ମେଟ୍ରୋ |

ମଠାଧୀଶ-ଦେବୋତ୍ତର କମିଶନ ଆଲୋଚନା

ମଠାଧୀଶ-ଦେବୋତ୍ତର କମିଶନ ଆଲୋଚନା
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୬।୧୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ବାଉଳିମଠ ଦଖଲକୁ ନେବା ପରେ ମଠମହନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଭୟର ବାତାବରଣ। ମଠାଧୀଶଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଦେବୋତ୍ତର କମିଶନର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଡାକିଥିଲେ ବୈଠକ। କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ପୁରୀର ବିଭିନ୍ନ ମଠ ମହନ୍ତ ଓ ସନ୍ଥ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦଖଲ କରୁଥିବା ମଠର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ବୈଠକ ସରଗରମ ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦଖଲ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ମଠାଧୀଶମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ବୈଠକରେ ମଠ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କିତ ବହୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ କୌଣସିର ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ। ପୁଣି ଆସନ୍ତା ୧୫ତାରିଖକୁ ଏହା ଝୁଲି ରହିଛି। ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଦିନ ବୈଠକ ବସି ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା କରିବା ଲାଗି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଦେବୋତ୍ତର କମିଶନର ବିରଜା ପ୍ରସାଦ ଦତ୍ତଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ମଠ ଦଖଲ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକରେ ପ୍ରଥମେ ମଠ-ମନ୍ଦିର ବିବାଦରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଆଇନ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ହିନ୍ଦୁ ରିଲିଜିୟସ୍‌ ଏଣ୍ଡାଓମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟର ତର୍ଜମା କରାଯାଇଥିଲା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ମଠକୁ ଦଖଲକୁ ନେବା ପରେ ମଠ ମହନ୍ତଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେଲେ କେଉଁ ଆଇନ ବଳରେ ମଠ ମହନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ? କିଏ ମଠ ମହନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତ କରିବେ? ଯଦି ମଠର ମହନ୍ତ ନ ରହିବେ ତେବେ ମଠ ସଂସ୍କୃତି କିଭଳି ଉଜ୍ଜୀବିତ ରହିବ ବୋଲି ମଠ ମହନ୍ତମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଆଇନ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ହିନ୍ଦୁ ରିଲିଜିୟସ୍‌ ଏଣ୍ଡାଓମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ କାହାର ସୀମା କେତେ ତାହା ବି ତର୍ଜମା ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ମଠାଧୀଶମାନେ ମତ ରଖିଥିଲେ। ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ମଠର ଅନ୍ୟତମ ଶାଖା ମଠ ଗୋପାଳତୀର୍ଥ ମଠ। ଏହି ମଠକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦଖଲକୁ ନେବା ପରେ ତାହାର ସୁରକ୍ଷା ବଦଳରେ ମଠକୁ ମାଟିରେ ମିଶାଇ ଦେଇଥିବା କେତେଜଣ ମଠାଧୀଶ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ମଠ ଜମିରେ ସେବାୟତଙ୍କ ପାଇଁ ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନା ରହିଥିବା ସେମାନେ କହିଥିଲେ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଠକୁ ଦଖଲକୁ ନେବା ପରେ ଯଦି ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ହୁଏ ତେବେ ମଠ ସଂସ୍କୃତି ଉଜୁଡିଯିବ ବୋଲି ମଠାଧୀଶ ମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ବିଭିନ୍ନ ମଠର ସମସ୍ୟା ଉପରେ ବି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ମହନ୍ତ ମାନେ ଦେବୋତ୍ତର କମିଶନରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ନେଇ ମଠର ଚେଲାଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥାନ୍ତି। ଏନେଇ ସବ୍‌ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଯାଇଥାଏ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଏକ ଚିଠି ପରେ ସବ୍‌ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଆଉ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରୁନଥିବା କେତେଜଣ ମଠାଧୀଶ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ମଠର ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଗୁଡିକ ଲିଖିତ ଭାବେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ମଠାଧୀଶ ମାନଙ୍କୁ ଦେବୋତ୍ତର କମିଶନର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟ ଦେବୋତ୍ତର କମିଶନର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଆଇନ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୀବ ମଲ୍ଲ, ବଡ଼ଓଡ଼ିଆ ମଠ ମହନ୍ତ ଅଧିକାରୀ ବଂଶୀଧର ଦାସ, ଉତ୍ତରପାର୍ଶ୍ୱ ମଠ ମହନ୍ତ ନାରାୟଣ ରାମନୁଜ ଦାସ, ନେବଳ ଦାସ ମଠର ସନ୍ଥ ଡ. ରାମଚରଣ ଦାସ, ବଡ଼ଆଖଡ଼ା ମଠ ମହନ୍ତ ଗଙ୍ଗା ଦାସ, ସାନଛତା ମଠର ରାମ ମନୋହର ଦାସ, ବଡଛତାର ବଳଦେବ ଦାସ, ରାଧବଲ୍ଲଭର ମହନ୍ତ ରାମକୃଷ୍ଣ ଦାସ, ହାତୀଆଖଡ଼ା ମଠର ମହନ୍ତ ଶୁଖରାମ ଦାସ, ବାଉଳି ମଠର ମହନ୍ତ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ଦାସ, ଗୋପାଳ ତୀର୍ଥ ମଠର ବଳଭଦ୍ର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ବିଭିନ୍ନ ମଠର ପ୍ରାୟ ୩୦ଜଣ ସନ୍ଥ ମଠାଧୀଶ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

କୁସୁମୀ, କଂସାରୀ ନଦୀ ଫୁଲୁଛି: ଚିଲିକା ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

କୁସୁମୀ, କଂସାରୀ ନଦୀ ଫୁଲୁଛି: ଚିଲିକା ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୧।୯: ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା  ଲଘୁଚାପ ଫଳରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତୁହାକୁ ତୁହା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବା ସହ ପବନ ବେଗ ବଢ଼ୁଛି। ଏଥିସହ  ଚିଲିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୦ରୁ ୬୦କିମି ବେଗରେ ପବନ ବହୁଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ଛାଡି  ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ‘ଡାଏ’

ଓଡ଼ିଶା ଛାଡି ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ‘ଡାଏ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ଅତିକ୍ରମ କରି ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ‘ଡାଏ’। 

ବଗି ଛାଡି ୩ଶହ ମିଟର ଗଡ଼ି ଗଲା ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ

ବଗି ଛାଡି ୩ଶହ ମିଟର ଗଡ଼ି ଗଲା ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ

ନିରାକାରପୁର,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ଲେଭଲ୍‌ କ୍ରସିଂରେ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ୮୫ ବଗି ବିଶିଷ୍ଟ  ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛି।

ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ଅବଢ଼ା ଦର ତାଲିକା ଲାଗିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଲଗାଯାଇ ନ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ

ଆନନ୍ଦ ବଜାରରେ ଅବଢ଼ା ଦର ତାଲିକା ଲାଗିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଲଗାଯାଇ ନ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧।୯: ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଆନନ୍ଦବଜାରରେ ଅବଢ଼ା ଦର ତାଲିକା ଲାଗିଥିଲା। ଏହି ତାଲିକା ତଳେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଲେଖାଯାଇଥିବାରୁ ଏହା ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ ମହାପାତ୍ର ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ। 

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାହୁଲ

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାହୁଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ସେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ। ତେବେ ରାହୁଲ ପୁଣିଥରେ ନଭେମ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ ଆସିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। 

ମାଲକାନଗିରିର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା

ମାଲକାନଗିରିର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା। ତେଣୁ ମାଲକାନଗିରିର ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଗି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ଆଶ୍ରମରେ ଶ୍ରୀବାମନ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ଆଶ୍ରମରେ ଶ୍ରୀବାମନ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଳିତ

କାକଟପୁର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ପ୍ରାଚୀ ଉପତ୍ୟକାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାକଟପୁର ବ୍ଲକଛକସ୍ଥିତ ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ଆଶ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀବାମନ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସୁନିଆଁରେ ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା ଚୁଡ଼ାଘଷା, କାକରା

ସୁନିଆଁରେ ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା ଚୁଡ଼ାଘଷା, କାକରା

କାକଟପୁର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଶୁକ୍ରବାର ହେଉଛି ପବିତ୍ର ସୁନିଆଁ। ଏହି ଅବସରରେ କାକଟପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ନୂଆ ଧାନରୁ  ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚୁଡ଼ାରେ ଚୁଡ଼ାଘଷା ଓ କାକରା ଭୋଗ ଲାଗି କରାଯାଇଛି।

ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ବ୍ରହ୍ମଗିରି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। 

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଝଡବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇଛି। ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଗୋପାଳପୁର ଛୁଇଁବା ପରେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମା ଦେଇ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁଛି।

ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧।୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ଶୁକ୍ରବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଭୋର ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ଆମିକ୍‌ କ୍ୟୁରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୯(ବ୍ୟୁରୋ) :କୋଇଲାରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସାର କାରଖାନା ତାଳଚେରଠାରେ ସ୍ଥାପନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଉକ୍ତ କାରଖାନାକୁ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।