ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଅନୁଗୋଳ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ: ମଡୁଲାର ଓଟିରେ ପ୍ରଥମ ଖଞ୍ଜା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

ଅନୁଗୋଳ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ: ମଡୁଲାର ଓଟିରେ ପ୍ରଥମ ଖଞ୍ଜା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର


ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୯।୧୨- ଅନୁଗୋଳ ସହର ମିଶ୍ରପଡାଠାରେ ଥିବା ସୁରେନ୍ଦ୍ର ହସ୍ପିଟାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ମଡ଼ୁଲାର ଅପରେଶନ ଥିଏଟର(ଓଟି)ରେ ସଫଳତାର ସହ ପ୍ରଥମ ଅଣ୍ଟା ଓ ଜଙ୍ଘ ଖଞ୍ଜା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର (ମିନିମାଲି ଇନ୍‌ଭାଜିଭ୍‌ ହିପ୍‌ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ)କରାଯାଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଶିମିିଳିପଡ଼ାର ନନ୍ଦିନୀ ପ୍ରଧାନ(୬୯)ଙ୍କ ଗୁରୁବାର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଅନୁଗୋଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଇତିହାସରେ ଯୋଡି ହୋଇଛି ନୂତନ ଅଧ୍ୟାୟ। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୁକ୍ତ ଏହି ଓଟି ଏବେ ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଗୋଳ ସମେତ ପଡ଼ୋଶୀ ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର କରିଛି।
ଓଟିରେ ରହିଛି ଉନ୍ନତ ଓ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ। ସଂକ୍ରମଣ ଓ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ କରାଯାଇଛି ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଥିବା ଏୟାର ହ୍ୟାଣ୍ଡଲିଙ୍ଗ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ ଦୂଷିତ ବାୟୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବ। ଏଥିସହ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ହେପା ଫିଲ୍ଟର ଓ ଭାଇରସ୍‌ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଲଟ୍ରା ଭାଓଲେଟ ରଶ୍ମି ଖଞ୍ଜା ଯାଇଛି। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଓଟି ଲାଇଟ୍‌ ସହ ଅପରେଶନର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ତଦାରଖ ପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟେଡ୍‌ ରେଡିଓଗ୍ରାଫି (ସିଆର୍‌)ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ୱାର୍କ ନିସ୍ତେଜକ ମେସିନ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗର ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି, ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପି ଓ ଜଏଣ୍ଟ ସର୍ଜରୀ ଆଦି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପି ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରର କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ କଟାକଟି କରା ନ ଯାଇ କେବଳ ଛିଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ। ବିଶେଷକରି ଇଏନ୍‌ଟି, ଜଏଣ୍ଟ ସର୍ଜରୀ ଓ ଶିରାପ୍ରଶିରାରେ ସହଜରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ୩ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ କୋଟିଏରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ଓଟି ଖୋଲାଯାଇଛି। ଖଞ୍ଜା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ୩ ଦିନ ପରେ ରୋଗୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚାଲିପାରିବେ। ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟ୍‌ରେ କରାଯାଇଥିବା ହସ୍ପିଟାଲର ଦୁର୍ଘଟଣା ଓ ଜରୁରିକାଳୀନ ଭେଷଜ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡା. ଦେବାଶିଷ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରରେ ଜଣେ ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଜଣେ ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ ଖଞ୍ଜା ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଜଣେ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ନିସ୍ତେଜକ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ୩ ଜଣ ଓଟି ଟେକ୍ନିସିଆନ, ୨ଜଣ ନର୍ସ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅପରେଶନ ହୋଇଥାଏ ସେଠାରୁ ୪ ଇଞ୍ଚ କଟାଯାଇ ଉକ୍ତ ଖଞ୍ଜା ହାଡ଼କୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଏ। ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ରଡ଼ ବା ଅକ୍ସିନିୟ ତଥା କୃତିମ ଖଞ୍ଜା ଲଗାଯାଏ ବୋଲି ଡ. ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ନ ହେବାକୁ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଇଏସ୍‌ଆଇ କାର୍ଡ଼ଧାରୀଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନିମନ୍ତେ ପ୍ରାୟ ୭୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ମେଡ଼ିକାଲ ସହ ସହବନ୍ଧିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମାଧାରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣାରେ ସେଠାରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିପାରିବେ। କିମ୍ସ, ଆପୋଲୋ, କଳିଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲ ମଧ୍ୟରେ ସହବନ୍ଧିତ ଥିବାରୁ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବରିଷ୍ଠ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆସି ଏଠାରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥାନ୍ତି। ଡ. ପ୍ରଧାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଉଛି। ଡ. ପ୍ରଧାନ ଦୀର୍ଘ ୧୫ବର୍ଷ ହେଲା ଦୁର୍ଘଟଣା ଓ ଜରୁରିକାଳୀନ ଭେଷଜ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ରୁଷିଆର ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସବ୍‌ଦର୍ଜନ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବର୍ଣ୍ଣ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ଓ ଦିଲ୍ଲୀର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ କାମ କରିବା ପରେ ସେ ଏବେ ଅନୁଗୋଳସ୍ଥିତ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ହସ୍ପିଟାଲରେ ୭ ବର୍ଷ ହେଲା କାମ କରୁଛନ୍ତି ।


All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ପୋଖରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୪ା୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା କଙ୍କିଳି ଗ୍ରାମ ମୁଣ୍ଡାସାହିର ନିଖୋଜ ଯୁବକ ଅଜିତ ବେହେରାଙ୍କ ମୃତଦେହ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ପାଣମୁଣ୍ଡା ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

୨୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳକୁ ଖସି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

୨୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳକୁ ଖସି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଓଡାପଡା,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡାପଡା ବ୍ଲକ ଭୂଷଣ କମ୍ପାନୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଶୁକଦେବ ସିଂହ(୪୨)। ଫେଜ-୨ର ବିଏସ୍‌ଜି ପାଇପଲାଇନରେ ରଙ୍ଗ ଦେଉଥିବାବେଳେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ ତଳକୁ ଖସିପଡ଼ିବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଅବକାରୀ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ମଙ୍ଗଳବାର ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ବାଗେଡ଼ିଆରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି। ୧ ସେକ୍ସସନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତରେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୧୨୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମହୁଲି ଓ ୧୩୦ କେଜି ପୋଚ ଜବତ ହୋଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ପାଲା ଗାୟିକା ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ପାଲା ଗାୟିକା ମୃତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଛେଳିଆପଡା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ପାଲା ଗାୟିକା ମଞ୍ଜୁଳା ନାୟକ(୩୨)ଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ବୟୋଶ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର

ବୟୋଶ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର

ଭୁବନ,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବୟୋଶ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଡିଓ ବସନ୍ତ କୁମାର ମାଝିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଶିବିରକୁ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଧର୍ମାନନ୍ଦ ବରାଳ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବଅଁରପାଳ,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ମଦ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଘରେ ଫୁଟିଲା ବୋମା

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୪-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗଁଦିଆ ଥାନା ଝାରଦା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୮ଟାବେଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବାକୁ ରଖାଯାଇଥିବା ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଫଳରେ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ପରିବାରର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ପୀତବାସ ଗୁରୁ(୭୬), ତାଙ୍କ ପୁଅ ଝୁନ (୫୦), ବୋହୂ ପାର୍ବତୀ (୪୦) ଏବଂ ନାତି ରୁଷିଆ। ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଅଜଣା ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଗଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଗାନ୍ଦିଆ ଥାନା ଅଧୀନ ଛାଟିଆ ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀବତ୍ସ ନାୟକ(୪୦)।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୪: ଢେଙ୍କାନାଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜିଲା ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ୫୫ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦାବିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦାବିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ କୁଇଓ ଗ୍ରାମ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଅନୁଗୋଳ-କଳମଛୁଇଁ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କେନାଲ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୪- ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିବା ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାଲିଆବୋଲକାଟେଣୀ ଦଳିତ ବସ୍ତିର ବାସିନ୍ଦା ସୋମବାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବାଦସ୍ବରୂପ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ଟାରେ ସେମାନେ ଭାପୁର ରାସ୍ତାର ଗୋହିରାଖାଲ ଛକରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଢେଙ୍କାନାଳ-ଭାପୁରକୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା।

ପୃଥକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ ଗୁରୁତର

ଭୁବନ, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ପୃଥକ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୪ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବାରୁଆଁ ଗ୍ରାମର ଗଣେଶ୍ୱର ସେଠୀ (୧୮), ଆଶୁତୋଷ ନାୟକ (୨୧), ଯୁବରାଜ ବିନ୍ଧାଣୀ (୧୮) ଏବଂ ତୁମୁସିଙ୍ଗା ଥାନା ଶ୍ରୀରାମପୁର ଗ୍ରାମର ପ୍ରତାପ ନାୟକ (୪୨)। ଗଣେଶ୍ୱର, ଆଶୁତୋଷ ଏବଂ ଯୁବରାଜ ଏକ ବାଇକ୍‌ରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଶ୍ୟାମଳ ଛକ ନିକଟରେ ତାଳଚେର ପଟୁ ଆସୁଥିବା ଏକ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ (ଓଡି ୧୯ ଏଫ୍‌ ୫୨୪୭) ସେମାନଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।