ମେଟ୍ରୋ |

ସଙ୍ଗୀତ ସିଡୀରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ, ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୨ ଲକ୍ଷ

ସଙ୍ଗୀତ ସିଡୀରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ, ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୨ ଲକ୍ଷ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୬।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ଅବସରରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ପୁଣିଥରେ ଉଜ୍ଜିବୀତ କରିବା ଲାଗି ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଉପରେ ଏକ ସଙ୍ଗୀତ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ସଭାପତି ତୃପ୍ତି ଦାସଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଉପରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ଗୀତିକାରମାନେ ରଚନା କରିଥିବା ଗୀତକୁ ଏଥିରେ ସ୍ଥାନୀତ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସିଡୀକୁ ଚୁଡାନ୍ତ ରୂପ ଦିଆଯିବା ନେଇ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବଛା ବଛା ୮ଟି ଗୀତକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଏହି ସିଡୀରେ ୭ ଜଣ ଗୀତିକାରଙ୍କ ଗୀତ ସ୍ଥାନପାଇବ। ବିରଞ୍ଚତ୍ ନାରାୟଣ ସାମଲଙ୍କ ଦୁଇଟି ଗୀତ ରହିଥିବା ବେଳେ ବୃନ୍ଦାବନ ଜେନା, ସଚ୍ଚି ମହାନ୍ତି, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ, ବିଜୟ ମଲ୍ଲ ଏବଂ ସ୍ବର୍ଗତ ଗୋଦାବରୀଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଗୀତ ରହିବ। ଗୀତଗୁଡିକର ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା କିଏ ଦେବ ଏବଂ ଗୀତ କିଏ ଗାଇବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନି। ବିକାଶ ଦାସଙ୍କୁ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଡୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଲାଗି ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ସଚିବ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ଦିଗରେ ବ୍ୟାପକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଥିବା ସିଡୀ ଦ୍ୱାରା ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ପୁଣିଥରେ ସଙ୍ଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରିବ। ଜାନୁୟାରୀ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ଏହା ପ୍ରକାଶିତ ହେବ। ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୮ମାସ ହେଲା ବ୍ୟାପକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା ଦେବାଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି। ଏହାସହ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର, ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପାଇକ ଗ୍ୟାଲେରି, ଚିତ୍ରକଳାରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ସ୍ମୃତି ପରି ଏକାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଅଭିଲେଖାଗାର ପକ୍ଷରୁ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଉପରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯାହା ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ପ୍ରଥମ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଖୁଣ୍ଟିଆ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପରେ ତେଲ ଠକେଇକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ଖୁଣ୍ଟିଆ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପରେ ତେଲ ଠକେଇକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୪।୯ : ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ତେଲ ଠକେଇ ନେଇ ପୁରୀ ଜିଲା ମେଡିକାଲ ଛକସ୍ଥିତ ଖୁଣ୍ଟିଆ  ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ସୋମବାର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତେଲ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି କେତେଜଣ ଗ୍ରାହକ ହୋହ୍ଲାଲ୍ଲା କରିଛନ୍ତ। 

ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ: ପୋଲିସ ଡିଜି

ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ: ପୋଲିସ ଡିଜି

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୯: ଓଡ଼ିଶାର ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ରାଜନେତାମାନେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ। ସୋମବାର ଏହା କହିଛନ୍ତିି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଡିଜି ଆର୍‌ପି ଶର୍ମା। 

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪।୯: ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ବୁଧବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ। 

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୪।୯ : ୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପୁରୀ ଜିଲା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଛି। 

ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

କାକଟପୁର,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):୬ଦଫା ଦାବିନେଇ ସୋମବାରଠାରୁ ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଚମ୍ପାହାର  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ସମୂହ  କର୍ମଚାରୀମାନେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

କାକଟପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

କାକଟପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

କାକଟପୁର, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କାକଟପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ବୈଠକ ଗୃହରେ ସୋମବାର ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ: ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା ଠପ୍‌

ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ: ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା ଠପ୍‌

ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରୁ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ  ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ  କରୁଛନ୍ତି। 

କ୍ଷେତ ମଜଦୂରର ଗଣ ବିକ୍ଷୋଭ

କ୍ଷେତ ମଜଦୂରର ଗଣ ବିକ୍ଷୋଭ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୪।୯: ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ ମଜଦୂର ୟୁନିୟନ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମହାସଂଘ ଘେରିବ ଚିଲିକା ବ୍ଲକ ଓ ତହସିଲ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୪।୯: ୭ଦଫା ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବାରୁ ଚିଲିକା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯବ। ଏ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବ ସୋମବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। 

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୪।୯:ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ୬ଦଫା ଦାବିନେଇ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଚିଲିକା ବ୍ଲକର ଗଙ୍ଗାଧରପୁର, ବାଣପୁର ବ୍ଲକର ବାଣପୁରରେ ସୋମବାର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।  

ନେତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜଣାଇବାକୁ ଭାଜପା କର୍ମୀଙ୍କ ଠେଲାପେଲା

ନେତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜଣାଇବାକୁ ଭାଜପା କର୍ମୀଙ୍କ ଠେଲାପେଲା

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ପୁରୀ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି। ଭାଜପାର ସ୍ଥାନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଯୁବନେତା ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର, ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ଯୁବକର୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ଫୁଲମାଳ ଧରି ଅମିତଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। 

ମୋଦିଙ୍କ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ ଅମିତ ଶାହ

ମୋଦିଙ୍କ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ ଅମିତ ଶାହ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪।୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓଡ଼ିଶା ଆସି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବର୍ଷିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ପୁରୀଠାରେ ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।