Dharitri News
ରାୟଗଡା

ପ୍ରକୃତିରାଣୀର ମାୟାରେ ବିଦେଶୀ

ପ୍ରକୃତିରାଣୀର ମାୟାରେ ବିଦେଶୀ ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୯।୧୨-ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରା ରାୟଗଡା ଜିଲା । ନଦୀ, ଝରଣା, ପାହାଡ, ଜଙ୍ଗଲ ସବୁଠି ରହିଛି ପ୍ରକୃତିର ଭାଷା । ତେଣୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଜିଲାକୁ ଶୀତଋତୁରେ ଛୁଟିଥାଏ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁଅ । ମୁଖ୍ୟତଃ ହଲାଣ୍ଡ, ଜର୍ମାନୀ, ବେଲଜିୟମ, ଇଟାଲି ଆଦି ଦେଶରୁ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏହି ଜିଲାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଜିଲାରେ ରହିଥିବା ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଭରପୂର ଉପଭୋଗ କରିବା ସହ ଆଦିମ ଜନଜାତି ଡଙ୍ଗରିଆକନ୍ଧ ଏବଂ ଲାଞ୍ଜିଆସୌରାଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ା ଏହି କ୍ରମରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ହଲାଣ୍ଡର ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଦ ପଡିଲାଣି ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ। ଗତ ୫ତାରିଖରେ ହଲାଣ୍ଡର ୨ ବିଦେଶିନୀ ଜୋହନା ଓ ଏଲିଆନା ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକ୍‌ ଚାଟିକଣାକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ଆସିଛନ୍ତି ପାଓଲିଇନ ଓ ଜାନ । ୭୦ବର୍ଷୀୟ ଜାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ୬୮ବର୍ଷୀୟ ପାଓଲିଇନ ୧୦ଦିନ ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିଥିବା ବେଳେ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ୪ଦିନ ବିତାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଦମ୍ପତି ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଭବନକୁ ଆସି ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ା ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଠାକାର ଆଦିମ ଜନଜାତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ୱେବସାଇଟ୍‌ରୁ ଜାଣିଛୁ ା କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ନିକଟରୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଇଚ୍ଛା ରହିଥିଲା ତାହା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଧାଇଁଆସିଛୁ ା ଏଥିସହ ନିୟମଗିରି ପାହାଡରେ ଥିବା ନଦୀ, ଝରଣା ଓ ଗଛଲତା ଏଠାକାର ଭାଷା କୁହେ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ପୁସ୍ତକରେ ପରିକଳ୍ପିତ ହୋଇଛି । ଯାହାକି ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲିବା ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ । କାରଣ ଏହି ସ୍ଥାନରୁ ଆମେ ଯେଉଁ ଅଭିଜ୍ଞତା ସାଉଁଟିବୁ ତାହା ହଲାଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବୁ ା ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ପୁଟାସିଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଆଦିମ ଜନଜାତି ଲାଞ୍ଜିଆସୌରାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏଠାରୁ ବିଦାୟ ନେବୁ ା ପ୍ରକାଶଥାଉ କି, ରାୟଗଡା ଜିଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ସମଗ୍ର ଦେଶ ବିଦେଶରେ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ୱେବସାଇଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ବିଦେଶୀମାନେ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି ତାହା ଭିତରେ ରାୟଗଡା ଅନ୍ୟତମ । ଏଠାକାର ଚାଟିକଣାସ୍ଥିତ ପାତାଳେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ଜଳପ୍ରପାତ ଏବଂ ଝରଣା ବେଶ ମନୋରମ । ସେହିଭଳି ପାଇକପଡାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବ ଓ ଶକ୍ତିପୀଠ ହେଉଛି ପାତାଳେଶ୍ୱର ଓ ମା’ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ। ସପ୍ତମ ଶତାବ୍ଦୀର ଏହି ମନ୍ଦିର ନିଖୁଣତାରେ ଭରପୂର। ସେହିପରି ଆଉ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୀଠ ହେଲା ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ୍‌ର ଜାଗମଣ୍ଡା ପର୍ବତ । ଏହି ପର୍ବତରେ ଅଷ୍ଟମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନୀଳକଣ୍ଠେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ବେଶ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଛି । ୮ଟି ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ବୌଦ୍ଧ ଓ ଶୈବଙ୍କ ମିଳନ ସ୍ଥଳୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । କୌଣସି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ରାୟଗଡା ଆସିଲେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଭୁଲନ୍ତି ନାହିଁ ।

ରାୟଗଡା

ପୋଲିସ- ଜନତା ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଦୂର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ

ପୋଲିସ- ଜନତା ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଦୂର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ

ଝରିଗାଁ,୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଝରିଗାଁ ସଦରଠାରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ହାଉସିଙ୍ଗ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ୨କୋଟି ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟକଳ ମୂଲ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୃହର ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇଛି।

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରୁ ୧୬୦ଲିଟର ମଦ ଜବତ

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରୁ ୧୬୦ଲିଟର ମଦ ଜବତ

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ସଦରରେ ଏକ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରୁ ମଦ ଚାଲାଣବେଳେ ଧରାପଡ଼ି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ। ଗିରଫ ଡ୍ରାଇଭର ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଟୁଟୁ ହରିଜନ।

ଫେସବୁକ୍‌ରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଘଟଣା: ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଡାବୁଗଁ। ବନ୍ଦ

ଫେସବୁକ୍‌ରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଘଟଣା: ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଡାବୁଗଁ। ବନ୍ଦ

ଡାବୁଗାଁ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜଣେ ଯୁବକ ନିଜ ଫେସବୁକରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରଠାରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

୩ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ବଦଳି

କୋରାପୁଟ,୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହାଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ଗଜପତି ଜିଲାକୁ ବଦଳି ହୋଇଥିବାବେଳେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାପାଳ କେ.ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାକୁ ବଦଳି କରାଯାଇଛି।

ବାଇକ୍‌କୁ ପିଟିଲା ବସ୍‌, ୧ ଗୁରୁତର

ବାଇକ୍‌କୁ ପିଟିଲା ବସ୍‌, ୧ ଗୁରୁତର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୬।୧(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ୨୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏସ୍‌ବିଆଇ ବଜାର ବ୍ରାଞ୍ଚ ସମ୍ମୁଖରେ ବସ୍‌ ଏବଂ ମୋଟର ସାଇକେଲ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା। ଏଥିରେ ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କୋଟିଆ ବିବାଦ: ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲା କଂଗ୍ରେସ ଟିମ୍‌

କୋରାପୁଟ,୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତ ପଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ୍‌ର ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ଟିମ୍‌ ଗସ୍ତ କରିଛି।

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ତ୍ରୁଟି: ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧ

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ତ୍ରୁଟି: ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଆଧାରକାର୍ଡକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସ୍‌ ବହି ଓ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି । ହେଲେ ଆଧାରକାର୍ଡ଼ରେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ଡ଼ଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା କରିଥିବା ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ।

ଲମତାଗୁଡା ସରପଞ୍ଚ ଉପନିର୍ବାଚନ : ଦ୍ୱିମୁଖୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା, ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକ ଲମତାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ପଦବୀ ପାଇଁ ଉପନିର୍ବାଚନ ୧୯ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ବିମଳା ନାୟକଙ୍କ ଓ ବୃନ୍ଦାବତୀ ମୁଦୁଲି ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପାଠପଢାରେ ବାଧକ ଟ୍ୟୁମର

ପାଠପଢାରେ ବାଧକ ଟ୍ୟୁମର

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାପା ଛାଡି ଆର ପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ଏହା ପରେ ମା’ ଛାଡି କୁଆଡେ ଚାଲିଗଲେ। ବୃଦ୍ଧ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଭରସାରେ ରହିଥିଲେ ଅର୍ଜୁନ। ପାଠ ପଢା ଆରମ୍ଭ କରିବା ବେଳକୁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ମାଡି ବସିଛି ରୋଗ। ବେକ ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ୟୁମର ହୋଇଛି। ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯୋଗୁ ପାଠ ପଢାରେ ଲାଗିଛି ଡୋରୀ।

କୋଟିଆ: ଗୋଟିଏ ଆଧାର ନମ୍ବରରେ ୨ ପରିଚୟପତ୍ର

କୋଟିଆ: ଗୋଟିଏ ଆଧାର ନମ୍ବରରେ ୨ ପରିଚୟପତ୍ର

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତକୁ ଲାଗିଥିବା କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତ କୁ ନେଇ ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଚିନ୍ତା ବଢିଯାଇଛି। ପ୍ରଶାସନିକ କର୍ମଚାରୀମାନେ କୋଟିଆକୁ ଗସ୍ତ କରି ହୋଇଥିବା ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରୁଥିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଗସ୍ତ କରି ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ସବୁ ହୋଇଛି, ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଦ୍ୱାରା କି କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ତାହାକୁ ନେଇ ନିଜ ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି।ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ପରିବାରରେ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଆଧାର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ନମ୍ବରରେ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏ ଆଧାର ପରିଚୟ ପତ୍ର ରହିଛି ।

 ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧାପଡ଼ିଛି ଜୀବନ: ଅର୍ଥାଭାବ ଯୋଗୁ ହୋଇପାରୁନି ଚିକିତ୍ସା

ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧାପଡ଼ିଛି ଜୀବନ: ଅର୍ଥାଭାବ ଯୋଗୁ ହୋଇପାରୁନି ଚିକିତ୍ସା

ମାଥିଲି(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)/ଗୋବିନ୍ଦପାଲି,୧୫।୧ ରାଜୀବ ଖିଲ। ଏକଦା ଜଣେ ସଫଳ ଚାଷୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ହାତ ସ୍ପର୍ଶରେ ହସି ଉଠୁଥିଲା କ୍ଷେତ। ଚାଷରୁ ଯାହାକିଛି ଫସଲ ଅମଳ ହେଉଥିଲା ସେଥିରେ ଭଲ ଭାବେ ଚଳୁଥିଲା ପରିବାର। ମାତ୍ର କିଛିବର୍ଷ ହେଲା ଚିତ୍ର କିନ୍ତୁ ଓଲଟା। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପରିବାର ନିର୍ଭର କରୁଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ପରିବାର ପାଇଁ ବୋଝ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଏକ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ହରାଇବା ପରଠୁ ଏହି ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ଦୁର୍ବିଷହ ହୋଇପଡିଛି। ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ବିତୁଛି ଦିନ। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ସଦର ପଞ୍ଚାୟତର ଡାବୁଗୁଡା ଗାଁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏଭଳି ବେଦନାଦାୟକ ଦୃଶ୍ୟ।

ପ୍ଲେଟ୍‌ ପକାଇ ନଦୀ ପାର ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ: ଧିମେଇଛି ପୋଲ ତିଆରି କାମ

ପ୍ଲେଟ୍‌ ପକାଇ ନଦୀ ପାର ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ: ଧିମେଇଛି ପୋଲ ତିଆରି କାମ

ଶିଖାପାଲୀ,୧୫।୧ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଏମ୍‌ଭି-୨୦, ୨୧ ଏବଂ ପିଟାଗାଟା ଗଁା ବାଟରେ ପଡ଼େ ତମସା ନଦୀ । ଏହା ଉପରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମେଇଥିବା ଯୋଗୁ ଲୋକେ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ୧୦ ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକେ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି।