦ ଉଜାଡ଼ି ଦେଉଛି ସଂସାର। ଭାଙ୍ଗି ଦେଉଛି ଘର। ମଦ ନିଶାରେ ମଣିଷ ଅନେକ ଅମାନବୀୟ କାଣ୍ଡ କରିବସୁଛି। ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଭାଇ ଭାଇ ମଧ୍ୟରେ ପାଚେରି ବି ଛିଡା କରିଦେଉଛି। ଏପରି କି ବାପା ଝିଅକୁ ମଧ୍ୟ ମଦ ପାଇଁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରୁନାହିଁ। ଦୈନନ୍ଦିନ ସମାଜରେ ଘଟୁଥିବା ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତିଆରି ହୋଇଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବାପା’। ମଦ ନିଶାରେ ବୁଡ଼ି ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଘର ସମ୍ମୁଖ କାନ୍ଥରେ ମଦ୍ୟପାନ, ଜୀବନ ଧନ୍ୟ ଲେଖି ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଏହି ମଦ ପାଇଁ ନିଜ ଛୋଟ ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜଣେ ପଡୋଶୀ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀକୁ କହିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ଝିଅକୁ ମା’ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ପୋଲିସ ଝିଅ ବିକିଥିବା ଓ କିଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଥାନାକୁ ନେଇଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ଜେଲରୁ ଫେରିବା ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସି କବାଟ ଠକ୍‌ ଠକ୍‌ କରୁଛନ୍ତି। ଝିଅ କବାଟ ଖୋଲିବା ପରେ ସମ୍ମୁଖରେ ବାପାଙ୍କୁ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି। ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇ ଝିଅକୁ କୁଣ୍ଢାଇ ପକାଇଛନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ। ଘରେ କାନ୍ଥରେ ମାରିଥିବା ସେହି ପୋଷ୍ଟରକୁ ନିଜ ହାତରେ ଚିରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତି ମଦବିରୋଧୀର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲା ମାତ୍ର ଦେଢ ମିନିଟ୍‌ ଅବଧି ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବାପା’, ଯାହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ ଶତାଧିକ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର।
ନୀରବି ଯାଅନି, ମୁହଁଖୋଲ: ସେହିପରି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବଚ୍‌ପନ’ ବି ପିଲାଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲା। କେତେଜଣ ଟ୍ୟୁଶନ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପଢାଇବା ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଖରାପ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି। ଗୁରୁ-ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରାରେ କଳାର କାଳିମା ଲଗାଉଥିବା ଏହିଭଳି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ହେଲେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ। ନଚେତ ମନକୁ ସବୁବେଳେ ସେହି ଘଟଣା ଆନ୍ଦୋଳିତ କରିବ। ପାଠରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମରେ ମନ ଲାଗିବ ନାହିଁ। ଜୀବନକୁ ସେହି ଘଟଣା ଦୁର୍ବିଷହ କରିଦେବ। ତେଣୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କଲେ ନିଜ ମା’ଙ୍କୁ କହିବା ଦରକାର। ଏମିତି ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଥିଲା ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବଚ୍‌ପନ୍‌’।
କେବଳ ଏହି ତିନୋଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନୁହେଁ, ନାନୋ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ହିନ୍ଦୀ, ଇଂଲିଶ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ପ୍ରାୟ ୪୧ଟି ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟରେ କେତୋଟି କାର୍ଟୁନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଅତିଥି ଭାବେ ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିବାକର ପାତ୍ର, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ଡାଇରେକ୍ଟର ସୁଧୀର ସାବତ, ପୁରୀ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମନୋଜ ତ୍ରିପାଠୀ, ପୁରୀ ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ସେକ୍ରେଟାରୀ ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପାତ୍ର, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଚକ୍ରଧର ମହାପାତ୍ର, ପରିବେଶବିତ୍‌ ଜଗନ୍ନାଥ ବସ୍ତିଆ, ରୋଟାରିଆନ ଦେବୀ ନନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶିଶୁଙ୍କ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ସଂଯୋଜକ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ରଥଶର୍ମା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ବ୍ୟାଙ୍କକ୍‌କୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ବିମାନସେବା ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍‌କୁ ସିଧାସଳଖ ବିମାନସେବା ବନ୍ଦହେବା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି ଓଡ଼ିଶା ହୋଟେଲ ଆଣ୍ଡ ରେଷ୍ଟୁର଼୍ୟାଣ୍ଟ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ଓଡ଼ିଶା(ଏଚ୍‌ଆର୍‌ଏଓ)।

୨୬ରେ ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆସନ୍ତା ୨୬ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୮ ମସିହା ନିମନ୍ତେ ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ସାରସ୍ବତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଓଡ଼ିଆ କାରିଗର ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରସ୍ତର ଶିଳ୍ପୀ

ଓଡ଼ିଆ କାରିଗର ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରସ୍ତର ଶିଳ୍ପୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଓଡ଼ିଶାର ଖ୍ୟାତନାମା ଯୁବ ପ୍ରସ୍ତର ଶିଳ୍ପୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମହାରଣାଙ୍କୁ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି।

ଡୁମୁଡ଼ୁମାରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ଡୁମୁଡ଼ୁମା ଗ୍ରାମରେ ଚଳିତବର୍ଷ ରଥଯାତ୍ରା ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଞ୍ଚମ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ରଥଯାତ୍ରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୨୪ରେ ଅଧରପଣା: ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲାଣି ଅଧରହାଣ୍ଡି

୨୪ରେ ଅଧରପଣା: ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲାଣି ଅଧରହାଣ୍ଡି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୭: ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ର ପରମବ୍ରହ୍ମ ପରମାତ୍ମା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନିତ୍ୟ ଲୀଳାସ୍ଥଳ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବିରାଜମାନ କରି ମହାପ୍ରଭୁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସବରେ ଲୀଳାଖେଳା କରିଥାନ୍ତି।

ସିବିଆଇ ଡବଲ୍‌ ରୋଲ୍‌ କରୁଛି: ନରସିଂହ

ସିବିଆଇ ଡବଲ୍‌ ରୋଲ୍‌ କରୁଛି: ନରସିଂହ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ଖୋଳତାଡ଼ ଜାରି ରହିଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଟିଟୋ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର ମାଲିକ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଟିଟୋଙ୍କୁ କିଏ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଦେଲା, ଏଥିରେ କେଉଁ ରାଜନେତା ବା ପ୍ରଶାସକଙ୍କର ହାତ ଅଛି ସେ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଘଟଣାର ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଆଇଓସିଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇକୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି। ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଏ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଗୁରୁବାର ଆଇଓସିଏଲ୍‌ ଓ ସିବିଆଇକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ଏସ୍‌ସିବିରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ବାଲେଶ୍ୱର ଯୁବକ ନିପା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ଗୁଜବ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଏସ୍‌ସିବିରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ବାଲେଶ୍ୱର ଯୁବକ ନିପା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ଗୁଜବ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ୮ଜଣ ଯୁବକ ଜ୍ୱରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏସ୍‌ସିବିରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ନିପାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛିି। ତେବେ ଏ ନେଇ ଗୁରୁବାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା। ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଏକ ଗୁଜବ। ଏଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ।

ତାମିଲନାଡ଼ୁ ପରେ ଗୁଜରାଟରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା: ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ନିବେଦନ

ତାମିଲନାଡ଼ୁ ପରେ ଗୁଜରାଟରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା: ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ନିବେଦନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୭ : ତାମିଲନାଡୁ ପରେ ଏବେ ଗୁଜୁରାଟରେ ପୁରୀ ଜିଲାର କେତେଜଣ ଶ୍ରମିକ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାର ପୁରୀ ସଦର, ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଓ ପିପିଲି ବ୍ଳକର ପ୍ରାୟ ୨୫ ଶ୍ରମିକ ରହିଛନ୍ତି।

 ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଫେରିବା ଲାଗି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ରଥ ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ ଆରମ୍ଭ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଫେରିବା ଲାଗି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ରଥ ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯।୭: ହେରାପଞ୍ଚମୀରେ ଶ୍ରୀଦେବୀ(ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଠାକୁରାଣୀ) ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ହେଲେ ଅଭିମାନ କରି ଶ୍ରୀଦେବୀ ଚାଲିଯିବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଫେରିବା ଲାଗି ମହାପ୍ରଭୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଏମ୍‌ପିଙ୍କୁ ହ୍ବିପ୍‌ ଜାରି କଲା ବିଜେଡି

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଏମ୍‌ପିଙ୍କୁ ହ୍ବିପ୍‌ ଜାରି କଲା ବିଜେଡି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୭(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସଭାରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ଏ ନେଇ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ପିମାନଙ୍କୁ ହ୍ବିପ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଅନାସ୍ଥା ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସମସ୍ତ ଏମ୍‌ପିଙ୍କୁ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଏମ୍ସ ଯାଇ ଜଗା ବଳିଆଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଏମ୍ସ ଯାଇ ଜଗା ବଳିଆଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିବେ। ସେଠାରେ ସେ ଏମ୍ସ ଯାଇ କନ୍ଧମାଳର ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗା ବଳିଆଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବିଷୟ ପଚାରି ବୁଝିବେ। ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ୫ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ମାଛ ମାର୍କେଟରେ ଚଢ଼ାଉ

ମାଛ ମାର୍କେଟରେ ଚଢ଼ାଉ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୯।୭: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମାଛ ଗୋଦାମ ଓ ମାଛ ମାର୍କେଟରେ ଗୁରୁବାର ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ତୋଟାପଡ଼ା ବଜାରର ମାଛଗୋଦାମ, ସହରର ମାଛମାର୍କେଟ, ମୁକୁନ୍ଦପ୍ରସାଦ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ