ମେଟ୍ରୋ |

‘ସାହିତ୍ୟ ଅନ୍ତରରୁ ଆସେ’

‘ସାହିତ୍ୟ ଅନ୍ତରରୁ ଆସେ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୮।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦୃଢ଼ ନିଷ୍ଠା, ଗଭୀର ଅଧ୍ୟବସାୟ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପ୍ରତି ଥିବା ସମ୍ମାନ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଦେଇଛି ଶ୍ରେଷ୍ଠତାର ପରିଚୟ। ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଅତି ଜଣାଶୁଣା କବି ରବି ସିଂ। ନିଜର ସାରସ୍ବତ ସାଧନା ପାଇଁ ସେ ଚଳିତବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପୁରସ୍କାର ‘ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର’ ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଅନେକ ରଚନା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି କବିତାଗ୍ରନ୍ଥ ସର୍ବହରା, ପଥପ୍ରାନ୍ତର କବିତା, ଚରମ ପତ୍ର, ଶିଥିଳ ବଲ୍‌ଗା, ଭ୍ରୁକୂଟୀ, ବିଷବାଣୀ ଭଳି କୃତି, ଯାହା ପାଠକଙ୍କୁ ଦେଇପାରିଛି ପ୍ରବଳ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ‘ନିଃସଙ୍ଗ ପଦାତିକ’, ସମାଲୋଚନା ସାହିତ୍ୟ ‘ସଂସ୍କୃତିର ବୈପ୍ଲବୀକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ’ ଭଳି କୃତି ତାଙ୍କ ଲେଖନୀ ମୁନକୁ କରିଛି ଆହୁରି ସମୃଦ୍ଧ। ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ସେ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ସହ ଧରିତ୍ରୀର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର।
ପ୍ର- ‘ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର’;
ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ଏହି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପରେ କେମିତି ଲାଗୁଛି? ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ପୁରସ୍କାର ପାଇବି ବୋଲି କେବେ ଭାବି ନ ଥିଲି କି ଆଶା ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲା। ଅନେକ ସାହିତ୍ୟ ରଚନା କରିବା ସହ ଛୋଟବଡ଼ ଅସଂଖ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ଆଗରୁ ପାଇସାରିଛି। ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ କେବେ ଲବି କିମ୍ବା କୌଣସି ଯୋଗାଡ଼ କରିନାହିଁ। ହଠାତ୍‌ ଏ ନେଇ ଫୋନକଲ୍‌ ପାଇବା ପରେ ବିସ୍ମିତ ହୋଇଯାଇଥିଲି। କାରଣ, ମୁଁ ଜଣେ ବିବାଦୀୟ ଲୋକ। ବିବାଦରେ ରହିବା ସହ ବହୁ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେଣୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମୋ ପାଇଁ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା।
ପ୍ର- ବର୍ତ୍ତମାନ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଥିତି କିପରି?
ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଥିତି ଭଲ ନାହିଁ। ସବୁ କେବଳ ଯୋଗାଡ଼ ହିଁ ଚାଲିଛି। ବିଶେଷ କରି କବିତାର ସ୍ଥିତି ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି। ଏବେ ଯେଉଁ କବିତା ରଚନା ହେଉଛି, ତାହାର କଡ଼ାକର ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ। କାରଣ, ଗଦ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ତଳକୁ ତଳ ସଜେଇ ଲେଖିଲେ, ତାହାକୁ କବିତା ବୋଲି କୁହାଯିବ ନାହିଁ। ସେଥିରେ କୌଣସି ସାମାଜିକ ବାର୍ତ୍ତା ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମନୋଭାବ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।
ପ୍ର- ପୂର୍ବରୁ ରଚନା ହେଉଥିବା କବିତା ଆଉ ଏବେକାର କବିତା ଭିତରେ କିଛି ପ୍ରଭେଦ ରହିଛି ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି କି?
ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପ୍ରଭେଦ ରହିଛି। କବି ଭଗବତୀ ଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, କବି ଅନନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କବିତା ହୃଦୟକୁ ଛୁଉଁଥିଲା। କବିତାଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ସାମାଜିକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେକାର କବିତାରେ ସେ ସବୁ ନାହିଁ। କେବଳ ଯୋଗାଡ଼ କରି କିଛି ଲେଖା ଛପେଇ ଦେଇ ଅନେକ ନଁା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।
ପ୍ର- ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଜରୁରୀ?
ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମନୋଭାବ ରହିବା ଜରୁରୀ। ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଗଭୀର ଜ୍ଞାନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଅନେକ ଅଧ୍ୟାପକ ଶୁଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଆ ଲେଖି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ସ୍ଥିତି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି। ଯେଉଁଠି ଭାଷାର ଅବସ୍ଥା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ, ସେଠାରେ ସାହିତ୍ୟର ଅବସ୍ଥା ଅନୁମେୟ। ବର୍ତ୍ତମାନର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଯୁଗରେ ଅନେକ ଯୁବପିଢ଼ି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଜାଣୁନାହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଅନେକଙ୍କୁ ଅବଗତ ନାହିଁ। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ହତାଶମୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି।
ପ୍ର- ବର୍ତ୍ତମାନର ଅନୁବାଦ ପ୍ରକୃତ ସାହିତ୍ୟକୁ ବିକୃତ କରୁଛି କି?
ଅନୁବାଦ ସାହିତ୍ୟକୁ ବିକୃତ କରେ ନାହିଁ। ମୁଁ ଅନ୍ୟୁନ ୧୦ଟି ବହି ଅନୁବାଦ କରିଛି। ତେବେ ଏହା ସହଜ କାମ ନୁହେଁ। ଅନୁବାଦ ଓ ଆକ୍ଷରିକ ଅନୁବାଦ ସମାନ କଥା ନୁହେଁ। ଅନୁବାଦ କରିବାକୁ ହେଲେ ନିଜେ ତା’ ଭିତରେ ପଶିବାକୁ ହେବ। ମୂଳ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଅକ୍ଷତ ରଖି ନିଜ ଭାଷାରେ ଲେଖିବାକୁ ହେବ। ଅନୁବାଦର ମର୍ମବସ୍ତୁକୁ ଆଣି ଥୋଇବା ବଦଳରେ ବାଜେ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ତାହା ପଢ଼ିବାକୁ ସୁଖକର ହେଉନାହିଁ।
ପ୍ର- ଯୁବ ସାହିତି୍ୟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର କ’ଣ ବାର୍ତ୍ତା ରହିବ?
ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟପାଳ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଏମାନେ ଦିଅନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମୁଁ କେହି ନୁହେଁ। ତେଣୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲା ଭଳି କିଛି ନାହିଁ। ସାହିତ୍ୟ ଅନ୍ତରରୁ ଆସେ, ଯୋଗାଡ଼ କଲେ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏଥିପ୍ରତି ନିଜର ଅନୁରକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପ୍ରଥମେ ଭାଷା ଜ୍ଞାନ ରଖିବା ନିହାତି ଦରକାର।
ପ୍ର- ଆଗାମୀ ପଦକ୍ଷେପ କ’ଣ?
ମୁଁ ୫୦ଖଣ୍ଡ ବହି ଲେଖିବା ସହ ବହୁ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଦି ଲେଖିସାରିଛି। ଗୋଆ ମୁକ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗଦେବାବେଳେ ମୋ ଆଖି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ତେଣୁ ଆଉ ଲେଖି ପାରୁନାହିଁ କି ପଢ଼ି ବି ପାରୁନାହିଁ। ଦୁଃଖ ଲାଗୁଛି କି, ଡାକିଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଆ ପଦେ ଲେଖିବା, ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଅଭାବ ରହିଛି। ତେଣୁ ଆଗକୁ କ’ଣ କରିବି କିଛି ଭାବି ପାରୁନି।
ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର: ବନ୍ଦନା ସେଠୀ

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା: ନିରାପତ୍ତା ସହ ଅନ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ): କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦ୍ୱୈତ ମହାନଗରୀର ବିଭିନ୍ନ ଛକ ଓ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଅଣଦେଖା କରୁଛି। ଏପରି କି ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ପରି ଏମାନଙ୍କୁ କିଛି ବି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉନାହିଁ।

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ‘ଉତ୍କଳ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ’: କଳା, ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରରେ ସହାୟକ ହେବ

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ‘ଉତ୍କଳ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ’: କଳା, ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରରେ ସହାୟକ ହେବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜଧାନୀରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ଆଉଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ। ଶନିବାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ଗୁରୁ କେଳୁଚରଣ ମହାପାତ୍ର ଓଡ଼ିଶୀ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ‘ଉତ୍କଳ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ’।

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପ୍ରକୃତି, ଜିଜ୍ଞାସାଙ୍କ କରିସ୍ମା: ‘ପେଷ୍‌ ଆଫେୟାର୍‌’ର ନୂଆ ଫ୍ୟାଶନ ମାଗାଜିନ୍‌

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପ୍ରକୃତି, ଜିଜ୍ଞାସାଙ୍କ କରିସ୍ମା: ‘ପେଷ୍‌ ଆଫେୟାର୍‌’ର ନୂଆ ଫ୍ୟାଶନ ମାଗାଜିନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆଧୁନିକ ସହ ପାରମ୍ପରିକ ଫ୍ୟାଶନର ସମିଶ୍ରଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୂଆ ଡିଜାଇନ୍‌ର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ଚାଲିଥିଲେ ମଡେଲ। ହିନ୍ଦୀ ଧାରାବାହିକ ‘ଥପ୍‌କି ପ୍ୟାର୍‌କି’ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜିଜ୍ଞାସା ସିଂ ଓ ‘ବିଟ୍ଟି ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ଓ୍ବାଲୀ’ର ମୁଖ୍ୟ ନାୟିକା ତଥା ଓଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପ୍ରକୃତି ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହ ବହୁ ନାମୀଦାମୀ ମଡେଲ ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ନିଜର କରିସ୍ମା ଦେଖାଇଥିଲେ।

ବୁଡ଼ିଲା ସ୍ମାର୍ଟସିଟି: ଡ୍ରେନ ପାଣିରେ ଭାସିଗଲା ମିନି ଟ୍ରକ

ବୁଡ଼ିଲା ସ୍ମାର୍ଟସିଟି: ଡ୍ରେନ ପାଣିରେ ଭାସିଗଲା ମିନି ଟ୍ରକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାରେ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ହୋଇଛନ୍ତି ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ବାସିନ୍ଦା। ଦୀର୍ଘଦିନର ଡ୍ରେନେଜ ସମସ୍ୟା ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା ଶନିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗି ରହିବାରୁ ସହର ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ପାଣି ଘେରରେ ରହିଥିଲେ।

‘ଲୟୋଲା ସିନର୍ଜୀ-୨୦୧୮’: ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

‘ଲୟୋଲା ସିନର୍ଜୀ-୨୦୧୮’: ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ବୃକ୍ଷଲତା, ଜୀବଜନ୍ତୁ, ନଦୀନାଳ, ମାନବ ସମାଜକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ପରିବେଶ। ଯଦି କେଉଁଥିରେ ବି ସାମାନ୍ୟତମ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦିଏ ବା ଅସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ତେବେ ଏଠି ବଞ୍ଚତ୍ବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିବ। ପରିବେଶରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ଲାଗି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ କାଳିନ୍ଦୀଚରଣଙ୍କ ଅବଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ

ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ କାଳିନ୍ଦୀଚରଣଙ୍କ ଅବଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ ଏବଂ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସୁସାହିତି୍ୟକ ‘କାଳିନ୍ଦୀଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଟ୍ରେଲର ପଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌: ୩ ମୃତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ଥାନୀୟ ସତ୍‌ସଙ୍ଗବିହାର ସମ୍ମୁଖ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରେ ଶନିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨ଟାରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୩ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ନୟାପଲ୍ଲୀପଟୁ ରସୁଲଗଡ଼ ଅଭିମୁଖେ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆସୁଥିବା ଏକ ସୁଇଫ୍ଟ କାର୍‌ ସାମ୍ନାରେ ଯାଉଥିବା ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେଲର ପଛପଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

ବିମାନବନ୍ଦର, ରାଜଭବନ ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ବିମାନବନ୍ଦର, ରାଜଭବନ ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଶନିବାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ରାଜଭବନ। ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବିମାନବନ୍ଦର ସମେତ ରାଜଭବନର ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି।

ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ଭେରିଫିକେଶନ ପାଇଁ ହାତଗୁଞ୍ଜା: ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗି ରାଇଟର ନିଲମ୍ବିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ପାସପୋର୍ଟ ଭେରିଫିକେଶନ ପାଇଁ ଥାନାରେ ଦରକାର ପଡ଼ୁଛି ହାତଗୁଞ୍ଜା। ଏହାର ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଥାନାରେ। ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ଭେରିଫିକେଶନ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଥାନାର ରାଇଟର ଖୁର୍ସିଦ ଖାଁଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି।

ଧରାପଡ଼ିଲା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ରାକେଟ: ଗଞ୍ଜାମରୁ କୋଲକତା ଭାୟା ଭୁବନେଶ୍ୱର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଗଞ୍ଜାମରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦେଇ ଟ୍ରେନରେ କୋଲକତା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଏକ ର଼୍ୟାକେଟ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛି। ଶନିବାର କୋଲକତାକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଉକ୍ତ ର଼୍ୟାକେଟର ୫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଶହୀଦନଗର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନକୁ ବର୍ଷା ବିଗାଡ଼ିଲା: ଭିଜି ଭିଜି ଦର୍ଶନ କଲେ ଭକ୍ତ

ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନକୁ ବର୍ଷା ବିଗାଡ଼ିଲା: ଭିଜି ଭିଜି ଦର୍ଶନ କଲେ ଭକ୍ତ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୭: ଶନିବାର ଥିଲା ଆଷାଢ ଶୁକ୍ଳ ନବମୀ ତଥା ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନ। ଏହି ମହାର୍ଘ ଦର୍ଶନକୁ ବିଗାଡ଼ି ଦେଇଛି ବର୍ଷା। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନକୁ ଫିକା ପକାଇଦେଇଛି। ତଥାପି ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ଭିଜି ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଧାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଖୋଲିଲା ୫ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଗେଟ୍‌

ବିଧାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଖୋଲିଲା ୫ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଗେଟ୍‌

ଗୋପ, ୨୧।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ଯୋଗୁ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଚାଲୁ ରହିଥିବାବେଳେ ଗୋପ ବ୍ଲକର ୫ ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୬୦ଟି ଗାଁ ସହିତ ଶହ ଶହ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇ ରହିଥିଲା।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ରୂପେଶ