ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଧାନକଟା, ଅମଳ ପାଇଁ ମିଳୁନାହାନ୍ତି ଦିନମଜୁରିଆ

ଧାନକଟା, ଅମଳ ପାଇଁ ମିଳୁନାହାନ୍ତି ଦିନମଜୁରିଆ
ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀ ଓ ଚାଷର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା କରି ଉନ୍ନତିକରଣ କରାଯାଉଛି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ଚାଷପ୍ରତି ଅଧିକ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଓ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରି ଧାନଚାଷ କରିବାପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଉ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ଯୁବକଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରି କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଶିଳ୍ପ କାରଖାନାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପ କାରଖାନାରେ କର୍ମସଂସ୍ଥାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ସରକାର କହି ବୁଲୁଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଗରିବ ଯୁବବର୍ଗ ଓ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ବର୍ଷସାରା କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି ବୋଲି ଯେଉଁ ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି ତାହା ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଓ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷାରେ ବିଲରେ ପାଚିଲା ଧାନ ପଡ଼ିରହିଥିବା କାରଣରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି। ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ସରକାର କେତେଦୂର ଯୁବକଙ୍କୁ କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି ତାହା ବିଲରେ ପାଚିଲା ଧାନ ପଡ଼ିରହିଥିବା ଘଟଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାଣଜନିତ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ୩ଥର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଧାନକଟା ଓ ଅମଳ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଚାଷୀକୁ ଯେତିକି ହତାଶ କରୁଛି, ତାହାଠାରୁ ଅଧିକ ହତାଶ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୂଲିଆ ନ ମିଳିବା। ମୂଲିଆ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଜମିରୁ ଧାନକଟା ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି। ଏପରି କି ଏହାକୁ ବୋହି ଖଳାକୁ ଆଣିବା ବିଳମ୍ବ ଘଟୁଛି ବୋଲି କେତେକ ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଚାଷୀ ପରିବାର ଓ ହାତଗଣତି କେତେକ ମୂଲିଆକୁ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ବୋଲି କେତେକ ଚାଷୀ ଉଦ୍‌ବେଗର ସହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଲଘୁଚାପ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଦୀର୍ଘଦିନ ଲାଗିରହିବା ଫଳରେ ଚାଷୀର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିଲା । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲଘୁଚାପ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରିବା ଚାଷକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ସହ ରବି ଫସଲକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା । ଏହି ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସେତେବେଳେ ବିରି, ଚିନାବାଦାମ ଓ ପୋଟଳ ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଚାଷୀର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରି ତୁରନ୍ତ ଚାଷୀକୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ତହସିଲ କର୍ମଚାରୀ ଚାଷଜମିର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାବେଳେ ତୃତୀୟ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଚାଷୀର ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି। ଜମିରେ ଧାନକ୍ଷେତ୍ର ପାଚିଯାଇଥିବାବେଳେ ମୂଲିଆ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଧାନକଟା ଓ ଧାନ ଅମଳରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟୁଛି । ମୂଲିଆ ଅଭାବ ଯୋଗୁ କେତେକ ଚାଷୀ ମେସିନ୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଧାନ କାଟିବା ଓ ଅମଳ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅନ୍ୟ କେତେକ ଚାଷୀ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ ଖାଇବା ଆଶାରେ ଛଣକୁ ନଷ୍ଟ ନ କରିବା ପାଇଁ ମେଶିନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିଜେ କାଟୁଛନ୍ତି ବୋଲି କେତେକ ଚାଷୀ କହୁଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ମୂଲିଆ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଜିଲାରେ ଶ୍ରମକାର୍ଯ୍ୟ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଦିନ ମଜୁରିଆମାନେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି । ମାଡ୍ରାସ, କଲିକତା, ଗୁଜରାଟ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ବମ୍ବେ ପ୍ରଭୃତି ଅଞ୍ଚଳକୁ କାମ ଆଶାରେ ଦିନ ମଜୁରିଆମାନେ ଚାଲିଯାଉଥିବା ଯୋଗୁ ନିଜ ଜିଲାରେ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ଘଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜିଲାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଶ୍ରମିକ(ଦିନ ମଜୁରିଆ) ପରିବର୍ତ୍ତେ ମେଶିନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି। ଏପରିକି ବାଲି ଓ ମାଟି ଉଠାଣ ମଧ୍ୟ ମେଶିନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି। ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ପ୍ରଶାସନ ଅବଗତ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି । ଏବୁ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମେଶିନ୍‌ର ପାଦୁର୍ଭାବ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ତେଣୁ ଦିନ ମଜୁରିଆ ବାଧ୍ୟହୋଇ ପରିବାରର ଭରଣପୋଷଣ ନିମନ୍ତେ କାମ କରିବାକୁ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଚାଲିଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଯାହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଚାଷୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିକନ୍ଦରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପତରାଜପୁର ଗାଁର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେନାପତିଙ୍କ ପୁଅ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାର୍ଶଘାଇ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବମୀ ତଥିରେ ନିରଞ୍ଜନ ବସ୍ତିଆଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ଏରସମା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏରସମା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାର ମାତ୍ର କିଛି ବାଟ ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଢଳାଇ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସୀନ୍ଦା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ।

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ  ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗରଦପୁର ହାଟ ପଡିଆରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୁର୍ତ୍ତିଗୁଡକ ସୁ ସର୍ଜିତ ଆଲୋକ ମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଉଠିଛି।

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାଟକୁରା ବିଧାୟକ ବେଦ ପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ବୁଲି ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ମହାକାଳପଡା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ମାଲିକମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖୁଲମଖୁଲା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। 

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଟକୁରା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବେଡାରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବାହ୍ୟ ପରିମଳ ମୁକ୍ତ ଗଢି ତୋଳିବା ପାଇଁ ସ୍ବଛ ଭାରତ ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ  ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ଗୋକୁଳା ନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏହି ବୈଠକରେ ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ ହୋଇଛି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ଆଳି,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୂଜା ବଜାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଫୁଡ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସେଫ୍ଟି ଓ ଆଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗୁରୁବାର ବଜାରର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବଜାର, ନିଆଳ ହାଟ, ରାଜବାଟୀ ରୋଡ ଓ ଆଳି ମେଡିକାଲ ରୋଡରେ ଥିବା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଷ୍ଟଲ୍‌ ଓ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି।

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୮।୧୦- ସହରର ସାରଙ୍ଗଠାରେ ଗତ ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡ଼ା ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ।

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀ, ୧୮ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମା’ଙ୍କ ଆଗମନ ନେଇ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି।    ନବମୀରେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମା’ଙ୍କ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ଚଢେଇଧରା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଆରୁହା ବଜାର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଜଗଜ୍ଜନନୀଙ୍କ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଗଣିଆ,୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହାନଦୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ଓ ବଡ଼ଶିଲିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।