ରାଜ୍ୟ |

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଅନ୍ଧାରି କାରବାର

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଅନ୍ଧାରି କାରବାର
କଟକ ଅଫିସ, ୧୦।୧୨- ଯୋଗାଣ ବିଭାଗରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ପିଓଏସ୍‌(ପଏଣ୍ଟ ଅଫ ସେଲ୍‌) ମେଶିନ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଅର୍ଥାତ୍‌ ରିଟେଲର ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ଏହି ମେଶିନ ଲଗାଯିବ। ମେଶିନରେ ଖାଉଟିଙ୍କ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍‌ କରାଯାଇ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚିହ୍ନରେ ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଦେବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଖାଉଟିମାନେ ରିଟେଲରଙ୍କ ଇସ୍ୟୁ ଖାତାରେ ଦସ୍ତଖତ କରି ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିଲେ। ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ ହେରଫେର ହେଉଥିଲା। ଦସ୍ତଖତ ଜାଲ୍‌ କରାଯାଇ ସାମଗ୍ରୀ ହଡପ ହେଉଥିଲା। ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ମେଶିନ ପ୍ରଚଳନ ପରେ ମଧ୍ୟ ରିଟେଲରମାନେ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଫାଙ୍କ ଦେଇ ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀକୁ ହରିଲୁଟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ହରିଲୁଟ୍‌ରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣମାତ୍ରାରେ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ଏହି ଅନଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେଭଳି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନ ପାରି ଅନ୍ଧାରି କାରବାର ଚାଲିବ ସେଥିପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଛି। ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନଗୁଡ଼ିକର କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି। ହିତାଧିକାରୀ କେଉଁ ମାସରେ କେଉଁସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟରୁ ଉଠାଣ କରିଛି ତାହାର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଊକ୍ତ ମେଶିନ୍‌ରେ ରହିବ। ମେଶିନ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ସର୍ଭର ସହିତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଫଳରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ରେ ବସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଖାଉଟିଙ୍କ କାର୍ଡ ନମ୍ବରକୁ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବାମାତ୍ରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଏପରି କି ଯଦି ଜଣେ ଖାଉଟି କୌଣସି ମାସରେ ରିଟେଲରଙ୍କଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଆଣି ନ ଥାନ୍ତି ତେବେ ରିଟେଲରଙ୍କ ଉପରେ ଉକ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ବଳକାଭାବେ ରହିଥିବାର ହିସାବ ମିଳିପାରିବ। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ ହେବା ପରେ ଏବେ ୩ ପ୍ରକାର ଖାଉଟି ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌, ଅନଲାଇନ୍‌ ଅନ୍‌ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍‌ ଖାଉଟି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆଧାରକାର୍ଡ ତଥ୍ୟ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି ଏବଂ ଉକ୍ତ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସହିତ ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି ସେମାନେ ହେଲେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଖାଉଟି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ତଥ୍ୟ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ମେଶିନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସହିତ ସଂଯୋଗ ନାହିଁ, ସେହି ଖାଉଟିମାନେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅନଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଭାବେ ଗଣାଯାଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉଭୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯେଉଁମାନେ ସାମିଲ ହୋଇନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଫଲାଇନ୍‌ ଖାଉଟି। କଟକ ଜିଲାରେ ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ୧୦୧୮ଟି ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି। ସମସ୍ତ ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟରେ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ ଲଗାଯାଇଥିବା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ଅଭାବ ଓ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବହୁ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାଛଡ଼ା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଖାଉଟି ଅଫ୍‌ଲାଇନରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଯେଭଳି ଖାଉଟିଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ନ ଯାଏ ସେଥିଲାଗି ରିଟେଲରର ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସବୁପ୍ରକାର ଫନ୍ଦିଫିକର କରିଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କଟକ ଜିଲାରେ ମୋଟ ୮,୮୦,୬୫୪ଜଣ ଖାଉଟି ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧,୯୧,୦୮୬ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌। ବାକି ସମସ୍ତ ଖାଉଟି ଅଫଲାଇନ ଓ ଅନଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ବାଟରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଜିଲାର କେତେକ ବ୍ଲକରେ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଅନଲାଇନ ଖାଉଟିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନଗଣ୍ୟ ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ତିଗିରିଆ ବ୍ଲକରେ ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୮୩୨ ଥିବାବେଳେ ନିଆଳିରେ ୯୦୬୨, ନରସିଂହପୁରରେ ୧୧୫୭, କଣ୍ଟାପଡାରେ ୮୭୬୧, ଚୌଦ୍ୱାର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୩୭୪୨, ବାଙ୍କୀ ଏନଏସିରେ ୫୦୫୨ ଜଣ ରହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଥାଉ କି କଟକ ଜିଲାରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିଛି। ମାତ୍ର ଅଦ୍ୟାବଧି ୨୨ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍‌ ହିତାଧିକାରୀ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିବା ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କଟକ ଭଳି ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଜିଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ମହତ୍‌ ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହେବା ପଛରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ହାତ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଜିଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ଅମର ମହାପାତ୍ର କୁହନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ କାରବାର ଅନଲାଇନ୍‌ରେ କରିବାକୁ ଆମେ ଯୋଜନା କରିଛୁ। -ରିପୋର୍ଟ: ନିର୍ମଳ ପଣ୍ଡା
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ପୁଅ ଘର ପାଇଁ ମା’ ମାଗିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ:ଥର ଥର ହାତରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଦରଖାସ୍ତ

ପୁଅ ଘର ପାଇଁ ମା’ ମାଗିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ:ଥର ଥର ହାତରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଦରଖାସ୍ତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୫ା୯
ଘର ନ ଥିବାରୁ ହଇରାଣ ହେଉଛି ପୁଅ। ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ପରିବାର ଧରି ବଡ ହିନିମାନ ହେଉଛି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲେ ବି ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଦେଉନି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ। 

‘ଭାରି ଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ’

‘ଭାରି ଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ’

ବନ୍ତ,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ-ଆନନ୍ଦପୁର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଗଣିଜାଙ୍ଗଠାରୁ ବନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନ ସରିବା ଯାଏ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବାକୁ ବନ୍ତ-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବୁଆଁଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସଦର ବିଡ଼ିଓ ଶଙ୍କର୍ଷଣ ବେହେରାଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢେ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

୩ ବର୍ଷ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳୁନି, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

୩ ବର୍ଷ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳୁନି, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶ୍ରୀରାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମାଣ୍ଡରକୁଲା ଗାନ୍ଧିଜୀ ହାଇସ୍କୁଲର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳିନି। ସୋମବାର ସେମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀଙ୍କଠାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲଖ ଫାସିଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଜକମେରିପଲ୍ଲୀ ଓ ଜଲମେରିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ବହୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସୋମବାର ଦଳ ଛାଡି ବିଜେଡିିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । 

ପୁଣି କୋଟଗଡ଼ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ପୁଣି କୋଟଗଡ଼ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ/କୋଟଗଡ,(ଡି.ଏନ.ଏ.), ୨୫ା୯-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କୋଟଗଡ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ୯ ବର୍ଷର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ପୁଣି ଏକ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି।

ଗୃହରକ୍ଷୀଙ୍କ ପାସିଂ ଆଉଟ୍‌ ପରେଡ୍‌

ଗୃହରକ୍ଷୀଙ୍କ ପାସିଂ ଆଉଟ୍‌ ପରେଡ୍‌

ଛତ୍ରପୁର,୨୫ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲାରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଗୃହରକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପାସିଂ ଆଉଟ୍‌ ପ୍ୟାରେଡ୍‌ ସୋମବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ପୋଲିସ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା 

ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୩ ଗୁରୁତର

ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୩ ଗୁରୁତର

ଦିଗପହଣ୍ଡି/ପାଟପୁର, 
୨୫ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ-ଗଜପତି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତ ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ସାର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ (ନଂ. ଓଆର୦୪ଜି୩୪୧୬) ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

କଲ୍ୟାଣ ଶିକ୍ଷକ,ଶିକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

କଲ୍ୟାଣ ଶିକ୍ଷକ,ଶିକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ରାଇକିଆ,୨୫ା୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ନେଡ଼ିପଦର ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ କଲ୍ୟାଣ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକ ସଂଘ କନ୍ଧମାଳ ଶାଖାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

‘ଆମେ ଚାହଁୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା’

‘ଆମେ ଚାହଁୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା’

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧରିତ୍ରୀ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ଭଞ୍ଜନଗର ସାଇ ଗୁରୁକୁଳ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ସୋମବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। 

ଗୁମ୍ମାରେ ବିଏସଏନଏଲ ସେବା ଠପ୍‌

ଗୁମ୍ମାରେ ବିଏସଏନଏଲ ସେବା ଠପ୍‌

ଗୁମ୍ମା ୨୫।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)-
ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ବିଏସଏନଏଲ ସେବା ଦୀର୍ଘ ଏକ ମାସ ହେଲା ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ବିଫଳ ହୋଇଛି। ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ଏନେଇ  ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ।  

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା , ମରାମତି ଦାବି

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା , ମରାମତି ଦାବି

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୫।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ସୁନାବେଡ଼ା ପୌରପରିଷଦ ଅଧୀନ କାକିଗଁାକୁ ପଡ଼ିଥିବା ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଏହି ରାସ୍ତାର ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ମଝିରେ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।