ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

କିଶନଗଙ୍ଗା ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଅନୁମତି

କିଶନଗଙ୍ଗା ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଅନୁମତି

 
ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଝେଲମ୍‍ ଓ ଚେନାବ୍‍ ନଦୀ ଉପରେ କିଶନଗଙ୍ଗା  ଏବଂ ସତଲେଜ୍‍ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‍ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।  ୧୯୬୦ ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ଜଳ ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ଭାରତକୁ ଏହି ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଭାରତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ୨୦୦୭ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥତ୍ବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଏଥତ୍ରେ ବାଧାସୃଷ୍ଟି କରୁଥତ୍ଲା। କିଶନଗଙ୍ଗା ପ୍ରକଳ୍ପର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୩୩୦ ମେଗାଓ୍ବାଟ ଥତ୍ବାବେଳେ ସତଲେଜ୍‍ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‍ ପ୍ରକଳ୍ପର କ୍ଷମତା ୮୫୦ ମେଗାଓ୍ବାଟ ରହିଛି। 
ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଝେଲମ୍‍ ଓ ଚେନାବ୍‍ ନଦୀ ଉପରେ କିଶନଗଙ୍ଗା  ଏବଂ ସତଲେଜ୍‍ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‍ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।  ୧୯୬୦ ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ଜଳ ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ଭାରତକୁ ଏହି ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଭାରତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ୨୦୦୭ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥତ୍ବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଏଥତ୍ରେ ବାଧାସୃଷ୍ଟି କରୁଥତ୍ଲା। କିଶନଗଙ୍ଗା ପ୍ରକଳ୍ପର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୩୩୦ ମେଗାଓ୍ବାଟ ଥତ୍ବାବେଳେ ସତଲେଜ୍‍ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‍ ପ୍ରକଳ୍ପର କ୍ଷମତା ୮୫୦ ମେଗାଓ୍ବାଟ ରହିଛି। 
 

All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ସ୍ବଦେଶରେ ବିଦେଶୀ ସାଜିଛନ୍ତି ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ

ସ୍ବଦେଶରେ ବିଦେଶୀ ସାଜିଛନ୍ତି ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୭: ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସ୍ବଦେଶରେ ସାଜିଛନ୍ତି ବିଦେଶୀ। ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ କୌଣସି ଦେଶର ନାଗରିକତା।

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇ ଅଡୁଆରେ ମଡେଲ

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇ ଅଡୁଆରେ ମଡେଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୭: ଏକ ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ ଶୋ’ରେ ଜଣେ ମଡ଼େଲ୍‌ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇ ଅଡୁଆରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମାର୍ଟ ମାର୍ଟିନ୍‌। ମିଆମିଠାରେ ସେ ସୁଇମିଂ ସୁଟ୍‌ରେ ଏପରି କରିଛନ୍ତି।

ହାତର ମେହେନ୍ଦୀ  ପଡ଼ିଲା ଫିକା: ଭିଜା ନ ମିଳିବାରୁ ବାହାଘର ବନ୍ଦ

ହାତର ମେହେନ୍ଦୀ ପଡ଼ିଲା ଫିକା: ଭିଜା ନ ମିଳିବାରୁ ବାହାଘର ବନ୍ଦ

ପାଟନା/କରାଚି,୧୮।୭: ବିହାର ବାଙ୍କା ଜିଲାରେ ବାସ କରୁଥିବା ମେହଦତ୍‌ଙ୍କ ହାତର ମେହେନ୍ଦୀ ଫିକା ପଡ଼ିଛି। ଭିଜା ନ ମିଳିବାରୁ ତାଙ୍କର ବାହାଘର ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ଅସହର ହୁସେନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ବାହାଘର ହେବାର ଥିଲା।

ଦାମୀ ସେଲିବ୍ରିଟି ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଲେ ଶାହାରୁଖ୍‌

ଦାମୀ ସେଲିବ୍ରିଟି ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଲେ ଶାହାରୁଖ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ/ନ୍ୟୁୟର୍କ,୧୭।୭: ଫୋର୍ବସ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ବିଶ୍ୱର ଶହେ ଦାମୀ ସିଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ତାଲିକା। ଏଥିରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଓ ସଲମାନ ଖାଁ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଅକ୍ଷୟ ୭୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ସଲମାନ ରହିଛନ୍ତି ୮୨ ତମ ସ୍ଥାନରେ। ହେଲେ କିଙ୍ଗ ଖାଁ ଶାହାରୁଖଙ୍କ ନାଁ ଏହି ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଛି, ଯାହା ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ପେରୁରେ ୬୦ ଦିନିଆ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି

ପେରୁରେ ୬୦ ଦିନିଆ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି

ଲିମା,୧୭।୭: ବେଆଇନ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ଚାଲାଣ ଯୋଗୁ ପେରୁରେ ୬୦ ଦିନିଆ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। କଲମ୍ବିଆ ବାସିନ୍ଦା ସୀମା ଡେଇଁ ପେରୁରେ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କ ନାମରେ ଭୋଟ୍‌ ମାଗୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ନେତା

ମୋଦିଙ୍କ ନାମରେ ଭୋଟ୍‌ ମାଗୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ନେତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଇସ୍‌ଲାମାମବାଦ,୧୭।୭: ଆସନ୍ତା ୨୫ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ମାହୋଲ୍‌ ସର୍‌ଗରମ୍‌ ହୋଇ ଉଠିଛି। ହେଲେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ବିଜୁଳି, ପାଣି, ସଡ଼କ, ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା, ଆତଙ୍କବାଦ ଆଦିକୁ ଯେତିକି ଯୋର୍‌ ଦିଆ ନ ଯାଉଛି ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ନେଇ।

୬ ମାସରେ ୬ଶହ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର

୬ ମାସରେ ୬ଶହ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର

ଢାକା,୧୭।୭: ବାଂଲାଦେଶ ମହିଳା ପରିଷଦ(ବିଏମ୍‌ପି)ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୫୯୨ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ମାଟି ତଳେ ରହିଛି ଅଜସ୍ର ହୀରା

ମାଟି ତଳେ ରହିଛି ଅଜସ୍ର ହୀରା

ବୋଷ୍ଟନ,୧୭।୭: ମାଟି ତଳେ ପଡ଼ି ରହିଛି ଅଜସ୍ର ହୀରା। ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ଶହେ ମାଇଲ୍‌ ଗଭୀରତା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ରହିଛି।

ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ସେନାର ଗୋର୍ଖା ରେଜିମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ମହିଳା

ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ସେନାର ଗୋର୍ଖା ରେଜିମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ମହିଳା

ଲଣ୍ଡନ,୧୭।୭: ଏଣିକି ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ସେନାର ଗୋର୍ଖା ରେଜିମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯିବ। ୨୦୨୦ଠାରୁ ଏହା ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେପାଳର ପୋଖରାଠାରେ ଏନେଇ ତାଲିମ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ।

ରାଗରେ ହାଣିଲେ ୨୯୨ କୁମ୍ଭୀର

ରାଗରେ ହାଣିଲେ ୨୯୨ କୁମ୍ଭୀର

ସୋରୋଙ୍ଗ୍‌,୧୭।୭(ପି.ଟି.): ଜନ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହେଲେ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ କୁମ୍ଭୀର। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପାପୁଆ ପ୍ରଦେଶର ସୋରୋଙ୍ଗ୍‌ ଜିଲାରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ୨୯୨ କୁମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୁମ୍ଭୀର ଖାଇଯିବା ପରେ ଲୋକେ ଏଭଳି କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୋଟ୍‌ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଲାଭା: ୨୩ ଆହତ

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୋଟ୍‌ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଲାଭା: ୨୩ ଆହତ

ହୋନୋଲୁଲୁ, ୧୭।୭: ଆମେରିକା ହାଓ୍ବାଇରେ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୋଟ୍‌ ଉପରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରିରୁ ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ହେଉଥିବା ଲାଭା ପଡ଼ି ୨୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ

ପ୍ୟାରିସ,୧୬।୭(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଫ୍ରାନ୍ସ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବା ପରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସମୟ ପ୍ରାୟ ରାତି ୧୦.୩୦ ବେଳେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଖୁସି ମନାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାକୁ ହାତରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଧରି ଚାଲି ଆସିଥିଲେ।

Model This Week

ରୂପେଶ