ଖେଳ |

ସିଏସ୍‌କେକୁ ଧୋନୀଙ୍କ ଫେରିବା ପଥ ପରିଷ୍କାର

ସିଏସ୍‌କେକୁ ଧୋନୀଙ୍କ ଫେରିବା ପଥ ପରିଷ୍କାର
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୬।୧୨- ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ୍‌)ର ଗତ ୨ଟି ସଂସ୍କରଣରୁ ବାସନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍‌ସ (ସିଏସ୍‌କେ) ଓ ରାଜସ୍ତାନ ରୟାଲ୍ସ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ (ଆର୍‌ଆର) ପୂର୍ବ ସିଜନର ୩ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ। ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଗଭର୍ନିଂ କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ସିଏସ୍‌କେ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପଥ ପରିଷ୍କାର ହୋଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଗଭର୍ନିଂ କାଉନସିଲ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ବିସିସିଆଇର ପରିଚାଳନା କମିଟି (ସିଓଏ)ର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ଆଗାମୀ ଆଇପିଏଲ୍‌ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ରିଟେନଶନ୍‌ ପଲିସି, ଦରମା, ଖେଳାଳିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କିତ ନିୟମ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ଦୁଇଟି ସିଜନରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବା ଚେନ୍ନାଇ ଓ ରାଜସ୍ତାନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌କୁ ୨୦୧୫ ସଂସ୍କରଣର ନିଜ ଦଳର ୫ଜଣ ଖେଳାଳଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଖେଳାଳିମାନେ ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳୁ ନାହାନ୍ତି, କେବଳ ସେହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଉଭୟ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ଚୟନ କରିପାରିବେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚଇଜ୍‌ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ୫ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରେ ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ରିଟେନଶନ୍‌ ପଲିସି ଅନୁଯାୟୀ ୩ ଜଣ ଓ ୨ଜଣଙ୍କୁ ମ୍ୟାଚିଂ କାଡର୍‌ସ ନିୟମ ଅନୁସାରେ କିଣାଯାଇପାରିବ। ଗୋଟିଏ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ୩ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଓ ୨ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରେ ରଖିପାରିବେ। ସେହିଭଳି ଗୋଟିଏ ଦଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ୮ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସମେତ ୨୫ ଜଣ ଖେଳାଳି ରହିପାରିବେ। କୌଣସି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ୧୮ରୁ କମ୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରଖିପାରିବ ନାହିଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜର ସାଲାରି କ୍ୟାପକୁ ୨୦୧୮ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ୮୦ କୋଟି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨୦୧୯ ଓ ୨୦୨୦ ସିଜନରେ ୮୨ ଓ ୮୫ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାବାଦ୍‌ ପଦାର୍ପଣ କରି ନ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ମୂଲ୍ୟ ୪୦ ଲକ୍ଷ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ୨୦୧୩ରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ସ୍ପଟ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ ମାମଲାରେ ଲୋଧା କମିଟି ୨୦୧୫ରେ ଚେନ୍ନାଇ ଓ ରାଜସ୍ତାନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌କୁ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲା। ଏହି ଦୁଇ ଦଳ ସ୍ଥାନରେ ୨୦୧୬ ଓ ୨୦୧୭ରେ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଖେଳିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ନିକଟତର

ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ନିକଟତର

ଶାଙ୍ଘାଇ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାପରେ ସର୍ବିୟାର ନୋଭାକ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏଟିପି ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଅନୁସାରେ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ୭୪୪୫ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।

ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ସହ ବର୍ଷ ଶେଷ କରିବେ ହାଲେପ

ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ସହ ବର୍ଷ ଶେଷ କରିବେ ହାଲେପ

ପ୍ୟାରିସ, ୧୫।୧୦(ଏଏଫପି)- କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ରୋମାନିଆ ମହିଳା ଟେନିସ ତାରକା ସିମୋନା ହାଲେପ ବିଶ୍ୱ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ସ୍ଥାନରେ ରହି ବର୍ଷ ଶେଷ କରିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ହାଲେପ ୨୦୧୮ରେ ୪୦ ସପ୍ତାହଧରି ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ବାର୍ସିଲୋନା ଖେଳାଳି ଭେର୍ମାଲେନ ୬ ସପ୍ତାହ ବାଦ୍‌

ବାର୍ସିଲୋନା ଖେଳାଳି ଭେର୍ମାଲେନ ୬ ସପ୍ତାହ ବାଦ୍‌

ବାର୍ସିଲୋନା,୧୫।୧୦(ଏଏଫ୍‌ପି)- ସ୍ପାନିଶ ଲିଗ୍‌ ବାର୍ସିଲୋନା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳୁଥିବା ବେଲଜିୟମ ଡିଫେଣ୍ଡର ଥୋମାସ ଭେର୍ମାଲେନ ଆଗାମୀ ୬ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟ୍‌ବଲ ପଡ଼ିଆରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ। 

ଜୟସୁରିୟାଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ

ଜୟସୁରିୟାଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ

କଲମ୍ବୋ,୧୫।୧୦- ପୂର୍ବତନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓପନର ସନତ ଜୟସୁରିୟାଙ୍କ ନାମରେ ସୋମବାର ଆଇସିସି ଆଣ୍ଟି କରପଶନ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୋମବାରଠାରୁ ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

‘୧୮ ବର୍ଷ ବେଳେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲୁ’

‘୧୮ ବର୍ଷ ବେଳେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲୁ’

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୫।୧୦- ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟକୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୦ ଉଇକେଟରେ ଜିତିବା ପରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଯୁବ ଓପନର ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। 

ଶ, ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି

ଶ, ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି

ଦୁବାଇ,୧୫।୧୦(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଓ ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଅହେତୁକ ଉନ୍ନତି ଆସିଛି। 

ବୋଲ୍ଟଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ନୋଟିସ

ବୋଲ୍ଟଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ନୋଟିସ

ସିଡ୍‌ନୀ,୧୫।୧୦(ଏଏଫ୍‌ପି)- ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଉସେନ ବୋଲ୍ଟ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍ସରୁ ଅବସର ନେଇ ଏବେ ପେସାଦାର ଫୁଟ୍‌ବଲ ଏରିନାରେ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଲାଗି ନୋଟିସ ଦିଆଯାଇଛି। 

ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ରାହାନେ, ଶ’

ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ରାହାନେ, ଶ’

ମୁମ୍ବାଇ,୧୫।୧୦(ପି.ଟି.)- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିର ସେମିଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଦଳର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଲାଗି ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ଓ ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଦଳ ଲାଗି ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। 

କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଖେଳିବେନାହିଁ ଧୋନୀ

କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଖେଳିବେନାହିଁ ଧୋନୀ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୫।୧୦- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିର କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଖେଳିବେ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଚୟନ କମିଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଜିତିଲେ ପେସ୍‌

ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଜିତିଲେ ପେସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୧୦-  ଭେଟେରାନ ପୁରୁଷ ଖେଳାଳି ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ମଗୁଏଲ ଆଙ୍ଗେଲ ରେୟେସ ଭାରେଲା ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସିଜନରେ ଏହା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ। 

ଗୋଟିଏ ଓଭର୍‌ରେ ୬ ଛକା ମାରିଲେ ହାଜରାତୁଲା

ଗୋଟିଏ ଓଭର୍‌ରେ ୬ ଛକା ମାରିଲେ ହାଜରାତୁଲା

କାବୁଲ,୧୫।୧୦- ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହାଜରାତୁଲା ଜାଜାଇ ବିଶ୍ୱର ୩ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ଏକ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ୬ ଛକା ଲଗାଇଛନ୍ତି। 

ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ: ଜୟପ୍ରକାଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ: ଜୟପ୍ରକାଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲା କ୍ୟାରମ ଆସୋସିଏଶନ (ବିଡିସିଏ) ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୩ ଓ ୧୪ ତାରିଖ ଦୁଇଦିନଧରି ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜୟପ୍ରକାଶ ଦାସ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଭି.ପୃଥ୍ବୀଙ୍କୁ ୧୪-୧୬, ୨୧-୯, ୨୫-୯ ପଏଣ୍ଟରେ ହରାଇ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି।