ସମ୍ବଲପୁର

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚର ନାଲିଆଖି

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚର ନାଲିଆଖି
ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୯। ୧୨- ପ୍ରଶାସନିକ ଦୋଷ ଦୁର୍ବଳତା ଯୋଗୁଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଜିଲା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ମରୁଡିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି। ହେଲେ ସରକାର ମରୁଡି ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲାର ଚାଷୀମାନେ ଘୋଷିତ ସହାୟତା ରାଶି ପାଉଥିବାବେଳେ ନୂଆପଡା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡୁଛି। ଏଣୁ ଏଥର ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ମରୁଡି ସହାୟତା ମିଳିବ କି ନାହିଁ ଚାଷୀ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତମାନ ଜିଲାରେ ଧାନକିଣା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଚାଷୀମାନେ ଭୟରେ ମଣ୍ଡିକୁ ଧାନ ଆଣୁନାହାନ୍ତି। ଏପରିକି ବିଭିନ୍ନ ଗଁ। ପଞ୍ଚରେ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ନ କରିବାକୁ ନେଇ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ପଞ୍ଚ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇଛି। ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ନ ବିକିବାକୁ କଡା ଗଳାରେ ହୁକୁମ୍‌ ବି ଦେଇଛି। ଆଉ ଯିଏ ନ ମାନିବ ସେ ପଞ୍ଚକୁ ୫ ହଜାର ତଣ୍ଡ ଗଣିବ ବୋଲି ସଫା ସଫା ଶୁଣାଇଛି। ଫଳରେ ପଞ୍ଚକୁ ଡରି ଜଲାରେ ଚାଷୀ ଲାଙ୍ଗୁଡ ଜାକିଛନ୍ତି। ସଦର ବ୍ଲକ ଭାନପୁର ଗାଁରେ ଏମିତି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କୌଣସି ଚାଷୀ ଯଦି ମଣ୍ଡିକୁ ଧାନ ନେଇ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚରେ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେହି ଗାଁର ଜଣେ ଚାଷୀ କିନ୍ତୁ ପଞ୍ଚକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ ଧାନକୁ ନେଇ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଗାଁ ପଞ୍ଚର ଡର ତାଙ୍କୁ ଗୋଡାଉଛି। ଏଥିରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ଏବେ ସେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଶରଣ ପଶିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଏଠାରେ ଭାଇଚାରା ଆଣିବାକୁ ବେଲଟୁକୁରୀ ଥାନା ପୋଲିସ ଶନିବାର ପହଞ୍ଚତ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଛି। ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ୩୦କିମି ଦୂର ବରଗଡ ଜିଲା ସୀମାରେ ନବଗଠିତ ଭାନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ଗାଁ ଏଥର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ମରୁଡିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଏହି ଗାଁର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଚାଷୀ ଧାନ ବିକିବା ତ ଦୂରର କଥା ବରଂ ବର୍ଷକର ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଧାନ ପାଇନାହାନ୍ତି। ଚାଷୀ ଡୋଳାମଣୀ ପ୍ରଧାନ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଚାଷୀ ବିଗତ ବର୍ଷମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ମରୁଡିର ଶିକାର ହୋଇଆସିଛନ୍ତି। ହେଲେ ସରକାରୀ ଭାବରେ ମରୁଡି ସହାୟତା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥର ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ଜମିରେ ଗୋରୁ ଚରିଗଲେ। ଯାହାବି କିଛି ଚାଷ ହୋଇଥିଲା ସେଥିରେ ଚକଡା ଦାଉ ସାଧିଲା । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଗାଁରେ କିଛି ଖୁଚୁରା ବେପାରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଲି ବୁଲି ଧାନ କିଣି ବେପାର କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗ୍ରାମସଭା କରିଥିଲେ। ସେଥିରେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଥିଲା ଯେ ଯିଏବି ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିବ ତାଙ୍କୁ ସଭାରେ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ନ ଚେତ ତାଙ୍କୁ ଗାଁରୁ ଏକ ଘରିକିଆ କରି ଦିଆଯିବ। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଗାଁର ବ୍ରିଜଲାଲ ରଣା ନାମକ ଜଣେ ଚାଷୀ ନିଜ ନାମରେ କୁଲିହାବନ୍ଧା ମଣ୍ଡିରେ ୧୦୦ବସ୍ତା ଧାନ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି। ହେହଲେ ସେ କୁଆଡେ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ମନା କରି ଜଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଳୟକୁ ଆସି ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଜଲାଲ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଜମି ଜଙ୍ଗଲ ତଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି। ଏଥର ସେ ୧୭୦ ବସ୍ତା ଧାନ ପାଇଥିଲେ। ସେଥିରୁ ୧୦୦ ବସ୍ତା ଧାନ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ସକାଶେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ବାସନ୍ଦର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଗ୍ରାମସଭା କହିଛି ଯେ, ବ୍ରିଜଲାଲ ଜଣେ ଖୁଚୁରା ବେପାରୀ। ତାଙ୍କୁ ସଭାରେ ବାରମ୍ବାର ମନା କରାଯାଇଥିଲା । ମଣ୍ଡିରେ ବିକ୍ରି ନ କରି ବାହାରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇନାହିଁ। ତେବେ ତହସିଲଦାର ଜୟଶ୍ରୀ ପାଢୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିବା ସହ ମରୁଡି ଘୋଷଣାର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । ଚାଷୀମାନେ ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ମଣ୍ଡିକୁ ଧାନ ନେଇ ବିକ୍ରି କରନ୍ତୁ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

କୋକସରା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ସାନପୋଡାଗୁଡାଠାରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଦଶାବତାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କମିଟି ସଭାପତି ହରେକୃଷ୍ଣ ନାଏକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭାଜପା ଉପସଭାପତି ବଦ୍ରୀନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିନିଧରି ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ଥିବା ମୃତଦେହ ଉନ୍ଦେର ନଦୀ ବାଲିରେ ଅଧା ପୋତା ଅବସ୍ଥାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।  ଟିଟିଲାଗଡ ଏସଡିପିଓଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସିନ୍ଧେକେଲା ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଉକ୍ତ ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲାପରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି ।

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ରିଷିଡ଼ା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପୌରକେଲାଠାରେ ସୋମବାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୭ଟି ବୋଦା ଓ ଗରରା ବଳି ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ବିଜେପୁର,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ପୋଲିସ ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୩ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ସୋହେଲା କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଚାଲାଣ କରିଛି । 

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପୁରର ଏକ ରାଇସ ମିଲ ନିକଟ ଗଛମୂଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଏକ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତଦେହଟି ପଚିଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଚୟ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ । 

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏସ.ଡୁମ୍ବେରପାଲି ନିକଟ ଏକ ବିଲରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷତାକ୍ତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସହରର ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ କଡରେ ବହି ଯାଇଥିବା କେନାଲ ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୬।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗୋବିନ୍ଦତୋଲା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ କାନଭାସରେ ମା’ ଦଶଭୁଜାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫାଟକ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ସୋମବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି।

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୧୦: ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ଢିପ ଜମିରେ ହୋଇଥିବା ଧାନ ଫସଲ ମରୁଡ଼ି ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଲୁଆ ଜମି ମଧ୍ୟ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି। 

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

ଦେଓଗାଁ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଉପରଝର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଁପାଲିର ଜନୈକ ଚାଷୀଙ୍କ ୨୫ ଏକର ଧାନ ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ତଳେ ପଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ତିତ୍‌ଲି  ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।