ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀ ହୁଡ଼ାରୁ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର

ପୋଖରୀ ହୁଡ଼ାରୁ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର

କଳିଙ୍ଗନଗର(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)/
ଯାଜପୁର ରୋଡ(ନି.ପ୍ର.), ୯। ୧୨

ସମାଜ ପାଇଁ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଅଲୋଡ଼ା ବୋଲି ଆଜି ବି ଅନେକଙ୍କ ମାନସିକତା ରହିଛି। ଅନେକ ଥର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର ହେବା ଘଟଣା ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରେ। ତେବେ ଏବେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମା’ ଓ ବାପା ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି ତାହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ୁନଥିଲେ ହେଁ କୁମାରୀ ମାତୃତ୍ୱ ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଶନିବାର ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଦାନଗଦୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତ୍ରିଜଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ସିଙ୍ଗାଡିଆ ଗ୍ରାମର ପୋଖରୀ ହୁଡାରୁ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପାର୍ବତୀ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାାହ୍ନରେ ପୋଖରୀକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ହୁଡାରୁ ଏକ ଶିଶୁର କ୍ରନ୍ଦନ ଶୁଣିଥିଲେ। ହୁଡ଼ା ପାଖକୁ ଯାଇ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ବୁଦାମୂଳେ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର କାନ୍ଦୁଥିବାର ସେ ଦେଖିଥିଲେ। ପିଲାଟି କାହାର ବୋଲି ସେ ଆଖ ପାଖରେ ଖୋଜିଥିଲେ ହେଁ ସେଠାରେ କାହାରିକୁ ପାଇ ନ ଥିଲେ। ଫଳରେ ସେ ତାକୁ ନିଜ ଘରକୁ ନେଇଯାଇଥିଲେ। ପରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଦାନଗଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସେ ଶିଶୁଟିକୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ପାଇ ଦାନଗଦୀ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରିଣୀ ଗୀତାରାଣୀ ଦାସ ଓ ଯାଜପୁରରୋଡ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଶିଶିର କୁମାର ମିଶ୍ର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ଯାଜପୁରସ୍ଥିତ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ଅଧିକାରୀ ମିହିର କୁମାର ଜେନା ଓ ଶିଶିର କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଯାଜପୁରସ୍ଥିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ପାର୍ବତୀ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ଚାହଁୁଥିବା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୁହାରୀ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଆଇନଗତ ଦିଗ ଉପରେ ତର୍ଜମା କରାଯାଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ କାଯର୍‌ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଥାଉକି, ଗତ ୫ ତାରିଖରେ ଯାଜପୁର ରୋଡ଼ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜଣେ ଅବିବାହିତ ଯୁବତୀ ଏକ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଇ ତାହାକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ଘଟଣାର ତିନି ଦିନ ପରେ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ଶୁକ୍ରବାର ଉକ୍ତ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଖୋଳତାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନ ପାଇ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଶନିବାର ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର ହେବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଗତ ୫ ତାରିଖରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଶିଶୁପୁତ୍ର ସହିତ ଶନିବାର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଶିଶୁପୁତ୍ରର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ଥାଇପାରେ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ଅଫିସ,୧୯ା୪- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ଗୁରୁବାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। କେହି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଉକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତଦେହକୁ ଆଣି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ମାନସିକ ବିକୃତ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତ୍ତ କାଣ୍ଡ: ମେଡିକାଲ ଛାତରେ ଚଢ଼ି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ମାନସିକ ବିକୃତ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତ୍ତ କାଣ୍ଡ: ମେଡିକାଲ ଛାତରେ ଚଢ଼ି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ,୧୯।୪: ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଛାତ ଉପରେ ଚଢ଼ି ଜଣେ ମାନସିକ ବିକୃତ ଯୁବକ ଗୁରୁବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ କାଉନ୍‌ସିଲର ହିରଣ୍ୟ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ପାରିଛି।

ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗଣଧାରଣା

ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗଣଧାରଣା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ,୧୯।୪: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସହରର ୧୬ ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ ଫକିରାବାଦର ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଉପଭୋକ୍ତା ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟର ଶିକାର ହୋଇଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରତିବାଦ ସଭାରେ ପୂର୍ବତନ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଜୟକୃଷ୍ଣ ସାହୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବାସ୍କେଟବଲ ଚାମ୍ପିୟନସିପ ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର ଦଳ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୯।୪-କଟକର ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୬୯ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବାସ୍କେଟବଲ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନସିପ (କନିଷ୍ଠ) ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଦଳ କଟକ ଯାତ୍ରା କରିଛି। ଏପ୍ରିଲ ୧୯ରୁ ୨୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ପାଇଁ ଉଭୟ ବାଳିକା ଓ ବାଳକ ଦଳ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ଫିଲିଂ ଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ଫିଲିଂ ଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୯।୪- ଗୁରୁବାର ବିରିଡି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଜିପୁରଠାରେ ଥିବା ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ଫିଲିଂ ଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ବିଡିଓ ପରେଶ କୁମାର ନାୟକ ଓ ଯୋଗାଣ ନିରୀକ୍ଷକ ମୋଟିରାମ ଦାସ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ।

ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ପୀଡ଼ିତା ମହିଳା କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ପୀଡ଼ିତା ମହିଳା କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଯାଜପୁର ଜିଲା ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଚିନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ବିମଳା ଭାରତୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଯୌତୁକ ଦାବିକରି ପୋଡ଼ି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବା ନେଇ ପୀଡ଼ିତା ଗୁରୁବାର ମହିଳା କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସମସ୍ୟା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଟ୍ରକ୍‌ମାଲିକ ସଂଘ

ସମସ୍ୟା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଟ୍ରକ୍‌ମାଲିକ ସଂଘ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୪: ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ପରିବହନରେ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଯାଜପୁର ଜିଲା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ ଟ୍ରକ୍‌ମାଲିକ ସଂଘ ଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ବାଣ ନିଆଁରେ ୮ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

ବାଣ ନିଆଁରେ ୮ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

ବାଲିକୁଦା,୧୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲିକୁଦା ତହସିଲ ଅଧୀନ ଆଇଳୋ ପଞ୍ଚାୟତ ଅରିଲୋ ଗ୍ରାମରେ ବରଯାତ୍ରୀ ପ୍ରସେଶନ ସମୟରେ ବାଣ ନିଆଁ ଲାଗି ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

ଖିଲାପି ଦୁଇ ଖଣିସଂସ୍ଥାକୁ ଏସ୍‌ପିସିବିର ଅନୁକମ୍ପା

ଖିଲାପି ଦୁଇ ଖଣିସଂସ୍ଥାକୁ ଏସ୍‌ପିସିବିର ଅନୁକମ୍ପା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯ା୪ ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିଜିଗଡସ୍ଥିତ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଲଏଜ ଲିଃର ଫେରୋଆଲଏଜ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ମାଇନିଂ କର୍ପୋରେଶନ(ଓଏମ୍‌ସି)ର ସୁକୁରୁଙ୍ଗି କ୍ରୋମାଇଟ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ଜନଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ତାରିଖ, ସମୟ ଓ ସ୍ଥାନ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ(ଏସପିସିବି) ପକ୍ଷରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ବାଲି ମାଫିଆଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ଖେଳପଡ଼ିଆ

ବାଲି ମାଫିଆଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ଖେଳପଡ଼ିଆ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯ା୪ ନଦୀନାଳ ଭରା ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ବେଆଇନ ବାଲି କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଗ୍ରୀନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବି ଅବମାନନା କରି ବିଭିନ୍ନ ବାଲିଘାଟରେ ମେଶିନ ଲଗାଇ ବାଲି ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଉଛି। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଅପାରଗତା ଯୋଗୁ ଏହି କାରବାର ଏବେ ଅଣାୟତ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଶ୍ରୀବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୮। ୪-ବୁଧବାର ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା । ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀବଳଦେବଜୀଉଙ୍କର ଚନ୍ଦନଯାତ୍ରା ଓ ଚାପ ଖେଳ ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଚାପଖେଳ ଆସନ୍ତା ୨୧ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ୩ ସ୍କୁଲଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ୩ ସ୍କୁଲଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ବାଲୁଗଁ। ,୧୮। ୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବାଲୁଗାଁ ଥାନା ନିମିକ୍ଷେତା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବୋରିଆ ସାହି ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀରେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ୩ଜଣ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ବୁଡିଯାଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ମୃତ ଛାତ୍ରୀମାନେ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଖଡିକାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ସନ୍ତୋଷ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ଝିଅ ରାଣୀ ସ୍ବାଇଁ (୬), ଲମ୍ବୋଧରପୁର ଗ୍ରାମର କବି ସିଂଙ୍କ ଝିଅ ରୁବି ସିଂ (୭) ଓ ବୋରିଆ ସାହି ଗ୍ରାମର ଗଣେଶ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଝିଅ ଅର୍ଚ୍ଚିତା ବିଶ୍ୱାଳ (୮) ।