ରାଜ୍ୟ |

ତେଜିଲା ଅସନ୍ତୋଷ

ତେଜିଲା ଅସନ୍ତୋଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ) ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦ ନେଇ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବୁଧବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତେଜିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ବିଧାନସଭାରେ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ସଣ୍ଢୁଆଶି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ଦଳ କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ରଣହୁଙ୍କାର ଦେଇଛି। ମହାନଦୀ ବିବାଦକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସରକାର କଡା ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ତାହାର ଝଲକ ବିଧାନସଭାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମହାନଦୀ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରହାର କରିଛି। ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରତିଆକ୍ରମଣରେ ବିଧାନସଭା ଋଣକ୍ଷେତ୍ର ପାଲଟି ଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଚଣ୍ଡ ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଏଁ ବାଏଁ ଉଡି ଯାଇଥିଲା। ମହାନଦୀର ଗୋଳିଆ ପାଣିରୁ କେଉଁ ଦଳ କେତେ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ନେବ ସେ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କସରତ। ବିରୋଧୀ ଓ ଶାସକଙ୍କ ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ବିଧାନସଭାର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟରେ ଶେଷ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଅପରାହ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ମହାନଦୀ ତାତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଶାସକ ଦଳ ଗୃହକୁ ପୁଣି ନିଜ କବ୍‌ଜାକୁ ନେଇଥିଲେ। ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ୩ ଘଣ୍ଟା ଅଚଳ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଅପରାହ୍ଣରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପରେ ବିଧାନସଭା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭା ସରଗରମ ହେବାର ପୂର୍ବାଭାସ ମିଳୁଥିଲା। ୧୦ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଅମାତ ଗୃହକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ମହାନଦୀର ଚିତ୍କାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ବାଚସ୍ପତି ନିଜ ସିଟ୍‌ରେ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ସଭ୍ୟ ଛିଡା ହୋଇ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର କିଛି କହିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗୁଥିବା ବେଳେ ଶାସକ ଦଳର ସଭ୍ୟମାନେ ନିଜ ଆସନ ନିକଟରେ ଛିଡା ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହାଏ ହାଏ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡାଉନ ଡାଉନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା, ଅଂଶୁମାନ ମହାନ୍ତି, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମାଝି, ଭୁଜବଳ ମାଝି, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝି, ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ବିଶ୍ୱାଳ, କେ.ସୂର୍ଯ୍ୟ ରାଓ ପ୍ରମୁଖ ଗୃହର ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ଆସି ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ। ଭାଜପା ସଭ୍ୟ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ, ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା, ରବି ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଗୃହର ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ଆସି କଂଗ୍ରେସ ସହ ତାଳ ମିଳାଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟମାନେ ଭାଜପା ବିଜେଡି ହାଏ ହାଏ... ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ସଦସ୍ୟମାନେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହାଏ ହାଏ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଲୋଗାନବାଜିରେ ମାତିଥିଲେ। ୨ ମିନିଟି କାଳ ନାରାବାଜି ଯୋଗୁ ଗୃହ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ବାଚସ୍ପତି ସଭ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ ହୋଇ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ତେବେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ କେହି ଆଡ ଆଖିରେ ନ ଚାହିଁ ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ମାତି ଯାଇଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହେଉଥିବା ଦେଖି ବାଚସ୍ପତି ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟ ଅର୍ଥାତ ୧୦ଟା ୩୨ ମିନିଟରେ ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ଯାଏ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରି ଦେଇଥିଲେ। ୩ଟା ପରେ ପୁଣି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବିଜେଡି ସଭ୍ୟ ମହେଶ ସାହୁ କହିଲେ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଯାଉ। ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଥିଲେ। ବାଚସ୍ପତି ଗୃହକୁ ୩ଟା ୨ ମିନିଟରେ ୩୦ ମିନିଟ ପାଇଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ୩ଟା ୩୨ରେ ବାଚସ୍ପତି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ ପୁଣି ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟମାନେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ବାଚସ୍ପତି ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଯିବ କହି ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ନ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ହେବା ପରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥିଲା। ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦାବି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।ବିଧାନସଭା ବାହାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମହାନଦୀ ବିବାଦକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ୫ ଘଣ୍ଟା ଆଲୋଚନା ହେଲା। ଫଳ କ’ଣ ହେଲା। ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବେଇମାନି କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ନରସିଂହ କହିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର କିଛି କହିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗୁଥିବା ବେଳେ ଶାସକ ଦଳର ସଭ୍ୟମାନେ ନିଜ ଆସନ ନିକଟରେ ଛିଡା ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହାଏ ହାଏ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡାଉନ ଡାଉନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା, ଅଂଶୁମାନ ମହାନ୍ତି, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମାଝି, ଭୁଜବଳ ମାଝି, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝି, ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ବିଶ୍ୱାଳ, କେ.ସୂର୍ଯ୍ୟ ରାଓ ପ୍ରମୁଖ ଗୃହର ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ଆସି ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ। ଭାଜପା ସଭ୍ୟ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ, ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା, ରବି ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଗୃହର ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ଆସି କଂଗ୍ରେସ ସହ ତାଳ ମିଳାଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟମାନେ ଭାଜପା ବିଜେଡି ହାଏ ହାଏ... ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ସଦସ୍ୟମାନେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହାଏ ହାଏ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଲୋଗାନବାଜିରେ ମାତିଥିଲେ। ୨ ମିନିଟି କାଳ ନାରାବାଜି ଯୋଗୁ ଗୃହ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ବାଚସ୍ପତି ସଭ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ ହୋଇ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ତେବେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ କେହି ଆଡ ଆଖିରେ ନ ଚାହିଁ ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ମାତି ଯାଇଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହେଉଥିବା ଦେଖି ବାଚସ୍ପତି ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟ ଅର୍ଥାତ ୧୦ଟା ୩୨ ମିନିଟରେ ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ଯାଏ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରି ଦେଇଥିଲେ। ୩ଟା ପରେ ପୁଣି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବିଜେଡି ସଭ୍ୟ ମହେଶ ସାହୁ କହିଲେ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ। ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଯାଉ। ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଥିଲେ। ବାଚସ୍ପତି ଗୃହକୁ ୩ଟା ୨ ମିନିଟରେ ୩୦ ମିନିଟ ପାଇଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ୩ଟା ୩୨ରେ ବାଚସ୍ପତି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ ପୁଣି ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟମାନେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ବାଚସ୍ପତି ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଯିବ କହି ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ନ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ହେବା ପରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥିଲା। ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦାବି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବିଧାନସଭା ବାହାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମହାନଦୀ ବିବାଦକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ୫ ଘଣ୍ଟା ଆଲୋଚନା ହେଲା। ଫଳ କ’ଣ ହେଲା। ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବେଇମାନି କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ନରସିଂହ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଗଜପତିରେ ପେଲିକାନ୍‌ ପକ୍ଷୀ

ଗଜପତିରେ ପେଲିକାନ୍‌ ପକ୍ଷୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଉପକଣ୍ଠ ରାସୁରୁ ଗ୍ରାମ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶରେ ଥିବା ଏକ ପୋଖରୀରେ କିଛି ପେଲିକାନ ପ୍ରଜାତିର ବିରଳ ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପକ୍ଷୀଗୁଡିକ ବହୁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଏହି ଋତୁରେ ଗଜପତି ଜିଲାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି।

କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକରେ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଗୁରାଣ୍ଡି, ଗୋଷାଣୀ, ଲିଙ୍ଗିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଫସଲ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ମହୁରତ

ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ମହୁରତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରସ୍ଥ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ଓଲିଉଡ ସିନେମା ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ଶୁଭ ମହୁରତ କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରାୟ ୩ଦିନ ଧରି ସୁଟିଂ ହେବ।

ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନ ଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା

ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନ ଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରୁ କାଶୀନଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନାହିଁ। ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି ।

ଶିବ ବିବାହ, ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ମହୋତ୍ସବ: ଶଙ୍ଖବାଦ୍ୟରେ ମୁଖର ହେଲା ସହର

ଶିବ ବିବାହ, ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ମହୋତ୍ସବ: ଶଙ୍ଖବାଦ୍ୟରେ ମୁଖର ହେଲା ସହର

ଜୟପୁର,୧୮ା୬(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ରାଜୁ ସାହି ପଞ୍ଚାନନ ଶୈବପୀଠ, ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିବ ବିବାହ ଓ ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ମନ୍ଦିରର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମେ ମଙ୍ଗଳନ ଓ ପଞ୍ଚଦେବତା ପୂଜା କରିବା ପରେ ଗୋଧୂଳି ଲଗ୍ନରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା।

ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ଦଶମନ୍ତପୁର ଆମ୍ବ

ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ଦଶମନ୍ତପୁର ଆମ୍ବ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଳିକି ଭଳି ଆମ୍ବ ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ହୋଇ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି । ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଏକର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଫଳିଛି। ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଆଦିବାସୀ କୃଷକଙ୍କ ଫଳନ୍ତି ଜମିର ଏ ହେଉଛି ଚିତ୍ର, ଯାହା ଦେଖିଲେ ଆଖି ଖୋସିହୋଇଯିବ।

ଟ୍ରେନରେ କଟି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନରେ କଟି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮। ୬: ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଆରପି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୋଡାସିଙ୍ଗି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପଛପାର୍ଶ୍ୱ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ରେ ରବିବାର ସକାଳେ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଶରୀର ପଡିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିବା ପରେ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ।

ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର, ନାବାଳକ ଅଟକ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୧୮ା୬- ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଫୁଲବାଣୀ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ଏଥିସହ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଗିରଫ

କ.ନୂଆଗଁା/ବାଲିଗୁଡା,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କ.ନୂଆଗଁା ବ୍ଲକ ସାରଙ୍ଗଗଡ ଥାନାରେ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ନଂ.୫୨/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁକରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ଫାଟି ପଡ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି

ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ଫାଟି ପଡ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି

ଗଞ୍ଜାମ,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ସହର ପୁରୁଣାବନ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି କିଛିଦିନ ହେଲା ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି। ଅଲିଭ ରିଡେଲଙ୍କ ଅନ୍ତୁଡ଼ିଶାଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ଏହି ବେଳାଭୂମି ପ୍ରତି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଏକାଠି ନମାଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଏକାଠି ନମାଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ମୁସଲିମ୍‌ ସମାଜ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଗୋଷ୍ଠୀ ନାହିଁ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଅଛୁ। କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅପପ୍ରଚାର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ବିଏମ୍‌ସିରୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉ

ବିଏମ୍‌ସିରୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮ା୬ ଓଡ଼ିଶା ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମାବେଶ ରବିବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ସମାବେଶରେ ରବି କୁମାର ସାହାଣୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ