ରାୟଗଡା

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ୨ ତରୁଣ ସାରଥି

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ୨ ତରୁଣ ସାରଥି
ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୬।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଭଳି ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଜିଲାରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପ୍ରଥାରୁ ଲୋକେ ଏବେ ବି ମୁକୁଳି ପାରିନାହାନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ଏନେଇ ସଚେତନ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ପ୍ରଭାବହୀନ। ପରମ୍ପରା ନାଁରେ ଚାଲିଆସିଥିବା ଏହି ଦୀର୍ଘଦିନର ପ୍ରଥାକୁ ଅନ୍ଧ ଭଳି ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଛନ୍ତି ଲୋକେ। ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତ ଯେ ନିରାପଦ ନୁହେଁ, ଏହି ମର୍ମକୁ ଅତି କମ୍‌ ବୟସରେ ବୁଝିନେଇଥିଲେ ରାଇମତି ଓ ଆନନ୍ଦ। କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଥିବା ଏହି ଦୁଇଜଣ ଆଦିବାସୀ ତରୁଣୀ ତରୁଣ ନାବାଳକ ବୟସରେ ଘରଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଣାଯାଇଥିବା ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେବଳ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିନଥିଲେ, ବରଂ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ପାଠପଢ଼ା ସହ ନିଜ ଗାଁରେ ଶିଶୁସଂଘ ଗଢ଼ି ଏ ଦୁଇଜଣ ଏବେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ଦୁଇ ତରୁଣ ସାରଥି ସାଜିଛନ୍ତି। ରାଇମତି ସାଉନ୍ତା। କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ କେରମଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଗମକାପଦର ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା। ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ବାପା ତାଙ୍କ ବାହାଘର ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ଚାଷୀ। ପ୍ରସ୍ତାବ ପଡ଼ିଥିବା ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ ଥିଲେ। ରାଇମତି କହନ୍ତି, ‘ବାପା ମା’ ମୋତେ ବିବାହ ଦେବା ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ବ୍ୟାକୁଳ ଥିଲେ। ହୋଇପାରେ ସେଇଟା ତାଙ୍କ ଖୁସି। କିନ୍ତୁ ଏହାର କୁପରିଣତି ଦିଗରେ ସେମାନେ ସଚେତନ ନଥିଲେ। ଅତି କମ୍‌ ବୟସରେ ବିବାହ ମୋ’ ଜୀବନରେ ଅନ୍ଧକାର ଭରିଦେବା ଆଶଙ୍କା ଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କଲି। ଏମିତିକି ମୋ’ ବଡ଼ଭାଇଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲି ବାହାଘର ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ। ଭାଇଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା ମୁଁ ଆଗକୁ ପାଠ ପଢ଼ିବି। ଶିକ୍ଷକ, ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଆମ ଗ୍ରାମରେ କାମ କରୁଥିବା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସାଥୀ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ବୈଠକ/ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ଓ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କରେ ବେଶ୍‌ ଧାରଣା ହୋଇସାରିଥିଲା। ତେଣୁ ଏନେଇ ବାପାମା’ଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ପାରିଥିଲି। ମୁଁ ବାହାଘରକୁ ବିରୋଧ କରୁନି, କିନ୍ତୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି। ମୋର ଯେଉଁଠୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଥିଲା, ମୁଁ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ କହିଥିଲି ମୋର ପାଠ ପଢ଼ିବା ସରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେ ପୁଅକୁ ଅନ୍ୟ ଜାଗାରେ ବିଭା କରିଦେଲେ। ମୁଁ ଆଜି ବହୁତ ଖୁସି। ମୋତେ ୧୭ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଆଉ ମୁଁ ଯୁକ୍ତଦୁଇରେ ପାଠ ପଢୁଛି। ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୪ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ଆମେ ଶିଶୁସଂଘ ଗଢ଼ିଛୁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ବୈଠକରେ ମୁଁ ଆଉ ମୋର ସାଙ୍ଗମାନେ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ଓ ବାଲ୍ୟ ବିବହାର କୁପରିଣତି ସମ୍ପର୍କାରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ। ଯଦି କେଉଁଠୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଖବର ଆସୁଛି, ତେବେ ଭୟ ନକରି ୧୦୯୮କୁ ଫୋନ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଉଛୁ। ମୋର ଆଶା ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଆମେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବୁ।’ ଆନନ୍ଦ ପାଙ୍ଗି। ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଧୁରିଆ ଗାଁରେ ଘର। ୨ ବର୍ଷ ତଳେ ମାମୁଘରୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସ ଓ ସେ ଯୁକ୍ତଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ଥିଲେ। କଲେଜ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ରପତ୍ରିକାରୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର କୁପରିଣତି ବିଷୟରେ ସଚେତନ ଥିବା ଆନନ୍ଦ ନାବାଳକ ବୟସରେ ବିବାହ ନ କରିବା ପାଇଁ ବାପାମା’ଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ। ସେମାନେ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ କାମ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ଏକତା ମଞ୍ଚର ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ। ଆଖପାଖରେ ଯେଉଁମାନେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ଏବେ କିଭଳି ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି, କାହାର ଦୁର୍ବଳ ପିଲା ଜନ୍ମ ହୋଇଛି ତ କାହାର ପିଲା ମରିଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ କମ୍‌ ବୟସରେ ବାହା ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ କିଭଳି ଶାରୀରିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି, ଏହିଭଳି ଉଦାହରଣ ଦେଇ ସେ ବାପାମା’ଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ। ସୁଖର କଥା, ସେମାନେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ବୁଝିପାରି ବିବାହ ରୋକିଥିଲେ। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ଆଉ ସେ ଯୁକ୍ତତିନିରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସେ ଗାଁ ଯୁବକ ସଂଘ ଓ ଶିଶୁସଂଘ ଜରିଆରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର କୁପରିଣତି ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଟ୍ରକ-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ଟ୍ରକ-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ, ୧୭।୧୦-ରାୟଗଡା ସହର ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟାଫିକ ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରକ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବା ଫଳରେ ଏଥିରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ   ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ  ହେଲେ ଜେକେପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ନେହେରୁ ନଗରର ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ। ପୋଲିସ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ଚିକ୍‌ମିକ୍‌ ଆଲୁଅରେ ଝଲସୁଛି ମାଲକାନଗିରି

ଚିକ୍‌ମିକ୍‌ ଆଲୁଅରେ ଝଲସୁଛି ମାଲକାନଗିରି

ମାଲକାନଗିରି, ୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ  ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମହାଷ୍ଟମୀ ପୂଜା ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାଛଡା ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ନବମୀ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଷଷ୍ଠୀଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ବେଲ ବରଣ ପୂଜା ସହ   ଶକ୍ତିପୀଠଗୁଡ଼ିକରେ ଚଣ୍ଡୀପାଠ, ହୋମଯଜ୍ଞ  ଆଦି କରାଯାଉଛି। 

ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିଚିତ୍ର ରୂପ: ଜଙ୍ଗଲ ହୁଡାରେ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ

ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିଚିତ୍ର ରୂପ: ଜଙ୍ଗଲ ହୁଡାରେ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ

ମାଥିଲି, ୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବିଚିତ୍ର ରୂପ। ଯିବାକୁ ହୋଇନି ରାସ୍ତା। ଜଙ୍ଗଲ ହୁଡାରେ ଖୋଲାପଡିଛି ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ  ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ସଦର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ନୂତନ ଭାବେ ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବ୍ୟବହାର ହୋଇନାହିଁ।

ପୁଅକୁ ଫେରି ପାଇଲେ ବଣ୍ଡା ପରିବାର

ପୁଅକୁ ଫେରି ପାଇଲେ ବଣ୍ଡା ପରିବାର

ମାଲକାନଗିରି, ୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-:ବର୍ଷେ ନୁହେଁ କି ଦୁଇବର୍ଷ, ଜଣେ ବଣ୍ଡା ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଲକାନଗିରି ପୋଲିସ ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ଉଦ୍ଧାର କରି  ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି। ପରିବାର ଲୋକେ ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଜମିବାଡି ବିକ୍ରି କରି ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଯୁବକଙ୍କ ବାପା  ମାଲକାନଗିରି ଥାନାରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ନିଖୋଜ ଥିବା ନେଇ ପୁଣିଥରେ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ମାଲକାନଗିରି ପୋଲିସ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୋଜିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ

ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ,୧୭।୧୦: ରାୟଗଡ଼ା ସହର ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଟ୍ରାଫିକ ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକ ଓ ଟ୍ରକ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ।

କୋଲାବ ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ଭାଲୁର ମୃତଦେହ

କୋଲାବ ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ଭାଲୁର ମୃତଦେହ

ଜୟପୁର/କୁନ୍ଦୁରା, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଡଙ୍ଗରପାଉଁଶୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟ କୋଲାବ ନଦୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ   ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ଭାସୁଥିବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ଦେଖିଥିଲେ। ଭାଲୁ ଦେହରେ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ  କେହି ମାରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। 

ଦୁଇ ପୁତୁରାଙ୍କ କାଠ ଫାଳିଆ ମାଡରେ ଦାଦାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଦୁଇ ପୁତୁରାଙ୍କ କାଠ ଫାଳିଆ ମାଡରେ ଦାଦାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ମୁନିଗୁଡା, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପାରିବାରିକ କଳହକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ବଚସା ବଢିଥିଲା। ଏଥିରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ଦୁଇ ପୁତୁରା କାଠ ଫାଳିଆରେ  ଦାଦାଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ସେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବାପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦ୍ୱୟ ଦୋଷ ସ୍ବିକାର କରିବା ସହ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅଧୀନ କୁଲେରୀପେଟା ଗ୍ରାମର କାତ୍ରା ସିକ୍‌କା। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦ୍ୱୟ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଟଣିଆ ସିକ୍‌କା ଓ ଲୁକେ ସିକ୍‌କା।

ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିନି ରିଲିଫ୍‌

କାଶୀନଗର, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଏବଂ ଏନ୍‌ଏସିର ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ରିଲିଫ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଓ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଫଳରେ ଲୋକେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ମଧ୍ୟରେ ଶଢୁଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଏ. ଆଓ, ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଉପସଚିବ ଆଶୁତୋଷ ସାମଲଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ:ଗାଁ କୁ ରାସ୍ତା ତିଆରି କଲେ ରଙ୍ଗବନ୍ଧବାସୀ

ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ:ଗାଁ କୁ ରାସ୍ତା ତିଆରି କଲେ ରଙ୍ଗବନ୍ଧବାସୀ

କୋରାପୁଟ/ନାରାୟଣପାଟଣା,୧୬।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗାଁ କୁ ନାହିଁ ପକ୍କା ରାସ୍ତା। ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇଲେ ା ହେଲେ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିଲାନି ା

ଜୟପୁର ଆକାଶବାଣୀକୁ ମିଳିବ ଦୁଇଟି ଜାତୀୟସ୍ତର ପୁରସ୍କାର

ଜୟପୁର,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁରସ୍ଥିତ ଆକାଶବାଣୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଦୁଇଟି ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ ା ଏଥିନେଇ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ା

ବେକକାଟି ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବେକକାଟି ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ନନ୍ଦପୁର, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧୀନ କସନ୍ଧି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତଗର୍ର୍ତ ଆଡ୍ରା ଗ୍ରାମର ରଘୁ ହନ୍ତାଳଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କରିଛି ନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ।

ଗଛ ସହ ପିଟି ହୋଇ ବ୍ରିଜ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌ : ୩୦ ଆହତ

ଗଛ ସହ ପିଟି ହୋଇ ବ୍ରିଜ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌ : ୩୦ ଆହତ

ମାଥିଲି,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ଫାଣ୍ତି ନିକଟ ବ୍ରିଜରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସୋମବାର ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ବ୍ରିଜର ଏକ ପାଶର୍‌ବ ଗଛକୁ ପିଟି ହୋଇ ବସ୍‌ ତଳକୁ ଖସିପଡିଛି। ଫଳରେ ବସ୍‌ରେ ଥିବା ୩୦ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଆହତମାନଙ୍କୁ ମାଥିଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଆହତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।