Dharitri News
ବାଣିଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିବ ଟିକସ ବୋଝ

ଓଡ଼ିଶା ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିବ ଟିକସ ବୋଝ ଭୁବନେଶ୍ୱର,୪-୧୨( ବ୍ୟୁରୋ) ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୋଟର ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ତଥା ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ୫% ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଯାନର ଦର ଅନୁସାରେ ପୃଥକ୍‌ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଏହି ଟିକସ ହାର କମ୍‌ ରହିଛି। ଓଡିଶା ମୋଟର ଯାନ ଟିକସ( ସଂଶୋଧିତ) ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଉପରେ ୬%, ୮%, ୧୦%, ୧୨% ଓ ୨୦ % ଟିକସ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ ଡିଲର୍‌ମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଶ୍ରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିଛି। ଆଦିତ୍ୟ ମୋଟର୍ସର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଦିତ୍ୟ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହା ପ୍ରିମିୟମ କାର୍‌ ବିକ୍ରି ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରୁଥିବାବେଳେ ଟିକସ ବୋଝ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିବ। ସେହିପରି ସ୍କାଏ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ର ସିଓଓ କୌଶିକ୍‌ ଓଝା କହିଛନ୍ତି, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ହିଁ ଏହି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ୨୦ ଲକ୍ଷ ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର କାର କିଣିଲେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାବଦକୁ ୫% ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏବେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକି ୭% ଅଧିକ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ବୃଦ୍ଧି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକ ମର୍ସିଡିଜ୍‌, ଅଡି, ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ, ଜାଗୁଆର୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ରୋଭର(ଜେଏଲ୍‌ଆର୍‌) ଭଳି ଯାନ କ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକସ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ବରଂ ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ୟା ହେଲା ସରକାରଙ୍କ ଗେଜେଟ୍‌ ନୋଟିଫିକେଶନ ଆମ ପାଖକୁ ନଭେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ପରେ ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ ୨୧ ତାରିଖରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ୨୧ରୁ ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଯାନ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଟିକସ ଆଧାରରେ ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ପାଇଁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ଆର୍‌ଟିଓ) ୧ରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣରୁ ମୋଟ ୧୩ କୋଟି ୪୧ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୨୮୯ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହୋଇଛି। ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ୧୭ କୋଟି ୨୫ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାର ୭୪୨ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ହିସାବ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରାଜସ୍ବ ହାନି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଆର୍‌ଟିଓ ୨ରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମୋଟ ୪୫୪୯ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନଭେମ୍ବରରେ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୮% ହ୍ରାସ ଘଟି ୩୭୮୭ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଖସିଆସିଛି। ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାବଦ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଯାନ ବିକ୍ରି କମୁଛି, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷ ଉପରେ ପଡୁଛି। ଗାର୍ଗସନ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଉପ ସଭାପତି ରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଓଡିଶାରେ ଟିକସ ତୁଳନାରେ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ କମ୍‌ ରହିଛି। ଫଳରେ ସେଠାକାର ଅଟୋ ଡିଲର ଓଡିଶାରୁ ଗ୍ରାହକ ହାତେଇବା ପାଇଁ ଏଜେଣ୍ଟ ନିୟୋଜିତ କରିପାରନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରନ୍ତି। ଏଠାରୁ ଗ୍ରାହକ ଠିକ୍‌ କରି ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରୁ ଗାଡି ବିକ୍ରି କରିବେ। ଫଳରେ ଏଠାକାର ଗ୍ରାହକ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବେ। ଫଳରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ହେଲେ ଓଡିଶା ସରକାର ଯେଉଁ ଟିକସ ପାଇବା କଥା ତାହାକୁ ହରାଇବେ। ସରକାର ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରି ଅଧିକ ରାଜସ୍ବ ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକାର କାରବାର ନିଶ୍ଚିତ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ବାଣିଜ୍ୟ |

ବଢିଚାଲିଛି ତୈଳ ଦର

ବଢିଚାଲିଛି ତୈଳ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୧(ପି.ଟି.) ଦେଶରେ ଉଭୟ ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ହୁହୁ ହୋଇ ବଢି ଚାଲିଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଲିଟର ୭୧ ଟଙ୍କା ଟପିଥିବା ବେଳେ ବମ୍ବେରେ ୮୦ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଛି। ସେହିପରି ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ୬୨ ଟଙ୍କା ଟପିଥିବା ବେଳେ ବମ୍ବେରେ ୬୬ ଟପିଛି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ସନ୍ତୋଷ ଜନକ ଉତ୍ତର ରଖିନାହାନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରାକ୍‌ ବଜେଟ ବୈଠକ କଲେ ଜେଟ୍‌ଲୀ

ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରାକ୍‌ ବଜେଟ ବୈଠକ କଲେ ଜେଟ୍‌ଲୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୧(ପିଟି) ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖରୁ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ପାଇଁ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୧ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଗୁରୁବାର ସବୁ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ପ୍ରାକ୍‌ ବଜେଟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଅସ୍ଥିତ୍ୱ ହରାଇବ ଫିଜିକାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଅସ୍ଥିତ୍ୱ ହରାଇବ ଫିଜିକାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୧(ପି.ଟି.) ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ଖୋଲିବା, ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା, ଉଠେଇବା, ଡିମାଣ୍ଡ୍‌ଡ୍ରାଫ୍‌ଟ୍‌ ତଥା ଚାଲାଣ କାଟିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥାଏ ତାହାକୁ ସାଧାରଣତଃ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା କୁହାଯାଏ। ଜଣେ ପରିଚାଳକଙ୍କ ଅଧୀନରେ କେତେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏହା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜର ଆର୍ଥିକ କାରବାର କରିବା ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଯାଇ ଥାଆନ୍ତି।

୨୯ ଉତ୍ପାଦରୁ ଟିକସ କମିଲା

୨୯ ଉତ୍ପାଦରୁ ଟିକସ କମିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୧(ପି.ଟି.) ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି) ପରିଷଦର ୨୫ ତମ ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ କେତେକ କୃଷିଜାତ ଉତ୍ପାଦ ସହ ୨୯ଟି ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ୫୪ ପ୍ରକାର ସେବା ଉପରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ୨୯ଟି ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀକୁ ୦% ସ୍ଲାବ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଛି।

କଲ୍‌ ଡ୍ରପ୍‌: ବାହାନା ଦେଖାଇ ପାରିବେନି ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀ

କଲ୍‌ ଡ୍ରପ୍‌: ବାହାନା ଦେଖାଇ ପାରିବେନି ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୧(ପି.ଟି.) କଲ୍‌ ଡ୍ରପ୍‌ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଟେଲିକମ୍‌ ବିଭାଗ(ଡଟ୍‌) ଅପରେଟର୍‌ମାନଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ବାହାନା ଶୁଣାଯିବ ନାହିଁ। ମୋବାଇଲ୍‌ ଟାଓ୍ବାର ସଂସ୍ଥାପନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିବାରୁ କଲ୍‌ ଡ୍ରପ୍‌ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବାହାନା ଦେଖାଉଥିବା ଡଟ୍‌ କହିଛି।

ହୋଟେଲ୍‌ଗୁଡିକ ଲାଗି ନୂଆ ନିୟମ: ରିସେପ୍‌ଶନ, ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ଷ୍ଟାର ମାନ୍ୟତା

ହୋଟେଲ୍‌ଗୁଡିକ ଲାଗି ନୂଆ ନିୟମ: ରିସେପ୍‌ଶନ, ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ଷ୍ଟାର ମାନ୍ୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୧(ପି.ଟି.) ଏଣିକି ସମସ୍ତ ହୋଟେଲ ନିଜର ରିସେପ୍‌ଶନ ତଥା ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କ ଷ୍ଟାର ମାନ୍ୟତାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ। ସେ ୫ ତାରକା ହେଉ କିମ୍ବା ୧ ତାରକା ତାହାକୁ ରିସେପ୍‌ଶନ ତଥା ନିଜ ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ପାଇଁ ହୋଟେଲ୍‌ଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ନିୟମ ଅନୁପାଳନ ପାଇଁ ୩ ମାସର ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ନିଶାନ ଇଣ୍ଡିଆର ‘ହାପି ଓ୍ବିଥ୍‌ ନିଶାନ୍‌’ ଅଭିଯାନ

ନିଶାନ ଇଣ୍ଡିଆର ‘ହାପି ଓ୍ବିଥ୍‌ ନିଶାନ୍‌’ ଅଭିଯାନ

ଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୧ ପ୍ରମୁଖ ଅଟୋ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ନିଶାନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ "ହାପି ଓ୍ବିଥ୍‌ ନିଶାନ୍‌" ଗ୍ରାହକ ସେବା ଅଭିଯାନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଏହି ଅଭିଯାନ ନିଶାନ୍‌ ଏବଂ ଡାଟ୍‌ସନ୍‌ର ସମସ୍ତ ଆଉଟଲେଟଗୁଡିକରେ ଚଳିତ ମାସ ୧୮-୨୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ପାଳନ ହେବ ।

ସାହାରା ଲାଇଫ୍‌ ବାଣିଜ୍ୟ ଅକ୍ତିଆର ମାମଲାକୁ ନେଇ ନିୟାମକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ସ୍ୟାଟ୍‌

ସାହାରା ଲାଇଫ୍‌ ବାଣିଜ୍ୟ ଅକ୍ତିଆର ମାମଲାକୁ ନେଇ ନିୟାମକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ସ୍ୟାଟ୍‌

ବମ୍ବେ,୧୮-୧ ସୁବ୍ରତ ରୟଙ୍କ ସାହାରା ଲାଇଫ୍‌ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ଅକ୍ତିଆର ଲାଗି ଆଇସିଆଇସିଆଇ ପ୍ରୁଡେନସିଆଲ୍‌କୁ ବୀମା ନିୟାମକ ଆଇଆରଡିଏଆଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦି ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍‌ ଆପିଲେଟ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ସ୍ୟାଟ୍‌) ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସାହାରା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପରେ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ସ୍ୟାଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଅନ୍ତରୀଣ ସମୟ ପାଇଁ ସାହାରା ଲାଇଫ ବାଣିଜ୍ୟର ପରିଚାଳନା ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ନିଯୁକ୍ତ ଲାଗି ଆଇଆର୍‌ଡିଏଆଇ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୟାଟ୍‌ କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି।

ଟୟୋଟା ପକ୍ଷରୁ ଇନୋଭା କ୍ରିଷ୍ଟାର ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍‌

ଟୟୋଟା ପକ୍ଷରୁ ଇନୋଭା କ୍ରିଷ୍ଟାର ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧ ପ୍ରମୁଖ ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଟୟୋଟା କିର୍ଲୋସ୍କାର ମୋଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ମଡେଲ ଇନୋଭା କ୍ରିଷ୍ଟାର ଏକ ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ ସ୍ଥାନୀୟ ପଟିଆସ୍ଥିତ ଏସ୍ପିରିଟ୍‌ ଟୟୋଟା ଶୋ’ରୁମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀ ୨୦୦୫ରେ ପ୍ରଥମେ ଇନୋଭା ମଡେଲକୁ ବଜାରକୁ ଆଣିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୬ରେ ଏହାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଭର୍ଜନ ଇନୋଭା କ୍ରିଷ୍ଟାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି।

ବ୍ରିଲିଆଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ସ୍ବାଗତମ ଅଗରବତୀ

ବ୍ରିଲିଆଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ସ୍ବାଗତମ ଅଗରବତୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧ ପ୍ରମୁଖ ଅଗରବତୀ କମ୍ପାନୀ ବ୍ରିଲିଆଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ନୂତନ ବ୍ରାଣ୍ଡ ବ୍ରିଲିଆଣ୍ଟ ସ୍ବାଗତମ ଅଗରବତୀ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ସାତପଡାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ବିତରକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡର ବଜାର ପ୍ରବେଶ ହୋଇଛି।

ଗୀତମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ବିଏ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ନାମଲେଖା

ଗୀତମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ବିଏ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ନାମଲେଖା

ବିଶାଖାପାଟଣା,୧୮-୧ ଗୀତମ୍‌ ଡିମଡ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ବିଏ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ନାମଲେଖା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିସ୍କୁଲ ଭାବେ ଗୀତମ୍‌ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ବିଜ୍‌ନେଶ(ଜିଏସ୍‌ଆଇବି) ଶନିବାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଜିଏସ୍‌ଆଇବି ପକ୍ଷରୁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ବିଜନେସ, ଏମ୍‌ବିଏ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଆଣ୍ଡ ଫାଇନାନ୍ସ, ଏମ୍‌ବିଏ ଇନ୍‌ ଗ୍ଲୋବାଲ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସପ୍ଳାଇ ଚେନ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ, ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍‌ ଡିପ୍ଲୋମା ଇନ୍‌ ବିଜନେସ ଆନାଲିଟିକ୍ସ (ପିଜିଡିବିଏ) ଭଳି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ୧୧% ବଢ଼ିପାରେ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ୧୧% ବଢ଼ିପାରେ

ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ବ୍ୟୟ ବରାଦ ୧୧% ବଢିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ଅଧିକ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରିବାକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ କହିଥିଲା। ମାତ୍ର ବଜେଟରେ ଏହା ଠାରୁ କମ୍‌ ପରିମାଣର ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହେବ ବୋଲି ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।