ସମ୍ବଲପୁର

ଖତଖାଉଛେ ଗୁଦାମ ଘର: ପାନିରେ ପଡଲା କୋଟି କୋଟି ଟଁକା

ଖତଖାଉଛେ ଗୁଦାମ ଘର: ପାନିରେ ପଡଲା କୋଟି କୋଟି ଟଁକା
ମାନେଶ୍ୱର, ୮।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚାଷୀକର ବାରବାର ଦାବି ଆର ଆଂଦୋଲନ ଲାଗି ରାଏଜ ସରକାର ଧାନ ଘିନାର ଲାଗି ଗୁଦାମ ଘର ଆର ଆଧୁନିକ ସ୍ଥାୟୀ ବଜାର ତିଆର କରବାକେ ନିଷପତି ନେଇଥିଲେ। ହରିୟାଣା ଆର ପଞ୍ଜାବ ମଡେଲରେ ଧାନ ଘିନା ହେବା। ସେଥିରଲାଗି ସେ ରାଏଜର ଢ଼ଂଗେ ଆଧୁନିକ ମାର୍କେଟ ତିଆର ହେବା। ଇଥିରଲାଗି ଡ୍ରଇଂ ଆର ଅଟକଲ କରାଯାଇଥିଲା। ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି(ଆରଏମସି) ଆର ସମବାୟ ବିଭାଗ ଗୁଦାମ ଘର ତିଆର କରବାର କାମ ହାତକେ ନେଇଥିଲେ। ସରକାରକଁର ମଂଜୁରୀ ଉତରୁ ଜିଲାର ଭିନେ ଭିନେ ଜାଗାରେ ଗୁଦାମ ଆର ସ୍ଥାୟୀ ମାର୍କେଟ ତିଆର କାମ ସରିଛେ। କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚରେ ତିଆର ହେଇଥିଲେ ଭିଲ ଧାନ ଘିନାବେଲକେ କାମକେ ନାଇଁ ଆଏବାର। ଗୁଦାମ ମାନକେ ତାଲା ପଡି ରହୁଛେ। କେନନେ ଗଛତଲେ ତ କେନନେ ଖୁଲା ଆକାଶ ତଲେ ଧାନ ଘିନାବିକା ଚାଲୁଛେ। ସରକାରକଁର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆର ଚାଷୀକଁର ଦାବି ପୂରନ ହେଇ ନାଇଁପାରଲା ବଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ଗୁଦାମ ଘର ଖଇକିନା ହେଇ ପଡିରହିଛେ। ସେଥିରଲାଗି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ଚାଷୀ ବେପାରୀ ଆର ମିଲର୍ସ ଶୋଷନର ଶିକାର ହେଉଛନ। କଟନି ଛଟନିରେ ଚାଷୀକର କୁଇଣ୍ଟାଲ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ମିଲର କାଟି ଦେଉଛନ ବଲି ବାରବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଇଆସୁଛେ। ଚାଷୀ ହଜାର ହଜାର ଟଁକା କ୍ଷତି ସହୁଛେ। ମାର୍କେଟ ମାନକେ ବାହାର ଜିଲାରୁ ଧାନ ଆସୁଛେ। ବେପାରୀ, ମିଲର ମିଶି ଆରଏମ୍‌ସି କରମଚାରୀ ଆର ସମବାୟ କରମଚାରୀକୁଁ ନିଜର ହାତ ମୁଠାରେ ରଖିଛନ ଆର ମାର୍କେଟ ନିଜେ ଚଲଉଛନ। ସୂଚନା ହିସାବେ, ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ସମ୍ବଲପୁର ସର୍କଲ ଅଧିନରେ ବରେଇପାଲି, ପଡିଆବାହାଲ, ଜୟନ୍ତପୁର, ଯୁଯୁମୁରା, ଠେମରା, ନୁଅଁାମୁରା, ସାହାସପୁର, ଚାଉଁରପୁର, ଚାରପାଲି, ଗୋଶାଳାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚରେ ସ୍ଥାୟୀ ମାର୍କେଟ କାମ ପୁରା ହେଇଛେ। ଇଥିରଲାଗି ପାଖାପାଖି ୨୦ କୋଟି ଟଁକାରୁ ଅଧ୍‌କା ଖରଚ ହେଇଛେ। ମାନେଶ୍ୱର, ତବଲା, ଧମାନେ ତିଆରି କାମ ଚାଲିଛେ। ସେନତା ସମବାୟ ବିଭାଗ ତରଫୁ ମୋଟ ୪୪ଟା ଗୁଦାମ ଘର ତିଆର କାମ ଶେଷ ହେଇଥିଲାବେଲକେ ବହୁତଟେ କାମ ଚାଲୁରହିଛେ। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କୃଷି ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ତାଲବ, ଶାସନ, ସଂର୍କମା, ଚାଉଁରପୁର, ନୂଅଁାମୁରା, ବତେମୁରା, ଧମା, ବାହାମ, ଘେନୁପାଲି, ନାକଟିଦେଉଳ, କିସିଣ୍ଡା, ବାଟଗଁା, ଡଇଁଚା, ସାଲେଭଟା, ରାମପୁର, ବଂଶାଜାଲ ଆର କଦଲୀଗଡରେ ୩୦୦ ମେଟ୍ରିକଟନ ଧାନ ରଖବାର ସୁବିଧା ଥିବାର ୧୬ଟା ଗୁଦାମ ତିଆର ହେଇଛେ। ସେନତା ଆରଆଇଡିଏଫ ଯୋଜନାରେ ୫୫ ଲକ୍ଷ ଟଁକା ଲେଖେନ ବଡ ଗୁଦାମ ଆର ୨୬ ଲକ୍ଷ ଲେଖେନ ମଝଲି ପରକାରର ଗୁଦାମ କାମ ଶେଷ ହେଇଛେ। ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକର ନୂଅଁାମୁରାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ତରଫୁ ପାଖାପାଖି ୨ କୋଟି ଟଁକା ଖରଚରେ ଗୁଦାମ ଘର ତିଆର ହେଇଥିଲେ ଭିଲ କାମକେ ନାଇଁ ଆଏବାର। ବହୁତ ଜାଗାରେ ଗୁଦାମ କାମ ଶେଷ ହେଇଥିଲାବେଲକେ ଆର କେତେ ଜାଗାରେ ବାକି ଅଛେ। ଇଥିରଲାଗି ଭିଲ କୋଟି ଟଁକାର ଅଟକଲ ରହିଛେ। ଜିଲା ପରଶାସନ ଆର ଧାନ ଘିନାରେ ସାମିଲ ଥିବାର ସବୁ ବିଭାଗ ମାର୍କେଟ ବେବସତାକେ ଲାଗୁ କଲେ ଚାଷୀମାନେ ଅଧ୍‌କା ଲାଭ ପାଏତେ ବଲି ଦାବି ହେଉଛେ। ଇ ବାବଦେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସଂଗଠନ ଆବାହକ ଅଶୋକ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ ଯେ, ସରକାର ଚାଷୀକଁର ଦାବିକେ ନେଇ ସ୍ଥାୟୀ ମାର୍କେଟ ନିର୍ମାନ କରୁଛନ। ହେଲେ ମାର୍କେଟମାନକେ ଯେତକି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୁଗେଇଦେବାର କଥା ସେଟା ହେଇ ନାଇଁପାରବାର। ସେଥିରଲାଗି ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା କେଭେ ଦୂର ହେଇ ନାଇଁପାରବାର ବଲି କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ: ସୋନପୁର ଫାଇନାଲରେ

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ: ସୋନପୁର ଫାଇନାଲରେ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୦।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଳକ କେସିସି କୁକିଆ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଏସଡିସିଏ ସୋନପୁର ଦଳ ଜେସିସି ସିଣ୍ଢୋଳ ଦଳକୁ ୪୦ରନରେ ପରାସ୍ତ କରି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ପତ୍ରାଗାର୍ଡେନରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ସିଣ୍ଢୋଳ ଟସ୍‌ ଜିଣି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ: ନ୍ୟାୟାଳୟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବାକୁ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ: ନ୍ୟାୟାଳୟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବାକୁ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ଅମରପାଲି, ୧୦।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଏମ୍‌ପି କଲିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓ ବୀରମହାରାଜପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୁତୁରପଙ୍କ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ସଦରଠାରେ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହିତ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଖରିଫ ଚାଷ, ଗତବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲବୀମା ଯୋଜନା ପରିଚାଳନା, ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ମେଗାଲିଫ୍ଟର କିଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇପାରିବ ସେ ନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଏସଡିଓଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆସି ସର୍ଭେ କରିବା ପାଇଁ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭାରୁ ଫୋନ ଯୋଗେ କହିଥିଲେ । 

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ଏସବିଆଇ ଶାଖାରୁ ଚୋରି

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ଏସବିଆଇ ଶାଖାରୁ ଚୋରି

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସଦରସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ବଡ ଧରଣର ଡକାୟତି ହୋଇଛି।

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ଟାୟାର ଜାଳି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ଟାୟାର ଜାଳି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୧୦।୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଥାନା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି କେ.ଭି. କଲେଜ ନିକଟରୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଦେଢ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ: ୫ ଗିରଫ

ଦେଢ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ: ୫ ଗିରଫ

ଖଡିଆଳ, ୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣବେଳେ ଖଡିଆଳ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାୟ କୁଇଣ୍ଟାଲ ୪୦ କେଜି ୬୪୦ ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଆଗରେ ଗର୍ଜିଲେ ଭୂମିହୀନ

ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଆଗରେ ଗର୍ଜିଲେ ଭୂମିହୀନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୦।୧୨: ଭୂମି ନାହିଁ ତ ଭୋଟ୍‌ ନାହିଁ, ସ୍ଥାୟୀ ଜମିପଟ୍ଟା ଆମର ଦାବି, ଏଭଳି ନାରାବାଜି କରି ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜୟ କୋସଲ ଭୂମିହୀନ ସଂଗ୍ରାମ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। 

ସ୍ବଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ

ଅମରପାଲି, ୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ମୁର୍ଷୁଣ୍ଢୀ ପଞ୍ଚାୟତର ବାସୁଦେବପୁର ଗାଁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଷଷ୍ଠ ଅଭିଯାନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଓ ଗୃହ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଇଲେ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଇଲେ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଅମରପାଲି, ୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁର୍ଷୁଣ୍ଢୀ ଓ ଲୁତୁରପଙ୍କ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନାବାଳିକା ଅପହରଣ, ହତ୍ୟା ମାମଲା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସମେତ ୨ଗିରଫ

ନାବାଳିକା ଅପହରଣ, ହତ୍ୟା ମାମଲା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସମେତ ୨ଗିରଫ

 ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୯।୧୨: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା(୧୬)ଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟା ପରେ ମୃତଦେହକୁ ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ପକାଇଦେବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ରବିବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଥୁଆପାଲି ଗ୍ରାମର କୈଳାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ(୧୮) ଏବଂ ରମେଶ ଓରଫ ଛୋଟୁ ସାହାଣୀ(୨୬)। 

ଦିଗଶିରା ଆଞ୍ଚଳିକ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ କଂସ ବରଣ

ଦିଗଶିରା ଆଞ୍ଚଳିକ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ କଂସ ବରଣ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୯ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଲକ ଦିଗଶିରା ୧୦ମ ବର୍ଷ ଆଞ୍ଚଳିକ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋସତ୍ବ ପାଇଁ କଂସ କଳାକାର ବରଣ ହୋଇଛି ା ବରଗଡ ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ଗ୍ରାମର ଜଗଦାନନ୍ଦ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ କଂସ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବେ। 

ଶିଶୁର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉ

ଶିଶୁର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉ

ସୋନପୁର,୯।୧୨(ନି.ପ୍ର.): ପରୀକ୍ଷାରେ କେବଳ ଭଲ ନମ୍ବର ରଖିଲେ ହେବନି। ଶିଶୁଟି ସମସ୍ତ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ସମାଜରେ ଶିଶୁର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ କିଭଳି ହୋଇ ପରିବ ସେଥିପ୍ରତି ଅଭିଭାବକ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସୋନପୁର ଭୀମଭୋଇ କଳା ମଣ୍ଡପଠାରେ ଦୟାନନ୍ଦ ପ୍ଲେ/ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 

କଫ ସିରଫ ଜବତ: ୩ଗିରଫ

କଫ ସିରଫ ଜବତ: ୩ଗିରଫ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/କୋମନା, ୯। ୧୨-ନୂଆପଡା ଜିଲା କୋମନା ଥାନା ପୋଲିସ କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଖବରପାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନ୍ଦ୍ରାମୁଣ୍ଡା ଗାଁରେ ଚଢାଉ କରି ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରୁ ୪୨୦ଟି କଫ ସିରଫ୍‌ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଏମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨୧(ଖ) ଏନଡିପିଏସ ଆକ୍ଟ, ୨୭(ଖ) ଡ୍ରଗ୍ସ ଆଣ୍ଡ କସମେଟିକ୍ସ ଆକ୍ଟରେ ମାମଲା (ନଂ.୨୯୮/୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଡାଳିନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ (୩୪), ନବଘନ ମାଝୀ(୨୮) ଏବଂ ଲାଲମନ ମାଝୀ (୩୨)।