ରାୟଗଡା

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଟିକିରି, ୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଦୋରାଗୁଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାସ୍କାକଣା ଗଁ।ରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ହେଲେ କାର୍ଲି ଗ୍ରାମର କହ୍ନେଇ ଗରଡା(୬୫) । ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ସେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସୁନାବେଡାଠାରେ ରହି ଆସୁଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ଫସଲର ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ସେ ଟିକିରି ପହଞ୍ଚତ୍ ମୁସ୍କାକଣା ଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ପରେ ତାଙ୍କ ଜମିରେ ଭାଗ ଚାଷ କରିଥିବା କଣ୍ଠେଶ୍ୱର ମାଝି କହ୍ନେଇଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ବାଟିଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ଖବର ଦେଇଥିଲେ। କହ୍ନେଇଙ୍କ ପୁଅ ଜଗେନ୍ଦ୍ର ଏହାକୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ କରି ଦୋରାଗୁଡା ଥାନାରେ ଏକ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ । ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଦୋରାଗୁଡା ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଶବ ଜବତ କରି କାଶୀପୁର ଠାରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରିବାପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏନେଇ ପୋଲସ ୬୪/୧୭, ଦଫା ୩୦୨ ରେ ମାମଲା ରୁଜୁକରି ମାସ୍କାକଣାର ୨ଜଣ ଓ କୁସୁମଗୁଡିର ଜଣଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖି ଜେରା କରୁଥିବା ତଦନ୍ତକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା କାନ୍ଥ

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା କାନ୍ଥ

ଝରିଗାଁ, ୧୭।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଗୁରୁସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଂଜିଆମ୍ବା ଗ୍ରାମର ତ୍ରିନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ(୮୨)ଙ୍କ ଘର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ନିର୍ମାଣକୁ ବର୍ଷେ ପୂରିନି:ଦବିଗଲା  ଜାତୀୟ ରାଜପଥ

ନିର୍ମାଣକୁ ବର୍ଷେ ପୂରିନି:ଦବିଗଲା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ

ଜେକେପୁର, ୧୭।୭ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ଉପାନ୍ତ ଜିଲାଗୁଡିକୁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ସମସ୍ୟା ଥମିବାର ନଁା ଧରୁନାହିଁ । ନିର୍ମାଣର ବର୍ଷେ ନ ପୁରୁଣୁ ଏହି ରାସ୍ତାର ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଦବିଯାଇଛି । ଏମିତି କି ରାସ୍ତାରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଛି । ୨ ଦିନର ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଏହି ନିର୍ମାଣାଧିନ ରାସ୍ତାର ଅମ୍ଲାଭଟ୍ଟା ଛକ ନିକଟ ଟାମ୍ପରଗୁଡା, ମିଟ୍ସ ବୈଷୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମେଗାଫୁଡ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିକଟ, କୈଳାଶପୁର ଘାଟିଠାରେ ରାସ୍ତା ଦବି ଫାଟିଯିବା ସହ କଲଭର୍ଟ୍ଟ ୱାଲ ଦବିଯାଇ ଖସିପଡିଛି । ଘାଟି ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଖୋଳାଯାଇଥିବା ପାହାଡରୁ ମାଟି ଅତଡା ଖସିବା ସହ ବଡ ବଡ ପଥର ଖଣ୍ଡ ଖସି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଯାତାୟାତରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ  ଅନ୍ନଭୋଗ ବଣ୍ଟନ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଅନ୍ନଭୋଗ ବଣ୍ଟନ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୭।୭(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ରଥଯାତ୍ରା ଉପଲକ୍ଷେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ାଠାରେ ଥିବା ୮ମ ବାଟାଲିୟନ ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପଠାରେ ଯବାନମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ନଭୋଗ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ୮ମ ବାଟାଲିୟନ ସିଆରପିଏଫ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଏନ.କେ. ସିଂ, ଡ଼େପୁଟି କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ କଦମ ସିଂ ଦଲାଲ, ସେକେଣ୍ଡ ଇନ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ରାମ ଅବତାର ସିଂ, ବୃଷମ ମେହେର ଓ ବାଟାଲିୟନ ହାବିଲଦାର ତରୁଣ କୁମାର ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଭୋଗ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।

ମୋ  ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ

ପଦ୍ମପୁର,୧୭।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକର ଖିଲାମଣ୍ଡା ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ବ୍ରଜବନ୍ଧୁ ମିଶ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସଭାପତି ସହଦେବ ମାଣ୍ଡାଙ୍ଗିଙ୍ଗ ସମେତ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ବିଷଦ ଭାବେ ବୁଝାଇଥିଲେ।

ଜାଗା ଯୋଗାଇବା ନେଇ ଦାବିପତ୍ର

ଜାଗା ଯୋଗାଇବା ନେଇ ଦାବିପତ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୭ ।୭ ରାୟଗଡା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମହକୁମାର ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିର ସାହିବାସିନ୍ଦା ସରକାରୀ ଜାଗା ଯୋଗାଇ ଦେବା ନେଇ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସାହିବାସିନ୍ଦା ରାୟଗଡା ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ଡାକ ଯୋଗେ ଏହି ଦାବିପତ୍ର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିର ସାହିରେ ୨୦ଟି ପରିବାର ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ୧୬ତାରିଖରେ କଲ୍ୟାଣୀ, ନାଗାବଳୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସି ସାହିର ବହୁ ଧନସମ୍ପତ୍ତି ଓ ଘର ଦ୍ୱାର ଭସାଇ ନେଇଥିଲା ।

ଟିକିରିରେ ବଢୁଛି ଚୋରି: ରାତ୍ରକାଳୀନ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଦାବି

ଟିକିରି,୧୭।୭-ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଚୋରି ଡକାୟତି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ରହୁଛନ୍ତି। କିଛିଦିନ ତଳେ ପେଡାପାଡି ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଡକାୟତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଟିକିରି ହାଇସ୍କୁଲ ହଷ୍ଟେଲରୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ସାମଗ୍ରି ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ପୋଡିଦେଲେ ସ୍କୁଟି

ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ପୋଡିଦେଲେ ସ୍କୁଟି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୭।୭ (ବି.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଆରଡବ୍ଲୁଏସ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ବାରିକଙ୍କ ସ୍କୁଟିକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଲଗାଇ ପୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ବାସଭବନ ଆଗରେ ରାତିରେ ଗାଡିଟି ରଖିଥିଲେ। ସୋମବାର ସକାଳେ ଗାଡି ପୋଡିଯାଇଥିବା ସେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ।

ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କୋଷାଗୁମୁଡା, ୧୭।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁୁମୁଡା ବ୍ଲକ କୋଡିଙ୍ଗା ଥାନା ଅଧୀନ ବାଲେଙ୍ଗା ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ କାଜୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ଡକରୀଭଟ୍ଟା ଗ୍ରାମର ନିରବତୀ ପୂଜାରୀ।

ରାସ୍ତାରେ ଗାତ ନା ଗାତର ରାସ୍ତା

ରାସ୍ତାରେ ଗାତ ନା ଗାତର ରାସ୍ତା

କୋରାପୁଟ,୧୭।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ରାସ୍ତାରେ ଗାତ ନା ଗାତର ରାସ୍ତା । କୋରାପୁଟ ସହରର ରାସ୍ତାକୁ ଦେଖିଲେ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନଟିଏ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରିବ ନିଶ୍ଚୟ। ପୌରାଞ୍ଚଳ ଗଳି ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରମୁଖ ରାସ୍ତାକୁ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ଚୁପ୍‌ ବସିପଡ଼ିଛି ପରିଷଦ । ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକର ମରାମତି ପାଇଁ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନାହିଁ।

ଶିବିରରୁ ୩୪ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଶିବିରରୁ ୩୪ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୧୭।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ସୁନାବେଡ଼ାସ୍ଥିତ ପୂର୍ବତନ ସୈନିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ସୁନାବେଡ଼ା ପୌର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସୁନାବେଡ଼ା ସବ୍‌ଡିଭିଜନାଲ ପୋଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ନିରଞ୍ଜନ ବେହେରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାଲ୍‌ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଜେପି ନାୟକ, ସୈନିକ ସଂଘ ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ବିଜୟ ସାହୁ, ଉପଦେଷ୍ଟା ଗୋବିନ୍ଦ ବଲ୍ଲଭ ପାଢୀ, ସମ୍ପାଦକ ଏନ୍‌ସି ନାୟକ, କୋରାପୁଟ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର ଅଧିକାରୀ ଡ. ରତିକାନ୍ତ ଖଟୁଆ, ଶେଖ୍‌ ଇବ୍ରାହିମ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଠାରେ ୩୪ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି। ଜିଲା ରକ୍ତଦାତା ଫୋରମ ସଭାପତି ବି. ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର, ସମ୍ପାଦକ ରାଜେଶ ଯାଦବ, ଉପଦେଷ୍ଟା ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର ଯୋଗଦେଇ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ।

ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରୁ ଯୁବକ ଖଲାସ

ଜୟପୁର,୧୭ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଜୟପୁର ଏଡିଜେ କୋର୍ଟରେ ନାବାଳିକା ବଳାକତ୍ାର ମାମଲାରେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରମାଣ ଅଭାବରୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଗୋବିନ୍ଦ ହରିଜନ (୧୯) । ଏଡିଜେ ରାଜକିଶୋର ଲେଙ୍କା ୨୭ଜଣଙ୍କ ସାକ୍ଷ୍ୟ ନେବା ପରେ ପ୍ରମାଣ ଅଭାବରୁ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଛନ୍ତି ।

କାଗଜ କଳ ଚାଲୁ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଜୟପୁର,୧୭।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଜୟପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଗାଗନାପୁର ବିଲ୍ଟ କାଗଜକଳରେ ତୁରନ୍ତ ଉପତ୍ାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କାଗଜକଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କେତେଜଣ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀ କାଗଜକଳ ଭିତରେ ଏବଂ ବାହାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। କାଗଜକଳ ଉପତ୍ାଦନରେ କେହି ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କଲେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାଗଜକଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ କହଛନ୍ତି।

Model This Week

ରୂପେଶ