ରାଜ୍ୟ |

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଅନ୍ଧାରି କାରବାର

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଅନ୍ଧାରି କାରବାର
କଟକ ଅଫିସ, ୧୦।୧୨- ଯୋଗାଣ ବିଭାଗରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ପିଓଏସ୍‌(ପଏଣ୍ଟ ଅଫ ସେଲ୍‌) ମେଶିନ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଅର୍ଥାତ୍‌ ରିଟେଲର ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ଏହି ମେଶିନ ଲଗାଯିବ। ମେଶିନରେ ଖାଉଟିଙ୍କ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍‌ କରାଯାଇ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚିହ୍ନରେ ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଦେବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଖାଉଟିମାନେ ରିଟେଲରଙ୍କ ଇସ୍ୟୁ ଖାତାରେ ଦସ୍ତଖତ କରି ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିଲେ। ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ ହେରଫେର ହେଉଥିଲା। ଦସ୍ତଖତ ଜାଲ୍‌ କରାଯାଇ ସାମଗ୍ରୀ ହଡପ ହେଉଥିଲା। ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ମେଶିନ ପ୍ରଚଳନ ପରେ ମଧ୍ୟ ରିଟେଲରମାନେ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଫାଙ୍କ ଦେଇ ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀକୁ ହରିଲୁଟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ହରିଲୁଟ୍‌ରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣମାତ୍ରାରେ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ଏହି ଅନଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେଭଳି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନ ପାରି ଅନ୍ଧାରି କାରବାର ଚାଲିବ ସେଥିପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଛି। ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନଗୁଡ଼ିକର କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି। ହିତାଧିକାରୀ କେଉଁ ମାସରେ କେଉଁସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟରୁ ଉଠାଣ କରିଛି ତାହାର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଊକ୍ତ ମେଶିନ୍‌ରେ ରହିବ। ମେଶିନ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ସର୍ଭର ସହିତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଫଳରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ରେ ବସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଖାଉଟିଙ୍କ କାର୍ଡ ନମ୍ବରକୁ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବାମାତ୍ରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଏପରି କି ଯଦି ଜଣେ ଖାଉଟି କୌଣସି ମାସରେ ରିଟେଲରଙ୍କଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଆଣି ନ ଥାନ୍ତି ତେବେ ରିଟେଲରଙ୍କ ଉପରେ ଉକ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ବଳକାଭାବେ ରହିଥିବାର ହିସାବ ମିଳିପାରିବ। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ ହେବା ପରେ ଏବେ ୩ ପ୍ରକାର ଖାଉଟି ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌, ଅନଲାଇନ୍‌ ଅନ୍‌ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍‌ ଖାଉଟି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆଧାରକାର୍ଡ ତଥ୍ୟ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି ଏବଂ ଉକ୍ତ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସହିତ ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି ସେମାନେ ହେଲେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଖାଉଟି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ତଥ୍ୟ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ମେଶିନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ସହିତ ସଂଯୋଗ ନାହିଁ, ସେହି ଖାଉଟିମାନେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଅନଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଭାବେ ଗଣାଯାଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉଭୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯେଉଁମାନେ ସାମିଲ ହୋଇନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଫଲାଇନ୍‌ ଖାଉଟି। କଟକ ଜିଲାରେ ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ୧୦୧୮ଟି ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି। ସମସ୍ତ ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟରେ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ ଲଗାଯାଇଥିବା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ଅଭାବ ଓ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବହୁ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାଛଡ଼ା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଖାଉଟି ଅଫ୍‌ଲାଇନରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଯେଭଳି ଖାଉଟିଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ନ ଯାଏ ସେଥିଲାଗି ରିଟେଲରର ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସବୁପ୍ରକାର ଫନ୍ଦିଫିକର କରିଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କଟକ ଜିଲାରେ ମୋଟ ୮,୮୦,୬୫୪ଜଣ ଖାଉଟି ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧,୯୧,୦୮୬ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌। ବାକି ସମସ୍ତ ଖାଉଟି ଅଫଲାଇନ ଓ ଅନଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ବାଟରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଜିଲାର କେତେକ ବ୍ଲକରେ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟେଡ୍‌ ଅନଲାଇନ ଖାଉଟିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନଗଣ୍ୟ ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ତିଗିରିଆ ବ୍ଲକରେ ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୮୩୨ ଥିବାବେଳେ ନିଆଳିରେ ୯୦୬୨, ନରସିଂହପୁରରେ ୧୧୫୭, କଣ୍ଟାପଡାରେ ୮୭୬୧, ଚୌଦ୍ୱାର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୩୭୪୨, ବାଙ୍କୀ ଏନଏସିରେ ୫୦୫୨ ଜଣ ରହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଥାଉ କି କଟକ ଜିଲାରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିଛି। ମାତ୍ର ଅଦ୍ୟାବଧି ୨୨ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍‌ ହିତାଧିକାରୀ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଣ କରୁଥିବା ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କଟକ ଭଳି ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଜିଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ମହତ୍‌ ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହେବା ପଛରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ହାତ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଜିଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ଅମର ମହାପାତ୍ର କୁହନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ କାରବାର ଅନଲାଇନ୍‌ରେ କରିବାକୁ ଆମେ ଯୋଜନା କରିଛୁ। -ରିପୋର୍ଟ: ନିର୍ମଳ ପଣ୍ଡା
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ହେମାନନ୍ଦଙ୍କୁ କାହ୍ନୁଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: ‘ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମତାମତ ଦେବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ନୁହେଁ କି’

ହେମାନନ୍ଦଙ୍କୁ କାହ୍ନୁଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: ‘ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମତାମତ ଦେବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ନୁହେଁ କି’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚାହଁୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ବୁଧବାର ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ବସାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସୁପାରିଶ୍‌ ପାଇଁ ଏଆଇସିସିକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଖୋଦ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହା କହିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ହକି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ମାଓବାଦୀ

ହକି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ମାଓବାଦୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩ା୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ମାଲକାନଗିରି ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସର୍ମପଣ କରି ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ୩୦ ମାଓବାଦୀ ଗୁରୁବାର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହକି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଛନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭାରତ ଏବଂ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ସେମାନେ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୬ ମହିଳା ଏବଂ ୧୪ ପୁରୁଷ ଥିଲେ। ଖେଳ ଦେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୫ଟାରେ ସେମାନେ ପୋଲିସ ଫ୍ୟାନ୍‌ ଭିଲେଜ ବୁଲିବା ସହିତ ଶରୀରରେ ରଙ୍ଗିନ ଟାଟୁ କରିଥିଲେ।

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ଆଦେଶ: ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୪୭୭ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ ଫେରିପାଇବେ ଟଙ୍କା

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ଆଦେଶ: ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୪୭୭ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ ଫେରିପାଇବେ ଟଙ୍କା

କଟକ ଅଫିସ, ୧୩।୧୨- ରୋଜ୍‌ଭ୍ୟାଲି ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅଫ୍‌ କମ୍ପାନିଜ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଥିବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀମାନେ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ। ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଟେରେଷ୍ଟ ଅଫ୍‌ ଡିପୋଜିଟର୍ସ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ରୋଜଭ୍ୟାଲି ସଂସ୍ଥାରେ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖିଥିବା ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୪୭୭ ଜଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ ୯୨ କୋଟି ୮ ଲକ୍ଷ ୯୬ହଜାର ୯୮୨ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ।

ହକିକୁ ନେଇ ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ୍‌: ୟୁଟୁବ୍‌ରେ ରିଲିଜ୍‌ ହେଲା ଓଲି ଆୟାରେ...

କଟକ ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ଓଡିଶାରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌କୁ ପ୍ରମୋଟ କରିବା ପାଇଁ ପାଣି ଭିତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ। ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ ସ୍କୁବା ଡାଇଭର ସବୀର ବକ୍ସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ଏକ ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ଭଲ ଲାଇକ୍‌ ସାଉଣ୍ଟିଛି। 

ଭାରତ ବୁଲି ହେଲ୍‌ମେଟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି ପୂଜା

ଭାରତ ବୁଲି ହେଲ୍‌ମେଟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି ପୂଜା

କଟକ ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ବିନା ହେଲ୍‌ମେଟରେ ଯାତ୍ରା ବିପଜ୍ଜନକ। ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଜୀବନ ଯାଉଛି। କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଗାଡ଼ିରେ ବିନା ହେଲମେଟ୍‌ରେ ଯାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ରାସ୍ତାରେ ଅଟକାଇଲେ ସୁଦ୍ଧା  ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୋହଳ ମନୋଭାବ ଦେଖାଉଛି।

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ: ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରୁ ଅଣ୍ଡା ବାଦ : ସମସ୍ତ ଫାର୍ମରୁ କୁକୁଡ଼ା ମାରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ: ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରୁ ଅଣ୍ଡା ବାଦ : ସମସ୍ତ ଫାର୍ମରୁ କୁକୁଡ଼ା ମାରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଗତ ୧ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶହ ଶହ କୁକୁଡ଼ା ମରିପଡ଼ିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ‘ଧରିିତ୍ରୀ’ରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁକୁଡ଼ା ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା  କରିବା  ପରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ’ପଜିଟିଭ୍‌ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହାପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ବ୍ଲକର ମାଲୁଦ, ପଥରଗଞ୍ଜ ଓ ସାନସାହିରେ ଥିବା କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ପିଟିଲା ଅଟୋ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ପିଟିଲା ଅଟୋ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

କଟକରୋଡ଼, ୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନା ଅଧୀନ ବୁଦ୍ଧେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ ପଛକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଗାଡି ମଡ଼ାଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା : ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଗାଡି ମଡ଼ାଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା : ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଲହୁଣୀପଡା, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼  ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଗୌଡଣୀପୋଷ ଆମଚାତି ପୋଲ ନିକଟରେ ଗତ ୨୦ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟିଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ  ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ ଅଚିହ୍ନା ମହିଳାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି। ସେ ହେଲେ ଆକିଲା ଖାତୁନ (୩୦)। ଏହା ଦୁର୍ଘଟଣା ନୁହେଁ, ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ଭାବେ ସାବତ ପୁଅ ଏମଡି ନଇମ (୨୬) ଟ୍ରକ୍‌ ଚଢ଼େଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଫେରାର 

ପୁରୀରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ କରିବେ ଯାଞ୍ଚ

ପୁରୀରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ କରିବେ ଯାଞ୍ଚ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୩।୧୨: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ବେଲଟିକିରିସ୍ଥିତ ଗୁଡ ନ୍ୟୁଜ ଇଣ୍ଡିଆ ଡ୍ରିମ୍‌ ସେଣ୍ଟର ଶିଶୁଗୃହରେ ଯୌନଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାପି ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ଶିଶୁ ସଦନରେ ଘଟିଥିବା ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଥିଲା।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀ ମୃତ

ଦେବଗଡ଼, ୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକ ଲାଇମୁରା ଅଞ୍ଚଳ ମୟୂରଡିମା ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୁରୁବାର ଏକ ମାଈ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ଶେଲଟର ହୋମ ଯୌନଶୋଷଣ ମାମଲା: ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଢେଙ୍କାନାଳରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଏନ୍‌ସିପିସିଆର  ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ଶେଲଟର ହୋମ ଯୌନଶୋଷଣ ମାମଲା: ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଢେଙ୍କାନାଳରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଏନ୍‌ସିପିସିଆର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୩।୧୨- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ବେଲଟିକିରିସ୍ଥିତ ‘ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ ଇଣ୍ଡିଆ ଡ୍ରିମ ସେଣ୍ଟର’ ଶେଲଟର ହୋମ ଯୌନଶୋଷଣ ଏବଂ ଶିଶୁ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଶିଶୁ  ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗର(ଏନ୍‌ସିପିସିଆର) ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଗୁରୁବାର  ଢେଙ୍କାନାଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।  

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଆରମ୍ଭ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୩।୧୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗୁରୁବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସକାଳ ଧୂପ ବଢିବା ପରେ ଠାକୁରଙ୍କ ମଇଲମ କରାଯାଇଥିଲା। ଭୋଗମଣ୍ଡପ ଘରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଅଧିବାସ ହୋଇଥିବା ଘୋଡ ବସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ପଟୁଆରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ସାଢ଼େ ତିନି ଘେରା ଏବଂ ରତ୍ନ ସିଂହାସନକୁ ସାଢେ ତିନି ଘେରା ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରାଇ ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ବିଜେ କରାଯାଇଥିଲା।