ବାଣିଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିବ ଟିକସ ବୋଝ

ଓଡ଼ିଶା ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିବ ଟିକସ ବୋଝ
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୪-୧୨( ବ୍ୟୁରୋ) ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୋଟର ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ତଥା ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ୫% ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଯାନର ଦର ଅନୁସାରେ ପୃଥକ୍‌ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଏହି ଟିକସ ହାର କମ୍‌ ରହିଛି। ଓଡିଶା ମୋଟର ଯାନ ଟିକସ( ସଂଶୋଧିତ) ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚାରିଚକିଆ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଉପରେ ୬%, ୮%, ୧୦%, ୧୨% ଓ ୨୦ % ଟିକସ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ ଡିଲର୍‌ମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଶ୍ରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିଛି। ଆଦିତ୍ୟ ମୋଟର୍ସର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଦିତ୍ୟ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହା ପ୍ରିମିୟମ କାର୍‌ ବିକ୍ରି ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରୁଥିବାବେଳେ ଟିକସ ବୋଝ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିବ। ସେହିପରି ସ୍କାଏ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ର ସିଓଓ କୌଶିକ୍‌ ଓଝା କହିଛନ୍ତି, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ହିଁ ଏହି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ୨୦ ଲକ୍ଷ ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର କାର କିଣିଲେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାବଦକୁ ୫% ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏବେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକି ୭% ଅଧିକ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ବୃଦ୍ଧି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକ ମର୍ସିଡିଜ୍‌, ଅଡି, ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ, ଜାଗୁଆର୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ରୋଭର(ଜେଏଲ୍‌ଆର୍‌) ଭଳି ଯାନ କ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକସ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ବରଂ ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ୟା ହେଲା ସରକାରଙ୍କ ଗେଜେଟ୍‌ ନୋଟିଫିକେଶନ ଆମ ପାଖକୁ ନଭେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ପରେ ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ ୨୧ ତାରିଖରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ୨୧ରୁ ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଯାନ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଟିକସ ଆଧାରରେ ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ପାଇଁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ଆର୍‌ଟିଓ) ୧ରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣରୁ ମୋଟ ୧୩ କୋଟି ୪୧ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୨୮୯ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହୋଇଛି। ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ୧୭ କୋଟି ୨୫ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାର ୭୪୨ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ହିସାବ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରାଜସ୍ବ ହାନି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଆର୍‌ଟିଓ ୨ରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମୋଟ ୪୫୪୯ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନଭେମ୍ବରରେ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୮% ହ୍ରାସ ଘଟି ୩୭୮୭ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଖସିଆସିଛି। ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାବଦ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଯାନ ବିକ୍ରି କମୁଛି, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷ ଉପରେ ପଡୁଛି। ଗାର୍ଗସନ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଉପ ସଭାପତି ରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଓଡିଶାରେ ଟିକସ ତୁଳନାରେ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ କମ୍‌ ରହିଛି। ଫଳରେ ସେଠାକାର ଅଟୋ ଡିଲର ଓଡିଶାରୁ ଗ୍ରାହକ ହାତେଇବା ପାଇଁ ଏଜେଣ୍ଟ ନିୟୋଜିତ କରିପାରନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରନ୍ତି। ଏଠାରୁ ଗ୍ରାହକ ଠିକ୍‌ କରି ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରୁ ଗାଡି ବିକ୍ରି କରିବେ। ଫଳରେ ଏଠାକାର ଗ୍ରାହକ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବେ। ଫଳରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ହେଲେ ଓଡିଶା ସରକାର ଯେଉଁ ଟିକସ ପାଇବା କଥା ତାହାକୁ ହରାଇବେ। ସରକାର ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରି ଅଧିକ ରାଜସ୍ବ ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକାର କାରବାର ନିଶ୍ଚିତ ହ୍ରାସ ପାଇବ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଆ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟର ବହୁବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଯାତ୍ରା; ନର୍ଥ ବ୍ଲକରୁ ମିଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଯାତ୍ରା; ନର୍ଥ ବ୍ଲକରୁ ମିଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ମଙ୍ଗ ଧରିଛନ୍ତି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଓଡିଆ ଆଇଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ। ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱଠାରୁ ଦୂରରେ ରହି ସମାଧାନ ଲାଗି ସହମତି ଉପରେ ଜୋର ଦେଉଥିବା ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଜଣେ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟ୍‌ ଭାବେ ନର୍ଥ ବ୍ଲକରୁ ମିଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିଟରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ଆର୍‌ବିଆଇ ମଙ୍ଗ

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ଆର୍‌ବିଆଇ ମଙ୍ଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୧୨: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ମଙ୍ଗ ଧରିଛନ୍ତି ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ଓଡିଆ ଆଇଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ। କ୍ୟାବିନେଟର ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ପ୍ରତି ଭରସା ସୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ଆର୍‌ବିଆଇ ପ୍ରତି ଭରସା ସୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  ତାମିଲନାଡୁ କ୍ୟାଡରର ଓଡ଼ିଆ ଆଏଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ନୂଆ ଗଭର୍ନର ରୂପେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି। ନୂଆ ଦାୟିତ୍ୱ ସହ ତାଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ।

ସିଏଜି ରାଜୀବ ମେହରିସି ୟୁଏନ୍‌ ଅଡିଟର କମିଟିର ଭାଇସ ଚେୟାର

ସିଏଜି ରାଜୀବ ମେହରିସି ୟୁଏନ୍‌ ଅଡିଟର କମିଟିର ଭାଇସ ଚେୟାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  କମ୍ପଟ୍ରୋଲର  ଆଣ୍ଡ ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ  ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ସିଏଜି) ରାଜୀବ ମେହରିସି ୟୁଏନ ଅଡିଟର କମିଟିର ଭାଇସ ଚେୟାର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘ ଅଡିଟର କମିିଟିରେ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ତଥା ଜାତିସଂଘର ଅଡିଟର ମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଏ।

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ୩୫% ହ୍ରାସ

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ୩୫% ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ୩୫% ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୦୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। 

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟ୍‌ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ୨୫ ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ। ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଏହି ପଦଟି ଖାଲି ପଡିଥିଲା।

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଋଣ ଫେରସ୍ତକୁ ଦ୍ରୁତତର କରିବ:ଏସ୍‌ବିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଋଣ ଫେରସ୍ତକୁ ଦ୍ରୁତତର କରିବ:ଏସ୍‌ବିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଯୋଗୁ ଋଣ ଫେରସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସ୍‌ବିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର କୁହାଯାଇଛି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦରୁ ସୁରଜିତ ଭଲ୍ଲାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦରୁ ସୁରଜିତ ଭଲ୍ଲାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  ବିଖ୍ୟାତ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ସୁରଜିତ ଭଲ୍ଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ପରିଷଦରେ ପାର୍ଟ ଟାଇମ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ।  ସେ ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଉର୍ଜିତଙ୍କୁ ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କଟାକ୍ଷ;ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ନୁହେଁ

ଉର୍ଜିତଙ୍କୁ ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କଟାକ୍ଷ;ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ନୁହେଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ଗଭର୍ନର ପଦରୁ ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ସୋମବାର ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ କୁମାର କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆର୍‌ବିଆଇ ଏକ ପେସାଦାର ସଂସ୍ଥା। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ନୁହେଁ। 

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧-୧୨: ସମସ୍ତ କଳ୍ପନାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ନୂଆ ଗଭର୍ନରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ନୂଆ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। 

ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ: ମାଲ୍ୟା

ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ: ମାଲ୍ୟା

ଲଣ୍ଡନ,୧୧-୧୨:  ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରିବା ଲାଗି ଲଣ୍ଡନର ଓ୍ବେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର କୋର୍ଟ ସୋମବାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ମାଲ୍ୟା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।