ବାଣିଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିବ ଟିକସ ବୋଝ

ଓଡ଼ିଶା ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିବ ଟିକସ ବୋଝ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୪-୧୨( ବ୍ୟୁରୋ)
ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୋଟର ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ତଥା ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ୫% ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଯାନର ଦର ଅନୁସାରେ ପୃଥକ୍‌ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଏହି ଟିକସ ହାର କମ୍‌ ରହିଛି।
ଓଡିଶା ମୋଟର ଯାନ ଟିକସ( ସଂଶୋଧିତ) ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଉପରେ ୬%, ୮%, ୧୦%, ୧୨% ଓ ୨୦ % ଟିକସ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ ଡିଲର୍‌ମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଶ୍ରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିଛି। ଆଦିତ୍ୟ ମୋଟର୍ସର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଦିତ୍ୟ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହା ପ୍ରିମିୟମ କାର୍‌ ବିକ୍ରି ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରୁଥିବାବେଳେ ଟିକସ ବୋଝ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିବ। ସେହିପରି ସ୍କାଏ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ର ସିଓଓ କୌଶିକ୍‌ ଓଝା କହିଛନ୍ତି, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ହିଁ ଏହି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ୨୦ ଲକ୍ଷ ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର କାର କିଣିଲେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାବଦକୁ ୫% ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏବେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକି ୭% ଅଧିକ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ବୃଦ୍ଧି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକ ମର୍ସିଡିଜ୍‌, ଅଡି, ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ, ଜାଗୁଆର୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ରୋଭର(ଜେଏଲ୍‌ଆର୍‌) ଭଳି ଯାନ କ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକସ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ବରଂ ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ୟା ହେଲା ସରକାରଙ୍କ ଗେଜେଟ୍‌ ନୋଟିଫିକେଶନ ଆମ ପାଖକୁ ନଭେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ପରେ ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ ୨୧ ତାରିଖରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ୨୧ରୁ ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଯାନ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଟିକସ ଆଧାରରେ ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ପାଇଁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି।
ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ଆର୍‌ଟିଓ) ୧ରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣରୁ ମୋଟ ୧୩ କୋଟି ୪୧ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୨୮୯ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହୋଇଛି। ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ୧୭ କୋଟି ୨୫ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାର ୭୪୨ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ହିସାବ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରାଜସ୍ବ ହାନି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଆର୍‌ଟିଓ ୨ରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମୋଟ ୪୫୪୯ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନଭେମ୍ବରରେ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୮% ହ୍ରାସ ଘଟି ୩୭୮୭ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଖସିଆସିଛି। ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାବଦ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଯାନ ବିକ୍ରି କମୁଛି, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷ ଉପରେ ପଡୁଛି।
ଗାର୍ଗସନ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଉପ ସଭାପତି ରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଓଡିଶାରେ ଟିକସ ତୁଳନାରେ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ କମ୍‌ ରହିଛି। ଫଳରେ ସେଠାକାର ଅଟୋ ଡିଲର ଓଡିଶାରୁ ଗ୍ରାହକ ହାତେଇବା ପାଇଁ ଏଜେଣ୍ଟ ନିୟୋଜିତ କରିପାରନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରନ୍ତି। ଏଠାରୁ ଗ୍ରାହକ ଠିକ୍‌ କରି ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରୁ ଗାଡି ବିକ୍ରି କରିବେ। ଫଳରେ ଏଠାକାର ଗ୍ରାହକ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବେ। ଫଳରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ହେଲେ ଓଡିଶା ସରକାର ଯେଉଁ ଟିକସ ପାଇବା କଥା ତାହାକୁ ହରାଇବେ। ସରକାର ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରି ଅଧିକ ରାଜସ୍ବ ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକାର କାରବାର ନିଶ୍ଚିତ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

୫ ଦିନ ପରେ ୮ ପଇସା କମିଲା ଡିଜେଲ

୫ ଦିନ ପରେ ୮ ପଇସା କମିଲା ଡିଜେଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୬: ୫ ଦିନ ଧରି ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ୭୨ ଟଙ୍କା ୭୩ ପଇସାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଏଥିରେ ମାତ୍ର ୮ ପଇସା ହ୍ରାସ ହୋଇଛି।

୩ ମାସ ଭିତରେ ଆସିବ ନୂତନ ଅଟୋ ପଲିସି

୩ ମାସ ଭିତରେ ଆସିବ ନୂତନ ଅଟୋ ପଲିସି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ ଯେଉଁ ଯାନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷଣ ଅଧିକ ହେବ ସେହି ଯାନ ପାଇଁ ଅଧିକ ଟିକସ ପୈଠ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେହିପରି ଗ୍ରୀନ ମୋବିଲିଟି ରୋଡ୍‌ ମ୍ୟାପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆଉ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ଜାତୀୟ ଅଟୋ ପଲିସି ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଡି ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ବିବିବିର ପ୍ରସ୍ତାବ

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଡି ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ବିବିବିର ପ୍ରସ୍ତାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୋର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ(ବିବିବି) ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଖାଲି ପଡିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଇଡି) ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଉକ୍ତ ପଦବୀ ଲାଗି ୨୨ ଜଣଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ରହିଛି। ୨୨ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ନାମ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ଇଡି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଭୋଡାଫୋନ-ଆଇଡିଆ ମିଶ୍ରଣକୁ ଆଜି ମିଳିପାରେ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଭୋଡାଫୋନ-ଆଇଡିଆ ମିଶ୍ରଣକୁ ଆଜି ମିଳିପାରେ ମଞ୍ଜୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ଭୋଡାଫୋନ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଆଇଡିଆ ସେଲ୍ୟୁଲାର ମିଶ୍ରଣକୁ ଟେଲିକମ୍‌ ବିଭାଗ(ଡଟ୍‌) ସୋମବାର ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ ମିଳିପାରେ। ଏଥି ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସୋମବାର ମିଳିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ମିଶ୍ରଣ ପରେ ନୂଆ କମ୍ପାନୀର ନାମ ଭୋଡାଫୋନ ଆଇଡିଆ ଲିମିଟେଡ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖାଯାଇଛି।

ଏଲପିୟୁରେ ହେବ ୧୦୬ ତମ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ସାଇନ୍ସ କଂଗ୍ରେସ

ଏଲପିୟୁରେ ହେବ ୧୦୬ ତମ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ସାଇନ୍ସ କଂଗ୍ରେସ

ଜଳନ୍ଧର,୧୮-୬: ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ବିଜ୍ଞାନ ଇଭେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆନ ସାଇନ୍ସ କଂଗ୍ରେସର ୧୦୬ ତମ ସଂସ୍କରଣ ଲଭଲି ପ୍ରଫେଶନାଲ ୟୁନିଭରସିଟି(ଏଲ୍‌ପିୟୁ)ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି।

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ଆନ୍ତଃ ରେଳମଣ୍ଡଳ ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ଆନ୍ତଃ ରେଳମଣ୍ଡଳ ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୬: ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ରେଲଓ୍ବେ ଅଡିଟୋରିୟମ ଠାରେ ତିନି ଦିନ ବ୍ୟାପି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଆନ୍ତଃ ରେଳମଣ୍ଡଳ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରବିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଉମେଶ ସିଂ କୃତି ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ପାଣି, ବିଜୁଳି, ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଦିଅ : ବୁଲେଟ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ପାଇଁ ଜମି ଦବୁ

ପାଣି, ବିଜୁଳି, ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଦିଅ : ବୁଲେଟ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ପାଇଁ ଜମି ଦବୁ

ବମ୍ବେ,୧୮-୬ ସହଜ ସୁବିଧାରେ ଜୀବନ ନିର୍ବାହ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ପାଣି, ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ସେବା ପ୍ରଦାନ କର। ଏହା ପରେ ଯାଇ ଆମେ ବୁଲେଟ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ରାଜି ହେବୁ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପଲଘର ଜିଲାବାସୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ତେଲରୁ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ

ତେଲରୁ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭-୬(ପି.ଟି.) ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଥିବାରୁ ଜନସାଧାରଣ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଯେକୌଣସି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସ କରାଯାଉ ବୋଲି ଉପଭୋକ୍ତା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଏଲ୍‌ଆଇସିକୁ ସେବା ଟିକସ ନୋଟିସ୍‌

ଏଲ୍‌ଆଇସିକୁ ସେବା ଟିକସ ନୋଟିସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା ଟିକସ ଗୋଇନ୍ଦା ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିଜିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ(ଏଲ୍‌ଆଇସି) ବିରୋଧରେ ୨,୦୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସେବା ଟିକସ ନୋଟିସ ଜାରି ହୋଇଛି। କଲିକତା ଜୋନାଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରେନରେ ରହିବ ଭାକ୍ୟୁମ୍‌ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌

ଟ୍ରେନରେ ରହିବ ଭାକ୍ୟୁମ୍‌ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ଟ୍ରେନରେ ବାୟୋଟଏଲେଟ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଅପ୍‌ଗ୍ରେଡ କରିବାକୁ ରଲଓ୍ବେ ନୂଆ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେବ। ବାୟୋଟଏଲେଟ ବଦଳରେ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ଭାକ୍ୟୁମ୍‌ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ରେଲଓ୍ବେ ବିଚାର କରୁଥିବା ଜଣା ଯାଇଛି।

ଏକାଧିକ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର: ନୀରବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

ଏକାଧିକ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର: ନୀରବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ର ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଠକେଇର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହିରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୁଣି ଥରେ ଏକ ଏତଲା ଦାଏର ହୋଇଛି। ନୀରବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକାଧିକ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ହ୍ରାସ

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ହ୍ରାସ

ବମ୍ବେ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଦେଶର ୧୩ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ୨୫% ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ