ବାଣିଜ୍ୟ |

ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା

ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫-୧୨
ବୈଦେଶିକ ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି(ଏଫ୍‌ଟିଏ)ର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତିକାଳୀନ ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟକୁ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତିକାଳୀନ ଏଫ୍‌ଟିପିକୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରପ୍ତାନୀକାରିଙ୍କ ଲାଗି ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଙ୍ଗ୍‌ ବିଜନେସ୍‌କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ରପ୍ତାନି ୯୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଟପିବା ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି)ଯୋଗୁ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବିଚାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୧ରେ ପାଞ୍ଚବର୍ଷିଆ ଏଫ୍‌ଟିପି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ସରକାର ଆମଦାନୀ ତଥା ରପ୍ତାନୀ କୋଡ୍‌ର ସରଳୀକରଣ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ। ସେହିଭଳି ଜିଏସ୍‌ଟି ଯୋଗୁ ରପ୍ତାନି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପୁଜିଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଶୀଘ୍ର ବିଚାର କରାଯିବ। ଏହାକୁ ନେଇ ତ୍ୱରିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଜନାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯିବା ସହ ନୂଆ ବଜାରକୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳୀକରଣ ଦ୍ୱାରା ରପ୍ତାନୀ ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କରିବା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ସେହିଭଳି ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ସୁବିଧା ଯୋଗାଣ, ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ରପ୍ତାନୀ ବୃଦ୍ଧି, ରପ୍ତାନୀ ପର୍‌ଫର୍‌ମାନ୍ସର ମନିଟରିଂ ଏବଂ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଆର୍ଟ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
ସେହିଭଳି ଉନ୍ନତ ନୀତି ଦ୍ୱାରା କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଭୁ କହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ତର ବାଣିଜ୍ୟରେ ଭାରତର ଅଂଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨% ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ୩.୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ନୂଆ ବଜାର ମଧ୍ୟରେ ଲାଟିନ୍‌ ଆମେରିକା ଓ ଆଫ୍ରିକା ଭଳି ଦେଶକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ, କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ତଥା ଶ୍ରମ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାବଦକୁ ୮୪୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବର୍ତ୍ତମାନର ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଲାଗି ୨୫,୦୦୦ କୋଟି , ଟିକସମୁକ୍ତ ରପ୍ତାନି ଲାଗି ପ୍ରସେଜ୍ୟୁର ଆଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରୋସେସ୍‌ ସେଲଫ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ୍‌ ସ୍କିମ ସହ ଡ୍ୟୁଟି କ୍ରେଡିଟ୍‌ ସ୍କ୍ରିପ୍‌ସ ଅବଧି ୧୮ରୁ ୨୪ ମାସକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ବାଣିଜ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ସୂଚନା ଲାଗି ଡିଜିଏଫ୍‌ଟି ପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, ରପ୍ତାନୀକାରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମ୍‌, ଚବିଶ ଘଣ୍ଟିଆ କଷ୍ଟମ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ, ବୀମା, ଚମଡା, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, କାର୍ପେଟ୍‌, ସ୍ପୋର୍ଟ ସାମଗ୍ରୀ, କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ, ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦ, ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ସହ ଜଡିତ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ୨%ରୁ ୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।
କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ ଲାଗି ସିଙ୍ଗିଲ ଓ୍ବିଣ୍ଡୋ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ରପ୍ତାନୀ ଲାଗି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌, ମର୍ଚ୍ଚାଣ୍ଡାଇଜ୍‌ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଫ୍ରମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏମଇଆଇଏସ)ରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ୨ରୁ ୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଦୁଇ ଉପକ୍ଷେତ୍ର ଯଥା- ବୟନ ତଥା ରେଡିମେଡ୍‌ ଗାର୍ମେଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୨%ରୁ ୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଏହା ବାଦ୍‌ ଅତିରିକ୍ତ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ୨,୭୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଚମଡା ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ଅତିରିକ୍ତ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାବଦକୁ ୭୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କା, ହାତ ତିଆରି କାର୍ପେଟ ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ୯୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ରେଶମ, ହସ୍ତତନ୍ତ, କତା, ଝୋଟ ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୩୫୪ କୋଟି, ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦରେ ୭୫୯ କୋଟି, ଟେଲିକମ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଓ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩୬୯ କୋଟି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଫ୍ରମ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିମ(ଏସଇଆଇଏସ)ରେ ମେଡିକାଲ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ସେବା ରପ୍ତାନୀରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶିକୁ ୨% ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବାଦ୍‌ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ,ହସ୍ପିଟାଲ, ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବାଣିଜ୍ୟ, ଆଇନ, ଆକାଉଣ୍ଟିଂ, ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତିରିକ୍ତ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାବଦକୁ ୧୧୪୦ କୋଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସେବା ବାଣିଜ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ। ସେହିଭଳି କ୍ଷୁଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବାଣିଜ୍ୟ |

ପିଏନ୍‌ବିର ଗାନ୍ଧିଗିରି ପ୍ଲାନ: ପ୍ରତି ମାସରେ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅସୁଲ ହେବ ୧୫୦ କୋଟି

ପିଏନ୍‌ବିର ଗାନ୍ଧିଗିରି ପ୍ଲାନ: ପ୍ରତି ମାସରେ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅସୁଲ ହେବ ୧୫୦ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧-୪ ନୀରବ ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ମେହୁଲ ଚୋକସୀ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ରୁ ବେଆଇନ ଲେଟର ଅଫ୍‌ ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୧୩୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଟାଲା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେଲେ। ଏବେ ନୀରବ ଏବଂ ମେହୁଲ ଚୋକସୀ ଋଣ ଖିଲାପ କରି ବିଦେଶରେ । ବାରମ୍ବାର ସମନ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନେ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ସହିତ ସହଯୋଗ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସରକାର ଜାମିନ ବିହୀନ ପରଓ୍ବାନା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଏହା କେବଳ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନାଦାୟ ପରିସମ୍ପତ୍ତି(ଏନ୍‌ପିଏ) ପଡି ରହିଛି। ଏହି ଭଳି ଖିଲାପକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଅସୁଲ କରିବା ଲାଗି ପିଏନ୍‌ବି ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେଇଛି ଯାହାର ନାମ ରହିଛି ଗାନ୍ଧିଗିରି।

ଏଟିଏମ୍‌ ସଙ୍କଟ: ଅଧିକ ଉଠାଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ କରିବ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ

ଏଟିଏମ୍‌ ସଙ୍କଟ: ଅଧିକ ଉଠାଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ କରିବ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧-୪ କ୍ୟାଶ ସଙ୍କଟ ଟଳି ନ ଥିବା ବେଳେ ଏହାର କାରଣ କଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି। ହଠାତ କାହିଁକି ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକ ଖାଲି ହୋଇ ଯାଉଛି ତାର ଉତ୍ତର ସରକାର ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଦେଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କର ଚାହିଦା ହଠାତ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଯୋଗୁ ନଗଦ ସଙ୍କଟ ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକରେ ଆସିଥିବା ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ଆଳରେ କହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର କେଉଁ କେଉଁ ଲୋକ ଏହି ଦିନଗୁଡିକରେ କେତେ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଉଠାଇଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ତର୍ଜମା ହେବ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। କ୍ୟାଙ୍କ ସଙ୍କଟ ମାମଲା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ(ଏଫ୍‌ଆଇୟୁ) ତଦନ୍ତ କରିବ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି।

କ୍ୟାଶ ସଙ୍କଟ: ଅଧିକ ଉଠାଣ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଉପରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ନଜର

କ୍ୟାଶ ସଙ୍କଟ: ଅଧିକ ଉଠାଣ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଉପରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ନଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧-୪ କ୍ୟାଶ ଜନିତ ସଙ୍କଟ ଟଳିବାରେ ନା ନେଉ ନାହିଁ। ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକରେ ନଗଦ ସଙ୍କଟ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଦିନ କଥା ମନେ ପକାଇ ଦେଉଛି। ଏପରେ ନୋଟ ଯୋଗାଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ଲାଗି ଉଭୟ ସରକାର ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ତତ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି। କ୍ୟାଶ ସଙ୍କଟ ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସନା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ନଗଦ ରହିଥିବା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ କହିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ନଗଦ ଟଙ୍କାକୁ ମହଜୁଦ କରି ରଖିଥିବା ଯୋଗୁ ଏପରି ସଙ୍କଟ ଆସିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ କେଉଁ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଉଠାଣ ହୋଇଛି ସେ ଉପରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ନଜର ରଖିଛି।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୧୦୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର କମ୍ପାନୀ ହେବ ଟିସିଏସ୍‌

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୧୦୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର କମ୍ପାନୀ ହେବ ଟିସିଏସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧-୪ ପ୍ରମୁଖ ଆଇଟି ସେବା ପ୍ରଦାନ କାରୀ କମ୍ପାନୀ ଟାଟା କନସଲଟାନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ(ଟିସିଏସ୍‌) ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିଶିଷ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ହେବ। ସେହିଭଳି କମ୍ପାନୀର ବଜାର ଅଂଶଧନ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ଇନଫୋସିସ୍‌ ତୁଳନାରେ ଅଢେଇ ଗୁଣ ବଡ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଛୁଇଁବା ଲାଗି କମ୍ପାନୀ ଆଉ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାର ପଛରେ ରହିଛି। ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ଶେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ଆଉ ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟାରିଫ୍‌ ଲଢେଇ

ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟାରିଫ୍‌ ଲଢେଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧-୪ ଘରୋଇ ବଜାରର ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟାରିଫ୍‌କୁ ନେଇ ଛକାପଞ୍ଝା ଲାଗି ରହିଛି। ବିଶେଷ କରି ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓର ପ୍ରବେଶ ପରେ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟାରିଫ୍‌ ନେଇ ଲଢେଇ ତୀବ୍ରତର ହୋଇଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିଜ ସହ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ଲାଗି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ଲୋଭନୀୟ ଅଫର ମାନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ଅଫର ବିକଳ୍ପ ରହୁଥିବାରୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇ ରହିବାକୁ ଆଉ ପସନ୍ଦ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀ ଡାଟା, ଟକ୍‌ ଟାଇମ୍‌, ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋଭନୀୟ ଅଫର ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ସେହି କମ୍ପାନୀ ଆଡକୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛନ୍ତି।

ବ୍ଲାକ୍‌ କୋବ୍ରା ପ୍ଲାଏଉଡ୍‌ର ଡିଲର ମିଟ୍‌

ବ୍ଲାକ୍‌ କୋବ୍ରା ପ୍ଲାଏଉଡ୍‌ର ଡିଲର ମିଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧-୪ ପଞ୍ଜାବଭିତ୍ତିକ ପ୍ଲାଏଉଡ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବ୍ଲାକ୍‌ କୋବ୍ରା ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଡିଲରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ କରିଛି। ଏହି ଅବସରରେ କମ୍ପାନୀର ଉପସଭାପତି(ବଜାର) ସୁଧୀର ମେହିନ୍ଦ୍ରୁ, ମାର୍କେଟିଂ ମ୍ୟାନେଜର ରାଜନ ମେହିନ୍ଦ୍ରୁ, ବ୍ରାଞ୍ଚ ମ୍ୟାନେଜର ଅଶୋକ ସେନ୍‌ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ସୁପର ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ଶିବଦତ୍ତ ସୁବୁଦ୍ଧି ପ୍ରମୁଖ ଡିଲରମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପାଳିଲା ୬୩ତମ ରେଳ ସପ୍ତାହ

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପାଳିଲା ୬୩ତମ ରେଳ ସପ୍ତାହ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧-୪ ୧୮୫୩ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୬ରେ ଭାରତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ରେଳଗାଡ଼ି ବମ୍ବେରୁ ଠାଣେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା। ଏହି ଦିନକୁ ମନେପକାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ୬୩ତମ ରେଳ ସପ୍ତାହ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଉମେଶ ସିଂ, ଅତିରିକ୍ତ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ରାଜୀବ ଶର୍ମା ଏବଂ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ମହିଳା କଲ୍ୟାଣ ସଂଗଠନର ସଭାନେତ୍ରୀ ମଧୁଲିକା ସିଂ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

୪ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ତୈଳ ଦର

୪ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ତୈଳ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୪ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ମେଟ୍ରୋ ସହର ବମ୍ବେ ଓ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଉଭୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଶୁକ୍ରବାର ୪ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ୭୪ ଟଙ୍କା ୦୮ ପଇସାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ ଦର ୬୯ ଟଙ୍କା ୫୦ ପଇସାକୁ ବଢ଼ିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶୁକ୍ରବାର ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ୭୨ ଟଙ୍କା ୯୨ ପଇସା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ୭୦ ଟଙ୍କା ୦୮ ପଇସାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ହୋଣ୍ଡା ୨ହ୍ବିଲର୍ସ ବିକ୍ରିରେ ୮୦% ବୃଦ୍ଧି

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ହୋଣ୍ଡା ୨ହ୍ବିଲର୍ସ ବିକ୍ରିରେ ୮୦% ବୃଦ୍ଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧-୪:ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ହୋଣ୍ଡା ୨ହ୍ବିଲର୍ସ ରେକର୍ଡ ପରିମାଣର ଯାନ ବିକ୍ରି କରିଛି। ଏହି ଦିନ କମ୍ପାନୀର ବିକ୍ରି ୮୦% ବଢ଼ିଛି। ପଶ୍ଚିମ ଭାରତୀୟମାନେ ଅଧିକ ଗାଡ଼ି କିଣିଥିବା ବେଳେ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ଓ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଗ୍ରାହକ ଆକ୍ଟିଭାକୁ ସର୍ବାଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ କମ୍ପାନୀର ବିକ୍ରି ବିଷୟରେ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ଉପସଭାପତି(ବିକ୍ରି ଓ ମାର୍କେଟିଂ) ୟଦବିନ୍ଦର ସିଂ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୮ର ଆରମ୍ଭ ଆମ ପାଇଁ ସକାରାତ୍ମକ ରହିଛି। ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣର ହୋଣ୍ଡା ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ କିଣିଥିବାରୁ ଆମେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦିତ।

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ବଢିଛି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କାରବାର:ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ନକଲି ନୋଟ୍‌ କାରବାର,ଠାବ ହୋଇଛି ୭.୩୩ ଲକ୍ଷ ଜାଲ୍‌ନାଟ୍‌

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ବଢିଛି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କାରବାର:ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ନକଲି ନୋଟ୍‌ କାରବାର,ଠାବ ହୋଇଛି ୭.୩୩ ଲକ୍ଷ ଜାଲ୍‌ନାଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ, ୨୧-୪(ପି.ଟି) :କଳାଟଙ୍କା ଏବଂ ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ଲାଗି ସରକାର ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ରେ ରାତି ଅଧିଆ ‘ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ’ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହା ଦ୍ୱାରା କଳାଟଙ୍କାଗୁଡିକ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଫେରିଆସିବ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲାଗିବ ବୋଲି ଉକ୍ତ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ସେପରି ହେଲା ନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ବଜାର ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା। ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସହ ମାନୁଫ୍ୟାକ୍‌ଚରିଂ କାରବାର ଏକ ପ୍ରକାର ଧିମା ହୋଇଗଲା।

ପ୍ରଥମ ମେମୁ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ

ପ୍ରଥମ ମେମୁ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧-୪(ବ୍ୟୁରୋ):ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଆଗାମୀ ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ମେମୁ(ମେନ ଲାଇନ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍‌ ମଲ୍ଟିପୁଲ ୟୁନିଟ) ଟ୍ରେନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବ। ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଇଞ୍ଜିନ ରହିବ। ଏହାର ଇଞ୍ଜିନ ଅତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଷ୍ଟାର୍ଟ କରିବା ଲାଗି ଅତି ବେଶି ସମୟ ନେବ ନାହିଁ। ଏହି ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ଲାଗି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧାଠାରେ ଏଥି ଲାଗି ମେମୁ ସେଡ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଏଥି ଲାଗି ୩ଟି ରେକ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର-କଟକ ଫାଷ୍ଟ ପାସେଞ୍ଜରକୁ ମେମୋ ଟ୍ରେନରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଯିବ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭଦ୍ରକ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଭଳି ଏକ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏପରି ଅଧିକ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ କରାଇବାକୁ ଯୋଜନା ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି।

ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ଗାଲାକ୍ସି ଏସ୍‌୯ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌

ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ଗାଲାକ୍ସି ଏସ୍‌୯ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୪ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ନିର୍ମାତା ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ୍‌ ସଦ୍ୟ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରାଇଥିବା ଗାଲାକ୍ସି ଏସ୍‌୯ ଏବଂ ଏସ୍‌୯+ ମଡେଲ୍‌ ବେଶ୍‌ ଲୋକାଦୃତ ହୋଇଛି। ଉତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଅଡିଓ ଭିଜୁଆଲ୍‌ କ୍ୱାଲିଟି ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଫିଚର ପାଇଁ ଗାଲାକ୍ସି ଏସ୍‌୯ ଏକ ନମ୍ବର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି ବୋଲି କଞ୍ଜ୍ୟୁମର ରିପୋଟର୍‌ସ ଡ୍ୟୁରେବିଲିଟି ଟେଷ୍ଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ।