Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ: ‘ଓବିଡିଏନ୍ସ ଟ୍ରାଏଲ୍ସ’ରେ ୨୪, ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ସ୍ପେଶାଲିଟିରେ ୮୮

ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ: ‘ଓବିଡିଏନ୍ସ ଟ୍ରାଏଲ୍ସ’ରେ ୨୪, ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ସ୍ପେଶାଲିଟିରେ ୮୮ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ବସ୍‌ କହିଲେ ବସୁଥିଲେ। ଉଠ କହିଲେ ଉଠୁଥିଲେ, ଦୌଡ଼ିବାକୁ କହିଲେ ଦୌଡ଼ୁଥିଲେ। ଶୋଇବାକୁ କହିଲେ ସ୍ଥିର ଚିତ୍ତରେ ବିଚାରକଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହୁଥିଲେ। ବିଚାରକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏଭଳି ଇସାରାରେ ନିଜର କୌଶଳ ଦେଖାଉଥିଲେ କୁକୁର। ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବୋଲ ମାନି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରାଉଥିଲେ। ଶନିବାର ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ। ଓଡ଼ିଶା କେନେଲ କ୍ଲବ୍‌(ଓକେସି) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଡଗ୍‌ ଶୋ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିଲା ‘ଓବିଡିଏନ୍ସ ଟ୍ରାଏଲ୍ସ’। ଏଥିରେ ୭ ପ୍ରଜାତିର ୨୪ କୁକୁର ଭାଗନେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ବେଲିଜିଆନ୍‌ ମାଲିନଇସ୍‌, ୧ଟି ବିଗଲ, ୧ ଡାଲମାସିଆନ, ୩ ଡୋବରମ୍ୟାନ, ୬ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ, ୩ ଗୋଲ୍ଡେନ୍‌ ରେଟ୍ରିଭର ଓ ୫ ଲାବ୍ରାଡର ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର ରହିଥିଲେ। ଏଥିରେ ବିଚାରକ ଭାବେ ଜେ. ରାଙ୍ଗରାଜନ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଗତବର୍ଷ ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନ ଜିଣିଥିଲା ଟାଟା ଷ୍ଟିଲରୁ ଆସିଥିବା ବେଲ୍‌ଜିଆନ୍‌ ମାଲିନଇସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର ‘ଜିନା’। ଜିନା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ୩୦୦ରୁ ୨୯୬ ପଏଣ୍ଟ ରଖି ବେଷ୍ଟ ଇନ୍‌ ଶୋ’ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ‘ଜିନା’ ଭାରତରେ ଗତ ୨ବର୍ଷ ଧରି ‘ଡଗ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ଇୟର’ ଭାବେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ତୃତୀୟ ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ସ୍ପେଶାଲିଟି ଶୋ’। ଓକେସି ଓ ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ ଡଗ୍‌ କନ୍‌ଫେଡେରେଶନ-କଳିଙ୍ଗ ଚାପ୍ଟରର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏହି ଶୋ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାରା ଦେଶରୁ ୮୮ଟି ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ କୁକୁର ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ବିଚାରକ ଭାବେ ସ୍କଟଲାଣ୍ଡରୁ ହେଦର ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ହେଦର ଜର୍ମାନ ଶେଫର୍ଡ କୁକୁର ପାଇଁ ଜଜ୍‌ ଭାବେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରେ ବେଶ୍‌ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏହି ଶୋ’ରେ ବିଚାରକ ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଉଭୟ ଓପନ ଫିମେଲ୍‌ କ୍ଲାସ ଏବଂ ଓପନ ମେଲ୍‌ କ୍ଲାସରେ ଉଟ୍ଟିରୁ ଆସିଥିବା ସେଲ୍‌ଭା ମୁଥୁ କୁମାରଙ୍କ ୨ଟି କୁକୁର ‘ପିନା’ ଓ ‘ଓ୍ବି’ ଯଥାକ୍ରମେ ବେଷ୍ଟ ଇନ୍‌ ଶୋ’ ଭାବେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ। ରବିବାର ୫୪ ଓ ୫୫ତମ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଅଲ୍‌ ବ୍ରିଡ୍‌ସ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଶୋ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ‘ବୁଗି’ ପଛରେ ପଡ଼ିଲେ ଦର୍ଶକ: ‘ବୁଗି’। ବିଗଲ ପ୍ରଜାତିର ଏହି କୁକୁର ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ ଦର୍ଶକ। ତା’ର ଠାଣି, ହାବଭାବ, ଚାଲିଚଳନ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାହାଣି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଅକୃଷ୍ଟ କରିଥିଲା। ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସମୟରେ ରିଙ୍ଗ ଭିତରେ ନିଜ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବୋଲ ମାନି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣୁଥିବା ବେଳେ ରିଙ୍ଗ ବାହାରେ ସେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ନିଜ କରିସ୍ମା ଦେଖାଇଥିଲା। କେବଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ନୁହେଁ, ଦର୍ଶକଙ୍କ କଥା ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାରେ ମାହିର ଥିଲା ‘ବୁଗି’। ତା’ ସହିତ ସେଲ୍‌ଫି ନେବାକୁ ପଡ଼ିଆରେ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ଫଟୋ ଉଠାଇବା ବେଳେ ‘ବୁଗି’ ପୋଜ୍‌ ଦେବାକୁ ବି ଭୁଲୁ ନ ଥିଲା। ବିଗଲ ପ୍ରଜାତିର ‘ବୁଗି’ ସାରା ଭାରତରେ ଏକମାତ୍ର କୁକୁର, ଯିଏ ଡଗ୍‌ ଶୋ’ରେ ୨ଥର ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି। ତେବେ ‘ବୁଗି’ର ଆଉ ଏକ ପରିଚୟ ହେଉଛି ‘ଟମି’। ସେ ତେଲୁଗୁ ଫିଲ୍ମ ‘ଟମି’ରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଛି। ସେଥିରେ ତା’ ନାମ ‘ଟମି’ ରହିଛି। ୨୦୧୪ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣିପାରିଛି। ୬ବର୍ଷ ବୟସର ‘ବୁଗି’ ହେଉଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପ୍ରବୀନଙ୍କ କୁକୁର। ପ୍ରବୀନ କୁହନ୍ତି, ମୁଁ ତା’ର ମାଲିକ ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ। କିନ୍ତୁ ସେ କେବଳ ମୋ କଥା ମାନେ ନାହିଁ ଘରେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ବୋଲ ମାନିଥାଏ।

ରାଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ୧୦ ଜଣ ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ

ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ୧୦ ଜଣ ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ୨୦୧୮ ପାଇଁ ପୋଲିସ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ପୋଲିସ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଲେ ମମତା

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଲେ ମମତା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ/ରାଜନଗର,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ୨୪।୧- ବଡ଼ ଭଉଣୀକୁ କୁମ୍ଭୀର ମୁହଁରୁ ବଞ୍ଚାଇ ସାହସିକତା ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ ରାଜନଗରର କୁନି ଝିଅ ମମତା ଦଳାଇ। ଏ ନେଇ ତାଙ୍କୁ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ମମତା ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରାଜନଗରରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ରାଜନଗରରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ରାଜନଗର, ୨୪।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣ ବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ଦାବିରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ନୟାଗଡ଼ରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦପାଳନ

ନୟାଗଡ଼ରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦପାଳନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୪।୧: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ ଓ ହରତାଳ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚାଲିଛି।

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ପାଳନର ପ୍ରଭାବ

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ପାଳନର ପ୍ରଭାବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଓ ଭାଜପାର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ହରତାଳର ପ୍ରଭାବ ସାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ସମେତ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତଥା ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଷ୍ଟେଶନରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବସି ରହିଛନ୍ତି।

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି, ୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତା ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି।

ଜଳୁଛି କୁନ୍ଦୁଲି ନିଆଁ: ପୋଲିସ ସହ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି

ଜଳୁଛି କୁନ୍ଦୁଲି ନିଆଁ: ପୋଲିସ ସହ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୧: କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଝଡ଼ ଘନୀଭୂତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପୋଲିସ ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଛି।

ପୁରୀରେ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦର ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବ

ପୁରୀରେ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦର ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪।୧: କୋରାପୁଟ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତା ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ ଏବଂ ଭାଜପା ହରତାଳ ଡାକରା ଦେଇଛି। ଏହାର ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବ ପୁରୀରେ ପଡ଼ିଛି। ସହରରେ ଦୋକାନ ବଜାର କାଁଭାଁ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

୫୦ ଭାଜପା କର୍ମୀ ଅଟକ

୫୦ ଭାଜପା କର୍ମୀ ଅଟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ): କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ବୁଧବାର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ହରତାଳ କରାଯାଉଛି।

ସତ୍ୟବାଦୀ, ସମ୍ବଲପୁର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଘୋଷଣା

ସତ୍ୟବାଦୀ, ସମ୍ବଲପୁର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସତ୍ୟବାଦୀ ଓ ସମ୍ବଲପୁର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରତି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦେବା ନେଇ ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ସମ୍ବଲପୁର/ମାନେଶ୍ୱର/ପଡିଆବାହାଲ, ୨୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ/ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପଡିଆବାହାଲ ନିକଟସ୍ଥ ଗଉଡପାଲି ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ମାଳତି ନଦୀ ତଳକୁ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଖସି ପଡିଛି । ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ନାମକ ଏହି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ (ଓଡି ୧୫ ଏଫ୍‌-୯୦୧୧)ଟି ସମ୍ବଲପୁରରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ୪୫ରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୫୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୮ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବସ୍‌ ଭିତରୁ ୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଜି କଂଗ୍ରେସର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ

ଆଜି କଂଗ୍ରେସର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ):କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛି କଂଗ୍ରେସ। ଏନେଇ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି(ପିସିସି) ସଭାପତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।