ମେଟ୍ରୋ |

ବିରୋଧ ପରେ ମତ ବଦଳାଇଲା ବିଏମ୍‌ସି

ବିରୋଧ ପରେ ମତ ବଦଳାଇଲା ବିଏମ୍‌ସି
ଧାରଣା ଦେଲେ ନିଆଯିବନି ଶୁଳ୍କ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୭।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ କୌଣସି ସଂଗଠନ ବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଧାରଣା ଦେଲେ ଦିନକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ୧୦୦ରୁ ୫୦୦ ବ୍ୟକ୍ତି ଧାରଣାରେ ସାମିଲ ହେଲେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ହେଲେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ୫ଟଙ୍କା ଦେବେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ(ବିଏମ୍‌ସି)ର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯିବା ପରେ ଗୁରୁବାର ନିଗମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମତ ବଦଳାଇଛନ୍ତି। ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜି ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ଆନ୍ଦୋଳନ, ବିକ୍ଷୋଭ ଓ ଧାରଣାକାରୀଙ୍କ ପାଖରୁ ନିଗମ ଶୁଳ୍କ ନେବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ଡ.କ୍ରିଷନ କୁମାର ଗୁରୁବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଧାରଣାସ୍ଥଳରୁ ଏବେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କ’ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ତାହା ଏବେଠୁ କହିହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି। କମିଶନର କୁମାର ଆହୁରି କହିଲେ, ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ବହୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଥାଳି, ଗ୍ଲାସ୍‌ ଓ ପଲିଥିନ୍‌ ଜରି ବ୍ୟବହାର କରି ପକାଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସେଠାକାର ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଛି। ଆନ୍ଦୋଳନାକାରୀମାନେ ଯେପରି ଏଣିକି ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ଏସବୁ ଜିନିଷ ନ ପକାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ୍‌କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଧାରଣା ଦେବାପାଇଁ ପୋଲିସ୍‌ ପାଖରୁ ଅନୁମତି ନେବାବେଳେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଜିନିଷ ଯେପରି ସେଠାରେ ନ ପକାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମାରେ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏ ବିଷୟରେ ପୋଲିସ୍‌କୁ ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ଧାରଣା, ବିକ୍ଷୋଭ ଏବଂ ସାଧାରଣ ସଭା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ପରିମଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। ଏ ଦିଗରେ କି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ସେନେଇ ଗୃହ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ମାସ ୧୭ ତାରିଖରେ ପତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨/ସି ଅନୁସାରେ ବିଏମ୍‌ସି କିଛି ନିୟମ ଆଣି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଏମ୍‌ସି ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିରେ ଗତ ବୁଧବାର ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଆଲୋଚନାର ନିର୍ଯାସକୁ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଯିବ। ଏହା ଉପରେ ସରକାର ବିଚାର କରି ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସମିତିର ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ: ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭୋଗଲାଗି ସ୍ବାଭାବିକ

ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସମିତିର ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ: ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭୋଗଲାଗି ସ୍ବାଭାବିକ

କାକଟପୁର, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କାକଟପୁର ପୋଲିସର ଏକତରଫା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିବାଦରେ କାକଟପୁରସ୍ଥିତ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରର ସେବାୟତ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ପ୍ରାତଃରୁ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟି ତଥା ତହସିଲଦାର ରୋଜିନା ଦାଶ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅପରାହ୍ନରେ ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହିତ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା କରି ସେବାୟତମାନଙ୍କ ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। 

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଡିଆଇଜି ପାହ୍ୟା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଡିଆଇଜି ପାହ୍ୟା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୯: ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣାର ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଡିଆଇଜି ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଧ୍ୟାପକ-ଶିକ୍ଷକ ଗାଁ ମୁହାଁ: ପଦଯାତ୍ରା କରି ଜଣାଇଲେ ଆନ୍ଦୋଳନର କାରଣ, ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଅଧ୍ୟାପକ-ଶିକ୍ଷକ ଗାଁ ମୁହାଁ: ପଦଯାତ୍ରା କରି ଜଣାଇଲେ ଆନ୍ଦୋଳନର କାରଣ, ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୯: ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧ୍ୟାପକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବ୍ଲକ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବ୍ଳକ କେରଙ୍ଗ, କୁମ୍ବିଲ, ମଲ୍ଲୀପୁର, ହଳଦିଆ, ଟାଙ୍ଗିଆପଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଗାଁ ଗୁଡିକୁ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପଦଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ଗାଁଲୋକଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳନର କାରଣ ବୁଝାଇଛନ୍ତି। 

ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରିଙ୍କ ଗସ୍ତନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରିଙ୍କ ଗସ୍ତନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାଗତ ସଂସ୍କାରନେଇ ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଆସିବେ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌। 

ବିଧାନସଭାରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ: ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ତାଙ୍କ ୨ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ବିଧାନସଭାରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ: ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ତାଙ୍କ ୨ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ବିରୋଧୀ ଓ ଶାସକ ଦଳ ପୃଥକ ପୃଥକ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦ ଦିନ ଧରି ଆଇନଜୀବୀ ଚଳାଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଓ ହାଇକୋର୍ଟ ସମେତ ତଳକୋର୍ଟଗୁଡିକରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ କଂଗ୍ରେସ ଉଠାଇ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଜବାବ ମାଗିଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ସମବାୟ ବିଭାଗରେ ହୋଇଥିବା ୮ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦୁର୍ନୀତିର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି। 

ଏମାର ମଠର ୭ ଦୋକାନ ପୁଣି ସିଲ୍‌

ଏମାର ମଠର ୭ ଦୋକାନ ପୁଣି ସିଲ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮।୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ରହିଛି ଏମାର ମଠ। ମଠ କୋଠାରେ ୭ଟି ଦୋକାନ ଗୃହ ରହିଛି। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ପିକେଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଦୋକାନଗୁଡିକୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି। 

ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ମାଡ଼ ଘଟଣା: ସେବାୟତରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି, ନିରାଶରେ ଫେରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ

ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ମାଡ଼ ଘଟଣା: ସେବାୟତରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି, ନିରାଶରେ ଫେରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ

କାକଟପୁର, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କାକଟପୁର ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ରବିବାର  ଜନୈକ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ  ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର  ଓ ମାଡ଼ ମାରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ୩ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮।୯: ଆଗାମୀ ଅକ୍ଟୋବର୨ ରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାରକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ପୁରୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ପଲିଥିନ ଏବଂ ଥର୍ମୋକୁଲ ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୯(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆଗକୁ ଆସୁଛି ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌। ଭୁବେନେଶ୍ୱରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଖେଳାଳି ଓ ଖେଳପ୍ରେମୀ ଏଠାକୁ ଆସିବେ। ତେଣୁ ରାଜଧାନୀରେ ଲୋକଙ୍କ ଗହଳି ବଢ଼ିବା ସହ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ। ଏଭଳି ଆଶଙ୍କାକୁ ନେଇ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି। 

ଆସିଲା ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ :ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଂସାସୀ ପ୍ରାଣୀ ମାରିଛି

ଆସିଲା ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ :ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଂସାସୀ ପ୍ରାଣୀ ମାରିଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ବ୍ୟୁରୋ)/ ବନ୍ତଳା, ୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ସୋମବାର ଆସିଛି। ଜଙ୍ଗଲୀ ମାଂସାସୀ ପ୍ରାଣୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଓ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। 

୩୩ ଦିନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅହୋରାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ: ଗଁ।  ବୁଲିଲେ, ଲୋକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼ିଲେ

୩୩ ଦିନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅହୋରାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ: ଗଁ। ବୁଲିଲେ, ଲୋକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼ିଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୯(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଗାଁମୁହାଁ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଶିକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀ ପଦଯାତ୍ରାରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁକୁ ଯାଇ ଘର ଘର ବୁଲିଛନ୍ତି। 

ଚିଲିକା ଉପରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ଘଟଣା: ଅରଖକୁଦା ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ଚିଲିକା ଉପରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ଘଟଣା: ଅରଖକୁଦା ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ପୁରୀ ଅଫିସ/ବ୍ରହ୍ମଗିରି, (ଡି.ଏନ.ଏ), ୧୮ା୯: ଚିଲିକାର ଅରଖକୁଦା ମୁହାଣରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ିବା ଘଟଣାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ସିଡିଏ) ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଅରଖକୁଦା ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନାରେ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଚିଲିକା ଉପରେ ବେନିୟମ ଭାବେ କମ୍‌ ଉଚ୍ଚତାରେ ଜୋର ଶବ୍ଦରେ ଏକ ଚପର  (ହେଲିକପ୍ଟର) ଉଡିଥିବା ସେଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନାରେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।