Dharitri News
ରାୟଗଡା

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ୨ ତରୁଣ ସାରଥି

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ୨ ତରୁଣ ସାରଥି ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୬।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଭଳି ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଜିଲାରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପ୍ରଥାରୁ ଲୋକେ ଏବେ ବି ମୁକୁଳି ପାରିନାହାନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ଏନେଇ ସଚେତନ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ପ୍ରଭାବହୀନ। ପରମ୍ପରା ନାଁରେ ଚାଲିଆସିଥିବା ଏହି ଦୀର୍ଘଦିନର ପ୍ରଥାକୁ ଅନ୍ଧ ଭଳି ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଛନ୍ତି ଲୋକେ। ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତ ଯେ ନିରାପଦ ନୁହେଁ, ଏହି ମର୍ମକୁ ଅତି କମ୍‌ ବୟସରେ ବୁଝିନେଇଥିଲେ ରାଇମତି ଓ ଆନନ୍ଦ। କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଥିବା ଏହି ଦୁଇଜଣ ଆଦିବାସୀ ତରୁଣୀ ତରୁଣ ନାବାଳକ ବୟସରେ ଘରଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଣାଯାଇଥିବା ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେବଳ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିନଥିଲେ, ବରଂ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ପାଠପଢ଼ା ସହ ନିଜ ଗାଁରେ ଶିଶୁସଂଘ ଗଢ଼ି ଏ ଦୁଇଜଣ ଏବେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ଦୁଇ ତରୁଣ ସାରଥି ସାଜିଛନ୍ତି। ରାଇମତି ସାଉନ୍ତା। କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ କେରମଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଗମକାପଦର ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା। ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ବାପା ତାଙ୍କ ବାହାଘର ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ଚାଷୀ। ପ୍ରସ୍ତାବ ପଡ଼ିଥିବା ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ ଥିଲେ। ରାଇମତି କହନ୍ତି, ‘ବାପା ମା’ ମୋତେ ବିବାହ ଦେବା ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ବ୍ୟାକୁଳ ଥିଲେ। ହୋଇପାରେ ସେଇଟା ତାଙ୍କ ଖୁସି। କିନ୍ତୁ ଏହାର କୁପରିଣତି ଦିଗରେ ସେମାନେ ସଚେତନ ନଥିଲେ। ଅତି କମ୍‌ ବୟସରେ ବିବାହ ମୋ’ ଜୀବନରେ ଅନ୍ଧକାର ଭରିଦେବା ଆଶଙ୍କା ଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କଲି। ଏମିତିକି ମୋ’ ବଡ଼ଭାଇଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲି ବାହାଘର ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ। ଭାଇଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା ମୁଁ ଆଗକୁ ପାଠ ପଢ଼ିବି। ଶିକ୍ଷକ, ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଆମ ଗ୍ରାମରେ କାମ କରୁଥିବା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସାଥୀ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ବୈଠକ/ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ଓ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କରେ ବେଶ୍‌ ଧାରଣା ହୋଇସାରିଥିଲା। ତେଣୁ ଏନେଇ ବାପାମା’ଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ପାରିଥିଲି। ମୁଁ ବାହାଘରକୁ ବିରୋଧ କରୁନି, କିନ୍ତୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି। ମୋର ଯେଉଁଠୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଥିଲା, ମୁଁ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ କହିଥିଲି ମୋର ପାଠ ପଢ଼ିବା ସରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେ ପୁଅକୁ ଅନ୍ୟ ଜାଗାରେ ବିଭା କରିଦେଲେ। ମୁଁ ଆଜି ବହୁତ ଖୁସି। ମୋତେ ୧୭ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଆଉ ମୁଁ ଯୁକ୍ତଦୁଇରେ ପାଠ ପଢୁଛି। ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୪ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ଆମେ ଶିଶୁସଂଘ ଗଢ଼ିଛୁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ବୈଠକରେ ମୁଁ ଆଉ ମୋର ସାଙ୍ଗମାନେ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ଓ ବାଲ୍ୟ ବିବହାର କୁପରିଣତି ସମ୍ପର୍କାରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ। ଯଦି କେଉଁଠୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଖବର ଆସୁଛି, ତେବେ ଭୟ ନକରି ୧୦୯୮କୁ ଫୋନ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଉଛୁ। ମୋର ଆଶା ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଆମେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବୁ।’ ଆନନ୍ଦ ପାଙ୍ଗି। ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଧୁରିଆ ଗାଁରେ ଘର। ୨ ବର୍ଷ ତଳେ ମାମୁଘରୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସ ଓ ସେ ଯୁକ୍ତଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ଥିଲେ। କଲେଜ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ରପତ୍ରିକାରୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର କୁପରିଣତି ବିଷୟରେ ସଚେତନ ଥିବା ଆନନ୍ଦ ନାବାଳକ ବୟସରେ ବିବାହ ନ କରିବା ପାଇଁ ବାପାମା’ଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ। ସେମାନେ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ କାମ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ଏକତା ମଞ୍ଚର ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ। ଆଖପାଖରେ ଯେଉଁମାନେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ଏବେ କିଭଳି ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି, କାହାର ଦୁର୍ବଳ ପିଲା ଜନ୍ମ ହୋଇଛି ତ କାହାର ପିଲା ମରିଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ କମ୍‌ ବୟସରେ ବାହା ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ କିଭଳି ଶାରୀରିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି, ଏହିଭଳି ଉଦାହରଣ ଦେଇ ସେ ବାପାମା’ଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ। ସୁଖର କଥା, ସେମାନେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ବୁଝିପାରି ବିବାହ ରୋକିଥିଲେ। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ଆଉ ସେ ଯୁକ୍ତତିନିରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସେ ଗାଁ ଯୁବକ ସଂଘ ଓ ଶିଶୁସଂଘ ଜରିଆରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର କୁପରିଣତି ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି।

ରାୟଗଡା

ଧରାପଡିଲେ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ

ଜୟପୁର ୨୦।୧(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜୟପୁର ସହରରେ କିଛି ମାସ ହେବ ଚୋରି କରି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗ କୁ ଟାଉନଥାନା ପୋଲିସ ଧରିଛି । ଏନେଇ ଥାନା ପରିସରରେ ଆୟେଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସଡିପିଓ ଟି.ଜେ. ରେଡ୍ଡି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମାନଚିତ୍ରରେ ଓଡିଆ ଭାଷାର ବିକୃତ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ମାନଚିତ୍ରରେ ଓଡିଆ ଭାଷାର ବିକୃତ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଜୟପୁର, ୨୦।୧ (ନି.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ମାନଚିତ୍ରରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର ନାମକୁ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ବିକୃତ ଭାବେ ଲେଖାଯାଇ ଭାଷାକୁ ବିକୃତ କରାଯାଇ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

 ଭଡ଼ାଘରେ ରହି ୨୫୦ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିଲେ ଜମି

ଭଡ଼ାଘରେ ରହି ୨୫୦ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିଲେ ଜମି

ଜୟପୁର,୨୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନିଜେ ଭଡ଼ାଘରେ ରହୁଛନ୍ତି; କିନ୍ତୁ ୧୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଯେଉଁ ୨ ଏକର ଜମି କିଣିଥିଲେ, ତାହାକୁ ୨୫୦ ଜଣ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ଜୟପୁର ସହରର ଜଣେ ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ସେ ହେଲେ ମୁଗୁଡା ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଆଚାରୀ।

ସେଲଫି ନେଉଥିବାବେଳେ ଖସିପଡି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କୋରାପୁଟ/ଅନକାଡେଲି,୨୦। ୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ଡୁଡୁମା ଜଳପ୍ରପାତରେ ଖସିପଡି ଜଣେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଖବରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଶନିବାର ଆନ୍ଧ୍ରର ବିଶାଖାପାଟଣା ଅଞ୍ଚଳର ଏସ. ଇବ୍ରାହିମ (୨୮) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ଅନକାଡେଲି ନିକଟରେ ଥିବା ଡୁଡୁମା ଜଳପ୍ରପାତକୁ ନିଜ ପରିବାର ସହ ବୁଲି ଆସିଥିଲେ।

ମେକା ସରପଞ୍ଚ ଉପନିର୍ବାଚନ: ବାଜି ମାରିଲେ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ମାଥିଲି,୨୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ମେକା ସରପଞ୍ଚ ପଦବୀରେ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଶନିବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଭୋଟ ଗଣତି ହୋଇଥିଲା।

ବିଜେଡି ବ୍ଲକ ସଭାପତି ପଦରୁ ସଦାଶିବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ମାଥିଲି,୨୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ପଦବୀରୁ ଶନିବାର ସଦାଶିବ ପୂଜାରୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଭାପତି ମାନସ ମାଡକାମୀଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ପର୍କରେ ରକ୍ତ ଛିଟ: ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୨୦।୧(ବି.ପ୍ର.)- ପାରିବାରିକ କଳହ କିଭଳି ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଇପାରେ ଏହାର ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଶନିବାର ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଚରିତ୍ରରେ ସନ୍ଦେହ କରି ଘରେ ଝଗଡା ଓ ମାରପିଟ କରୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କାଠ ଫାଳିଆରେ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପୁଅ। ସେ ହେଲେ ରାଇଘର ଥାନା ସରଗୁଲି ଅଞ୍ଚଳର ବଳଦେବ ଗଣ୍ଡ(୫୦)।

ପ୍ରେସର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଯବାନ ଗୁରୁତର

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ଦାନ୍ତଓ୍ବୋଡା ଜିଲା ତୁମନାର ହାଟରେ ପ୍ରେସର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଜଣେ ଯବାନ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଯବାନ ରାମ କର୍ମା। ମାଓବାଦୀମାନେ ରାମଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ବୋମାଟିକୁ ଗଛତଳେ ପୋତିଥିଲେ।

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଛାତ୍ର ମୃତ

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଛାତ୍ର ମୃତ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୨୦।୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ମାଳିଗୁଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଗୁରୁବନ୍ଧୁ ଭତ୍ରା। ଏହାଛଡା ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନ୍ୟ ୧୩ଜଣ ଛାତ୍ର ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଖବରପାଇ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚି ଆଉ ୭ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି। ଫୁଡ୍‌ ପଏଜନିଂରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଡାକ୍ତର ବ୍ରହ୍ମପ୍ରକାଶ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି।

ସୀମାନ୍ତରେ ଲାଲ୍‌ ଆତଙ୍କ: ପୋଲିସ ଇନ୍‌ଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ସୀମାନ୍ତରେ ଲାଲ୍‌ ଆତଙ୍କ: ପୋଲିସ ଇନ୍‌ଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ସୁକ୍‌ମା ଜିଲାର ଚିନୁଲନାର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଇନ୍‌ଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ରାଜେଶ ଯାଦବ। ଶନିବାର ସକାଳେ ଦରନାପାଲର ଜଗରମୁଣ୍ଡା ରାସ୍ତା ନିକଟସ୍ଥ ମୁକ୍ରମ ନାଳ ପାଖରେ ରାଜେଶଙ୍କ ମୃତଦେହ ପଡିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ।

ସୀମାନ୍ତରେ ଗାଡି ଜାଳିଲେ ମାଓବାଦୀ

ସୀମାନ୍ତରେ ଗାଡି ଜାଳିଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସୀମାନ୍ତ ଦାନ୍ତଓ୍ବୋଡା ଜିଲା ଫରସପାଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ମାଓବାଦୀମାନେ ଦୁଇଟି ଡ୍ରିଲ୍‌ ମେଶିନ ଓ ଗୋଟିଏ ବାଇକ୍‌ ପୋଡି ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଗ୍ରାମବାସୀ କଲେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ

ମୁକୁନ୍ଦପୁର, ୨୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ଗାଁକୁ ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଗାଁକୁ ରାସ୍ତାଟିଏ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ,ବିଧାୟକଙ୍କ ନିକଟକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୌଡ଼ିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ । ହେଲେ କେହି ତାଙ୍କ କଥାକୁ ଶୁଣିଲେନି । ତେଣୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜ ଗ୍ରାମକୁ ନିଜେ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ।