ମେଟ୍ରୋ |

ଅବହେଳିତ ଐତିହ୍ୟ :ହଜିଯିବ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା

ଅବହେଳିତ ଐତିହ୍ୟ :ହଜିଯିବ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା
ଐତିହ୍ୟ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଜାତିର ପରିଚୟ। ଆମର ଶାସ୍ତ୍ର, ପୁରାଣ, କାହାଣୀ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ, ଲୋକଗପ, ଲୋକକଥା ଓ ଲୋକଗୀତ ହେଉଛି ଐତିହ୍ୟର ବିଭବ। ଐତିହ୍ୟକୁ ଇତିହାସର ଉପାଦାନ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ସେହି ପରମ୍ପରା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ରହି ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ ଇଂରେଜ ଶାସନ କାଳରେ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରର ସମସ୍ତ ଐତିହାସିକ ଆମ ଐତିହ୍ୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ତ ଦେଲେନାହିଁ, ପ୍ରକୃତ ଇତିହାସକୁ ମଧ୍ୟ ଟାହିଟାପରା କରି ଜନଶ୍ରୁତି ବା ଲୋକକଥା ବୋଲି ଲେଖିଦେଇଗଲେ। ପ୍ରକୃତ ଇତିହାସ ଓ ଇତିହାସର ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଆଦର କମିଗଲା। ଫଳସ୍ବରୂପ ଐତିହ୍ୟର ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳଗୁଡ଼ିକ ଅବହେଳିତ ହୋଇପଡିବାରୁ ବିକୃତ ମାନସିକତା ଆମ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଧସେଇ ପଶିଲା। ପୁରୀ ଅଫିସ,୩।୧୨: ଐତିହ୍ୟ ସହର ପୁରୀ। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଏକ ଧାମ ଭାବେ ପରିଚିତ। ତେଣୁ ଭାରତର ସାଧୁ, ସନ୍ଥ, ଦାର୍ଶନିକ ଏହି ଧାମକୁ ଆସି ନିଜ ମତବାଦକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପାସନା ଧାରା ସହିତ ସମୀକରଣ କରାଇଥିଲେ। ଏହି ଉପାସନା ଧାରାରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରାଇ ନେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସାଧୁସନ୍ଥ ନୀଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଠ, ଆଶ୍ରମ ଓ ଆସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ଫେରିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେଜଣ ଜୀବନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରମ ପଦ ଲାଭ ପାଇଁ ଏଠାରେ ରହିଯାଇଥିଲେ। ସେମାନେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ମଠ, ଆଶ୍ରମ, ଆସ୍ଥାନ ଆମ ଐତିହ୍ୟର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ମହାନ୍‌ ସ୍ମାରକୀ ପାଲଟିଯାଇଛି। ଏହାବାଦ୍‌ ପୁରୀର ଘାଟ, ବାଟ, ମନ୍ଦିର, ଶ୍ମଶାନ, ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓ ତୀର୍ଥ ପୁଷ୍କରିଣୀ, ଜାଗା ଆଖଡା, କୋଟ, ଗୁରୁଜଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ଐତିହ୍ୟ ରହିଛି। ଆମ ପ୍ରାଚୀନ ଐତିହ୍ୟ ସହ ଏସବୁର ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିବା ଇତିହାସ ବିରଳ ନୁହେଁ। ତଥାପି ଏଗୁଡ଼ିକର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ବିକାଶ ପ୍ରତି ଯେତିକି ଯତ୍ନଶୀଳ ହେବା କଥା ସେଥିରେ ଅବହେଳା କରାଯାଉଛି।ପୁରୀ ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ରହିଛି। ଏହି ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଐତିହ୍ୟ ମାର୍ଗ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟ ପଥର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତ, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଯାନବାହନରେ ଐତିହ୍ୟ ମାର୍ଗ ବୁଲିପାରିବେ। ଏହି ମାର୍ଗରେ ପଡୁଥିବା ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିବା ସହିତ ଏ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଏଥିସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ଏହା ସଂଲଗ୍ନ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀକୁ ନେଇ ଐତିହ୍ୟ ପଥ କରାଯିବ। ଏଥିରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ପରିକ୍ରମା କରିବେ। ଏଭଳି ଏକ ଅଭିନବ ହେରିଟେଜ୍‌ କରିଡର ଯୋଜନା କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ପ୍ରଥମେ ୫୪ଟି ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀର ବିକାଶ ହେବା ପରେ ପୁଣି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଉ ୫୪ଟିର ତାଲିକା କରାଯାଇ ବିକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୦ଟି ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳର ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହାର ଆର୍ଥତ୍କ ଅଟକଳ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ। କିନ୍ତୁ ଏଯାଏ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ।ଏହି ୪୦ଟିକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ଆହୁରି ଅନେକ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ରହିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ଦ୍ଧଭଗ୍ନ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି। କେତେକ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାଲିକାନା ସ୍ବତ୍ତ୍ବକୁ ଚାଲିଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟଧାରାକୁ ଆଣିବା ଲାଗି କାହାର ଆନ୍ତରିକତା ଥିବା ଭଳି ଜଣାପଡୁନାହିଁ। ଏମିତି ଅବହେଳିତ ହୋଇପଡିଥିବା ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାରରେ ରହିଥିବା ଶେଷ ଶାୟୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉପାସନାସ୍ଥଳ, କଟକୀ ପେଣ୍ଠଠାରେ ଉପାସିତ ମା’ ମଶାଣି ଚଣ୍ଡୀ ପୀଠ ଅନ୍ୟତମ। ମଶାଣି ଚଣ୍ଡୀ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଘାଟରେ ଥିଲେ। ମୂଷା ନଈର ଏହି ଘାଟ କଟକୀ ପେଣ୍ଠ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଭ କରିଥିଲା। କଟକ ଆଡୁ ଜଳପଥରେ ଆସୁଥିବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ପେଣ୍ଠରେ ଓହ୍ଲାଉଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରୀକର ଦେବାକୁ ପଡୁ ନ ଥିଲା। ଜନଶ୍ରୁତିରୁ ଜଣାଯାଏ ଏହାର ଐତିହ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମାର୍କଣ୍ଡ ମହର୍ଷିଙ୍କ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା।ସେହିପରି ମୋଗଲମାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରୁ ଅଠରନଳା ଘାଟ ନିକଟରେ ରହିଥିବା ମକରଧ୍ୱଜ ମହାବୀରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ବାଟଗଁ। ଘାଟ ନିକଟରେ ପୂଜିତ ହେଉଥିବା ବାଟମଙ୍ଗଳାଙ୍କଠାରୁ ଅଠରନଳା ପୋଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ୨୧ଟି ମନ୍ଦିର ଆଜି ଅବହେଳିତ। ଏହି ଅବହେଳିତ ଐତିହ୍ୟର ଫର୍ଦ୍ଦ ବେଶ୍‌ ଲମ୍ବା। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଚୂଡ଼ଙ୍ଗ ପୋଖରୀ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ। ଗଜପତି ଚୋଡ଼ଗଙ୍ଗ ଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖୋଦିତ ଏହି ପୋଖରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଏହି ପୋଖରୀ ନିତେଇ ଧୋବଣୀ ଓ ପିତେଇ ସଉରୁଣୀ କାହାଣୀର ମୂକସାକ୍ଷୀ। ହେଲେ ଆଜି ଏହିସବୁ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳ ଧ୍ୱଂସ ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଆଇଆଇଓ୍ବାଇଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

ଆଇଆଇଓ୍ବାଇଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

କୋଣାର୍କ, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  କୋଣାର୍କ ଏନଏସି ଅଧିନସ୍ଥ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନୋଳିଆ ବସ୍ତିଠାରେ ସୋମବାର ଆଇଆଇୱାଇଡି ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସର୍ଭେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। 

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- କିନ୍ନରଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଅଧିକ ଗ୍ରହଣୀୟ କରାଇବା ଏବଂ ସମାଜସେବାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଇବା ପାଇଁ କିସ୍‌, ଅଜିମ୍‌ ପ୍ରେମଜୀ ଫିଲାନ୍‌ଥ୍ରୋପିକ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌ ଓ ସଖା ମଳିତ ଭାବେ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 

ଯାଜପୁୁର ଏକତା ମଞ୍ଚର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଯାଜପୁୁର ଏକତା ମଞ୍ଚର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ପାଣିକୋଇଲିଠାରେ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଓ ସୁପର ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ, ପୁଷ୍ପଗିରିଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ, କଳିଙ୍ଗନଗର କଳକାରଖାନାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଜମି ଓ ବାସହୀନଙ୍କୁ ଗୃହ ପ୍ରଦାନ, ଚଣ୍ଡିଖୋଲଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାରକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ଆଦି ୫ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଯାଜପୁର ଏକତା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରିଲିଫ ବାଣ୍ଟିଲେ ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରିଲିଫ ବାଣ୍ଟିଲେ ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ

କଣାସ, ୧୫।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣାସ ବ୍ଲକରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ମଲାଗୁଣିନଦୀର ମାଙ୍କଡଖିଆଠାରେ ଘାଇହୋଇ ଦିବ୍ୟସିଂହପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି।

କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ମଚାରୀ

କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ମଚାରୀ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୫।୧୦:ସୋମବାର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି କର୍ମଚାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତ। ସେପ୍ଟେମ୍ବରର ଦରମା, ପୂଜା ଅଗ୍ରିମ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ପେନ୍‌ସନଧାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସରେ ପେନ୍‌ସନ ଯୋଗାଇବା ଦାବିରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲୁ ରହିଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିର ୧୦୨ ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ, ଡିଏଲ୍‌ଆର ୩୪ ଓ ମ୍ୟାଣ୍ଡେଜ ୩୦ ଜଣ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟକଲା ସିପିଏମ୍‌

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟକଲା ସିପିଏମ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ କାହା ସହ ମେଣ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ। ଯଥା ସମ୍ଭବ ଅଣଭାଜପା ଭୋଟ ବିଭାଜନକୁ ଦଳ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ।  କଂଗ୍ରେସ କିମ୍ବା ବିଜେଡି କାହା ସହ ମେଣ୍ଟ ହେବ  ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିପିଏମ୍‌ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ। 

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନା: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ୧ କୋଟି ଦସ୍ତଖତ ସମ୍ବଳିତ ଦାବିପତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରି ନ ଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ବ ବିଜୁ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଓଡ଼ିଶାରେ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି।  ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ଶାସକ ଦଳ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିବା ଭାଜପା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା। 

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂଜାଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ସରକାର ୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାର ପରିମାଣ ୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

କ୍ଷୟକ୍ଷତି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅବଗତ କରାଯିବ

କ୍ଷୟକ୍ଷତି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅବଗତ କରାଯିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ଚାଲିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବ।

ଆଜି ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ସିଂହବାହିନୀ ବେଶ

ଆଜି ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ସିଂହବାହିନୀ ବେଶ

କାକଟପୁର, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କାକଟପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ  ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲୁ ରହିଛି ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣ ପୂଜା। ସୋମବାର ପବିତ୍ର ସପ୍ତମୀ ତିଥି। ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରଥାନୁସାରେ ରାତିରେ ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିଂହବାହିନୀ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେବ। ମନ୍ଦିର ଉତ୍ତର ଦ୍ୱାରରେ ଭଜନ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ସେବକ ପ୍ରଦୀପ ପଣ୍ଡା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ

ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୫।୧୦: ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଏ ନେଇ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଏଚ୍‌ଡିଏଫ୍‌ସି ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁୁ ପୂଜା ଭେଟି: ବଢିଲା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା

ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁୁ ପୂଜା ଭେଟି: ବଢିଲା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପେନସନ୍‌ଭୋଗୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।