ଜାତୀୟ |

କ୍ଷମତା ବିଷ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାହୁଲ

କ୍ଷମତା ବିଷ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫।୧୨(ପି.ଟି.)କ୍ଷମତା ବିଷ ସଦୃଶ। ୨୦୧୩ ଜାନୁୟାରୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଅ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏହା କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜୟପୁରରେ ଏକ ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ମା’ଙ୍କ କଥା କହି ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇଉଠିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏବେ ସେ ସେହି କ୍ଷମତା ରୂପୀ ବିଷକୁ ପିଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କେହି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ନ ଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ସେ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରି ମା’ ସୋନିଆଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିବେ। ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ନ ହେଲେ ବି ଏହି ବିଷୟ ଏବେ ଜାତୀୟସ୍ତରର ମୁଖ୍ୟ ଆଲୋଚ୍ୟ ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। କିଏ କହେ ତାଙ୍କୁ ‘ଶେହଜାଦା’ ଆଉ କିଏ ‘ପପ୍ପୁ’ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରନ୍ତି। ଜେଜେ ମା’ ଏବଂ ବାପାଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ସେହି ଦୁଃଖକୁ ମର୍ମେ ମର୍ମେ ଅନୁଭବ କରିଥିବା ରାହୁଲ ପ୍ରଥମେ କଂଗ୍ରେସର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ କୁଣ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଦାୟାଦ ରାହୁଲଙ୍କୁ କିଏ କେତେ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜେଜେ ମା’ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିତା ଜଳିବାବେଳେ ବାପା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଥିବା ସେହି କୁନି ବାଳକ ଏବେ ୪୭ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହ ରାଜନୀତି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିପକ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି। ଏବେ ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଧ୍ୟାନ କୈନ୍ଦ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାରେ ରାହୁଲ ହେବେ ଗାନ୍ଧୀ-ନେହେରୁ ‘ବଂଶ’ର ଷଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ। ମୋତିଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଧାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାହୁଲ ସହଜରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ନୁହେଁ। କାରଣ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ କ୍ଷମତା ଭାର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ରହିଆସିଛି। ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ନ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ରାହୁଲଙ୍କ ରକ୍ତରେ ନିହିତ ହୋଇ ରହିଛି। ଘରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସ କଲେଜ, ପରେ ଫ୍ଲୋରିଡାର ହାଭାର୍ଡ ଓ ରଲିନ୍ସ କଲେଜ ଏବଂ କ୍ୟାମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ସ୍ଥିତ ଟ୍ରିନିଟି କଲେଜରେ ଶିକ୍ଷା ସେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ ହେବ, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଥିଲା। ଲଣ୍ଡନର ଏକ କନ୍‌ସଲ୍ଟିଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ ମନିଟର ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ତିନିବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ରାହୁଲ। ଏହାପରେ ସେ ଭାରତ ଫେରିଆସିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ସେ ଖାମ୍‌ଖିଆଲ ଭଳି କାମ କଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳ ଏବଂ ଦଳ ବାହାରେ ଅନେକେ ନେତା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ୨୦୦୪ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅମେଠି ଆସନରେ ଜିତି ରାହୁଲ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ସଦସ୍ୟ (ଏମ୍‌ପି) ବନିଗଲେ। ୨୦୦୭ରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ। ରାଜନେତା ଭାବେ ରାହୁଲ କେତେବେଳେ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସନ୍ତି, ତ ଆଉ କେବେ ଚିତ୍ର ବାହାରେ ରହନ୍ତି। ଅଚାନକ ଲୋକଲୋଚନରୁ ଅନେକ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ବିଦର୍ଭର କୃଷି ସଙ୍କଟ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସ୍ବର ଉଠାଇଛନ୍ତି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଦଳିତଙ୍କ ଘରେ ରାତି ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ଥିଲେ ତତ୍କାଳୀନ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡେଭିଡ୍‌ ମିଲ୍ଲିବଣ୍ଡ। ତେବେ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତି ପ୍ରତି ଅନାଗ୍ରହ, ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଆଗକୁ ନ ଆସିବା ଏବଂ ହଠାତ୍‌ ମଇଦାନରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯିବା ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ପ୍ରତିଛବି ଖରାପ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୫ରେ ରାହୁଲ ୫୬ ଦିନ ପାଇଁ କୁଆଡ଼େ ଗାଏବ ହୋଇଗଲେ। ଜୁନ୍‌ ମାସ ଜନ୍ମଦିନରେ ଏବଂ ନୂଆବର୍ଷ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କ ଦେଖା ମିଳିଲା ନାହିଁ। ପରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳେ ସେ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ବାହାରକୁ ରାହୁଲ ଅୟସ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ୧୯୭୦ ଜୁନ୍‌ ୧୯ରେ ଜନ୍ମିତ ରାହୁଲ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରୁ ଧରୁ ଏକ ବଡ଼ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ତାହା ହେଉଛି ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଡିସେମ୍ବର ୯ ଏବଂ ୧୪ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ୧୮ ତାରିଖରେ ଗୁଜରାଟ ଏବଂ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶର ଭୋଟ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବ। ତେବେ ଗୁଜରାଟରେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସର ବିଜୟ ହୁଏ, ତା’ହେଲେ ରାହୁଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯିବ। ଦଳର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବ। ୨୦୧୩ରେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବାଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳକୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏବେ କେବଳ ପଞ୍ଜାବ, ପଣ୍ଡିଚେରୀ, ମେଘାଳୟ, କର୍ନାଟକ ଏବଂ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ଚାଲିଛି। ତଥାପି ରାହୁଲଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ କମିନାହିଁ। ଏବେ ସେ କଟାକ୍ଷ ଛଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେଲ୍‌ଫି ନେଉଛନ୍ତି । ଟୁଇଟରରେ ତାଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪.୭୧ ନିୟୁତ ଛୁଇଁଲାଣି। ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସର ଡାର୍ଲିଂ (ଅତିପ୍ରିୟ)। ସେହିପରି ଭବିଷ୍ୟତରେ ରାହୁଲ ଜଣେ ଭଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏବେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ନିଜ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିବାର ସମୟ ଉପନୀତ ହୋଇଛି।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ପ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ କପି କଲେ ରାହୁଲ

ପ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ କପି କଲେ ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭: କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକ ସଭାରେ କୋଳାକୋଳି ହେବା ଯେତିକି ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ରାହୁଲଙ୍କ ଆଖିମରାକୁ ନେଇ।

ରାହୁଲ, ମୋଦି କୋଳାକୋଳି

ରାହୁଲ, ମୋଦି କୋଳାକୋଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭: କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କୋଳାକୋଳି ହେବା ଏବେ ଏକ ବଡ ଖବର ପାଲଟିଯାଇଛି। କେମିତି, କାହିଁକି ଓ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାହୁଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି।

ମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିଲା କଲାମ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତିମା

ମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିଲା କଲାମ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତିମା

ଚେନ୍ନାଇ,୨୦।୭: ଦେଶର ମିଜାଇଲ ମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ପରିଚିତ ତଥା ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା ରାମେଶ୍ୱରର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ସହ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି।

ପାଞ୍ଚରୁ  ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ପାରିବେନି ହ୍ବାଟସ୍‌ ଆପ୍‌ ୟୁଜର୍ସ

ପାଞ୍ଚରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ପାରିବେନି ହ୍ବାଟସ୍‌ ଆପ୍‌ ୟୁଜର୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭: ମେସେଜିଂ ଆପ୍‌ ହ୍ବାଟସ୍‌ ଆପ୍‌ ଭାରତରେ ଏହାର ୟୁଜର୍ସ ଏକାଥରେ ୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମେସେଜ୍‌ ଫରଓ୍ବାର୍ଡ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି। ଏହାସହ ହ୍ବାଟସ୍‌ ଆପ୍‌ କୁଇକ୍‌ ଫରଓ୍ବାର୍ଡ ବଟନକୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦେବ ବୋଲି କହିଛି, ଯାହା ମିଡିଆ ମେସେଜ୍‌ ପାଖରେ ରହିଛି।

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ୭୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଏଦୀ

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ୭୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଏଦୀ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୦।୭: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବାଇକୁଲ୍ଲା ଜେଲରେ ଥିବା ୭୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଏଦୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ମୁମ୍ବାଇର ଜେଜେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ମସଜିଦ୍‌ରେ କୋରାନ୍‌ ସହିତ ପଢ଼ାଯାଉଛି ବେଦ ଓ ବାଇବେଲ୍‌

ମସଜିଦ୍‌ରେ କୋରାନ୍‌ ସହିତ ପଢ଼ାଯାଉଛି ବେଦ ଓ ବାଇବେଲ୍‌

ସିିଲଚର୍‌,୨୦।୭: ଦେଶର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତା ବିବାଦ ନେଇ ଅଶାନ୍ତି ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଆସାମରେ ଥିବା ଏକ ମସଜିଦ୍‌ ଦୀର୍ଘ ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ପାଲଟିଛି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଦ୍‌ଭାବର ଏକ ଅନନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର।

ଗଡିଲାନି ୯୨ ଲକ୍ଷ ଟ୍ରକ୍‌

ଗଡିଲାନି ୯୨ ଲକ୍ଷ ଟ୍ରକ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭: ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଓ ଡିଜେଲ ଦାମ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋଟର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଧର୍ମଘଟ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୪୨ଥର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ: ୧,୪୮୪ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୪୨ଥର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ: ୧,୪୮୪ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪୨ଥର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ୧,୪୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ଏସମ୍ପର୍କର ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭି.କେ. ସିଂ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସିଂଦେଓଙ୍କ ପରଲୋକ

ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସିଂଦେଓଙ୍କ ପରଲୋକ

ରାୟପୁର,୨୦।୭: ଛତିଶଗଡ଼ର ପ୍ରଥମ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସିଂଦେଓଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ଏହି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କର ୮୮ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ: ବିଜେଡ଼ି କଲା ଓ୍ବାକ୍‌ଆଉଟ୍‌

ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ: ବିଜେଡ଼ି କଲା ଓ୍ବାକ୍‌ଆଉଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୭: ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟିଡିପି ଆଣିଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ଲୋକସଭାରେ ଆଲୋଚନା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡ଼ି) ଓ୍ବାକ୍‌ଆଉଟ୍‌ କରିଛି।

ଯୌନଶୋଷଣ ଏକ ମାନସିକ ରୋଗ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ

ଯୌନଶୋଷଣ ଏକ ମାନସିକ ରୋଗ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ

ଜେନେଭା/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭: ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଯୌନଶୋଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ଜାତିସଂଘର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଯୌନଶୋଷଣକୁ ଏକ ମାନସିକ ରୋଗଭାବେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ବିଦେଶ ପଳାଇଥିବା ୮ ଏନ୍‌ଆର୍‌ଆଇଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଦ୍ଦ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ବିଦେଶ ପଳାଇଥିବା ୮ ଏନ୍‌ଆର୍‌ଆଇଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଦ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭: ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ବିଦେଶ ପଳାଇଥିବା ୮ ଏନ୍‌ଆର୍‌ଆଇଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ