ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ରୁ ହେବ ସମନ୍ବିତ ଜଳଯୋଗାଣ ଯୋଜନା

ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ରୁ ହେବ ସମନ୍ବିତ ଜଳଯୋଗାଣ ଯୋଜନା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୯। ୧୨

ଜିଲା ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଡିଏମଏଫ) ପାଣ୍ଠି ଦ୍ୱାରା ମୁଖ୍ୟଖଣି ଗ୍ରାମଠାରୁ ୧୦ କି.ମି. ପରିଧି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ଜଳ ଯୋଗାଣ ହେବ। ଏହାସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଜଳଯୋଗାଣ ପାଇପ ସଂଯୋଗ କରାଯିବ। ନଦୀ, ନାଳ, ଝରଣା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜଳଉସତ୍ରୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଓ ପରିମଳ(ଆର୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌) ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୩୦ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମନ୍ବିତ ଜଳଯୋଗାଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି । ତେବେ ଦୀର୍ଘ ୩ବର୍ଷ ହେଲା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ନଦୀଜଳ ଉସତ୍ରୁ ଜଳଯୋଗାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ହେଲେ ଯୋଜନାଗୁଡିକ କେବଳ ପରିକଳ୍ପନାରେ ସୀମିତ ରହିଯାଉଛି।
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆପେକ୍ସ ବଡି ମାଧ୍ୟମରେ ଗଠିତ ଡିଏମ୍‌ଏଫ ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡ ଖଣି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରଚୂର ପାଣ୍ଠିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଉପଯୁକ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନ ଓ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମାରେ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଡିଏମଏଫ ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୬୫କୋଟି ୮୫ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୬୩ ଟଙ୍କା ଗଚ୍ଛିତ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩୬୬ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୮୯୭ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ରଖାଯାଇଛି । ସେଥିରେ ୧୫୧ କୋଟି ୧୫ଲକ୍ଷ ୫୫ ହଜାର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସିକୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଯାଜପୁର ଜିଲା ଡମଶାଳା, ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, ଖରସ୍ରୋତା, ବିରୂପା, କେଲୁଅ, କୁଶେଇ, ବୈତରଣୀ ଆଦି ନଦୀ ଉପତ୍ୟକାଞ୍ଚଳର ଜନସାଧାରଣ ପାଣି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଖରା ମାସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଦ୍ରୁତଶିଳ୍ପାୟନ ଦ୍ୱାରା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣର ମାନରେ ଉନ୍ନତି, ଅଞ୍ଚଳର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ସତ ହେଲେ ଅଧିକ ଲୋକ ଜୀବନ ଜୀବିକାର ରାହା ହରାଇ ବାଟବଣା ହୋଇ ସାରିଲେଣି। ସମଗ୍ର ନଦୀ ଉପତ୍ୟକାଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠି ଖାଦ୍ୟ ଭଣ୍ଡାର ଥିଲା ସେଇଠି ଆଜି ପାଣି ମୁନ୍ଦିଏ ପାଇଁ ଲୋକେ ହାହାକାର ହେଉଛନ୍ତି। ବିପର୍ଯ୍ୟୟମୁଖୀ ପରିବେଶ, ବର୍ଦ୍ଧିତ ପ୍ରଦୂଷଣ, ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଶିଳ୍ପାୟନ ସମଗ୍ର ନଦୀ ଉପତ୍ୟକାରେ ଜଳସଂକଟ ସୃଷ୍ଟି କରି ମରୁଭୂମିର ଆଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛି। ନଦୀ ଜଳ ଉସତ୍ରୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଟିକକ ପାଇଁ ଜିଲାବାସୀ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଥିଲେ ହେଁ କେବଳ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ଯୋଜନା ହୋଇ ଚାଲିଛି। ଉଭୟ ଗଭୀର ବୋରୱେଲ ଓ ଖୋଲାମୁହଁ କ୍ରୋମାଇଟ ଖଣି ଯୋଗୁ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାବେଳେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ବର୍ଷା ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ, ମୃତ୍ତିକାକ୍ଷୟର ପ୍ରତିରୋଧ ଦିଗରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ଯାଉନାହିଁ। ଜଳ ସଂକଟର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ପ୍ରତି ଉଭୟ ସରକାର ଓ ବିଭିନ୍ନ ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମନୋନିବେଶ ନ କରି ଖରାଦିନେ ସାମୟିକ ଭାବେ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଯୋଗେ ଜଳକ୍ଲିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି ଯୋଗାଇ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନରେ ଆତ୍ମ ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଖଣି ସଂଲଗ୍ନ ଜଳକ୍ଲିଷ୍ଟ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଅଧିବାସୀଙ୍କ ପାଖକୁ ପାଣି ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ କି ଶୋଷ ମେଣ୍ଟୁନି । ଜଳକ୍ଲିଷ୍ଟ ଗ୍ରାମଗୁଡିକର ତାଲିକାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ନୂଆଁ ନୂଆଁ ଗ୍ରାମର ନାମ ଯୋଡି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛୋଟବଡ଼ ନଦୀ ଜିଲାସାରା ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ହେଲେ ମାତ୍ର ୬ଟି ନଦୀଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏଯାଏ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ଜିଲାବାସୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି। ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକର ବିରୂପା ନଦୀରୁ ଚାରିନଙ୍ଗଲ ଓ ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର, କେଲୁଅ ନଦୀରୁ ବରପଦା ପଞ୍ଚାୟତର ବରପଦା, ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରୁ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ପିଙ୍ଗଳ ପଞ୍ଚାୟତର କଇଥା ଏବଂ କୁଶେଇ ନଦୀରୁ ଦାନଗଦୀ ବ୍ଲକ ବାଙ୍ଗରକୋଟା ପଞ୍ଚାୟତର ବାଙ୍ଗରକୋଟା ଓ ଉଚ୍ଚବାଲି ପ୍ରକଳ୍ପ ରହିଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ବଡଚଣା ବ୍ଲକର ୨୦୭ ଓ ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକର ୨୧ ଗୋଟି ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ଗେଙ୍ଗୁଟୀ ନଦୀରୁ ଏବଂ ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀଜଳକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବୃହତ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଗଜକଲମରେ ସୀମିତ ରହିଛି । ଏହାବାଦ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ୧୦ ତାରିଖରେ ଡିଏମଏଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିରୁ ଯାଜପୁର ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସଏସ ପକ୍ଷରୁ ୩୬୭.୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୧୭ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଦାନଗଦୀ ଓ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଳକର ୯ ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସଏସର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଅମିୟ କୁମାର ପରିଜାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ନିକଟରେ ଜିଲାପାଳ ଏହି ୧୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ।
ଅନ୍ତନ୍ତଃ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ଡିଏମଏଫ ପାଣ୍ଠିର ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଚିତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା,ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନାହିଁ ଚିନ୍ତା

ବିଚିତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା,ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନାହିଁ ଚିନ୍ତା

ବରୀ,୨୧। ୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ବରୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କଳାମାଠିଆ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ କାଇପଡା ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି କାଇପଡା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ୧୯୬୩ ମସିହାରୁ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର କୋଠା ଏବେ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଛାତରୁ ବିମ୍‌ ବାହାରି ଓହଳି ରହିଥିଲାବେଳେ ବାରଣ୍ଡାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଉଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏ ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି।

ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

କୋରେଇ,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର):ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଜଳ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଦୁର୍ନିତୀଖୋର ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ପଡିରହିଛି। ଏହାର ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କୋରେଇ ବ୍ଲକ ମୁକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମୁକୁନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମରେ । ଏହି ଗ୍ରାମରେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରିତୀରଞ୍ଜନ ଘଡେଇ ୨୧।୧୨।୨୦୧୧ରେ ମୁକୁନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ : କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ  କଲେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ

ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ : କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଁଞ୍ଚି । ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ଯାଜପୁର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ରେଳ ବିକାଶ ନିଗମ ଲିମିଟେଡର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଘଟଣାସ୍ଥଳ ତଦାରଖ କରିବା ସହିତ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଦର୍ପଣ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାତକାତପୁରର ଅଠେଇଶବାଟୀଠାରେ ଏକ ଗଳିପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଦାବୀ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଗୋବଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମର ବଢେଇ ଛନ୍ଦା ନିକଟରେ ଏକ ଗଳିପୋଲ ଦାବୀ କରି କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲୁ ରହିଛି।

ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି ଶୌଚାଳୟ, ପାଣି ସମସ୍ୟା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୧।୪:ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଗୁଣାମତ୍କ ବିକାଶ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଉନ୍ନତି ଏବଂ ସର୍ବୋପରି ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସୁଦୃଢୀକରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅଭାବ ସହିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲରେ ଶୌଚାଳୟ, ପାଣି ଓ ଆବଶ୍ୟକ ବିଲଡିଂର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହାର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ୨୦୧୬ରେ ରାଜ୍ୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ (ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି)ଙ୍କ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ।

ସବର୍ଣ୍ଣ ଓ ଅସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ ଘଟଣା: ୫୪ଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା,ଜେଲ ଗଲେ ୬

ସବର୍ଣ୍ଣ ଓ ଅସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ ଘଟଣା: ୫୪ଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା,ଜେଲ ଗଲେ ୬

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୦।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଟିଲୋ ପାଣୁସାହୁପାଟଣା ଗ୍ରାମରେ ସବର୍ଣ୍ଣ ଓ ଅସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ ଘଟଣାରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ଥାନାରେ ୫୪ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡପଡା ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ନାହିଁ ଟଙ୍କା: ଗ୍ରାହକ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ନାହିଁ ଟଙ୍କା: ଗ୍ରାହକ ହନ୍ତସନ୍ତ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୦।୪( ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁରରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଏଟିଏମ୍‌ ଥିବାବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାହକ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଛତିଆ,୨୦।୪- ବୈରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛତିଆ କଳକଳା ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ରାସ୍ତା ସୋଲରଠାରେ ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ପ୍ରଥମେ ବଡ଼ଚଣା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଥିଲେ।

ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ

ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ

ଗଣିଆ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଗଣିଆ ବ୍ଲକ ଆଡ଼କଟା ପଞ୍ଚାୟତର ଧୂଆମଡ଼ା ଗ୍ରାମଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ରାମେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଶୁଭାଧିବାସ ଓ ଅଙ୍କୁରାରୋପଣ ପରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା, ୧୦୮ ଘଟ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗୋପୂଜନ, ଅଖଣ୍ଡ ନାମ କୀର୍ତ୍ତନ, ସାଧୁସେବା ଓ ଘୃତଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୬୯ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସହାୟକ ଉପକରଣ

୬୯ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସହାୟକ ଉପକରଣ

ଗଣିଆ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଗଣିଆ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ୬୯ଜଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସହାୟକ ଉପକରଣ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଦଶପଲ୍ଲା ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ସହାୟକ ଉପକରଣ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦିବସ ପାଳିତ

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦିବସ ପାଳିତ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୦ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅଙ୍ଗୁଳାଇଠାରେ ସାରନାଥ ଇଣ୍ଡେନ୍‌ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବିତରକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୨ୟ ଦିନରେ ଆଳିରେ ଉତ୍‌ଥାନ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଆଳି,୨୦ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜ୍ୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆଳିର ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଉତ୍‌ଥାନ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଶୁକ୍ରବାର ୨ୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି।

ଭୋବସର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବନରାଜା କୁକୁଡାଚିଆଁ ପ୍ରଦାନ

ଭୋବସର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବନରାଜା କୁକୁଡାଚିଆଁ ପ୍ରଦାନ

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୦ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ଓଡଗାଁ ବ୍ଲକର ଆଦୌ ଗମନାଗମନ ନିମନ୍ତେ ରାସ୍ତାଘାଟ ନ ଥିବା ବାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଭୋବସର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବନରାଜା କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।