ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳକଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ; ପାଦ ସାଜିଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ

ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳକଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ; ପାଦ ସାଜିଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ

ପରଜଙ୍ଗ, ୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବୟସ ୮ ବର୍ଷ। ଦେଖିବାକୁ ବି ବେଶ୍‌ ଡଉଲ ଡାଉଲ। କିନ୍ତୁ ଜନ୍ମରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ। ଅଣ୍ଟା ତଳକୁ ଗୋଡ଼ ଥିଲେ ବି ପାଦ ଦୁଇଟି ଦେଇନାହାନ୍ତି ଭଗବାନ। ହେଲେ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଓ ପାଠପଢ଼ା ପ୍ରତି ଥିବା ଆଗ୍ରହ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ପରି ସକ୍ଷମ କରିପାରିଛି। ପାଦ ନ ଥାଇ ବି ସେ ଚାଲିପାରୁଛନ୍ତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି। ଦୈନିକ ଘର ନିକଟ ଯୋର ଡେଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି ୪ କିମି ଦୂର ସ୍କୁଲକୁ। ଦୁଇଟି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲକୁ ସେ ପାଦ ପରି ଏପରି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିରକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବାକୁ ଆସିଥିବା ଆଖୁଆପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଦୋମୁହଁାଣି ଭେରୁବଣିଆ ସାହିର ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳକ ମଧୁ ଚାତରକୁ ଦେଖି ଉପସ୍ଥିତ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ପାଠ ପ୍ରତି ମଧୁର ଆଗ୍ରହ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ।
ବାପଛେଉଣ୍ଡ ମଧୁ ଏବେ ୩ୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ପିଲାବେଳୁ ତାଙ୍କର ପାଦ ନାହିଁ। ତଥାପି ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ଆଗ୍ରହ ତାଙ୍କୁ ବହିବସ୍ତାନିଠାରୁ ଦୂରେଇ ପାରିନି। ଦୁଇଟି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବୋତଲ ଏବେ ସାଜିଛି ତାଙ୍କର କୃତ୍ରିମ ପାଦ। ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ସେ ଦୋମୁହାଁଣି ସ୍କୁଲକୁ ଦୈନିକ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। ମାନସିକ ଶକ୍ତି ଆଗରେ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା ଯେ ହାର୍‌ ମାନିଥାଏ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ମଧୁ। ତେବେ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ସଦୟ ହୋଇନି ପ୍ରଶାସନ। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ନାମ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସହାୟକ ଉପକରଣ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶିବିରକୁ ମା’ଙ୍କ ସହ ଆସିଥିଲେ। ମଧୁଙ୍କ ମା’ ଜଳେଶ୍ୱରୀ ଚାତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। ପରିବାରରେ ୩ ପୁଅ, ୨ ଝିଅ। ଅଭାବ ଅନଟନରେ ଦିନ କଟୁଛି। ମଧୁଙ୍କ ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଘାରୁଛି। ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅକୁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ କୌଣସି ସହାୟତା ମିଳି ନ ଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ମଧୁଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ ଅବହେଳାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ବିଡିଓ ବସନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଇଛନ୍ତି। ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ଏପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣା ତାଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି। ଏହା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ହେବାର ଥିଲା। ସର୍ଭର ସ୍ଲୋ ଥିବାରୁ ମଧୁଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶିବିରରେ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉପକରଣ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବିଡିଓ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମଧୁଙ୍କୁ ଅତିଶୀଘ୍ର ଦୁଇଟି କୃତ୍ରିମ ଗୋଡ଼ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ରିସୋର୍ସ ପର୍ସନ ଆଲୋକ କୁମାର ପଣ୍ଡା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ନିମନ୍ତେ ୨୭ରୁ ପ୍ରତିଭା ଚୟନ

କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ନିମନ୍ତେ ୨୭ରୁ ପ୍ରତିଭା ଚୟନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୧ା୬ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସରେ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଧାପନ୍ତରିଆ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଅଧାପନ୍ତରିଆ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଆଠମଲ୍ଲିକ,୨୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଖରାଦିନକୁ ଆଖିରେ ରଖି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ଏନ୍‌ଏସି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଛକ ନିକଟରେ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଏହି ନିର୍ମାଣକୁ ୧୫ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ପଡିରହିଛି।

ବର୍ଷକରେ ୪ ମା’ ଓ ୫୦ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବର୍ଷକରେ ୪ ମା’ ଓ ୫୦ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବଅଁରପାଳ,୨୧ା୬ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି। ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ଯୋଜନାଠାରୁ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶିନ (ଏନ୍‌ଆର୍‌ଏଚ୍‌ଏମ୍‌) ଜରିଆରେ ବହୁ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ବାଇକ୍‌ ଚଢ଼ିବା ପିଲାଦିନୁ ସଉକ୍‌

ବାଇକ୍‌ ଚଢ଼ିବା ପିଲାଦିନୁ ସଉକ୍‌

ଆଲ୍‌ବମ ଜଗତର ଜଣେ ନାମକରା ଚେହେରା। ନିଆରା କଣ୍ଠ ସ୍ବର ପାଇଁ ସେ ଓଲିଉଡ୍‌ରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ। ଏହାକୁ ବାଦ୍‌ଦେଲେ ୟୁଟୁବ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ରାଜୁତି ଅନେକ। ନିକଟରେ ସେ ଗାଇଥିବା ‘ରାଜଧାନୀ ପ୍ରେମ ବିଡିଏରେ, କଟକର ପ୍ରେମ ସିଡିଏରେ, ଢେଙ୍କାନାଳ ପ୍ରେମ କଲେଜରେ’ ଗୀତ ଖୁବ୍‌ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଛି।

ବାଘ ଛଡ଼ାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ

ବାଘ ଛଡ଼ାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ୍‌,୨୧।୬ ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବାଘ ଛଡ଼ା ଯିବା ନେଇ ଥିବା ଯୋଜନାକୁ ସାତକୋଶିଆ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପ୍ରଜାସୁରକ୍ଷା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଅନୁଗୋଳ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ରୋକାଗଲା ବାଲ୍ୟବିବାହ

ରୋକାଗଲା ବାଲ୍ୟବିବାହ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୨୧ା୬ ବାଲ୍ୟବିବାହ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ। ଏହାକୁ ରୋକିବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରହିଛି କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରହିଛି ଅନେକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ହେଲେ ଏହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି।

ଜଣ୍ଡିସ୍‌ରେ ୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ତାଳଚେର, ୨୧ା୬(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେରରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଜଣ୍ଡିସ୍‌ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ବୁଧବାର ଆଉ ୨ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗୋପୀନାଥପୁର ୧୬ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡର ବିପିନ ବିହାରୀ ମାଝି(୪୫) ଓ ୧୧ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡର ବାହାଦୂର ନାଏକ(୪୬)।

ଆଠମଲ୍ଲିକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ  ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କ ଆଲୋଚନା

ଆଠମଲ୍ଲିକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କ ଆଲୋଚନା

ବଇଣ୍ଡା, ୨୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଂଗ୍ରେସ ସଂଗଠନକୁ ସଦୃଢ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ପିସିସି)ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ବୁଧବାର ଆଠମଲ୍ଲିକ ଓ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକର କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟି ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳକୁ ସଫଳତା ମିଳିବା ନେଇ ପିସିସି ସଭାପତି ଋଣନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଅଟୋ-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ୩ ଗୁରୁତର

ଅଟୋ-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ୩ ଗୁରୁତର

ବଇଣ୍ଡା, ୨୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନାକିଚି-ଠାକୁରଗଡ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଉରୁକୁଳା ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଅଟୋ ସହ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ କିଶୋରନଗର ଥାନା ତୁରୁଡା ଗ୍ରାମର ବିଭତ୍ସ ସାହୁ, ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ (ପରିଚୟ ଜଣାପଡିନି) ଏବଂ ଅଟୋ ଚାଳକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ବଡଡଙ୍ଗିଆଣୀ ଗ୍ରାମର

ଅନଶନର ୩ ଦିନ ପରେ ବି ପଦକ୍ଷେପ ନାହିଁ

ଅନଶନର ୩ ଦିନ ପରେ ବି ପଦକ୍ଷେପ ନାହିଁ

ତାଳଚେର,୨୦ା୬(ନି.ପ୍ର)- ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ଟେଣ୍ଟୁଲେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଉସିଂବୋର୍ଡ ଭଞ୍ଜକଲୋନୀ, ମିନାବଜାର, ଗୁରୁଦ୍ୱାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସୋମବାରଠାରୁ ରାସ୍ତା ମରାମତି ଓ ଉନ୍ନତୀକରଣ ଦାବିରେ ଚଳାଇଥିବା ଅନଶନକୁ ୩ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ପ୍ରଶାସନ ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହିଁ।

ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ

ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ

ତାଳଚେର,୨୦।୬(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ଟାଉନଠାରେ ଥିବା ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିରର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ବୁଧବାର କଳସ ଶେଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ୨୧ରେ କୁମ୍ଭ ସ୍ନାନ, ବିଗ୍ରହମାନଙ୍କ ମହାସ୍ନାନ, ଯୁପାଧିବାସ, ବିଶେଷ ହୋମ, ୨୨ରେ ବିଗ୍ରହମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ଯୁପାରୋପଣ, ଧ୍ୱଜାରୋହଣ, କୁମ୍ଭାରୋହଣ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ

୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ

ତାଳଚେର,୨୦।୬(ନି.ପ୍ର.)- ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅବକାରୀ ନିରୀକ୍ଷକ ସୁମିତ୍ରା ଓରାମ, ଧନେଶ୍ୱର ବରାଡ, ସଦର ରେଞ୍ଜ ନିରୀକ୍ଷକ ନିନା ବେହେରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦଳ ବୁଧବାର ସମଲ ଥାନା ପବିତ୍ରନଗର ଛକ ଠାରେ ଚଢାଉ କରି ୫.୧୦୦ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଥିଲେ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ