ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୭ବର୍ଷ ପରେ ବି ସରିଲାନି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

୭ବର୍ଷ ପରେ ବି ସରିଲାନି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ
ସୁକିନ୍ଦା,୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନବ ନିର୍ମିତ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ଏବେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭର ୭ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅଦ୍ୟାବଧି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ବାଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟକତାରେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚାଲିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ଏହି ଦ୍ୱିତଳ ପ୍ରାସାଦ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା କୃଷି ବିଭାଗ। ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନସ୍ଥ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ଏହି ଗୃହକୁ ସେହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଶେଷ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ପୁରୁଣା ଗୃହର ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବାରୁ ତାହା କୌଣସି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ବି ଭୁଶୁଡି ପଡିବାର ଭୟ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଚୌଧୁରୀ ଜେନା ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗତ ୨ମାସ ଧରି ନୂତନ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହକୁ ବିନା ଉଦ୍‌ଘାଟନରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ଏହି ନୂତନ ଗୃହର ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣତା ତଥା ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଗତ ମେ ୧୭ରେ ଏକ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଆସି କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଉକ୍ତ ଗୃହକୁ ଦେଖି ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ କାହିଁକି କାଯର୍‌ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଠିକାଦାର ପୁନର୍ବାର କାଯର୍‌ୟାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଏଯାଏ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ଗୃହର ଛାତରୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରୁ ଫଲ୍ସ ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ମାଟି ଛାଡି ନ ଥିବା ବେଳେ ତାହା ଉପରେ ହିଁ ପୁନଃ ପ୍ଲାଷ୍ଟର କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହା କି କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବି ଖସି ପଡ଼ି ଧନ ଜୀବନ ହାନୀ ଘଟାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୁରୁଣା ଗୃହକୁ ଭଙ୍ଗା ଯାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ନୂତନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ଲାଗିଥିବା ପଥର, ବାଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅବଶେଷଗୁଡିକ ପଡ଼ିରହି କାଯର୍‌ୟାଳୟର ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ କୃଷି ବିଭାଗକୁ ଗୃହଟି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ କହୁଥିବା ବେଳେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଗୃହ ହସ୍ତାନ୍ତର ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର କଥା ବିଶ୍ୱାସକୁ ନିଆ ଗଲେ ଏପରି ଏକ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହକୁ କିପରି ଠିକାଦାରଙ୍କଠାରୁ ଗ୍ରହଣ କରାଗଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କଥା ଉପରେ ବିଚାର କରାଗଲେ ଏକ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ହସ୍ତାନ୍ତର ହୋଇ ନ ଥିବା ଗୃହରେ କିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚାଲୁ ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି। କୃଷି କାଯର୍‌ୟାଳୟ ଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନକୁ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କର ଯିବା ଆସିବା ରହିଥିବା ବେଳେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାର ସୁବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରା ନ ଗଲେ କିଛି ବି ଅଘଟଣ ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ନ ପାରେ। ତେଣୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ କୀର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡଳୀର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଯାତ୍ରା

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ କୀର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡଳୀର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଯାତ୍ରା

ଆଳି, ୨୪।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆଳି ନୂଆବଜାରର ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ କିର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡଳୀ ପକ୍ଷରୁ ୩୦ତମ ବାର୍ଷିକ ଅଖଣ୍ଡ ନାମ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ପଦଯାତ୍ରା ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏହି କିର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡଳୀର ସଦସ୍ୟମାନେ ଆଳିର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବରାହ ଜୀଉ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ଶ୍ରିକ୍ଷେତ୍ର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ: ଘର ଜଳିଗଲା, ସହଯୋଗ କଲେନି କର୍ମଚାରୀ

ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ: ଘର ଜଳିଗଲା, ସହଯୋଗ କଲେନି କର୍ମଚାରୀ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୨୩ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌ ମାଲୁଦ ଅଗ୍ନିସେବା କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସୋମବାରଠାରୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଯାଜପୁର ରୋଡ, ୨୪ା୯ (ନି.ପ୍ର.) -  ଯାଜପୁର ରୋଡ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଆନ୍ଦୋଳନ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଓଡିଶା ପୋଲିସ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରି ସମାନ ଦରମା ଓ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ, ଚୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଦରମା,  ଅବସର କରିଥିବା କର୍ମଚାରିଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପେନସନ ଓ ଅବସର କାଳୀନ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ଆଦି ୬ଦଫା ଦାବିରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। 

କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୪ା୯ (ନି.ପ୍ର.)-  ସୋମବାର ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ବୋମାମାଡ଼, ବାପପୁଅ ଆହତ

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଓଡ଼ଗାଁରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତା ନେଇ ସୋମବାର ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ସେନାପତି (୫୨) ଓ ପୁଅ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ସେନାପତି (୨୨) ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ା ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୨ଟା୧୦ରେ ଥାନା ଓ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଫିସ ନିକଟସ୍ଥ ସରକାରୀ ଏମଇ ସ୍କୁଲ ସାମନାରେ ବାପପୁଅଙ୍କ ଉପରକୁ ଜଣେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ବୋମା ମାଡ କରିଥିଲେ। 

ପାଇଖାନା ବିଲ୍‌ ଦାବିରେ ବ୍ଲକ ଆଗରେ ଏସ୍‌ଏଚଜିର ଧାରଣା

ରଣପୁର,୨୪।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାଇଖାନା ବିଲ୍‌ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ସୋମବାର ରଣପୁର ବ୍ଲକର ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସ୍‌ଏଚଜି)ର ଶତାଧିକ ମହିଳାପୁରୁଷ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ । 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାର୍ଶାଘାଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଡିଭିଜନ ଅଧୀନ ୬ଟି ଷ୍ଟ୍ରକ୍‌ଚରରେ ଠିକାରେ କାମ କରୁଥିବା ୪୨ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ସୋମବାର ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଡିଭିଜନ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଦମକଳ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଦମକଳ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକର ଦମକଳ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ନାରାବାଜି ଦେଇଥିଲେ। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦ ବୈଠକ ବାତିଲ

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୪।୯(ନି.ପ୍ର.)- କୋରମ ଅଭାବରୁ ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦ ବୈଠକ ସୋମବାର ବାତିଲ ହୋଇଯାଇଛି। ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷା ସବିତା ରାଉତଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ୨୬ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୬ଜଣ କାଉନସିଲର ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାରୁ ବୈଠକ ବାତିଲ କରାଗଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। 

ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବିରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବିରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୪ା୯(ନି.ପ୍ର.)- ଯାଜପୁର ରୋଡ-ଡୁବୁରୀ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାର ଚୋରଦା ଓ ଧବଳଗିରି ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବିରେ ବ୍ୟାସନଗର ଯାଜପୁର ରୋଡ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର କଳିଙ୍ଗନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

କଳାବ୍ୟାଚ ପିନ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କଲେ ଶିକ୍ଷକ

କଳାବ୍ୟାଚ ପିନ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କଲେ ଶିକ୍ଷକ

ଆଳି, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନାର୍ଯ୍ୟଦାବି ପୂରଣ କରିନଥିବାରୁ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକର ଶିକ୍ଷକମାନେ କଳାବ୍ୟାଚ ପିନ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

ବନ ବିଭାଗ ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା , ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ  ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ବନ ବିଭାଗ ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା , ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୪ା୯-ବନ ବିଭାଗର ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗିବା ଓ ସେଠାରେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଲୋକନାଥ ସାହୁ ୨ଜଣଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି।