ସମ୍ବଲପୁର

ମା’ ଯେବେ ବୋଝ ହୁଏ

ମା’ ଯେବେ ବୋଝ ହୁଏ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୪।୧୨- ରବିବାର ସକାଳେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଷ୍ଟେଶନରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଏକ ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଠାବ କରିଛନ୍ତି ଜଣେ ରେଲୱେ କର୍ମଚାରୀ। ଉଦ୍ଧାର ପରେ ସ୍ବାଭିମାନ ଗୃହ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ଷ୍ଟେଶନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ତାଙ୍କୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ ବେଲପାହାଡ଼ର ଇନ୍ଦିରା ମେହେର (୫୨)। ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ନିଜ ମୁଣ୍ଡରୁ ବୋଝ ହାଲ୍‌କା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯଦି ଘଟଣାଟି ସତ୍ୟ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ନିଜ ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ କେତେ ନିଷ୍ଠୁର ହୋଇ ପାରନ୍ତି ତାହା ଏହି ଘଟଣାରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡର ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳା ଇନ୍ଦିରା ପୂର୍ବରୁ ଠକ୍କରବାପା ଆଶ୍ରମରେ କାମ ପରି ପେଟ ପୋଷୁଥିଲେ। ବୟସ ବଢିବା ସହ ସେ କାମ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେଲେ। ହେଲେ ସ୍ବାମୀ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବାରୁ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଅ ପାଖକୁ ଯିବା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ରାସ୍ତା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପୁଅ ବିବାହ କରି ନ ଥିବା ଓ ବିବାହ ପରେ ମା’କୁ ନେଇଯିବା କହି ସ୍ବାଭିମାନ ଗୃହର ମୁଖ୍ୟ ଆନନ୍ଦିନୀ ପାଢୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ସ୍ବାଭିମାନ ଗୃହରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। କ୍ରମେ ପୁଅ ବିବାହ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମା’କୁ ନିଜ ପାଖକୁ ନେବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରି ନ ଥିଲେ। ଶେଷରେ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ କହି ପୁଅ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଭିମାନ ଗୃହରୁ ନେଇଥିଲେ। ହେଲେ ରବିବାର ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ ଏକ ବାତିଲ ହୋଇଥିବା ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ୍‌ ବଗିରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଷ୍ଟେଶନ ମ୍ୟାନେଜର ଟି. ନାଏକଙ୍କଠାରୁ ଖବର ପାଇ ସ୍ବାଭିମାନ ଗୃହର ମୁଖ୍ୟ ପାଢୀ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପୁଅ କହିଲେ, ମା’କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭଉଣୀ ପାଖରେ ଛାଡିଥିଲି। ସେ ଏପରି କରିଥାଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ମା’କୁ ନେବାପାଇଁ ମନା କରି ଦେଇଥିବା ପାଢୀ କହିଛନ୍ତି। ଏ ବାବଦରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଟାଉନଥାନାକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବେଲପାହାଡ ପୋଲିସ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ସ୍ବାଭିମାନ ଗୃହର ମୁଖ୍ୟ ଆନନ୍ଦିନୀ ପାଢୀ।

All Right Reserved By

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ସମ୍ବଲପୁର

୩୬ଜଣିଆ ସନ୍ତରଣ ଦଳର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାତ୍ରା

ସମ୍ବଲପୁର,୨୭।୫(ବ୍ୟୁରୋ) ୫୯ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା-୨୦୧୮ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ସନ୍ତରଣାଗାରରେ ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଦଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ୍‌ ପରିସ୍ରାଗାରରୁ ୨ ଶିଶୁ ଉଦ୍ଧାର: ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ୍‌ ପରିସ୍ରାଗାରରୁ ୨ ଶିଶୁ ଉଦ୍ଧାର: ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୭।୫- ରବିବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ୍‌ ପରିସ୍ରାଗାରରେ କେହି ଦୁଇ ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ ବ୍ୟାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ସେଠାରେ ଛାଡ଼ିଯିବା ଘଟଣା ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ବୟସ ଏକମାସ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଖବର ପାଇ ରେଲୱେ ପୋଲିସ ବ୍ୟାଗ ଭିତରେ ଥିତ୍ବା ଉକ୍ତ ଦୁଇ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଚାଇଲ୍‌ଡ଼ ଲାଇନ୍‌କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ।

ବେଆଇନ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲା: ସହକାରୀ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ନିଲମ୍ବିତ

ବେଆଇନ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲା: ସହକାରୀ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ନିଲମ୍ବିତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୫-ବେଆଇନ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ରାଉରକେଲା ଲିଗାଲ ମେଟ୍ରୋଲଜି ବିଭାଗ ସହକାରୀ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ବିଦ୍ୟାଧର ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିଛି ରାଜ୍ୟ ଯୋଗାଣ ନିଗମ। କୋଟିପତି ବିଶ୍ୱାଳ ବେଆଇନ ବିପୁଳ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗତ ୧।୫।୨୦୧୮ରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏ

ପେଟ ଉପରେ ଆବୁ ବଢ଼ୁଛି: ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ମିଳୁନି

ପେଟ ଉପରେ ଆବୁ ବଢ଼ୁଛି: ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ମିଳୁନି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୫-ପେଟ ଉପରେ ଆବୁ ବଢ଼ୁଛି । ଔଷଧ କାମ କରୁନି । ଦିନକୁ ଦିନ ସେହି ଆବୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି।

ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଥିଲେ ସଫଳତା ଆସେ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୭।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.) କୁହାଯାଏ ବିଫଳତା ହିଁ ସଫଳତାରେ ଖମ୍ବ। ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଆଗରେ ସବୁକିଛି ହାରମାନେ। ଆର୍ଥିକ ଅନାଟନ ବା ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ରୋକି ପାରେନି । କଠୋର ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହଁ। ଏପରି ଉଦାହରଣ ହେଉଛନ୍ତି ଅଶୋକ କୁମାର ପଧାନ।

ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ନାମଫଳକ ଲେଖିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲାନି:କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅପେକ୍ଷା

ସୋନପୁର,୨୭।୫(ନି.ପ୍ର.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନାମଫଳକ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୨୬ ତାରିଖରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ମେ ୧୫ ପରେ ଯେଉଁମାନେ ଓଡିଆରେ ଲେଖି ନଥିବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଏମଓୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ ପ୍ଲାନିଙ୍ଗ ଏଣ୍ଡ ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ କୋ-ଅପରେଶନ ବ୍ରିକ୍ସ ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ ଫୋରମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲେକ ଜାଣ୍ଡାର ସେନାପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିଠାରେ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବିନା ରସିଦରେ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ

ଗୁଡଭେଲା,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ତୁଷରା ସ୍ଥିତ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୁଣା ପାଣି ପାଇପରୁ ନୂତନ ଭାବେ ବିଚ୍ଛା ଯାଇଥିବା ପାଣି ପାଇପ ବଦଳାଇବା ନଁ।ରେ ବିନା ରସିଦରେ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏପରିକି ହାତ ଗୁଞ୍ଜା ନ ଦେଲେ ହିତାଧିକାରୀ ନୂତନ ପାଇପ ସଂଯୋଗ ନେଇପାରୁ ନଥିବା ବେଳେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳୁ ନ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟିକ୍ରାପଡ଼ା,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଲକ ଝିଙ୍କିଡୁଙ୍ଗୁରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଲାଫେର ଗ୍ରାମର ଉଗ୍ରସେନ ମହାକୁର(୪୨) ନାମକ ଜଣେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ କେରଳ ରାଜ୍ୟର ଏକ ଇଟା ଭାଟିରେ ମାଟି ଗୋଳାଇବା ମେଶିନର ଧକ୍କାରେ ଶନିବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି

ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ପୌରସଂସ୍ଥାର ଅବହେଳା: କାମଳ କବଳିତ ହେବ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା

ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ପୌରସଂସ୍ଥାର ଅବହେଳା: କାମଳ କବଳିତ ହେବ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୭।୫- ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପରିମଳ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷିତ ପାଣି ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟର ୨ ପ୍ରମୁଖ ମହାନଗର ନିଗମରେ କାମଳ(ଜଣ୍ଡିସ୍‌) ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଛି। କଟକ ଓ ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ନିଗମର ଲୋକ କାମଳ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଛଟପଟ ହେଉଛନ୍ତି।

କୋଏଲ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବ୍ୟାରେଜ୍‌ : ଦୀର୍ଘଦିନର ଦାବି ପୂରଣ ହେବ

କୋଏଲ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବ୍ୟାରେଜ୍‌ : ଦୀର୍ଘଦିନର ଦାବି ପୂରଣ ହେବ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୫-ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତପତ୍ତରା ପ୍ରକାଶ ପାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ କୋଏଲ ନଦୀ ଉପରେ ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ରଘୁନାଥପାଲି ବିଧାୟକ ସୁବ୍ରତ ତରାଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଜମି ସଂକ୍ରାନ୍ତିୟ ମାମଲାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ଜମି ସଂକ୍ରାନ୍ତିୟ ମାମଲାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯମୁନାବାହାଲ ଗ୍ରାମରେ ଲଛମନ ଭୋଇଙ୍କୁ ଜମି ଜମା ସଂକ୍ରାନ୍ତିୟ ମାମଲାରେ ସମ୍ପର୍କିୟ ଭାଇ ଜଲ ଭୋଇ ଓ ରାଜୁ ଭୋଇ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।