ଜାତୀୟ |

କ୍ଷମତା ବିଷ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାହୁଲ

କ୍ଷମତା ବିଷ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାହୁଲ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫।୧୨(ପି.ଟି.)କ୍ଷମତା ବିଷ ସଦୃଶ। ୨୦୧୩ ଜାନୁୟାରୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଅ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏହା କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜୟପୁରରେ ଏକ ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ମା’ଙ୍କ କଥା କହି ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇଉଠିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏବେ ସେ ସେହି କ୍ଷମତା ରୂପୀ ବିଷକୁ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କେହି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ନ ଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ସେ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରି ମା’ ସୋନିଆଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିବେ। ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ନ ହେଲେ ବି ଏହି ବିଷୟ ଏବେ ଜାତୀୟସ୍ତରର ମୁଖ୍ୟ ଆଲୋଚ୍ୟ ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। କିଏ କହେ ତାଙ୍କୁ ‘ଶେହଜାଦା’ ଆଉ କିଏ ‘ପପ୍ପୁ’ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରନ୍ତି। ଜେଜେ ମା’ ଏବଂ ବାପାଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ସେହି ଦୁଃଖକୁ ମର୍ମେ ମର୍ମେ ଅନୁଭବ କରିଥିବା ରାହୁଲ ପ୍ରଥମେ କଂଗ୍ରେସର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ କୁଣ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଦାୟାଦ ରାହୁଲଙ୍କୁ କିଏ କେତେ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜେଜେ ମା’ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିତା ଜଳିବାବେଳେ ବାପା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଥିବା ସେହି କୁନି ବାଳକ ଏବେ ୪୭ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହ ରାଜନୀତି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିପକ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି। ଏବେ ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଧ୍ୟାନ କୈନ୍ଦ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାରେ ରାହୁଲ ହେବେ ଗାନ୍ଧୀ-ନେହେରୁ ‘ବଂଶ’ର ଷଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ। ମୋତିଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଧାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାହୁଲ ସହଜରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ନୁହେଁ। କାରଣ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ କ୍ଷମତା ଭାର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ରହିଆସିଛି। ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ନ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ରାହୁଲଙ୍କ ରକ୍ତରେ ନିହିତ ହୋଇ ରହିଛି। ଘରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସ କଲେଜ, ପରେ ଫ୍ଲୋରିଡାର ହାଭାର୍ଡ ଓ ରଲିନ୍ସ କଲେଜ ଏବଂ କ୍ୟାମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ସ୍ଥିତ ଟ୍ରିନିଟି କଲେଜରେ ଶିକ୍ଷା ସେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ ହେବ, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଥିଲା। ଲଣ୍ଡନର ଏକ କନ୍‌ସଲ୍ଟିଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ ମନିଟର ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ତିନିବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏହାପରେ ସେ ଭାରତ ଫେରିଆସିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ସେ ଖାମ୍‌ଖିଆଲ ଭଳି କାମ କଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳ ଏବଂ ଦଳ ବାହାରେ ଅନେକେ ନେତା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ୨୦୦୪ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅମେଠି ଆସନରେ ଜିତି ରାହୁଲ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ସଦସ୍ୟ (ଏମ୍‌ପି) ବନିଗଲେ। ୨୦୦୭ରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ। ରାଜନେତା ଭାବେ ରାହୁଲ କେତେବେଳେ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସନ୍ତି, ତ ଆଉ କେବେ ଚିତ୍ର ବାହାରେ ରହନ୍ତି। ଅଚାନକ ଲୋକଲୋଚନରୁ ଅନେକ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ବିଦର୍ଭର କୃଷି ସଙ୍କଟ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସ୍ବର ଉଠାଇଛନ୍ତି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଦଳିତଙ୍କ ଘରେ ରାତି ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ଥିଲେ ତତ୍କାଳୀନ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡେଭିଡ୍‌ ମିଲ୍ଲିବଣ୍ଡ। ତେବେ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତି ପ୍ରତି ଅନାଗ୍ରହ, ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଆଗକୁ ନ ଆସିବା ଏବଂ ହଠାତ୍‌ ମଇଦାନରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯିବା ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ପ୍ରତିଛବି ଖରାପ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୫ରେ ରାହୁଲ ୫୬ ଦିନ ପାଇଁ କୁଆଡ଼େ ଗାଏବ ହୋଇଗଲେ। ଜୁନ୍‌ ମାସ ଜନ୍ମଦିନରେ ଏବଂ ନୂଆବର୍ଷ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କ ଦେଖା ମିଳିଲା ନାହିଁ। ପରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳେ ସେ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ବାହାରକୁ ରାହୁଲ ଅୟସ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ୧୯୭୦ ଜୁନ୍‌ ୧୯ରେ ଜନ୍ମିତ ରାହୁଲ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରୁ ଧରୁ ଏକ ବଡ଼ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ତାହା ହେଉଛି ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଡିସେମ୍ବର ୯ ଏବଂ ୧୪ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ୧୮ ତାରିଖରେ ଗୁଜରାଟ ଏବଂ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶର ଭୋଟ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବ। ତେବେ ଗୁଜରାଟରେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସର ବିଜୟ ହୁଏ, ତା’ହେଲେ ରାହୁଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯିବ। ଦଳର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବ। ୨୦୧୩ରେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବାଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳକୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏବେ କେବଳ ପଞ୍ଜାବ, ପଣ୍ଡିଚେରୀ, ମେଘାଳୟ, କର୍ନାଟକ ଏବଂ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ଚାଲିଛି। ତଥାପି ରାହୁଲଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ କମିନାହିଁ। ଏବେ ସେ କଟାକ୍ଷ ଛଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେଲ୍‌ଫି ନେଉଛନ୍ତି । ଟୁଇଟରରେ ତାଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪.୭୧ ନିୟୁତ ଛୁଇଁଲାଣି। ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସର ଡାର୍ଲିଂ (ଅତିପ୍ରିୟ)। ସେହିପରି ଭବିଷ୍ୟତରେ ରାହୁଲ ଜଣେ ଭଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏବେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ନିଜ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିବାର ସମୟ ଉପନୀତ ହୋଇଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଲୋକ ସଭା ଏମ୍‌ପି ଭୋଲା ସିଂଙ୍କ ପରଲୋକ

ଲୋକ ସଭା ଏମ୍‌ପି ଭୋଲା ସିଂଙ୍କ ପରଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧୦: ବିହାର ବେଗୁସରାଇର ଲୋକ ସଭା ଏମ୍‌ପି ଭୋଲା ସିଂଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ରାମ ମନୋହର ଲୋହିଆ ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ପଞ୍ଜାବ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ପଞ୍ଜାବ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଅମୃତସର,୨୦।୧୦: ପଞ୍ଜାବର ଅମୃତସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ହୋଇଥିବା ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ୮ଟି ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୫ଟିର ଗତିପଥରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୌର ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୌର ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ

ଶ୍ରୀନଗର.୨୦।୧୦: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ହୋଇଥିବା ପୌର ପାଳିକା ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ ଗଣତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶନିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ପଞ୍ଜାବ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା: ରେଲଓ୍ବେ ପାଖରେ ନ ଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା

ପଞ୍ଜାବ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା: ରେଲଓ୍ବେ ପାଖରେ ନ ଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା

ଅମୃତସର,୨୦।୧୦: ପଞ୍ଜାବ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧ ଛୁଇଁଛି। ଆଗକୁ ଏହା ଆହୁରି ବଢିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ରେଳ ଧାରଣାରେ ଠିଆ ହୋଇ କିଛି ଲୋକ ରାବଣ ପୋଡି ଉତ୍ସବ ଦେଖୁଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ୍‌ ଏକ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାଡି ଯାଇଥିଲା।

ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମୃତ

ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମୃତ

ଅମୃତସର,୧୯ା୧୦-ପଞ୍ଜାବର ଅମୃତସର-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ରେଳଧାରଣାରେ ଠିଆ ହୋଇ ରାବଣପୋଡ଼ି ଦେଖୁଥିବା ସମୟରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଢ଼ିଯିବାରୁ ୩୦ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।  

ପଞ୍ଚକୁଲାରେ ଜଳିଲା ୨୧୦ ଫୁଟ୍‌ର ରାବଣ

ପଞ୍ଚକୁଲାରେ ଜଳିଲା ୨୧୦ ଫୁଟ୍‌ର ରାବଣ

ହରିୟାଣା,୧୯।୧୦: ହରିୟାଣାର ପଞ୍ଚକୁଲାରେ ରାବଣ ପୋଡି ଅବସରରେ ୨୧୦ ଫୁଟର ଏକ ରାବଣ ପିତ୍ତୁଳା ପୋଡା ଯାଇଛି। ସେହିପରି ଶ୍ରୀ ନବଧାର୍ମିକ ଲିଳା କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ରାବଣ ପୋଡି ଉତ୍ସବରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ, ଉପା ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଓ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ରାବଣରେ ଅଗ୍ନି ସଂଯୋଗ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ରାବଣରେ ଅଗ୍ନି ସଂଯୋଗ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧୦: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଲାଲକିଲ୍ଲା ମୈଦାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରାବଣ ପିତୁଳାରେ ଅଗ୍ନି ସଂଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତୀରମାରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପିତୁଳାକୁ ଦହନ କରିବା ସହ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ରାମଲିଳାକୁ ମଧ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ।

# ମି ଟୂ ଅଭିଯୋଗ ସହି ନ ପାରି ଆାତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଅନିର୍ବାଣ

# ମି ଟୂ ଅଭିଯୋଗ ସହି ନ ପାରି ଆାତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଅନିର୍ବାଣ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୯।୧୦: ବଲିଉଡ ଜଗତରେ ଏବେ # ମି ଟୂ ଅଭିଯାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଅଭିନେତାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କର ଏକ ଲମ୍ବା ତାଲିକା ହୋଇ ଗଲାଣି।

ଆଶିଷଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ଜାମିନ

ଆଶିଷଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ଜାମିନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧୦: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବା ପଞ୍ଚତାରକା ହୋଟେଲ ହୟାତ ବାହାରେ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ଧମକାଉ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବିଏସ୍‌ପି ନେତାଙ୍କ ପୁଅ ଆଶିଷ ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା ନାହିଁ । 

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗସ୍ତରେ ମୋଦି

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗସ୍ତରେ ମୋଦି

ଶିରିଡି,୧୯।୧୦: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଶରିଡି ଶାଇ ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ଜନସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା-ଗ୍ରାମୀଣ(ପିଏମ୍‌ଏଓ୍ବାଇ-ଜି) ଅଧିନରେ ଘର ମିଳିଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘରର ଚାବି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ବିଜୟା ଦଶମୀରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଜୟା ଦଶମୀରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧୦: ବିଜୟା ଦଶମୀ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। 

ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବାରୁ ନିଜ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ସାଧୁ

ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବାରୁ ନିଜ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ସାଧୁ

ବମନା,୧୯।୧୦: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବମନା ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ମଦନୀ ବାବା ନାମକ ଜଣେ ସାଧୁ ନିଜ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟି ଏବେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି।