ମେଟ୍ରୋ |

ପୁରୀ ଜିଲା: ୧,୧୩,୮୪୬ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହେବ ରବି ଫସଲ

ପୁରୀ ଜିଲା: ୧,୧୩,୮୪୬ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହେବ ରବି ଫସଲ
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୭।୧୨: ଆସନ୍ତା ରବି ଋତୁରେ ଜିଲାର ୧ଲକ୍ଷ ୧୩ହଜାର ୮୪୬ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଓ ଅଣଧାନଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବ। ଏଥିରୁ ୨୧ହଜାର ୯୯୨ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଏବଂ ୯୧ହଜାର ୮୫୪ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅଣଧାନଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାଷ ହେବ। ହେକ୍ଟର ପିଛା ୪୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଚଳିତ ରବି ଋତୁରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ୧୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର କୃଷିଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କମିଟି ବୈଠକରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ରବି ଚାଷ ଲାଗି ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କମିଟି ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା (ଡିଆର୍‌ଡିଏ) ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦେଖା ମିଳି ନ ଥିଲା। ବିଧାନସଭା ଚାଲିଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜିଲାର ୨ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭାପତି ମଧ୍ୟ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲୋ। ଡିଆରଡିଏ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଉଦ୍ଧବ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ରବି ଚାଷର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାରେ ୭୬,୭୧୫ ହେକ୍ଟର ଜଳସେଚିତ ଜମି ରହିଥିବା ବେଳେ ୨୧,୯୯୨ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଫସଲ ଏବଂ ୫୪,୭୨୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅଣଧାନ ଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବ। ଅଣଜଳସେଚିତ ୩୭,୧୩୧ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅଣଧାନ ଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାଷ ହେବ। ୫୭,୯୧୧ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଡାଲିଜାତୀୟ ଫସଲ କରିବା ଲାଗି ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ୨୭,୪୩୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମୁଗ, ୨୬,୨୬୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିରି ଓ ୩,୮୪୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କୋଳଥ ଚାଷ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଜିଲା କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୬ ପ୍ରକାର ବିରି ବିହନ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୧୮ ପ୍ରକାର ନୂତନ ବିହନ ଅଣାଯାଇଛି। ଲବଣାକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଗି ୪ ପ୍ରକାର, ମରୁଡି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଗି ୮ ପ୍ରକାର ଏବଂ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୬ ପ୍ରକାର ନୂତନ ବିରି ବିହନ ଅଣାଯାଇଛି। ଜିଲାର ୮ଟି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ୧୮ ପ୍ରକାର ବିରିକୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଚାଷ କରାଯିବ ବୋଲି କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ୍‌. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ୧୫,୯୩୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ତୈଳଜାତୀୟ ଫସଲ କରିବା ପାଇଁ ଟାର୍ଗେଟ ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ୧୩,୩୪୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚିନାବାଦାମ, ୬୭୧ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରାଶି, ୧୨ଶହ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ସୋରିଷ ଏବଂ ୩୭୫ ହେକ୍ଟର ଜମି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରାଯିବ। ୧୫,୫୭୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପରିବା ଚାଷ ପାଇଁ ଯୋଜନା ରହିଛି। ସେଥିରୁ ୧୨୩୫ ହେକ୍ଟରରେ ଆଳୁ ଓ ୪୩୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପିଆଜ ଚାଷ କରାଯିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ୮୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଆଖୁ ଫସଲ ପାଇଁ ଯୋଜନା ରହିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ରବି ଫସଲରେ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୫୭.୩୯ କେଜି ସାର ପକାଯିବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ ରହିଛି। ତେବେ ମୃତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷା କରି ସାର ପକାଇବା ନିମନ୍ତେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାକୁ କୃଷି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସାର କଳାବଜାରିକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ୩ଟି ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ଗଠନ ହୋଇଛି। ଡିଲର ଏବଂ ପ୍ୟାକ୍ସରେ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ ଲାଗିବ। ପିଓଏସ୍‌କୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍‌ ରହିବ। ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀଠାରୁ ପିଓଏସ୍‌ ମେଶିନ ଜରିଆରେ ସାର ବିକ୍ରି କରାଯିବ। ଚାଷୀ ନିଜେ ପ୍ୟାକ୍ସ ତଥା ଡିଲର ପାଖକୁ ଆସି ପିଓଏସ୍‌ରେ ଟିପ୍‌ ଚିହ୍ନ ଦେଇ ସାର କିଣି କରି ନେବେ। ଜିଲାରେ ସାର ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ପ୍ରାଇଭେଟ ଡିଲର ଏବଂ ପ୍ୟାକ୍ସ ମିଶି ୫୦୩ ରହିଛନ୍ତି। ସେଥିରୁ ୩୯୯ ଜଣଙ୍କୁ ମେଶିନ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ୮୯୯୮ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରାଇସ୍‌ କ୍ରପ ମ୍ୟାନେଜର କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଫସଲ କିଭଳି ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି। ସେହିପରି ବୈଠକରେ ଜଳସେଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। କେନାଲ ପାଣି ଯେଭଳି ସବୁ ଜମିକୁ ମାଡ଼ିବ, ସେ ଦିଗରେ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ। ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଏବଂ କୃଷି ବିଭାଗ ସମନ୍ବୟ ରଖି ପାଣି ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଯାଉଛି କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ। ଏହି ବୈଠକରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପସଭାପତି ଦୀପ୍ତିରାଣୀ ସ୍ବାଇଁ, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନବକିଶୋର ତାଡ, କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଏବଂ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଉତ୍ସବ ସ୍ବାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

କରମଙ୍ଗା ଗଛରେ ଜଗନ୍ନାଥ

କରମଙ୍ଗା ଗଛରେ ଜଗନ୍ନାଥ

ଫୁଲନଖରା, ୨୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବ୍ରାହ୍ମଣ ଝରିଲୋ ନର ନାରାୟଣ ମଠରେ ଥିବା ଏକ କରମଙ୍ଗା ଗଛରେ ଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସଦୃଶ ଏକ ଆକୃତି ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ୍ମୁଖରେ ହାଇଡ୍ରାମା: ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ନେଇ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ହାତାହାତି

କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ୍ମୁଖରେ ହାଇଡ୍ରାମା: ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ନେଇ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ହାତାହାତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ପରକୀୟା ପ୍ରୀତିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ହାଇଡ୍ରାମା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କମୁଛି ଚିଲିକା ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରକୁ ରପ୍ତାନି ବଢ଼ାଉଛି ଦର

କମୁଛି ଚିଲିକା ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରକୁ ରପ୍ତାନି ବଢ଼ାଉଛି ଦର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୨।୧୦: ସରୁଜାଲ ପକାଇ ସବୁବେଳେ ମାଛ ଯାଅଁାଳ ଧରିବା ଦ୍ୱାରା ଚିଲିକାରେ ମାଛ, ଚିଙ୍ଗୁଡି ଓ କଙ୍କଡା ଉତ୍ପାଦନ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ଆସୁଥିବା ମାଛ ଚିଲିକାକୁ ନ ଆସି  ମୁହାଣ ନିକଟରେ ଅଟକି ରହି ଯାଉଛନ୍ତି।

ପୁରୀ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ: ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ପାଠପଢ଼ା ହେବାନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପୁରୀ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ: ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ପାଠପଢ଼ା ହେବାନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨।୧୦ : ପୁରୀ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ ହେବାନେଇ ସମୟ ଗଡ଼ି ଚାଲିଛି। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଆହୁରି ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବାକି ରହିଛି। 

୫୯ତମ ପୋଲିସ ଶହୀଦ ଦିବସ: ‘ଶହୀଦଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ତ୍ୟାଗ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ’

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୧ା୧୦ : ଶହୀଦଙ୍କ ନିଷ୍ଠା ଓ ତ୍ୟାଗ ଆମ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ। ଦେଶ ମାତୃକା ଲାଗି ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ଶହୀଦମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ଆଦର୍ଶ। 

ପୁରୀ ହିଂସା : ଗିରଫ ସଂଖ୍ୟା ୮୬ ଟପିଲା

ପୁରୀ ହିଂସା : ଗିରଫ ସଂଖ୍ୟା ୮୬ ଟପିଲା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨।୧୦ : ପୁରୀ ହିଂସା ମାମଲାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୮୬ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ୪୫ ଓ ଟାଉନଥାନା ପୋଲିସ ୪୧ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଏସ୍‌ପି ଡା.ସାର୍ଥକ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି।

୨୪ରୁ କୁମାର ଉତ୍ସବ: ନୃତ୍ୟ, ଗୀତରେ ଝୁମିବ ପୁରୀ ସହର

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨।୧୦: ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା। ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ବିଶେଷ ପର୍ବ ଉପଲକ୍ଷେ  ପୁରୀର ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ, ବେଳାଭୂମି ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କୁମାର ଉତ୍ସବ ବେଶ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। 

ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଫରେଷ୍ଟରଙ୍କୁ ଚୋଟ ମାରିଲା ନାଗ

ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଫରେଷ୍ଟରଙ୍କୁ ଚୋଟ ମାରିଲା ନାଗ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨।୧୦: ପୁରୀ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଛଇତନା ନିକଟ ପୁଟୁପଡ଼ା ଗଁାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଈଗୋରୁ ଦାଉରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜମି ଚାରିପଟେ ଜାଲ ଘେରାଇଥିଲେ।

ଦାଦାବଟି ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବାରୁ ଥାନା ନିକଟରେ ସିରିଜ ବୋମାମାଡ଼

ଦାଦାବଟି ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବାରୁ ଥାନା ନିକଟରେ ସିରିଜ ବୋମାମାଡ଼

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୧୦ : ଦାଦା ବଟିକୁ ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ପୁରୀ ବଳିଆପଣ୍ଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ପଶି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି। 

କୋଣାର୍କରେ ବିଜେଡିର ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

କୋଣାର୍କରେ ବିଜେଡିର ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

କୋଣାର୍କ,୨୧।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କାକଟପୁର  ନିିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ କୋଣାର୍କ ଏନ୍‌ଏସିରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ତିତ୍‌ଲି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ପୁନଃସ୍ଥାପନା ଜାରି, ୨୦୦୦ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ

ତିତ୍‌ଲି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ପୁନଃସ୍ଥାପନା ଜାରି, ୨୦୦୦ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-ତିତ୍‌ଲି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ସଜାଡିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଉଦ୍ୟମ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଛି। ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସାଧାରଣ ଭାବେ ତାହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ୬ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥାନ୍ତା।

ଓଏଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ

ଓଏଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା(ଓଏଏସ୍‌)ସ୍ତରରେ ଛୋଟ ଧରଣର ଅଦଳବଦଳ ହୋଇଛି। ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ଏନେଇ ଶନିବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।