Dharitri News
ବାଣିଜ୍ୟ |

ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା

ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫-୧୨ ବୈଦେଶିକ ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି(ଏଫ୍‌ଟିଏ)ର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତିକାଳୀନ ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟକୁ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତିକାଳୀନ ଏଫ୍‌ଟିପିକୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରପ୍ତାନୀକାରିଙ୍କ ଲାଗି ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଙ୍ଗ୍‌ ବିଜନେସ୍‌କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ରପ୍ତାନି ୯୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଟପିବା ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି)ଯୋଗୁ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବିଚାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୧ରେ ପାଞ୍ଚବର୍ଷିଆ ଏଫ୍‌ଟିପି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ସରକାର ଆମଦାନୀ ତଥା ରପ୍ତାନୀ କୋଡ୍‌ର ସରଳୀକରଣ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ। ସେହିଭଳି ଜିଏସ୍‌ଟି ଯୋଗୁ ରପ୍ତାନି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପୁଜିଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଶୀଘ୍ର ବିଚାର କରାଯିବ। ଏହାକୁ ନେଇ ତ୍ୱରିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଜନାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯିବା ସହ ନୂଆ ବଜାରକୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳୀକରଣ ଦ୍ୱାରା ରପ୍ତାନୀ ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କରିବା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ସେହିଭଳି ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ସୁବିଧା ଯୋଗାଣ, ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ରପ୍ତାନୀ ବୃଦ୍ଧି, ରପ୍ତାନୀ ପର୍‌ଫର୍‌ମାନ୍ସର ମନିଟରିଂ ଏବଂ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଆର୍ଟ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଉନ୍ନତ ନୀତି ଦ୍ୱାରା କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଭୁ କହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ତର ବାଣିଜ୍ୟରେ ଭାରତର ଅଂଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨% ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ୩.୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ନୂଆ ବଜାର ମଧ୍ୟରେ ଲାଟିନ୍‌ ଆମେରିକା ଓ ଆଫ୍ରିକା ଭଳି ଦେଶକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ, କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ତଥା ଶ୍ରମ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାବଦକୁ ୮୪୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବର୍ତ୍ତମାନର ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଲାଗି ୨୫,୦୦୦ କୋଟି , ଟିକସମୁକ୍ତ ରପ୍ତାନି ଲାଗି ପ୍ରସେଜ୍ୟୁର ଆଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରୋସେସ୍‌ ସେଲଫ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ୍‌ ସ୍କିମ ସହ ଡ୍ୟୁଟି କ୍ରେଡିଟ୍‌ ସ୍କ୍ରିପ୍‌ସ ଅବଧି ୧୮ରୁ ୨୪ ମାସକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ବାଣିଜ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ସୂଚନା ଲାଗି ଡିଜିଏଫ୍‌ଟି ପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, ରପ୍ତାନୀକାରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମ୍‌, ଚବିଶ ଘଣ୍ଟିଆ କଷ୍ଟମ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ, ବୀମା, ଚମଡା, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, କାର୍ପେଟ୍‌, ସ୍ପୋର୍ଟ ସାମଗ୍ରୀ, କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ, ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦ, ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ସହ ଜଡିତ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ୨%ରୁ ୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ ଲାଗି ସିଙ୍ଗିଲ ଓ୍ବିଣ୍ଡୋ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ରପ୍ତାନୀ ଲାଗି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌, ମର୍ଚ୍ଚାଣ୍ଡାଇଜ୍‌ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଫ୍ରମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏମଇଆଇଏସ)ରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ୨ରୁ ୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଦୁଇ ଉପକ୍ଷେତ୍ର ଯଥା- ବୟନ ତଥା ରେଡିମେଡ୍‌ ଗାର୍ମେଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୨%ରୁ ୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଏହା ବାଦ୍‌ ଅତିରିକ୍ତ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ୨,୭୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଚମଡା ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ଅତିରିକ୍ତ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାବଦକୁ ୭୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କା, ହାତ ତିଆରି କାର୍ପେଟ ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ୯୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ରେଶମ, ହସ୍ତତନ୍ତ, କତା, ଝୋଟ ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୩୫୪ କୋଟି, ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦରେ ୭୫୯ କୋଟି, ଟେଲିକମ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଓ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩୬୯ କୋଟି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଫ୍ରମ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିମ(ଏସଇଆଇଏସ)ରେ ମେଡିକାଲ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ସେବା ରପ୍ତାନୀରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶିକୁ ୨% ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବାଦ୍‌ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ,ହସ୍ପିଟାଲ, ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବାଣିଜ୍ୟ, ଆଇନ, ଆକାଉଣ୍ଟିଂ, ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତିରିକ୍ତ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାବଦକୁ ୧୧୪୦ କୋଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସେବା ବାଣିଜ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ। ସେହିଭଳି କ୍ଷୁଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଓଡିଶା ବଜାରରେ ଟିଭିଏସ୍‌ ଆପାଚି ଆର୍‌ଆର୍‌ ୩୧୦

ଓଡିଶା ବଜାରରେ ଟିଭିଏସ୍‌ ଆପାଚି ଆର୍‌ଆର୍‌ ୩୧୦

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩-୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ପ୍ରମୁଖ ଦୁଇଚକିଆ ଓ ତିନି ଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାତା ଟିଭିଏସ୍‌ ମୋଟର କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଟିଭିଏସ୍‌ ଆପାଚି ଆର୍‌ଆର୍‌ ୩୧୦ ବାଇକ୍‌କୁ ସୋମବାର ଓଡିଶା ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।

ଗ୍ରୀନ୍‌ ଚିଲିଜର ଇଟ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଓ୍ବିନ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଗ୍ରୀନ୍‌ ଚିଲିଜର ଇଟ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଓ୍ବିନ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩-୧-ପ୍ରମୁଖ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍‌ ଚେନ୍‌ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଚିଲିଜ୍‌ ର ‘ଇଟ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଓ୍ବିନ୍‌’ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାର ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଫିନାଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାସ୍ଥିତ ହାଇଓ୍ବେ ରୋସ୍ତୋରଁ। ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ବାର୍ଷିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଆୟରେ ମିଳୁ ଟିକସ ଛାଡ଼

ବାର୍ଷିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଆୟରେ ମିଳୁ ଟିକସ ଛାଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩-୧-ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଲୋକଙ୍କର ଆୟ(ପର୍ସନାଲ୍‌ ଡିସ୍‌ପୋଜେବୁଲ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌) ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

୯.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ମୋଟ ଏନ୍‌ପିଏ

୯.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ମୋଟ ଏନ୍‌ପିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୧(ପିଟି) ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ମୋଟ ଅନାଦାୟ ଋଣ ପରିମାଣ(ଜିଏନ୍‌ପିଏସ୍‌) ୯.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ବେଳକୁ ଏହା ୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷକୁ ଏହା ୯.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆସୋଚାମ-କ୍ରିସିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସବୁ ଟ୍ରେନ୍‌, ଷ୍ଟେଶନ ହେବ ଓ୍ବାଇଫାଇ

ସବୁ ଟ୍ରେନ୍‌, ଷ୍ଟେଶନ ହେବ ଓ୍ବାଇଫାଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୧-ଭାରତୀୟ ରେଳ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲୁଥିବା ସମସ୍ତ ୧୧ ହଜାର ଟ୍ରେନ୍‌ ଏବଂ ୮୫୦୦ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଓ୍ବାଇଫାଇ ସୁବିଧା କରାଯିବ। ୨୦୧୮-୧୯ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ରେ ଏଥି ପାଇଁ ୩,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହେବ। ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସହଜ ରେଳ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର୍ସ ସଂଘ ବୈଠକ

କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର୍ସ ସଂଘ ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୧ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଓଡିଶା ୟୁନିଟ୍‌ର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂଘର ସର୍ବଭାରତୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭି. ମଣିରମନ୍‌ଙ୍କ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଉପସ୍ଥିତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ମିଶ୍ରଣ ଏବଂ ଅଧିଗ୍ରହଣ ଯୋଜନା ବିପକ୍ଷରେ ସଂଘର ବିରୋଧ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଣ୍ଡଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଉପ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଦେଶର ଉନ୍ନତିରେ ସଂଘର ଅବଦାନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଓଡିଶା ୟୁନିଟର ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ପି.କେ. ମହାନ୍ତି ବାର୍ଷିକ ବିବରଣୀ ପାଠ କରିଥିଲେ।

ବଢ଼ୁଛି ଆୟ ତାରତମ୍ୟ ହାର

ବଢ଼ୁଛି ଆୟ ତାରତମ୍ୟ ହାର

ଡାଭୋସ୍‌,୨୨-୧(ପି.ଟି.) ଦେଶର ସାମଗ୍ରିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ କହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଘଟୁଛି ଏବଂ ଧନୀ, ଦରିଦ୍ର ସମସ୍ତେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ସ୍ରୋତରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବାରମ୍ବାର କହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ରିପୋର୍ଟକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଲେ ଭାରତକୁ ନେଇ ସେ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଗୋଲାପୀ ଚିତ୍ର ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ହେବ ଭାରତ

ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ହେବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧ ୨୦୧୮ରେ ଭାରତ ଚାଇନାକୁ ଟପି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ହେବ। ଘରୋଇ ବଜାରର ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତ ବଜାର ହେବ ବୋଲି ସାଙ୍କଟମ୍‌ ଓ୍ବେଲଥ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସେହିଭଳି ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୀତିଗୁଡିକରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରା ଏତେଟା ଉନ୍ନତ ହେବ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଭାରତ ଏକ ସଂସ୍କାରମୂଳକ ଅର୍ଥନୀତି ହେବା ସହ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରା ବଜାୟ ରହିବ ବୋଲି ସାଙ୍କଟମ୍‌ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ଏନ୍‌ପିଏ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି ଲାଗି ଅନ୍‌ଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସୁ: ଆଚାର୍ଯ୍ୟ

ଏନ୍‌ପିଏ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି ଲାଗି ଅନ୍‌ଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସୁ: ଆଚାର୍ଯ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଏନ୍‌ପିଏ ଯୋଗୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧା ଦେଇ ଗତିକରୁଛନ୍ତି। ଏନ୍‌ପିଏ ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡିକର ବିକ୍ରି ଲାଗି ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଆମେରିକା ଭଳି ଅନ୍‌ଲାଇନ ଟ୍ରେଡିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆସିବା ଉଚିତ୍‌। ଏହା ଆସିଲେ ଏନ୍‌ପିଏ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହଜ ହେବା ସହ ଉନ୍ନତ ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପୁଞ୍ଜି ସଂଗ୍ରହ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ଡେପୁଟି ଗଭର୍ନର ଭିରାଲ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ଟିକସ ସ୍ଲାବ

ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ଟିକସ ସ୍ଲାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧ ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ ସରକାର ଟିକସ ସ୍ଲାବକୁ ହ୍ରାସ କରି ପାରନ୍ତି। ଏହା ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟିକସ ବୋଝ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବ ବୋଲି ଟିକସ କନସଲଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଓ୍ବାଇ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଏକ ପ୍ରାକ୍‌ ବଜେଟ ସର୍ଭେରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ମାରୁତି ଆଣିବ ୪ ନୂଆ ମଡେଲ

ମାରୁତି ଆଣିବ ୪ ନୂଆ ମଡେଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧ ପ୍ରମୁଖ ୪ ଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଇଣ୍ଡିଆ ଆଗାମୀ ୧୨-୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୪ ନୂଆ ମଡେଲ ଆଣିବ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରାକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏହି ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ତ୍ୱରିତ ହେବ କମ୍ପାନୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଧାରା

ତ୍ୱରିତ ହେବ କମ୍ପାନୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଧାରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧ କମ୍ପାନୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଧାରାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ନୂତନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ ଧାରାରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି।