ରାଜ୍ୟ |

ଲୋକକଳାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଲୋକକଳାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୭।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଲୋକକଳାର ବିକାଶ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ। ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ, ଜିଲା ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଲୋକକଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ସଶକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ବୁଧବାର ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଏ ନେଇ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀ ଓ ସଂଘଗୁଡ଼ିକ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ ସହ କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ, ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଜିଲାରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଲୋକକଳା ଗ୍ରାମ ଗଠନ, ବ୍ଲକ୍‌ କଳାସଂସ୍କୃତି ସଂଘର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ନଗର କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ ଗଠନ ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଲୋକକଳାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବାପାଇଁ ଏଣିକି ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶିଳ୍ପୀ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ସୁଦ୍ଧା ମାଲକାନାଗିରି, ଗଜପତି, ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ଭଦ୍ରକ, ବୌଦ୍ଧ, ଦେବଗଡ଼, ସୋନପୁର, ନୂଆପଡା ଓ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଜିଲାରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଲୋକକଳା ଗ୍ରାମ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକକଳାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଗତ ଏପ୍ରିଲରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ନଗରକଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘଗୁଡ଼ିକୁ ତତ୍ପର କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟର ୯ଟି ସହରାଞ୍ଚଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, କଟକ, ବାରିପଦା, ରାଉରକେଲା, ସମ୍ବଲପୁର, ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଓ ପୁରୀରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ନଗରକଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ପ୍ରତି ଜିଲାରେ ଏଣିକି ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ଟି ଜିଲା ଯଥା ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ପୁରୀ, ଗଞ୍ଜାମ, କୋରାପୁଟ, ନୂଆପଡ଼ା, ସମ୍ବଲପୁର, ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ୱର ଓ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ ନିମନ୍ତେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଲୋକକଳା କଳାକାରମାନେ ଉପକୃତ ହେବାସହ ଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଲୋକକଳାଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରରେ ଲୋକକଳା ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଏଥିଲାଗି ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। ଏ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୧ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲୋକକଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଲୋକକଳାର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ରସାର ସାଙ୍ଗକୁ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ଜୀବିକାର୍ଜନ ସହଯୋଗ ମିଳିପାରୁଛି। ଏହାସହ ସରକାରଙ୍କ ଲୋକକଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ବାବଦରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଜିଲା ଓ ୩୧୪ ବ୍ଲକ୍‌ରେ କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ୪୭୧ଟି ଲୋକକଳା ଓ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ନେଇ ୭୪୮୨ଟି ଦଳ ଗଠିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘର ପରିଚାଳନା ନିମନ୍ତେ ୮.୦୫ କୋଟିର ଆବର୍ତ୍ତନ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଆଲୋଚନାରେ ଲୋକକଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ବାସୁଦେବ ମାଳବିଶୋୟୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ରାଜ୍ୟ |

ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ଅଖାରେ ବାନ୍ଧି ପିଙ୍ଗିଦେଲେ

ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ଅଖାରେ ବାନ୍ଧି ପିଙ୍ଗିଦେଲେ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୦ା୪: ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଏରସମା ଥାନା ଆମ୍ବିକି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ଥିତ ଗଙ୍ଗବେଲାରୀର ବିକାଶ ସେନାପତି ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି।

ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସମୂହ ଅବସରକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସମୂହ ଅବସରକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ୨୦।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ଉଦୟଗିରି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସମୂହ ଅବସରକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅନିରୁଦ୍ଧ ମହାରଣା, ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରଥ, ବିଜୟ କୁମାର ନନ୍ଦ ଏବଂ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଦାସ।

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ମିଳୁନି: ଶନିବାର ବିଜେଡିର ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ମିଳୁନି: ଶନିବାର ବିଜେଡିର ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ନଗଦ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ ଗୁଡିକରୁ ଟଙ୍କା ମିଳୁନାହିଁ। ଏହି ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଦେଲାଣି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡି) ଶନିବାର ବିଭିନ୍ନ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଭୁବନେଶ୍ୱର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା ଦେବ।

ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ: ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବେ ରାଜା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ

ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ: ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବେ ରାଜା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୦।୪: ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ରାଜା ଓରଫ ସନ୍ଦିପ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ହାଇକୋର୍ଟ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ତ୍ତାରୋପ କରିବେ। ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ମାମଲାରେ ରାଜାଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିସାରିଛି।

 ବଗପାଟିଆକୁ ଆସିଲେ ମା’ପଞ୍ଚୁବରାହି

ବଗପାଟିଆକୁ ଆସିଲେ ମା’ପଞ୍ଚୁବରାହି

ରାଜନଗର, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ବଙ୍ଗୋପସାଗର କୂଳରେ ଥିବା ମା’ପଞ୍ଚୁବରାହି ଠାକୁରାଣୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି। ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ବଗପାଟିଆଠାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ମନ୍ଦିରରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ଠାକୁରାଣୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

୬ ଜିଲାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ନିବାସ

୬ ଜିଲାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ନିବାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୪(ବ୍ୟୁରୋ): କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୩ଟି କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ନିବାସ ରହିଛି। ଏଥିରେ ୮୧୦ଟି ସଜ୍ୟା ରହିଛି। ଏହି ସବୁ ନିବାସରେ ୫୬୩ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ରହୁଛନ୍ତି। ଆହୁରୀ ୨୪୭ଟି ସଜ୍ୟା ଫାଙ୍କା ରହିଛି। କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଉ ୬ଟି ଜିଲାରେ ନୂତନ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ନିବାସ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିସ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ପୁରୀ ସହର ମାମଲା: ଶୁକ୍ରବାର ଏନ୍‌ଜିଟିରେ ଶୁଣାଣି

ପୁରୀ ସହର ମାମଲା: ଶୁକ୍ରବାର ଏନ୍‌ଜିଟିରେ ଶୁଣାଣି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୦।୪: ପୁରୀ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଓ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ କଲିକତାର ସୁବାସ ଦତ୍ତ ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନ୍‌ଜିଟି)ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୩ ମସିହାରୁ ଏହି ମାମଲା ବିଚାରାଧିନ ଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବାର ରହିଛି।

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଦୀପଦାନ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଦୀପଦାନ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୦।୪: ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ସ୍ବାଗତକରି ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ପୁରୀ ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦୀପଦାନ କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତିକାନ୍ତିରେ ହାଇକୋର୍ଟ ହସ୍ତଖେପ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଯେଉଁ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି।

ସରକାର ନ ଚେତିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ମିଶିଯିବ ଲଖନପୁରର ୧୯ ମୌଜା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦ ।୪(ବ୍ୟୁରୋ)-ଓଡ଼ିଶାର ଦକ୍ଷିଣ ସୀମାରେ ରହିଥିବା ଜିଲାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଏବେ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟର ନଜର ରହିଛି। ରାଜ୍ୟର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସେମାନେ କବ୍‌ଜା କରିବାକୁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କୋଟିଆ ଓ ତା’ ପରେ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବଳପୂର୍ବକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଅଧିବାସୀ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟମୁହଁ। ହେବା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ପଞ୍ଚାୟତର ଆୟ

ରସୁଲପୁର,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକର ୨୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥକ ବର୍ଷରେ ଆୟ ୭ଲକ୍ଷ,୯୦ହଜାର, ୭୨୫ଟଙ୍କା ରହିଛି। ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତର ନିଜସ୍ବ ଆୟର କଳେବରରେ ଆଖିଦୃଶିଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁନାହିଁ। ଏହି ବ୍ଲକର ୧୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୧୦ହଜାର ତଳକୁ ରହିଛି। ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବଳିଷ୍ଠ ଭିତ୍ତିଭୂମି ରହିଛି। ହେଲେ ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ସନ୍ତୋଷଜନକ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ କୌଣସି ଆନ୍ତରିକତା ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ।

ମଉଳିଗଲା ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଆଶା

ମଉଳିଗଲା ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଆଶା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୦।୪ :ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ସହର ଯାଜପୁର ଓ ବ୍ୟାସନଗରରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଚଳିତ ଗ୍ରୀଷ୍ମମାସ ପୂର୍ବରୁ ଦୂରୀଭୂତ ହେବ ବୋଲି ସହରବାସୀ ଆଶା ରଖିଥିଲେ। ହେଲେ ତାହା ସବୁ ଫସର ଫାଟିଛି। ବ୍ୟାସନଗର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୨୦୧୧ ମସିହାରୁ ଅର୍ବାନ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଫର ସ୍ମଲ ଆଣ୍ଡ ମିଡିୟମ ଟାଉନ (ୟୁଆଇଡିଏସଏମଟି) ଯୋଜନାରେ ୧୪.୫୧କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ଖରସ୍ରୋତା-ମୁଣ୍ଡମାଳା ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

କପିଳାସ ଚନ୍ଦନଯାତ୍ରାରେ ମହାବିଭ୍ରାଟ:ଡଙ୍ଗାସହ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଗଲେ ଠାକୁର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୦।୪-ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ହୋଇପାରୁନାହିଁ କପିଳାସ କ୍ଷେତ୍ରାଧିପତି ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଜୀଉଙ୍କ ନୀତି। ପବିତ୍ର ଚନ୍ଦନଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ମହାବିଭ୍ରାଟରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି। ବୁଧବାର ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଚାପ ଖେଳ ସମୟରେ ଡଙ୍ଗାରେ ପାଣି ପଶିଯିବାରୁ ମହାପ୍ରଭୁ ଏବଂ ମା’ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଚଳନ୍ତି ବିଗ୍ରହ ଦୁଇଥର ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ଏପରି ଅଘଟଣ ଉପସ୍ଥିତ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭାବାବେଗକୁ ଗଭୀର ଆଘାତ ଦେଇଛି। ସେବାୟତମାନେ ପାଣି ମଧ୍ୟରୁ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପରେ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ଥିବା ପାଣିଘରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଯିବା ଘଟଣାକୁ ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଅତି ହାଲ୍‌କା ଭାବେ ନେଇଛି।