ଜାତୀୟ |

କ୍ଷମତା ବିଷ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାହୁଲ

କ୍ଷମତା ବିଷ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫।୧୨(ପି.ଟି.)କ୍ଷମତା ବିଷ ସଦୃଶ। ୨୦୧୩ ଜାନୁୟାରୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଅ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏହା କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜୟପୁରରେ ଏକ ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ମା’ଙ୍କ କଥା କହି ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇଉଠିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏବେ ସେ ସେହି କ୍ଷମତା ରୂପୀ ବିଷକୁ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କେହି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ନ ଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ସେ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରି ମା’ ସୋନିଆଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିବେ। ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ନ ହେଲେ ବି ଏହି ବିଷୟ ଏବେ ଜାତୀୟସ୍ତରର ମୁଖ୍ୟ ଆଲୋଚ୍ୟ ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। କିଏ କହେ ତାଙ୍କୁ ‘ଶେହଜାଦା’ ଆଉ କିଏ ‘ପପ୍ପୁ’ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରନ୍ତି। ଜେଜେ ମା’ ଏବଂ ବାପାଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ସେହି ଦୁଃଖକୁ ମର୍ମେ ମର୍ମେ ଅନୁଭବ କରିଥିବା ରାହୁଲ ପ୍ରଥମେ କଂଗ୍ରେସର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ କୁଣ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଦାୟାଦ ରାହୁଲଙ୍କୁ କିଏ କେତେ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜେଜେ ମା’ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିତା ଜଳିବାବେଳେ ବାପା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଥିବା ସେହି କୁନି ବାଳକ ଏବେ ୪୭ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହ ରାଜନୀତି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିପକ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି। ଏବେ ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଧ୍ୟାନ କୈନ୍ଦ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାରେ ରାହୁଲ ହେବେ ଗାନ୍ଧୀ-ନେହେରୁ ‘ବଂଶ’ର ଷଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ। ମୋତିଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଧାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାହୁଲ ସହଜରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ନୁହେଁ। କାରଣ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ କ୍ଷମତା ଭାର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ରହିଆସିଛି। ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ନ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ରାହୁଲଙ୍କ ରକ୍ତରେ ନିହିତ ହୋଇ ରହିଛି। ଘରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସ କଲେଜ, ପରେ ଫ୍ଲୋରିଡାର ହାଭାର୍ଡ ଓ ରଲିନ୍ସ କଲେଜ ଏବଂ କ୍ୟାମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ସ୍ଥିତ ଟ୍ରିନିଟି କଲେଜରେ ଶିକ୍ଷା ସେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ ହେବ, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଥିଲା। ଲଣ୍ଡନର ଏକ କନ୍‌ସଲ୍ଟିଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ ମନିଟର ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ତିନିବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏହାପରେ ସେ ଭାରତ ଫେରିଆସିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ସେ ଖାମ୍‌ଖିଆଲ ଭଳି କାମ କଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳ ଏବଂ ଦଳ ବାହାରେ ଅନେକେ ନେତା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ୨୦୦୪ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅମେଠି ଆସନରେ ଜିତି ରାହୁଲ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ସଦସ୍ୟ (ଏମ୍‌ପି) ବନିଗଲେ। ୨୦୦୭ରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ। ରାଜନେତା ଭାବେ ରାହୁଲ କେତେବେଳେ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସନ୍ତି, ତ ଆଉ କେବେ ଚିତ୍ର ବାହାରେ ରହନ୍ତି। ଅଚାନକ ଲୋକଲୋଚନରୁ ଅନେକ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ବିଦର୍ଭର କୃଷି ସଙ୍କଟ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସ୍ବର ଉଠାଇଛନ୍ତି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଦଳିତଙ୍କ ଘରେ ରାତି ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ଥିଲେ ତତ୍କାଳୀନ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡେଭିଡ୍‌ ମିଲ୍ଲିବଣ୍ଡ। ତେବେ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତି ପ୍ରତି ଅନାଗ୍ରହ, ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଆଗକୁ ନ ଆସିବା ଏବଂ ହଠାତ୍‌ ମଇଦାନରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯିବା ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ପ୍ରତିଛବି ଖରାପ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୫ରେ ରାହୁଲ ୫୬ ଦିନ ପାଇଁ କୁଆଡ଼େ ଗାଏବ ହୋଇଗଲେ। ଜୁନ୍‌ ମାସ ଜନ୍ମଦିନରେ ଏବଂ ନୂଆବର୍ଷ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କ ଦେଖା ମିଳିଲା ନାହିଁ। ପରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳେ ସେ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ବାହାରକୁ ରାହୁଲ ଅୟସ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ୧୯୭୦ ଜୁନ୍‌ ୧୯ରେ ଜନ୍ମିତ ରାହୁଲ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରୁ ଧରୁ ଏକ ବଡ଼ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ତାହା ହେଉଛି ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଡିସେମ୍ବର ୯ ଏବଂ ୧୪ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ୧୮ ତାରିଖରେ ଗୁଜରାଟ ଏବଂ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶର ଭୋଟ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବ। ତେବେ ଗୁଜରାଟରେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସର ବିଜୟ ହୁଏ, ତା’ହେଲେ ରାହୁଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯିବ। ଦଳର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବ। ୨୦୧୩ରେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବାଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳକୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏବେ କେବଳ ପଞ୍ଜାବ, ପଣ୍ଡିଚେରୀ, ମେଘାଳୟ, କର୍ନାଟକ ଏବଂ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ଚାଲିଛି। ତଥାପି ରାହୁଲଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ କମିନାହିଁ। ଏବେ ସେ କଟାକ୍ଷ ଛଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେଲ୍‌ଫି ନେଉଛନ୍ତି । ଟୁଇଟରରେ ତାଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪.୭୧ ନିୟୁତ ଛୁଇଁଲାଣି। ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସର ଡାର୍ଲିଂ (ଅତିପ୍ରିୟ)। ସେହିପରି ଭବିଷ୍ୟତରେ ରାହୁଲ ଜଣେ ଭଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏବେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ନିଜ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିବାର ସମୟ ଉପନୀତ ହୋଇଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ଜାତୀୟ |

୬୦ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ

୬୦ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ

ନାରାୟଣପୁର,୨୬।୪: ଛତିଶଗଡ଼ ନାରାୟଣପୁରରେ ଅବୁଜମାରର ୬୦ଜଣ ମାଓବାଦୀ ୭ଟି ରାଇଫଲ ସହ ଗୁରୁବାର ବସ୍ତର ଆଇଜି ବିବେକାନନ୍ଦ ସିହ୍ନାଙ୍କ ନିକଟରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି।

ମିଛ କହୁଛି ଗୁଗୁଲ୍‌

ମିଛ କହୁଛି ଗୁଗୁଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬।୪: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଚାହୁଁଥିଲେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟ ଗୁଗୁଲ୍‌ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଆନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ଏଥିରେ କିଛି ଭୁଲ ଉତ୍ତର ଆସିଥିବା ମଧ୍ୟ ଅନେକଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି।

ବିଚାରଧୀନ କଏଦି ମୂଲଲାଗି ପୋଷୁଛନ୍ତି ପରିବାର

ବିଚାରଧୀନ କଏଦି ମୂଲଲାଗି ପୋଷୁଛନ୍ତି ପରିବାର

ଅଟଓ୍ବା, ୨୬।୪ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଅଟଓ୍ବାର ଜିଲା କାରାଗାରରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ କାଟୁଥିବା ୨ଶହରୁ ଅଧିକ ବିଚାରଧୀନ କଏଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଏବେ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସେମାନେ କାରାଗାର ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ ଲାଗି ପାଉଥିବା ପାରିଶ୍ରମିକକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ନିକଟକୁ ପଠାଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଅର୍ଥରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତିପାଳିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ତ୍ରାଲ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ କମାଣ୍ଡର ମୃତ

ତ୍ରାଲ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ କମାଣ୍ଡର ମୃତ

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର,୨୬।୪: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ତ୍ରାଲ ଜଙ୍ଗଲରେ ମଙ୍ଗଳବାର ହୋଇଥିବା ଗୁଳିବିନିମୟରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ୪ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ କମାଣ୍ଡର ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଲେ କମଲନାଥ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଲେ କମଲନାଥ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬।୪: ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଂଗ୍ରେସ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ପାର୍ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ କମଲନାଥଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ତେଜପ୍ରତାପ-ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ବାହାଘର କାର୍ଡ

ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ତେଜପ୍ରତାପ-ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ବାହାଘର କାର୍ଡ

ପାଟନା,୨୬।୪: ଆର୍‌ଜେଡି ମୁଖ୍ୟ ତଥା ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ଓ ରାବିଡି ଦେବୀଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ତେଜପ୍ରତାପ ଯାଦବଙ୍କ ବାହାଘର କାର୍ଡ ଛପା ସରିଛି। ଏହି କାର୍ଡ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ମାନବ ବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଯୋଗୁ ଘଟୁଛି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା

ମାନବ ବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଯୋଗୁ ଘଟୁଛି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୪ : ଦେଶରେ ଥିବା ମାନବ ବିହୀନ ରେଳ ପାଟକ ଯୋଗୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶରେ ୧୦ ହଜାର ମାନବ ବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ରହିଛି। ୨୦୧୮ ବଜେଟରେ ୪ ହଜାର ମାନବ ବିହୀନ ରେଳଫାଟକ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ପ୍ରଶାସନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମନ୍ବୟ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ।

ପୁରୁଷ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା: ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସ୍ବାମୀ

ପୁରୁଷ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା: ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସ୍ବାମୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୪ : ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ନେଇ ଅନେକ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ତେବେ ଅନେକ ସମୟରେ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଶିକାର ହେଉଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କ ଦେଖାଦେଉଛି। ସାଧାରଣତଃ ପୁରୁଷ ନାରୀକୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତିତ କରୁଥିବା କୁହାଯାଇଥାଏ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନାରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦିଲ୍ଲୀର ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡ଼ା ଦନକୌର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି।

ଫେସବୁକ୍‌ ସମ୍ପର୍କରୁ ଅପରାଧ: ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ

ଫେସବୁକ୍‌ ସମ୍ପର୍କରୁ ଅପରାଧ: ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୪ : ଏବେ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ଫେସବୁକ୍‌ ମାନିଆ। ଫେସବୁକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଯୁବକ ଯୁବତୀ କେହି କାହାକୁ ନ ଦେଖି ନ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ପ୍ରେମ କରି ବସୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଫେସବୁକ୍‌ ସମ୍ପର୍କରୁ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ହେବା ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖା ସାକ୍ଷାତ ଏବଂ ପରେ ହୋଇଛି ଅପରାଧ। ଯୁବକ ଜଣକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଏବେ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କୁ ‘ବେଟା ପଢ଼ାଓ, ବେଟି ବଚାଓ’ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସଂଗଠନ

ମୋଦିଙ୍କୁ ‘ବେଟା ପଢ଼ାଓ, ବେଟି ବଚାଓ’ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସଂଗଠନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଲଣ୍ଡନ, ୨୬।୪ : ଭାରତରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମହିଳା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବାକ୍ଷରତା ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର କମିବାର ଆଶା ରହିଛି ବୋଲି ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସଂଗଠନ ଆଇଏଲ୍‌ୟୁକେ ମତ ଦେଇଛି। ଏନେଇ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନିକଟକୁ ‘ବେଟା ପଢ଼ାଓ, ବେଟି ବଚାଓ’ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଯାଇଛି।

ସହିଷ୍ଣୁତା ରିପୋର୍ଟ: ରୁଷିଆ-ଆମେରିକା-ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଭାରତ

ସହିଷ୍ଣୁତା ରିପୋର୍ଟ: ରୁଷିଆ-ଆମେରିକା-ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୬।୪ : ଭାରତରେ ସହିଷ୍ଣୁତା ନେଇ ଅନେକ ଦିନଧରି ନାନା ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଛି। ଅନେକ ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ ଅସହିଷ୍ଣୁତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନେଇ ମତ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଇସ୍ପୋସ୍‌ ମୋରୀ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥାଦ୍ୱାରା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ, ଭାରତ ପୃଥିବୀର ସହିଷ୍ଣୁ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ହୋମ୍‌ମେଡ୍‌ ଲିଫ୍ଟ

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ହୋମ୍‌ମେଡ୍‌ ଲିଫ୍ଟ

କୋଏମ୍ବାଟୁର,୨୬।୪: କୋଏମ୍ବାଟୁରର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର କମ୍ପ୍ରେସର ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ହୋମ୍‌ମେଡ୍‌ ଲିଫ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ୨ ମହଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ଶହ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ଉଠାଇ ଯାଇପାରିବ।