ରାଜ୍ୟ |

ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ: ‘ଓବିଡିଏନ୍ସ ଟ୍ରାଏଲ୍ସ’ରେ ୨୪, ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ସ୍ପେଶାଲିଟିରେ ୮୮

ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ: ‘ଓବିଡିଏନ୍ସ ଟ୍ରାଏଲ୍ସ’ରେ ୨୪, ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ସ୍ପେଶାଲିଟିରେ ୮୮

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ବସ୍‌ କହିଲେ ବସୁଥିଲେ। ଉଠ କହିଲେ ଉଠୁଥିଲେ, ଦୌଡ଼ିବାକୁ କହିଲେ ଦୌଡ଼ୁଥିଲେ। ଶୋଇବାକୁ କହିଲେ ସ୍ଥିର ଚିତ୍ତରେ ବିଚାରକଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହୁଥିଲେ। ବିଚାରକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏଭଳି ଇସାରାରେ ନିଜର କୌଶଳ ଦେଖାଉଥିଲେ କୁକୁର। ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବୋଲ ମାନି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରାଉଥିଲେ। ଶନିବାର ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ। ଓଡ଼ିଶା କେନେଲ କ୍ଲବ୍‌(ଓକେସି) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିଲା ‘ଓବିଡିଏନ୍ସ ଟ୍ରାଏଲ୍ସ’। ଏଥିରେ ୭ ପ୍ରଜାତିର ୨୪ କୁକୁର ଭାଗନେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ବେଲିଜିଆନ୍‌ ମାଲିନଇସ୍‌, ୧ଟି ବିଗଲ, ୧ ଡାଲମାସିଆନ, ୩ ଡୋବରମ୍ୟାନ, ୬ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ, ୩ ଗୋଲ୍ଡେନ୍‌ ରେଟ୍ରିଭର ଓ ୫ ଲାବ୍ରାଡର ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର ରହିଥିଲେ। ଏଥିରେ ବିଚାରକ ଭାବେ ଜେ. ରାଙ୍ଗରାଜନ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଗତବର୍ଷ ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନ ଜିଣିଥିଲା ଟାଟା ଷ୍ଟିଲରୁ ଆସିଥିବା ବେଲ୍‌ଜିଆନ୍‌ ମାଲିନଇସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର ‘ଜିନା’। ଜିନା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ୩୦୦ରୁ ୨୯୬ ପଏଣ୍ଟ ରଖି ବେଷ୍ଟ ଇନ୍‌ ଶୋ’ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ‘ଜିନା’ ଭାରତରେ ଗତ ୨ବର୍ଷ ଧରି ‘ଡଗ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ଇୟର’ ଭାବେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ତୃତୀୟ ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ସ୍ପେଶାଲିଟି ଶୋ’। ଓକେସି ଓ ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ଡଗ୍‌ କନ୍‌ଫେଡେରେଶନ-କଳିଙ୍ଗ ଚାପ୍ଟରର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏହି ଶୋ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାରା ଦେଶରୁ ୮୮ଟି ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ କୁକୁର ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ବିଚାରକ ଭାବେ ସ୍କଟଲାଣ୍ଡରୁ ହେଦର ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ହେଦର ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ କୁକୁର ପାଇଁ ଜଜ୍‌ ଭାବେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରେ ବେଶ୍‌ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏହି ଶୋ’ରେ ବିଚାରକ ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଉଭୟ ଓପନ ଫିମେଲ୍‌ କ୍ଲାସ ଏବଂ ଓପନ ମେଲ୍‌ କ୍ଲାସରେ ଉଟ୍ଟିରୁ ଆସିଥିବା ସେଲ୍‌ଭା ମୁଥୁ କୁମାରଙ୍କ ୨ଟି କୁକୁର ‘ପିନା’ ଓ ‘ଓ୍ବି’ ଯଥାକ୍ରମେ ବେଷ୍ଟ ଇନ୍‌ ଶୋ’ ଭାବେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ। ରବିବାର ୫୪ ଓ ୫୫ତମ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଅଲ୍‌ ବ୍ରିଡ୍‌ସ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଶୋ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।
‘ବୁଗି’ ପଛରେ ପଡ଼ିଲେ ଦର୍ଶକ: ‘ବୁଗି’। ବିଗଲ ପ୍ରଜାତିର ଏହି କୁକୁର ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ ଦର୍ଶକ। ତା’ର ଠାଣି, ହାବଭାବ, ଚାଲିଚଳନ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାହାଣି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଅକୃଷ୍ଟ କରିଥିଲା। ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସମୟରେ ରିଙ୍ଗ ଭିତରେ ନିଜ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବୋଲ ମାନି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣୁଥିବା ବେଳେ ରିଙ୍ଗ ବାହାରେ ସେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ନିଜ କରିସ୍ମା ଦେଖାଇଥିଲା। କେବଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ନୁହେଁ, ଦର୍ଶକଙ୍କ କଥା ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାରେ ମାହିର ଥିଲା ‘ବୁଗି’। ତା’ ସହିତ ସେଲ୍‌ଫି ନେବାକୁ ପଡ଼ିଆରେ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ଫଟୋ ଉଠାଇବା ବେଳେ ‘ବୁଗି’ ପୋଜ୍‌ ଦେବାକୁ ବି ଭୁଲୁ ନ ଥିଲା। ବିଗଲ ପ୍ରଜାତିର ‘ବୁଗି’ ସାରା ଭାରତରେ ଏକମାତ୍ର କୁକୁର, ଯିଏ ଡଗ୍‌ ଶୋ’ରେ ୨ଥର ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି। ତେବେ ‘ବୁଗି’ର ଆଉ ଏକ ପରିଚୟ ହେଉଛି ‘ଟମି’। ସେ ତେଲୁଗୁ ଫିଲ୍ମ ‘ଟମି’ରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଛି। ସେଥିରେ ତା’ ନାମ ‘ଟମି’ ରହିଛି। ୨୦୧୪ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣିପାରିଛି। ୬ବର୍ଷ ବୟସର ‘ବୁଗି’ ହେଉଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପ୍ରବୀନଙ୍କ କୁକୁର। ପ୍ରବୀନ କୁହନ୍ତି, ମୁଁ ତା’ର ମାଲିକ ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ। କିନ୍ତୁ ସେ କେବଳ ମୋ କଥା ମାନେ ନାହିଁ ଘରେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ବୋଲ ମାନିଥାଏ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

କାଶୀନଗର,୧୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାର ଖାଇଡ଼ା-ସୀତାପୁର ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଭୂପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଗ୍ରାମର ଚିପୁରୁ ସଞ୍ଜୀବ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଯାଉଥିବାବେଳେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଅଟକାଇ କାତିରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ଖଟିଆରେ ୧୦କିମି ବୁହାହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ

ଖଟିଆରେ ୧୦କିମି ବୁହାହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି,୧୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗତ ଚାରି ଦିନ ଧରି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଲୋକେ ଘରୁ ବାହାରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ସୋମବାର ସକାଳୁ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆସି ନ ପାରିବାରୁ ଦୀର୍ଘ ୧୦ କି.ମି. ରାସ୍ତା ଖଟିଆରେ ବୁହା ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆସିଛନ୍ତି ଗର୍ଭବତୀ।

ଫେଲ୍‌ ମାରିଲା ଜଳସେଚନ ଯୋଜନା : ୨୫୦ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମି ପଡ଼ିଆ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜୁଜୁମୁରା ବ୍ଳକ ଦେବଝରନ ଜଳପ୍ରପାତର ପ୍ରବାହିତ ପାଣିକୁ ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ କରି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା ଯୋଜନା। ପ୍ରାୟ ୪୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଡ୍ୟାମ ସହ କେନାଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ଜୁଜୁମୁରା ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଜମିରେ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ଜମିରେ ଚାଷ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ବର୍ଷତମାମ୍‌ ଡ୍ୟାମରେ ପାଣି ଥିବା ବେଳେ କେନାଲଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ଜୁଜୁମୁରା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମି ପଡ଼ିଆ ପଡ଼ିଛି। ପ୍ରାୟ ୫୫୦ରୁ ଅଧିକ ଛୋଟବଡ଼ ଚାଷୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜଳକର ଦେଉଛନ୍ତି ହେଲେ ଜଳ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରୁନାହିଁ। ଚାଷ ଜମିରେ ପାଣି ନ ମାଡ଼ିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଳକର ଦେଉଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଋଣ ବୋଝ, ୩ ପିଲାଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ଚିନ୍ତା : ଅସହାୟା ସୁଜାତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଲୋଡ଼ା

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଋଣ ବୋଝ, ୩ ପିଲାଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ଚିନ୍ତା : ଅସହାୟା ସୁଜାତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଲୋଡ଼ା

ପଡିଆବାହାଲ,୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଦୁହିତା ଦୁଇ କୂଳକୁ ହିତା। ଏହି ଉକ୍ତିଟି କିନ୍ତୁ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ଜଣେ ଅସହାୟା ମହିଳା ସୁଜାତାଙ୍କ ପକ୍ଷେ ଓଲଟା ହୋଇଛି। ସ୍ବାମୀ ଆରପାରିକୁ ଗଲାପରଠୁ ସେ ଶାଶୁଘର ଓ ବାପଘର ପାଇଁ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଦୂର୍‌ଦୂର୍‌ ଭାଗ୍‌ଭାଗ୍‌ କରିବା ପରେ ୩ ପାଠପଢ଼ୁଆ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ସୁଜାତା ବାପଘର କବରାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ କୁଟୁରାଜୁରୀ ଗଁ।କୁ ଚାଲିଆସିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ବାପା ଦେଇଥିବା ଏକ ମାଟିର କୁଡ଼ିଆ ଘରେ ମୁଣ୍ଡ ଗେଞ୍ଜିଛନ୍ତି। ବିନା କାହାର ସହାୟତାରେ ଏକୁଟିଆ ଜୀବନର ପ୍ରତିଟି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ସହ ସଂଗ୍ରାମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ହତଭାଗା ସୁଜାତା ଜୟନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଫଟାବାହାଲ ଗାଁର ବିଦେଶୀ ବଢ଼େଇଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନଥିଲା। ଦୁଃଖେ କଷ୍ଟେ ଦୁହେଁ ସଂସାର ଡଙ୍ଗା ଚଳାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ୩ ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିଲେ। ହେଲେ ଜୀବନଯାତ୍ରାର ଝଡ଼ଝଞ୍ଜା ଭିତରେ ଅର୍ଥାଭାବ କଣ୍ଟକ ସାଜିଥିଲା। ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପରିବାର ବୋଝ ଯୋଗୁ ବିଦେଶୀ ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ। ଶେଷରେ ଶୁଝି ନ ପାରି କୀଟନାଶକ ଖାଇ ସୁବଦିନ ପାଇଁ ଆଖି ବୁଜିଦେଲେ। ଆଉ ସୁଜାତା ଶାଶୁଘର ପାଇଁ ଯେପରି ଅଭିଶାପ ପାଲଟିଗଲେ। ସେ ହେଲେ ନିର୍ଯାତିତା।

ସବୁଆଡେ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ, ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି

ସବୁଆଡେ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ, ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି

ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର,୧୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ସୋମବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଛି। କଲୋନୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ପାଣି ପଶିଯାଇଛି। ଫଳରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ଲୋକେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଫେଲ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ମହିଳାଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ

ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଫେଲ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ମହିଳାଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ

ପାଟଣା,୧୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ବାଇଦବଜା ଗ୍ରମାରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏକ ଅଟୋରେ ପ୍ରସବ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନ ପୂରୁଣୁ ସୋମବାର ପୁଣି ୨ ଜଣ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଣାଯିବା ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରସବ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ମହିଳା ଦ୍ୱୟ ହେଲେ କଳେଇପଶି ପଞ୍ଚାୟତ ସିଲିଦା ଗ୍ରାମର ଲତା ମୁଣ୍ଡା ଏବଂ ଡୁମୁରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଣିଦୁମା ଗ୍ରାମର କୁସୁମିତା ମହାନ୍ତ।

ଜଣେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଅନୁଭୂତି: କାଳିଆର ପ୍ରେମ ନିଆରା

ଜଣେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଅନୁଭୂତି: କାଳିଆର ପ୍ରେମ ନିଆରା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୬।୭ : ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ମୁଁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ରଥ ଉପରେ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପୁରୀ ଆସୁଛି। ଯେତେ ଅସୁବିଧା ହେଉ ପଛେ ରଥଯାତ୍ରାରେ ମହାପ୍ରଭୁମାନଙ୍କୁ ନ ଦେଖିଲେ ମୋତେ ସାରା ବର୍ଷ ଭଲ ଲାଗେ ନାହିଁ। ଚଳିତବର୍ଷ ଘୋଷଯାତ୍ରାରେ ଆସିପାରିଲି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ମନ ମାନିଲା ନାହିଁ। ତା’ ପର ଦିନ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଯାଇଥିଲି।

ନୟାଗଡ଼ ସହରରେ ବାଇପାସ୍‌ ରାସ୍ତା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ହୋଇପାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୬।୭- ନୟାଗଡ଼ ସହର ଦେଇ ଯାଇଛି ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଓ ୨୧ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ। ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଶତାଧିକ ଯାନବାହନ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଚଳାଚଳ କରୁଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯାଇଥିବାରୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ତରଫରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ଓ ଧାରଣା ହୋଇଥାଏ।

ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥ ଟାଣିଲେ ମହିଳା

ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥ ଟାଣିଲେ ମହିଳା

ରଣପୁର,୧୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଘୋଷଯାତ୍ରାରେ ରଣପୁର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରୁ ଶ୍ରୀଜୀଉମାନେ ରଥାରୂଢ ହୋଇ ଜନ୍ମମାଟି ମାଉସୀ ମା’ ମନ୍ଦିର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଥିଲେ। ବଡଠାକୁର ବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥକୁ ଭକ୍ତମାନେ ଟାଣିନେଇ ମାଉସୀମା’ ମନ୍ଦିର ରଥଖଳାରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ।

ଛତୁଆ ବଦଳରେ ଦିଆଯାଉଛି ଜହର

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୧୬। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସରକାର ରାଜ୍ୟର କୌଣସି ଶିଶୁ ଅପପୃଷ୍ଟିର ଶିକାର ନ ହେଉ ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପୃଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଛତୁଆ ବଣ୍ଟନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଯାଜପୁର ଜିଲା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗରେ ମହାଦୁର୍ନୀତି: ୧୭ ଦିନରେ ଫାଟିଲା ୧୭କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାସ୍ତା

ଯାଜପୁର ଜିଲା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗରେ ମହାଦୁର୍ନୀତି: ୧୭ ଦିନରେ ଫାଟିଲା ୧୭କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାସ୍ତା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୬।୭- ଯାଜପୁର ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ୧୭କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଏକ ରାସ୍ତା ୧୭ଦିନରେ ଫାଟି ଆଁ କରିଛି। ଏହି ବିଭାଗରେ ଅନେକ ଦୁର୍ନୀତି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ରାସ୍ତା କାମ ତାହାର ଏକ ଉଦାହରଣ। ଏ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲେ ହେଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ।

୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସରୁନି ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ଓ୍ବାଇ ରାସ୍ତା: ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି ୧୭୫ ପ୍ରକଳ୍ପ

୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସରୁନି ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ଓ୍ବାଇ ରାସ୍ତା: ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି ୧୭୫ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୬।୭- ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୧୭୫ଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନା (ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ୱାଇ)ରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିରହିଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାର ଗ୍ରାମ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଯାଜପୁର ଡିଭିଜନ-୧ ଅଧୀନରେ ୧୩୫ ଓ ଜାରକା ଡିଭିଜନ-୨ ଅଧିନରେ ୪୦ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ