ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୭ବର୍ଷ ପରେ ବି ସରିଲାନି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

୭ବର୍ଷ ପରେ ବି ସରିଲାନି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ
ସୁକିନ୍ଦା,୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନବ ନିର୍ମିତ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ଏବେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭର ୭ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅଦ୍ୟାବଧି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ବାଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟକତାରେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚାଲିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ଏହି ଦ୍ୱିତଳ ପ୍ରାସାଦ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା କୃଷି ବିଭାଗ। ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନସ୍ଥ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ଏହି ଗୃହକୁ ସେହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଶେଷ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ପୁରୁଣା ଗୃହର ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବାରୁ ତାହା କୌଣସି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ବି ଭୁଶୁଡି ପଡିବାର ଭୟ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଚୌଧୁରୀ ଜେନା ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗତ ୨ମାସ ଧରି ନୂତନ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହକୁ ବିନା ଉଦ୍‌ଘାଟନରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ଏହି ନୂତନ ଗୃହର ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣତା ତଥା ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଗତ ମେ ୧୭ରେ ଏକ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଆସି କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଉକ୍ତ ଗୃହକୁ ଦେଖି ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ କାହିଁକି କାଯର୍‌ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଠିକାଦାର ପୁନର୍ବାର କାଯର୍‌ୟାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଏଯାଏ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ଗୃହର ଛାତରୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରୁ ଫଲ୍ସ ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ମାଟି ଛାଡି ନ ଥିବା ବେଳେ ତାହା ଉପରେ ହିଁ ପୁନଃ ପ୍ଲାଷ୍ଟର କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହା କି କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବି ଖସି ପଡ଼ି ଧନ ଜୀବନ ହାନୀ ଘଟାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୁରୁଣା ଗୃହକୁ ଭଙ୍ଗା ଯାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ନୂତନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ଲାଗିଥିବା ପଥର, ବାଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅବଶେଷଗୁଡିକ ପଡ଼ିରହି କାଯର୍‌ୟାଳୟର ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ କୃଷି ବିଭାଗକୁ ଗୃହଟି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ କହୁଥିବା ବେଳେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଗୃହ ହସ୍ତାନ୍ତର ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର କଥା ବିଶ୍ୱାସକୁ ନିଆ ଗଲେ ଏପରି ଏକ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହକୁ କିପରି ଠିକାଦାରଙ୍କଠାରୁ ଗ୍ରହଣ କରାଗଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କଥା ଉପରେ ବିଚାର କରାଗଲେ ଏକ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ହସ୍ତାନ୍ତର ହୋଇ ନ ଥିବା ଗୃହରେ କିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚାଲୁ ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି। କୃଷି କାଯର୍‌ୟାଳୟ ଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନକୁ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କର ଯିବା ଆସିବା ରହିଥିବା ବେଳେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାର ସୁବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରା ନ ଗଲେ କିଛି ବି ଅଘଟଣ ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ନ ପାରେ। ତେଣୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମରି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କାଉ, କୁକୁଡା : ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ

ମରି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କାଉ, କୁକୁଡା : ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୨ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶହ ଶହ କାଉ ଓ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଏଠାରେ କୁକୁଡାଗୁଡ଼ିକ ମରି ପଡ଼ୁଥିବା ଯୋଗୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦେଇ ବସିଛନ୍ତି। 

ଗୋଟିଏ ପଞ୍ଚାୟତରେ କଂଗ୍ରେସର ସମାନ୍ତରାଳ ବୈଠକ

ଗୋଟିଏ ପଞ୍ଚାୟତରେ କଂଗ୍ରେସର ସମାନ୍ତରାଳ ବୈଠକ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୧୨।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାହାଙ୍ଗା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ପଦାରେ ପଡିଛି । 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପରିମଳ, ରାଶନକାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ରାଜନଗର,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ବୁଧବାର ରାଜନଗର ବ୍ଳକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସଦ୍‌ଭାବନା କକ୍ଷରେ ୭ମ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଗୋଜବାୟାଣୀ ପୀଠରେ ବିଜୟଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଗୋଜବାୟାଣୀ ପୀଠରେ ବିଜୟଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ବୁଧବାର ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଦଶିପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋଜବାୟାଣୀ ପୀଠରେ  ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି । 

ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ରାଜନଗର,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ରାଜନଗର ବ୍ଲକ କେରଡାଗଡ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ପାଟକୁରା,୧୨।୧୨(ଡିଏନଏ)-ବୁଧବାର ଗରଦପୁର ବ୍ଳକରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୨।୧୨-ଓଡ଼ିଶା ଅଣଗେଜେଟ୍‌  ବନ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର  ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ  ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ  ବନାଞ୍ଚଳରେ  କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ସୋମବାରଠାରୁ କଳା ବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରିଛନ୍ତି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ପଞ୍ଚରିଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳର ବନ କର୍ମଚାରୀମାନେ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରି  ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇ ଏହି  ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା, ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବିଧାୟକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ

ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା, ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବିଧାୟକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଇଣ୍ଡିଆନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ସେଣ୍ଟର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟଡିଜ୍‌(ପିଆର୍‌ଏସ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ୧୧ତମ ବାର୍ଷିକ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ‘ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା’ ଶୀର୍ଷକ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବିଧାୟକ ଅନୁଭବ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାରିଯିବାକୁ  କହିଲେ ବିିଡିଓ

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାରିଯିବାକୁ କହିଲେ ବିିଡିଓ

ରଣପୁର,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମହିଳାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପଦପଦବୀରେ ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କରୁଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରୀନୀଳମାଧବଙ୍କ ମେଘନାଦ ପାଚେରିରେ ଫାଟ: ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଶ୍ରୀନୀଳମାଧବଙ୍କ ମେଘନାଦ ପାଚେରିରେ ଫାଟ: ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରାଜ୍ୟ ପ୍ରନତ୍ତତ୍ତ୍ୱ ବିିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥରେ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉ ମନ୍ଦିରର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ା ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ହେବ ୧ ନଂ

ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ହେବ ୧ ନଂ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୨ା୧୨- ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏକ ନମ୍ବର  ହେବ  ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ   ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ କହିିଛନ୍ତି। 

ଟ୍ରେଡ଼ ୟୁନିୟନ: ଜାଲ୍‌ କାଗଜରେ ଚାଲିଛି ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥ ଉଠାଣ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୨ା୧୨- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନ ହାତରେ ରହିଛି।  ଏହି ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନରେ ଜାଲ୍‌ କାଗଜ ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅର୍ଥ ହଡପ ହେଉଛି ବୋଲି ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ଓଡ଼ିଶା ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର କନଷ୍ଟ୍ରକଶ୍‌ନ ୱାର୍କର୍ସ ୟୁନିଅନ ସଭାପତି ମାଧବ ଦାସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।