ମେଟ୍ରୋ |

ଅବହେଳିତ ଐତିହ୍ୟ :ହଜିଯିବ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା

ଅବହେଳିତ ଐତିହ୍ୟ :ହଜିଯିବ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା
ଐତିହ୍ୟ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଜାତିର ପରିଚୟ। ଆମର ଶାସ୍ତ୍ର, ପୁରାଣ, କାହାଣୀ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ, ଲୋକଗପ, ଲୋକକଥା ଓ ଲୋକଗୀତ ହେଉଛି ଐତିହ୍ୟର ବିଭବ। ଐତିହ୍ୟକୁ ଇତିହାସର ଉପାଦାନ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ସେହି ପରମ୍ପରା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ରହି ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ ଇଂରେଜ ଶାସନ କାଳରେ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରର ସମସ୍ତ ଐତିହାସିକ ଆମ ଐତିହ୍ୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ତ ଦେଲେନାହିଁ, ପ୍ରକୃତ ଇତିହାସକୁ ମଧ୍ୟ ଟାହିଟାପରା କରି ଜନଶ୍ରୁତି ବା ଲୋକକଥା ବୋଲି ଲେଖିଦେଇଗଲେ। ପ୍ରକୃତ ଇତିହାସ ଓ ଇତିହାସର ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଆଦର କମିଗଲା। ଫଳସ୍ବରୂପ ଐତିହ୍ୟର ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳଗୁଡ଼ିକ ଅବହେଳିତ ହୋଇପଡିବାରୁ ବିକୃତ ମାନସିକତା ଆମ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଧସେଇ ପଶିଲା। ପୁରୀ ଅଫିସ,୩।୧୨: ଐତିହ୍ୟ ସହର ପୁରୀ। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଏକ ଧାମ ଭାବେ ପରିଚିତ। ତେଣୁ ଭାରତର ସାଧୁ, ସନ୍ଥ, ଦାର୍ଶନିକ ଏହି ଧାମକୁ ଆସି ନିଜ ମତବାଦକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପାସନା ଧାରା ସହିତ ସମୀକରଣ କରାଇଥିଲେ। ଏହି ଉପାସନା ଧାରାରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରାଇ ନେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସାଧୁସନ୍ଥ ନୀଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଠ, ଆଶ୍ରମ ଓ ଆସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ଫେରିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେଜଣ ଜୀବନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରମ ପଦ ଲାଭ ପାଇଁ ଏଠାରେ ରହିଯାଇଥିଲେ। ସେମାନେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ମଠ, ଆଶ୍ରମ, ଆସ୍ଥାନ ଆମ ଐତିହ୍ୟର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ମହାନ୍‌ ସ୍ମାରକୀ ପାଲଟିଯାଇଛି। ଏହାବାଦ୍‌ ପୁରୀର ଘାଟ, ବାଟ, ମନ୍ଦିର, ଶ୍ମଶାନ, ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓ ତୀର୍ଥ ପୁଷ୍କରିଣୀ, ଜାଗା ଆଖଡା, କୋଟ, ଗୁରୁଜଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ଐତିହ୍ୟ ରହିଛି। ଆମ ପ୍ରାଚୀନ ଐତିହ୍ୟ ସହ ଏସବୁର ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିବା ଇତିହାସ ବିରଳ ନୁହେଁ। ତଥାପି ଏଗୁଡ଼ିକର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ବିକାଶ ପ୍ରତି ଯେତିକି ଯତ୍ନଶୀଳ ହେବା କଥା ସେଥିରେ ଅବହେଳା କରାଯାଉଛି।ପୁରୀ ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ରହିଛି। ଏହି ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଐତିହ୍ୟ ମାର୍ଗ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟ ପଥର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତ, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଯାନବାହନରେ ଐତିହ୍ୟ ମାର୍ଗ ବୁଲିପାରିବେ। ଏହି ମାର୍ଗରେ ପଡୁଥିବା ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିବା ସହିତ ଏ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଏଥିସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ଏହା ସଂଲଗ୍ନ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀକୁ ନେଇ ଐତିହ୍ୟ ପଥ କରାଯିବ। ଏଥିରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ପରିକ୍ରମା କରିବେ। ଏଭଳି ଏକ ଅଭିନବ ହେରିଟେଜ୍‌ କରିଡର ଯୋଜନା କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ପ୍ରଥମେ ୫୪ଟି ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀର ବିକାଶ ହେବା ପରେ ପୁଣି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଉ ୫୪ଟିର ତାଲିକା କରାଯାଇ ବିକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୦ଟି ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳର ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହାର ଆର୍ଥତ୍କ ଅଟକଳ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ। କିନ୍ତୁ ଏଯାଏ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ।ଏହି ୪୦ଟିକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ଆହୁରି ଅନେକ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ରହିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ଦ୍ଧଭଗ୍ନ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି। କେତେକ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାଲିକାନା ସ୍ବତ୍ତ୍ବକୁ ଚାଲିଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟଧାରାକୁ ଆଣିବା ଲାଗି କାହାର ଆନ୍ତରିକତା ଥିବା ଭଳି ଜଣାପଡୁନାହିଁ। ଏମିତି ଅବହେଳିତ ହୋଇପଡିଥିବା ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାରରେ ରହିଥିବା ଶେଷ ଶାୟୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉପାସନାସ୍ଥଳ, କଟକୀ ପେଣ୍ଠଠାରେ ଉପାସିତ ମା’ ମଶାଣି ଚଣ୍ଡୀ ପୀଠ ଅନ୍ୟତମ। ମଶାଣି ଚଣ୍ଡୀ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଘାଟରେ ଥିଲେ। ମୂଷା ନଈର ଏହି ଘାଟ କଟକୀ ପେଣ୍ଠ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଭ କରିଥିଲା। କଟକ ଆଡୁ ଜଳପଥରେ ଆସୁଥିବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ପେଣ୍ଠରେ ଓହ୍ଲାଉଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରୀକର ଦେବାକୁ ପଡୁ ନ ଥିଲା। ଜନଶ୍ରୁତିରୁ ଜଣାଯାଏ ଏହାର ଐତିହ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମାର୍କଣ୍ଡ ମହର୍ଷିଙ୍କ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା।ସେହିପରି ମୋଗଲମାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରୁ ଅଠରନଳା ଘାଟ ନିକଟରେ ରହିଥିବା ମକରଧ୍ୱଜ ମହାବୀରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ବାଟଗଁ। ଘାଟ ନିକଟରେ ପୂଜିତ ହେଉଥିବା ବାଟମଙ୍ଗଳାଙ୍କଠାରୁ ଅଠରନଳା ପୋଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ୨୧ଟି ମନ୍ଦିର ଆଜି ଅବହେଳିତ। ଏହି ଅବହେଳିତ ଐତିହ୍ୟର ଫର୍ଦ୍ଦ ବେଶ୍‌ ଲମ୍ବା। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଚୂଡ଼ଙ୍ଗ ପୋଖରୀ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ। ଗଜପତି ଚୋଡ଼ଗଙ୍ଗ ଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖୋଦିତ ଏହି ପୋଖରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଏହି ପୋଖରୀ ନିତେଇ ଧୋବଣୀ ଓ ପିତେଇ ସଉରୁଣୀ କାହାଣୀର ମୂକସାକ୍ଷୀ। ହେଲେ ଆଜି ଏହିସବୁ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳ ଧ୍ୱଂସ ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳରେ ବିଳମ୍ବ: କନ୍ଦରପୁର ଷ୍ଟେଶନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ଯାତ୍ରୀ, କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳରେ ବିଳମ୍ବ: କନ୍ଦରପୁର ଷ୍ଟେଶନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ଯାତ୍ରୀ, କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

କଟକ ସଦର,୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଟକ-ପାରାଦୀପ ରେଳପଥର କନ୍ଦରପୁର ଷ୍ଟେଶନରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳରେ ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଷ୍ଟେଶନମାଷ୍ଟର ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେନାପତିଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରି ଆହତ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। 

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ନବ ଦାସ

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ନବ ଦାସ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ୍‌/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଝାରସୁଗୁଡାର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଶୌଚାଳୟ: ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ହନ୍ତସନ୍ତ, ଜିଲାପାଳ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଦାବି

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଶୌଚାଳୟ: ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ହନ୍ତସନ୍ତ, ଜିଲାପାଳ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଦାବି

କାକଟପୁର,୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କାକଟପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ମଙ୍ଗଳା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଷ୍ଟଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏଣୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଦୈନିକ ଶହ ଶହ ପର୍ଯ୍ୟଟକ କାକଟପୁରକୁ ଆସିଥାଆନ୍ତି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଋତୁ ବିଶେଷକରି ଚୈତ୍ର ମାସରେ ମା’ଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ବ ଝାମୁଯାତ୍ରା ଓ ଦଶହରାର ପାର୍ବଣ ପୂଜା ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟହ ହଜାର ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଏଠାରେ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ।

ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି: ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା-ରାଉରକେଲାକୁ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଚଳାଅ

ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି: ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା-ରାଉରକେଲାକୁ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଚଳାଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ):ରେଲଓ୍ବେ ଓଡିଶାରୁ ପ୍ରଚୁର ରାଜସ୍ବ ନେଉଛି। ସେହି ତୁଳନାରେ ରେଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି କିମ୍ବା ରେଳ ସେବା ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ରେଳକୁ ରାଜସ୍ବ ଯୋଗାଇବାରେ ଓଡିଶା ଏକ ବଡ ଅଂଶୀଦାର। ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶା ଜାତୀୟ ହାରଠାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ରହିଛି। 

ଆଉ ୨ ଦିନ କୁହୁଡ଼ି: ୨୬ରେ ପଶ୍ଚିମ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷା

ଆଉ ୨ ଦିନ କୁହୁଡ଼ି: ୨୬ରେ ପଶ୍ଚିମ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ):ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାକୁ କୁହୁଡି ଘେରି ରହୁଛି। ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ଯାଏ କୁହୁଡି ରହିବ। 

ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସାହାରା

ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସାହାରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ):ଫିଲ୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଲିଛି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର। ନିଜ ସଫଳତାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଫିଲ୍ମକୁ ମାଧ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ରାଜନୈତିକ ଦଳ। 

ଏପ୍ରିଲ ୨୮ରେ ଓୟୁଏଟି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା

ଏପ୍ରିଲ ୨୮ରେ ଓୟୁଏଟି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ):ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(ଓୟୁଏଟି) ଅଧୀନ ସମସ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାକ୍‌ ସ୍ନାତ୍ତକ(ୟୁଜି) ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୨୮ରେ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

୨୯ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ଶାହ

୨୯ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ଶାହ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଆସନ୍ତା ୨୯ରେ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ। କଟକ ଜିଲା ସାଲେପୁର କୁଲିଆଠାରେ ବୁଥ୍‌ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କ ସମାବେଶରେ ସେ ଯୋଗଦେବେ ା 

ଧାନକିଣାରେ ୪ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଆତ୍ମସାତ୍‌

ଧାନକିଣାରେ ୪ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଆତ୍ମସାତ୍‌

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪ା୧:ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ବଳିଦେଇ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ କିଭଳି ମିଲର୍‌ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଛନ୍ତି ତାହାର ଏକ ପ୍ରମାଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ହୋଇଛି ଏଭଳି ଦୁର୍ନୀତି।

କଥା- କାମରେ ଫରକ: ଅନୁକମ୍ପା ଘୋଷଣା ତୁରନ୍ତ, ଅର୍ଥ ମିଳୁନାହିଁ

କଥା- କାମରେ ଫରକ: ଅନୁକମ୍ପା ଘୋଷଣା ତୁରନ୍ତ, ଅର୍ଥ ମିଳୁନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡିଶାରେ ଅସାଧାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ କିମ୍ବା ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେଲେ ଆର୍ଥିକ ଅନୁକମ୍ପା(କମ୍ପେନସେସନ୍‌) ନିଶ୍ଚିତ। ସେହି କ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିବା ମାତ୍ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କାଳବିଳମ୍ବ କରାଯାଉନାହିଁ। 

୧୦ରୁ ଭାଜପାର ଜନ ଅଦାଲତ: ୨୧ ଲୋକ ସଭା ଆସନରେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

୧୦ରୁ ଭାଜପାର ଜନ ଅଦାଲତ: ୨୧ ଲୋକ ସଭା ଆସନରେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪ା୧- ଫେବୃୟାରୀ ୧୦ରୁ ଭାଜପା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଜନ ଅଦାଲତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ରାଜ୍ୟର ୨୧ଟି ଲୋକ ସଭା ଆସନରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଫେବୃୟାରୀ ୧୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯିବ। 

ନେତାଜୀଙ୍କ ୧୨୨ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ: ସ୍ବାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ୭୫ ଭାଗ ଶ୍ରେୟ ନେତାଜୀଙ୍କର

ନେତାଜୀଙ୍କ ୧୨୨ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ: ସ୍ବାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ୭୫ ଭାଗ ଶ୍ରେୟ ନେତାଜୀଙ୍କର

କଟକ ଅଫିସ, ୨୪ା୧- ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଶ୍ରେୟ ନେତାଜୀଙ୍କ ନାମରେ ଯାଉଛି। ବିଶ୍ୱର ବହୁ ଦାର୍ଶନିକ ଓ ଗବେଷକ ଏହି ମତ ଦେଉଛନ୍ତି।