ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଦେବଦତ୍ତ ଓ ବୌଦ୍ଧଧର୍ମ

ଦେବଦତ୍ତ ଓ ବୌଦ୍ଧଧର୍ମ
ଦେବଦତ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାଉସୀପୁଅ ଭାଇ ଥିଲେ, ଯେ କି ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନଁା ଦେବଦତ୍ତ। ସେ ମଧ୍ୟ ଗୌତମଙ୍କ ଶ୍ୟାଳକ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଯଶୋଧାରାଙ୍କ ଭାଇ ଥିଲେ। ମୋତେ ଲୋକେ ପ୍ରଶ୍ନ କରନ୍ତି: ସେହି ବୁଦ୍ଧ-ବିରୋଧୀଙ୍କ ନାମାନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ହୋଇଛି କି? ମୁଁ ମନା କରେ। କହେ- ଦେବତାଙ୍କ ଦାନ ଅର୍ଥରେ ମୋ ମାଆ ମୋର ନାମ ଦେବଦତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ନାରଦଙ୍କ ବୀଣା ଓ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ଶଙ୍ଖର ନାମ ମଧ୍ୟ ଦେବଦତ୍ତ। ପୁଣି ଅତ୍ରି ଋଷି ଓ ଅନସୂୟାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଦତ୍ତାତ୍ରେୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦତ୍ତ ବା ଦେବ-ଦତ୍ତ ବା ଦତ୍ତ-ଦେବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସେ ଜଣେ ଅବଧୂତ ସନ୍ନ୍ୟାସୀ, ଯିଏ ଏକ ଦେହରେ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବଙ୍କ ଅବତାର ଏବଂ ଯାହାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଗୋଟିଏ ଗାଈ ଓ ଚାରିଟି କୁକୁର ଥାନ୍ତି। ବୌଦ୍ଧଧର୍ମରେ ଦେବଦତ୍ତ ଶାକ୍ୟମୁନି ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମାଉସୀପୁଅ ଭାଇ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଥିଲେ। ଅନେକ କାହାଣୀରେ ଦେବଦତ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧ ଓ ଶତ୍ରୁତା ହିଁ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମହନୀୟ ଚରିତ୍ର ଓ ପ୍ରଜ୍ଞାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛି। ଦେବଦତ୍ତ ବୁଦ୍ଧଦେବଙ୍କ ପରି ଆକର୍ଷଣୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଓ କ୍ଷମତାର ଅଧିକାରୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପ୍ରତି ଈର୍ଷା ଓ ଅସୂୟା ହିଁ ତାଙ୍କ ଅଧଃପତନର କାରଣ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଉଭୟେ ବାଳକ ଥିଲେ ଦେବଦତ୍ତ ଗୋଟିଏ ଉଡ଼ନ୍ତା ହଂସ ଦେହରେ ଗୁଳିବିଦ୍ଧ କଲେ। ହଂସଟି ଆହତ ହୋଇ ତଳେ ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ବୁଦ୍ଧଦେବ ତାହାକୁ ପାଇ, ତା’ର ସେବାଶୁଶ୍ରୂଷା କରି ତା’ର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲେ। ସେ ଦେବଦତ୍ତଙ୍କୁ ହଂସଟିକୁ ନ ଦେଇ ଯୁକ୍ତି କଲେ ଯେ ଯିଏ ଜୀବନ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ, କାହାର ଜୀବନ ନେବାର ଅଧିକାର ତା’ର ନାହିଁ। ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଦାସିଧା ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଦେବଦତ୍ତ କହୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବୁଦ୍ଧ ଥିଲେ ମଧ୍ୟମ ମାର୍ଗର ଉପଦେଶକ। ଯେତେବେଳେ ବୁଦ୍ଧ ଏକ ମଠ (ବୌଦ୍ଧ ବିହାର)ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲେ, ଦେବଦତ୍ତ କହିଲେ- ତୁମେ ଏବେ ଅବସର ନେଇଯାଅ ଏବଂ ସଂସ୍ଥା ଚଳାଇବାର ଦାୟିତ୍ୱ ମୋତେ ଦେଇଦିଅ। ବୁଦ୍ଧ ଏଥିରେ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ସେ ବିଦ୍ରୋହ କଲେ ଏବଂ ସଂଘ ଭିତରେ ବିଭାଜନ ସୃଷ୍ଟି କଲେ। ବୌଦ୍ଧ ଜାତକ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବଜନ୍ମଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଦେବଦତ୍ତ ଏମିତି ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ସହ ଶତ୍ରୁତା କରି ଆସିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପୂର୍ବଜନ୍ମରେ ସେ କାଶୀର ରାଜା ଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ତପସ୍ବୀ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ କଥାରେ ରାଜନର୍ତ୍ତକୀମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରୁ ସେ ଈର୍ଷାପରାୟଣ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତପସ୍ବୀ ବୁଦ୍ଧ ଅସୀମ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ସହକାରେ ତାହା ସହ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ଜନ୍ମରେ ସେ ଥିଲେ ଏକ ନିର୍ବୋଧ ବଣିକ, ଯାହାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଯକ୍ଷ ଧରି ଖାଇଦେଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଜନ୍ମରେ ଦେବଦତ୍ତ ଥିଲେ ଏକ ଜଳରାକ୍ଷସ, ଯାହାଙ୍କୁ ମର୍କଟରୂପୀ ବୁଦ୍ଧ ବୁଦ୍ଧିରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଜଳରାକ୍ଷସ ପାଣି ଭିତରେ ଲୁଚି ରହି ପାଣି ପିଇବାକୁ ଆସୁଥିବା ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କୁ ଧରି ଖାଉଥିଲେ। ମାଙ୍କଡ଼ରୂପୀ ବୋଧିସତ୍ତ୍ୱ ପାଣି ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କୁ ମନା କଲେ। ତା’ ବଦଳରେ ଏକ ବାଉଁଶ ନଳୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଣି ପିଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଦେଲେ। ଏକ ଜନ୍ମରେ ବୁଦ୍ଧଦେବ ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କର ନେତା ଥିଲେ। ଶିକାରୀମାନଙ୍କ କବଳରୁ ମାଙ୍କଡ଼ ପ୍ରଜାମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ଗିରିଖାତ ଉପରେ ନିଜ ଦେହକୁ ଲମ୍ବାଇ ଏକ ପୋଲ ପରି କରିଦେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କଡ଼ବାହିନୀକୁ ଜଣକ ପରେ ଜଣେ ତାଙ୍କ ପିଠି ଉପରେ ଚଢ଼ି ନାଳ ପାରିହେବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଲେ। ସେତେବେଳେ ଦେବଦତ୍ତ ତାଙ୍କ ପିଠି ଉପରକୁ ଏପରି କୁଦା ମାରିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ମେରୁହାଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଗଲା। ବୁଦ୍ଧଦେବଙ୍କ ସହ ଦେବଦତ୍ତଙ୍କର ଶତ୍ରୁତା ଏତେ ବଢ଼ିଗଲା ଯେ ସେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କଲେ। କୌଶଳକ୍ରମେ ସେ ମଗଧ ସମ୍ରାଟ୍‌ ବିମ୍ବିସାରଙ୍କ ପୁତ୍ର ରାଜକୁମାର ଅଜାତଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ନିଜର ବଶୀଭୂତ କରିନେଲେ। ସେ ବିମ୍ବିସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ନିଜେ ରାଜଗାଦି ଅକ୍ତିଆର କରିବାକୁ ଅଜାତଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଲେ। ତା’ପରେ ଅଜାତଶତ୍ରୁଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏକ ପାଗଳା ହାତୀକୁ ପଠାଇଲେ ବୁଦ୍ଧଦେବଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ। କିନ୍ତୁ ହାତୀଟି ସର୍ବଜୀବେ ପ୍ରେମଭାବ ରଖୁଥିବା ବୁଦ୍ଧଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଶୀଭୂତ ହୋଇଗଲା। ତା’ପରେ ବୁଦ୍ଧଦେବ ଏକ ପାହାଡ଼ି ରାସ୍ତାରେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପାହାଡ଼ ଉପରୁ ପଥର ଗଡ଼ାଇ ତାଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଦେବଦତ୍ତ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତ କଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ଲୋକମାନେ ବି ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଶୀଭୂତ ହୋଇ ତାଙ୍କର ଦୀକ୍ଷା ନେଲେ ଓ ତାଙ୍କଠାରୁ ହିଂସାଭାବ ଦୂର ହୋଇଗଲା। ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ମାରିବାର ସମସ୍ତ ଚେଷ୍ଟା ଦେବଦତ୍ତଙ୍କର ବ୍ୟର୍ଥ ହୋଇଗଲା। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଉଭୟେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରେ ଉପନୀତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ନିଜର କୃତକର୍ମ ପାଇଁ ଦେବଦତ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଅନୁତାପ ଆସିଲା। ସେ ବୁଦ୍ଧଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ମନେ ମନେ ଚିନ୍ତା କଲେ। କିନ୍ତୁ ପର ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପୁଣି ତାଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରତିହିଂସା ଜାଗିଲା। ସେହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ଫାଟିଗଲା ଓ ଦେବଦତ୍ତ ତା’ ଭିତରେ ପୋତି ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ନରକଗତି ହେଲା। ଏହାର ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମିଶନାରୀମାନେ ଆସିଲେ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ବୌଦ୍ଧଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନଙ୍କୁ ଧର୍ମାନ୍ତରିତ କରାଇବା ପାଇଁ, ସେତେବେଳେ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ରାଜା ଦେଖିଲେ ସେମାନଙ୍କ ବେକରେ ଏକ କ୍ରସ୍‌ ଚିହ୍ନ ଉପରେ ଯିଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ବିଗ୍ରହର ଲକେଟ୍‌ ଶୋଭା ପାଉଛି। ମିଶନାରୀମାନେ କହିଲେ ଯେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ହେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା। କିନ୍ତୁ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ରାଜା ଓ ପାରିଷଦବର୍ଗଙ୍କର ମନେହେଲା ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ହେଉଛନ୍ତି ନରକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗ କରୁଥିବା ସେଇ ଦେବଦତ୍ତ। ତେଣୁ ସେମାନେ ମିଶନାରୀମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ ନ କରି ନିଜର ବୌଦ୍ଧଧର୍ମ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହିଲେ। ସୁତରାଂ ବୁଦ୍ଧଦେବଙ୍କ ଜୀବନକାଳରେ ତାଙ୍କର ପରମ ଶତ୍ରୁ ପାଲଟିଥିବା ଦେବଦତ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପରୋକ୍ଷରେ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ବୌଦ୍ଧଧର୍ମର ସୁରକ୍ଷା କଲେ। (ଲେଖକ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ପୁରାଣବିତ୍‌ ଏବଂ ପୁରାଣଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ସେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରେ ଥିବା ମଡର୍ନ ବୁକ୍‌ ଡିପୋରେ ଉପଲବ୍ଧ।) ଇମେଲ୍‌: devdutt@devdutt.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନ୍‌ବି) ସ୍କାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଚୋକ୍‌ସି ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଥିବାରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ସମର୍ପଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନାଗରିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ..

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ

୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଶେଷ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର କରିବା ଅତି ସହଜ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ନେତୃସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ସକାରାତ୍ମକତାର ବିଚାର ଦେବା ଅନେକ ଆଶା ଉଦ୍ରେକ କରାଏ। ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ରଖିଥିବା ବିଚାରକୁ ନିଜ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରିପାରିଲେ ତାହା ସକାରାତ୍ମକତାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବ। ନିଜ ବିଚାରକୁ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାହିଟାପରା କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ବା ବିରୋ..

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଏସ୍‌ ଚାକିରି ଥିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଫଳତା, ସେତେବେଳେ ସୁଭାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ, ଯିଏ ଆଇସିଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରି ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ପାଦରେ ଏଡ଼େଇ ଦେଇ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଦେଶମାତୃକାକୁ ସ୍ବାଧୀନ କରିବାର ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ। ସିଧାସଳଖ ବମ୍ବେରେ ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି (୨୦ଜୁଲାଇ ୧୯୨୧) ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଏବଂ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। ବିବାହ ବେଳେ କନ୍ୟା ଓ ବର ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ସାରା ଜୀବନ ଲାଗି ସାଥୀ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀମାଲୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବିଭାଘର ବେଳେ ବର କନ୍ୟାକୁ କୋଳରେ ଧରି ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତଥର ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସମୟରେ ବିଘ୍ନ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ।