ରାୟଗଡା

ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାନାଇଟ୍‌ ଉପରେ ଆନ୍ଧ୍ର ନଜର

ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାନାଇଟ୍‌ ଉପରେ ଆନ୍ଧ୍ର ନଜର

ମାଲକାନଗିରି,୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଚିନା ଗୋଦାବରୀ ନଦୀ ଉପରେ ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଢ଼ି ଓଡ଼ିଶାର ପାଣି ଶୋଷିବାର କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଦୃଷ୍ଟି ଏବେ ପଡ଼ିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଗ୍ରାନାଇଟ୍‌ ପଥର ଉପରେ। ରାଜ୍ୟର ନୂଆ ରାଜଧାନୀ ଅମରାବତୀ ଗଢ଼ାହେବ ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ପଥର ଉପଯୋଗରେ। ଚଞ୍ଚକତା କରି ସୌଖୀନ ପଥର ଆଳରେ କିପରି ଓଡ଼ିଶାର ମୂଲ୍ୟବାନ ଗ୍ରାନାଇଟ୍‌ ନେଇହେବ, ସେଥିପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ର ସହ ଅନ୍ୟ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟର ଠିକାଦାରମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଓ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର କେତେ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଆନ୍ଧ୍ର ଯେଭଳି ଗ୍ରାନାଇଟ୍‌ ପାଇପାରିବ ସେ ନେଇ ସେମାନେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ୍‌ କରିବା ସକାଶେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏ ଦିଗରେ ଗ୍ରାମସଭା ନାମରେ ଚଞ୍ଚକତା, ଜଙ୍ଗଲ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ପାହାଡ଼କୁ ଟାଙ୍ଗରା ଦର୍ଶାଇ ନକଲି କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ରାଜସ୍ବ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଛି।
ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମାଲକାନଗିରି ପାହାଡ଼, ଜଙ୍ଗଲ ବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳ। ଜିଲାରେ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ୩୫୪୧୫୬.୬୬୭୪ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି। ଜଙ୍ଗଲରେ ମୂଲ୍ୟବାନ କାଠ, ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଓ ୭୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲଘୁ ବନଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଜିଲାର ପାହାଡ଼ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଗଚ୍ଛିତ ରହିଛି। ଏବେ ଏହି ସମ୍ପଦକୁ ଚଞ୍ଚକତା କରି ଲୁଟିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ତହସିଲ କମାରପାଲ୍ଲୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଗଲିଆଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ପାହାଡ଼ର ୭୫.୦୭୧ଆର ପରିମିତ ଜାଗାରେ ଡେକୋରେଟିଭ ଷ୍ଟୋନ (ସୌଖୀନ ପଥର) ରହିଛି। ଏଠାରେ ପଥର ଖୋଳିବା ପାଇଁ ଲିଜ୍‌ ସୂତ୍ରରେ ନେବାକୁ ଛତିଶଗଡ଼ ରାୟପୁର ସ୍ଥିତ ଏକ କମ୍ପାନି ଆବେଦନ କରିଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ଏନ୍‌ଓସି (ନୋ ଅବଜେକ୍ସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌) ଲାଗି ୨୦୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରେ କମାରପାଲ୍ଲୀ ଓ ଗାଲିଆଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଗ୍ରାମସଭା କରାଯାଇ ସରପଞ୍ଚ, ସମିିତି ସଭ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସ୍ବାକ୍ଷର ଓ ଟିପଚିହ୍ନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମ୍ବଳିତ ଦରଖାସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଖଣି ନିଗମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ ଖଣି ନିଗମ ଉପ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ବନ ବିଭାଗର ତଦନ୍ତ ସମୟରେ କମାରପାଲ୍ଲୀ ସରପଞ୍ଚ ମୁନି ମାଡ଼କାମୀ ଓ ଗଲିଆଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖଣି ଖୋଳିବା ନେଇ କୌଣସି ଗ୍ରାମସଭା ହୋଇନାହିଁ। ଦରଖାସ୍ତରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ସ୍ବାକ୍ଷର ଓ ଟିପଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ନୁହେଁ। ଏନେଇ ମୁନି ମାଡ଼କାମୀ ଓ ମାଥିଲି ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶୋକ ଚାଲିକି ମାଲକାନଗିରି ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କୁ ସେହି ମାସ ୨୨ ତାରିଖରେ ଲିଖିତ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହାସହ ଖଣି ଲିଜ୍‌ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା ନାମରେ ମାଥିଲି ଥାନାରେ କେସ୍‌ ନଂ-୯୨/୧୬ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସେହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ସଂସ୍ଥା କାଟିଥିବା ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରିଥିବା ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।
ଜିଲାର ଖଇରପୁଟ ସରପଞ୍ଚ ଦୈମତି ଗୋଲପେଦା ଗତ ୨୬ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏଭଳି ଖଣିଲୁଟ୍‌ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଚକ୍ରାନ୍ତ ନେଇ ଖଣି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ ଖଣି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଦରଖାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା ଯେ ଖଇରପୁଟ ତହସିଲ ବଣ୍ଡାଘାଟି ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଝିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଖାତା ନଂ-୬୫, ପ୍ଲଟ ନଂ-୪୦୧/ପି, କିସମ- ପାହାଡ଼, ଏରିଆ-୧୦.୬୮୦ ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ଅଂଶରେ ଡେକୋରେଟିଭ ଷ୍ଟୋନ୍‌ ରହିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିଥିବା ଆନ୍ଧ୍ରର ଏକ ଗ୍ରାନାଇଟ୍‌ ସଂସ୍ଥା ଏହି ଖଣିକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଦସ୍ତଖତରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲା। ତଦନୁଯାୟୀ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତତ୍କାଳୀନ ମାଥିଲି ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର ବିଜୟ ନାୟକ ତଦନ୍ତ କରି ୩ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୬ରେ ମାଲକାନଗିରି ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ତତ୍କାଳୀନ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଟି. ଅଶୋକ କୁମାର ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥାକୁ ଗ୍ରାନାଇଟ୍‌ ଖନନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଖନନ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ଜଙ୍ଗଲ ନାହିଁ, କେବଳ କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଝାଟି ଗଛ ଅଛି ବୋଲି ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର କୌଣସି ଅପରାଧରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଭଳି ଚକ୍ରାନ୍ତ ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ଖଇରପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତର ଝଡ଼ିଆଗୁଡ଼ା, ଖଇରପୁଟ, କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା, ଗମ୍ଭାରିଭଟ୍ଟା, ମାଝିଗୁଡ଼ା, କୁମ୍ଭାରପୁଟ ଗ୍ରାମବାସୀ ବନ ବିଭାଗରେ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନର ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମାଥିଲି ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର ପର୍ଶୁରାମ ଭୂମିଆଙ୍କୁ ମାଝିଗୁଡ଼ା ପାହାଡ଼ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପାଇଁ ଚିଠି ହୋଇଥିଲା। ଅଫିସର ଭୂମିଆ ୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ରେ ହୋଇଥିବା ଏଫ୍‌ଆଇଆର ନଂ-୫୨୮ କ୍ରମରେ ସେହି ପାହାଡ଼ରୁ ଆବେଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା କାଟିଥିବା ୨୮୦ଟି ବୃହତ୍‌କାୟ ଗଛ, ୧୦୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବଲ୍ଲା ଜବତ କରିଥିଲେ। ବିନା ଅନୁମତିରେ ଗଛକଟା ହୋଇଥିବାରୁ ଲିଜ୍‌ଧାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ସେହିପରି ଖଇରପୁଟ ତହସିଲ ଗୋବିନ୍ଦପାଲ୍ଲୀ-ବାଲିମେଳା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମୁଣ୍ଡିଗୁଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ପାହାଡ଼କୁ ମଧ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଲୁଟ୍‌ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।
ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ଓ ବାହାରର ୫୨ଟି ସଂସ୍ଥା ଜିଲାରୁ ସବୁଜ ବନାନୀ ଘେରା ପାହାଡ଼ରୁ ଗ୍ରାନାଇଟ ଓ ଡେକୋରେଟିଭ ଷ୍ଟୋନ ନେବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଆବେଦନକାରୀ ଆନ୍ଧ୍ରର ବୋଲି ମାଲକାନଗିିରି ଡିଏଫ୍‌ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ହେଲେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ବନ ବିଭାଗ ଓ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ କଳର ମୁଷ୍ଟିମେୟ ଅସାଧୁ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ହାତବାରିଶ କରି ନକଲି କାଗଜପତ୍ର ଦାଖଲ କରି ନିଜ ସ୍ବାର୍ଥ ପୂରଣ କରିବା ଲାଗି ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ ସମ୍ରାଟ ଗୌଡ଼ାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ମାଝିଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ବଣ୍ଡା ଜନଜାତି ରହୁଛନ୍ତି। ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପଦ ସହ ସେଠାରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଖଣିଖୋଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ନଦେବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଲିଜ୍‌ଧାରୀଙ୍କ ଅନେକ ଆବେଦନପତ୍ର ନକଲି ଓ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେଣୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାଙ୍କ ଅନୁମତି ନ ମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ଖଣି ଖନନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଖଣି ମାଲିକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଏବଂ ସେତିକି ଏରିଆର ରାଜସ୍ବ ବନ ବିଭାଗକୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ପାଇଁ ଦେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ। ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୨ ଜଣ ଖଣି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ସୀମାନ୍ତରୁ ୬ ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ନାରାୟଣପୁର ଜିଲା ଅରୋଛା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଣ୍ଡାଲି ଜଙ୍ଗଲରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ବୁଲୁଥିବା ୬ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଜିଲା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

ଘାଟି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପରେ ଚଳାଚଳ ସ୍ବାଭାବିକ ହେଲା

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାଲକାନଗିରିରୁ ଜୟପୁରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଗୋବିନ୍ଦପାଲୀ ଘାଟିରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳୁ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ପାହାଡରୁ ପ୍ରବଳ ବେଗରେ ବର୍ଷାଜଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରୁ ରାସ୍ତା ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

କୋରାପୁଟରୁ ୪ ମାଛ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଠାଗଲା

କୋରାପୁଟରୁ ୪ ମାଛ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଠାଗଲା

କୋରାପୁଟ,୨୦ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ଆସୁଥିବା ମାଛରେ ଫର୍ମାଲିନ ମିଶୁଥିବା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ କୋରାପୁଟ ସହରରୁ ୪ଟି ମାଛ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଠାଯାଇଛି ା କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମହନ୍ତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଭାଗୀୟ ଦଳ ସହରର ହାଟପଦା ଓ ଦୈନିକ ବଜାରରୁ ଏହି ୪ଟି ମାଛ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୁବେନେଶ୍ୱର ପଠାଇଛନ୍ତି।

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ

କୋରାପୁଟ,୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଛି। ଫଳରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ବିଶେଷକରି ଲମତାପୁଟ, ନନ୍ଦପୁର, ବନ୍ଧୁଗାଁ, ଦଶମନ୍ତପୁର,ସେମିଳିଗୁଡା, କୋରାପୁଟ, ଜୟପୁର ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏଥିଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାଜଳ ରାସ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। କୋରାପୁଟ ସହରର ମାଇନିଂ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ୨୬ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ୨ଫୁଟର ବର୍ଷାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ।

ଗଜପତି ଜିଲା:୧୫ଦିନରେ ୧୧ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ଗଜପତି ଜିଲା:୧୫ଦିନରେ ୧୧ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲାରେ ପୁଣି ଜଣେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦନଖଳାର ଏସ୍‌.ବୃନ୍ଦାବତୀ (୫୫)। ସମ୍ପ୍ରତି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ବୃନ୍ଦାବତୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ୧୦ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଏଠାରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି। ଗତ ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୧ଜଣ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ବିପିନ ବିହାରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୁନ ୩୦ତାରିଖଠାରୁ ଗତ ୧୫ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ୧୧ଜଣ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ା

ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବଢୁଛି ହାତ: ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବଢୁଛି ହାତ: ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ଗୁଣପୁର,୨୦।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ହାତ। ଚାଲାବୁଲା କରିବା କଷ୍ଟ ହେଉଛି। ହାତର ଓଜନ ଏପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ତାହାକୁ ଉଠାଇବା ଏବେ କଷ୍ଟକର। ଘୋଷାଡ଼ି ଘୋଷାଡ଼ି ଯୁବତୀ ଜଣଙ୍କ ହାତକୁ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ରାୟଗଡା ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ ପେରୁପାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ମିତା ଶବରଙ୍କ କାହାଣୀ। ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ଏବେ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରୁନି। ଭଉଣୀ କୁମାରୀଙ୍କ ସହ ରହୁଥିବା ମିତା ଏବେ ସରକାରୀ ସହାୟତାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୦।୭: ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧିନତା ଦିବସ ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚିନ୍ତନ କକ୍ଷଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ଗୁହା ପୁନମ ତାପସ କୁମାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ସୁଧାକର ଶବର, ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା. ଚନ୍ଦ୍ରିକା ପ୍ରସାଦ ଦାସ, ଉପଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅନନ୍ତ ପ୍ରସାଦ ମଲ୍ଲିକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ସ୍ବାଧିନତା ଦିବସ କିଭଳି ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ପାଳନ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୪ ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜିକୁ କୃଷି ଋଣ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୪ ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜିକୁ କୃଷି ଋଣ

ବିଷମକଟକ,୨୦।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକ ବେଥିଆପଡା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସମବାୟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବିଷମକଟକ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ସ ପକ୍ଷରୁ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ସ ଜରିଆରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ସହ ଚାଷୀମାନେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ କହିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୁର୍ଗୀ ଗ୍ରାମର ୪ଟି ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ କୃଷି ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଧୋଡ୍ରା, ୨୦।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଝରିଗାଁ ଲ୍ୟାମ୍ପସ ପକ୍ଷରୁ ପୁର୍ଲା ଡିଏନ୍‌କେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଝରିଗାଁ ଲ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ସଭାପତି ବାସନ୍ତି ଗଣ୍ଡଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଝରିଗାଁ ଜୋନ୍‌ ୩ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ପଦ୍ମନାଭ ପାଣ୍ଡେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ମଞ୍ଜୁଲତା ପନକା, ମୁଖ୍ୟବକ୍ତାଭାବେ ଉମରକୋଟ କେସିସି ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଚାଳକ ଜଗବନ୍ଧୁ ବିଶୋଇ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସ୍ବଚ୍ଛତା ଉପରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ଉପରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବାଲିମେଳା,୨୦।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିମେଳା ଏନ୍‌ଏସିରେ ବିଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଲଗାତାର ବିଫଳ ହେଉଥିବାରୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଉପଜିଲାପାଳ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପଣ୍ଡା, ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପାଙ୍ଗି, ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଏସ୍‌ଡିପିଓ, ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନର ନୋଡାଲ ଅଫିସର ମାନସ ରଞ୍ଜନ ବାରିକ ପ୍ରମୁଖ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମୁକ୍ତ ଆକାଶ ତଳେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶୌଚ କରିବା ଦଣ୍ଡନୀୟ ବୋଲି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ମହିଳା ସଂଘ ବୈଠକ: ଗଠନ ହେଲା ୩ ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ

ମହିଳା ସଂଘ ବୈଠକ: ଗଠନ ହେଲା ୩ ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ପୌରପରିଷଦ ଅଧୀନ ୩ନମ୍ବର ୱାର୍ଡସ୍ଥିତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ ମହିଳା ସଂଘର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ କାଉନସିଲର ଖଗେଶ୍ୱରୀ ବେହେରା ଯୋଗଦେଇ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବହି, କଲମ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶିକ୍ଷା ଉପକରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀ ତପସ୍ବିନୀ ବେହେରା ଯୋଗଦେଇ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡିକ ନିକଟରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚତ୍ବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମହିଳା ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବେଳେ ତିନୋଟି ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରାୟଗଡ଼,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକର ସେବକପୁର ଗ୍ରାମରେ ସପ୍ତାହେ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଥିବା ଗୁରୁକୁଳ ପର୍ଶୁରାମ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଫିସର ଶଶିକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଆର୍‌. ବିଜୟ କୁମାର ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ କଲେଜ ସମ୍ପାଦକ ବାଳକୃଷ୍ଣ ବାଣୁଆରାୟ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

Model This Week

ରୂପେଶ