Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଅନ୍ଧାରି କାରବାର

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଅନ୍ଧାରି କାରବାର କଟକ ଅଫିସ, ୧୦।୧୨- ଯୋଗାଣ ବିଭାଗରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ପିଓଏସ୍‌(ପଏଣ୍ଟ ଅଫ ସେଲ୍‌) ମେଶିନ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଅର୍ଥାତ୍‌ ରିଟେଲର ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ଏହି ମେଶିନ ଲଗାଯିବ। ମେଶିନରେ ଖାଉଟିଙ୍କ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍‌ କରାଯାଇ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚିହ୍ନରେ ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଦେବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଖାଉଟିମାନେ ରିଟେଲରଙ୍କ ଇସ୍ୟୁ ଖାତାରେ ଦସ୍ତଖତ କରି ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିଲେ। ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ ହେରଫେର ହେଉଥିଲା। ଦସ୍ତଖତ ଜାଲ୍‌ କରାଯାଇ ସାମଗ୍ରୀ ହଡପ ହେଉଥିଲା। ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ମେଶିନ ପ୍ରଚଳନ ପରେ ମଧ୍ୟ ରିଟେଲରମାନେ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଫାଙ୍କ ଦେଇ ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀକୁ ହରିଲୁଟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ହରିଲୁଟ୍‌ରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣମାତ୍ରାରେ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ଏହି ଅନଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେଭଳି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନ ପାରି ଅନ୍ଧାରି କାରବାର ଚାଲିବ ସେଥିପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଛି। ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନଗୁଡ଼ିକର କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି। ହିତାଧିକାରୀ କେଉଁ ମାସରେ କେଉଁସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟରୁ ଉଠାଣ କରିଛି ତାହାର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଊକ୍ତ ମେଶିନ୍‌ରେ ରହିବ। ମେଶିନ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ସର୍ଭର ସହିତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଫଳରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ରେ ବସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଖାଉଟିଙ୍କ କାର୍ଡ ନମ୍ବରକୁ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବାମାତ୍ରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଏପରି କି ଯଦି ଜଣେ ଖାଉଟି କୌଣସି ମାସରେ ରିଟେଲରଙ୍କଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଆଣି ନ ଥାନ୍ତି ତେବେ ରିଟେଲରଙ୍କ ଉପରେ ଉକ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ବଳକାଭାବେ ରହିଥିବାର ହିସାବ ମିଳିପାରିବ। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ ହେବା ପରେ ଏବେ ୩ ପ୍ରକାର ଖାଉଟି ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌, ଅନଲାଇନ୍‌ ଅନ୍‌ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍‌ ଖାଉଟି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆଧାରକାର୍ଡ ତଥ୍ୟ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି ଏବଂ ଉକ୍ତ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସହିତ ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି ସେମାନେ ହେଲେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଖାଉଟି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ତଥ୍ୟ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ମେଶିନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସହିତ ସଂଯୋଗ ନାହିଁ, ସେହି ଖାଉଟିମାନେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅନଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଭାବେ ଗଣାଯାଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉଭୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯେଉଁମାନେ ସାମିଲ ହୋଇନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଫଲାଇନ୍‌ ଖାଉଟି। କଟକ ଜିଲାରେ ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ୧୦୧୮ଟି ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି। ସମସ୍ତ ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟରେ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ ଲଗାଯାଇଥିବା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ଅଭାବ ଓ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବହୁ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାଛଡ଼ା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଖାଉଟି ଅଫ୍‌ଲାଇନରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଯେଭଳି ଖାଉଟିଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ନ ଯାଏ ସେଥିଲାଗି ରିଟେଲରର ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସବୁପ୍ରକାର ଫନ୍ଦିଫିକର କରିଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କଟକ ଜିଲାରେ ମୋଟ ୮,୮୦,୬୫୪ଜଣ ଖାଉଟି ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧,୯୧,୦୮୬ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌। ବାକି ସମସ୍ତ ଖାଉଟି ଅଫଲାଇନ ଓ ଅନଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ବାଟରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଜିଲାର କେତେକ ବ୍ଲକରେ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଅନଲାଇନ ଖାଉଟିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନଗଣ୍ୟ ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ତିଗିରିଆ ବ୍ଲକରେ ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୮୩୨ ଥିବାବେଳେ ନିଆଳିରେ ୯୦୬୨, ନରସିଂହପୁରରେ ୧୧୫୭, କଣ୍ଟାପଡାରେ ୮୭୬୧, ଚୌଦ୍ୱାର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୩୭୪୨, ବାଙ୍କୀ ଏନଏସିରେ ୫୦୫୨ ଜଣ ରହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଥାଉ କି କଟକ ଜିଲାରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିଛି। ମାତ୍ର ଅଦ୍ୟାବଧି ୨୨ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍‌ ହିତାଧିକାରୀ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିବା ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କଟକ ଭଳି ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଜିଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ମହତ୍‌ ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହେବା ପଛରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ହାତ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଜିଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ଅମର ମହାପାତ୍ର କୁହନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ କାରବାର ଅନଲାଇନ୍‌ରେ କରିବାକୁ ଆମେ ଯୋଜନା କରିଛୁ। -ରିପୋର୍ଟ: ନିର୍ମଳ ପଣ୍ଡା

ରାଜ୍ୟ |

ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ସ୍ବାର୍ଥରେ ସେସୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନେ ଗତ ପ୍ରାୟ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବାରେ ବାରମ୍ବାର ବିଫଳ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେସୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଆଖିବୁଜି ବସିଛି। କାହିଁକି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି ତାହାର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉନାହିଁ। ଏଭଳିସ୍ଥଳେ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୁଣିଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମସୁଧା ଚାଲିଛି।

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ତଦନ୍ତ କମିଶନ: ଦାଖଲ ହେଲା ଚତୁର୍ଥ ଅନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧- ଚିଟଫଣ୍ଡ ଠକେଇ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ମଦନ ମୋହନ ଦାସ କମିଶନ ଗୁରୁବାର ସରକାରଙ୍କୁ ଚତୁର୍ଥ ଅନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି। କମିଶନଙ୍କ ସଚିବ ଦେବରାଜ ରାଉତ ସିଲ୍‌ କଭରରେ ୬୮୯୧ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଗୃହ ବିଭାଗ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏକ୍ସପାଏରି ଔଷଧ ଖାଇବେ ରୋଗୀ

ଏକ୍ସପାଏରି ଔଷଧ ଖାଇବେ ରୋଗୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧- ନିରାମୟ ଯୋଜନାରେ ସରକାର ଯୋଗାଣ କରିଥିବା ମାଗଣା ଔଷଧକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରୁ ଏହା ଧରାପଡିଛି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ ତାରିଖରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧର ଅବଧି ଫେବୃୟାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ ମାତ୍ର ୪୪ଦିନ ଔଷଧର ଅବଧି ଥିବା ବେଳେ ରୋଗୀଙ୍କୁ କେଉଁଠି ଦୁଇମାସ, ଅଢେଇମାସ ଓ ସ୍ଥଳବିଶେଷରେ ୩ମାସ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି।

ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ କଟକଣା: ବ୍ୟବସାୟୀ ଦେବେ ମାସକୁ ୪ ହଜାର

ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ କଟକଣା: ବ୍ୟବସାୟୀ ଦେବେ ମାସକୁ ୪ ହଜାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ଏଣିକି ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଆଉ ମାଗଣାରେ ମନଇଚ୍ଛା ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ହେବ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫି। ମାସକୁ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ବର୍ଷକୁ ୪୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ(ବିଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି।

୫୬ଘର ଭସ୍ମୀଭୂତ, ୩୩ ପରିବାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

୫୬ଘର ଭସ୍ମୀଭୂତ, ୩୩ ପରିବାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮।୧- ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପାର୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଗେଟା ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ବସ୍ତିରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।ବସ୍ତିରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ନିଅଁ। ଲାଗି ଯାଇଥିବାରୁ କିଛି କ୍ଷଣମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ୫୬ ଘର ଭସ୍ମୀଭୂତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସେନା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା: ମାମଲା ରୁଜୁ, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ସେନା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା: ମାମଲା ରୁଜୁ, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୧: ପୁରୀ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ସେନାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ଗୁରୁବାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଆର୍‌ପିର ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌ରୁ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ୟାଣ୍ଟ୍ରିକାରରେ ରହିଥିବା ୪ଟି ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର(ଫାୟାର ଏକ୍ସଷ୍ଟିଙ୍ଗୁଇସର)ର ଅବଧି ୧ବର୍ଷ ତଳୁ ସରିଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ

ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୧: ସି-ସୋର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଜଜ୍‌ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ୨ ଜାମିନଦାରଙ୍କ ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଜାମିନ ମିଳିଛି।

ସାର୍ବଜନୀନ ଚକ୍ଷୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ସାର୍ବଜନୀନ ଚକ୍ଷୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସାର୍ବଜନୀନ ଚକ୍ଷୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟ ମେଡିକାଲ ନିଗମ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନତା ଦୂରୀକରଣ ନିମନ୍ତେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବ୍ୟାପକ କରାଯାଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରିବା ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି।

ଶୁକ୍ରବାର ଭିତରକନିକାରେ ଡଲଫିନ ଗଣନା

ଶୁକ୍ରବାର ଭିତରକନିକାରେ ଡଲଫିନ ଗଣନା

ରାଜନଗର,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଡଲଫିନ ଗଣନା କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଗୁରୁବାର ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଗୁପ୍ତିର ବନୀଭବନଠାରେ ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରମଣ: ଭାଜପା

ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରମଣ: ଭାଜପା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ ଗରିବ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା ନୁହେଁ ବରଂ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରମଣ ବୋଲି ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପୃଥ୍ବୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ପୁରୀରେ ଗଙ୍ଗାସାଗର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଭିଡ଼

ପୁରୀରେ ଗଙ୍ଗାସାଗର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଭିଡ଼

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୧: ଚାରି ଧାମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ହେଉଛି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର। ପବିତ୍ର ମହୋଦଧିରେ ସ୍ନାନକରି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ କୋଟି ପୁଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ଏବେ ପୁରୀରେ ଗଙ୍ଗାସାଗର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ବେଶ୍‌ ଭିଡ଼ ଜମିଛି। ଗଙ୍ଗାସାଗରରେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ସମସ୍ତେ ଛୁଟିଆସୁଛନ୍ତି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ମାଟିକୁ।

ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜୁ ଯୁବ-ଛାତ୍ର ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଗୁରୁବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଛକଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ଅଣାୟତ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗରିବ ମାରଣ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶୋଷଣ ନୀତି ବୋଲି ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।