ରାୟଗଡା

ଅନ୍ଧାର କୋଠରିରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ

ଅନ୍ଧାର କୋଠରିରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ
ଝରିଗାଁ, ୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଞ୍ଚମସିଂ ହରିଜନ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ବାଣୁଆଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେଉଳକୋଣା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଗରିବ ଯୁବକ। ଏକଦା ସେ ଜଣେ ଭଲ ଛାତ୍ର ଥିଲେ। ସୁନ୍ଦର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ସହ ମାଟିରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢି ସଭିଙ୍କ ପ୍ରଂଶସାଭାଜନ ହୋଇପାରିଥିଲେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କପାଇଁ ସବୁକିଛି ବଦଳିଯାଇଛି। ନା, ସେ ଆଉ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ନା କଳାର ଯାଦୁ ଦେଖାଉଛନ୍ତି। ଗତ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ମାନସିକ ରୋଗ୍ରଗସ୍ତ ହୋଇ ନିଜ ଘରେ ଏକ ଅନ୍ଧାର କୋଠରୀରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ହଜିଯାଇଛି ସବୁ ସ୍ବପ୍ନ। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଭୁଲିଯାଇଛନ୍ତି। କେବଳ ନିଜର ବିଧବା ମା’ ତାଙ୍କୁ କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥାଭାବ ବାଧକ ସାଜିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୁପ୍‌ ବସିଛି। ପୁଅର ଏ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି ମା’ ରତ୍ନାବତୀ ହରିଜନ। ଦେଉଳକୋଣା ଗ୍ରାମର ଦଶରଥ ହରିଜନଙ୍କ ୨ ପୁଅ ଓ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ସହ ସ୍ତ୍ରୀ ରତ୍ନାବତୀଙ୍କୁ ନେଇ ପରିବାର। ଦଶରଥ ଚାଷ କରି ପରିବାର ପେଟପୋଷଣ କରୁଥିଲେ। ବଡ ପୁଅ ପଞ୍ଚମସିଂ ହରିଜନ ବେଲଗାଁ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ। ପିଲାଟି ଦିନରୁ ପଞ୍ଚମସିଂ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ସହ ମାଟିରେ ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରି ଛାତ୍ର ସମୟରେ ବେଶ ଭଲ ଜଣାଶୁଣା ରହିଥିଲେ। ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ସେ ମାନସିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇ ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କ ଚିକିସତ୍ା ଦଶରଥ କରିଥିଲେ। ଆର୍ଥତ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିବାରୁ ଦଶରଥ ଦେଶୀ ଚିକିସତ୍ା କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ଶରଣ ପଡିଥିଲେ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସାତ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲା ହେଲେ ପଞ୍ଚମସିଂ ଭଲ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମାନସିକ ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା। ଏହାପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କୁ ଏକ ବନ୍ଦ କୋଠରୀରେ ରଖିଥିଲେ। ସେହି ଆବଦ୍ଧ ଅନ୍ଧାର କୋଠରୀରେ ଶୌଚ କରିବା ସହ ଖାଇବା ପିଇବା ସବୁକିଛି ସେ କରୁଛନ୍ତି। ମାଆ ରନତ୍ାବତୀ ତାଙ୍କର ସେବା ଶୁଶ୍ରୁସା କରୁଛନ୍ତି। ବନ୍ଦ କୋଠରୀ ଭିତରେ ପଞ୍ଚମସିଂ ଚିକତ୍ାର କରିବା ସହ କୋଠରୀ କାନ୍ଥକୁ ନିଜ ନଖରେ ଖୋଳୁଛନ୍ତିି। ଆଉ ଚାନ୍ଦର ଖଣ୍ଡେ ଘୋଡାଇ ହୋଇ ପଡି ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କ ବୟସ ୩୦ । ମାନସିକ ରୋଗରେ ୧୪ ବର୍ଷ ହେଲା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭ ବର୍ଷ ହେଲା ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକ ଦେଖି ନାହାନ୍ତି। ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଏହାର ଖବର ନାହିଁ। ପୁଅର ଚିନ୍ତାରେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଦଶରଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କ ଚିକିସତ୍ା ସକାଶେ ପରିବାର ଲୋକେ ନିଜର ୨ ଏକର ଚାଷ ଜମିକୁ ୫ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ବନ୍ଧକ ଦେଇଛନ୍ତି। ରନତ୍ାବତୀଙ୍କୁ କେବଳ ଭତ୍ତା ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଶନ କାର୍ଡ ଖଣ୍ଡେ ମିଳିପାରିନାହିଁ। ଏପରିକି ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କୈଣସି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳି ପାରି ନାହିଁ। ପରିବାର ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ସକାଶେ ଗୁହାରୀ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଏହି ଅସହାୟ ପରିବାର ପ୍ରତି ସହାୟତା କରିନାହାନ୍ତି। ପୁଅର ଚିିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥତ୍କ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରନତ୍ାବତୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀକୁ ବେଖାତିର: ମଣ୍ଡିରେ କାଟ୍‌ ଖାଇ କିଣା ହେଉଛି ଧାନ

ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀକୁ ବେଖାତିର: ମଣ୍ଡିରେ କାଟ୍‌ ଖାଇ କିଣା ହେଉଛି ଧାନ

ଜୟପୁର,୧୨ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ମଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ଧାନକିଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏନେଇ ଚାଷୀ ଓ ମିଲ ମାଲିକ ସଂଘ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନେ ଧାନକୁ ବିନା ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଢଳେଇ କରାଯାଇ କିଣିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। 

ମଣ୍ଡିରେ ପଡ଼ିଛି ହଜାର ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

ମଣ୍ଡିରେ ପଡ଼ିଛି ହଜାର ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

କୁନ୍ଦୁରା,୧୨ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ମାସକ ତଳୁ ଖରିଫ୍‌ ମଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ମଣ୍ଡିରେ ହଜାର ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ପଡ଼ିରହିଛି। ମିଲ୍‌ ମାଲିକ ଓ କ୍ରୟକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଅସହଯୋଗ ଫଳରେ ଧାନକିଣା ଆଗେଇ ପାରୁନାହିଁ। 

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ ଧାରଣାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲା ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ ଧାରଣାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲା ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ

ଜୟପୁର,୧୧ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ଗ୍ରାମୀଣ ବ୍ୟାଙ୍କ (ୟୁଜିବି)ର ଆଞ୍ଚଳିକ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାରଣାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି ଉଠାଲା ଗିରିଜନ ବିକାଶ ପରିଷଦ

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି ଉଠାଲା ଗିରିଜନ ବିକାଶ ପରିଷଦ

ନନ୍ଦପୁର,୧୧ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନନ୍ଦପୁର ସଦର ସ୍ଥିତ ସର୍ବେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଗିରିଜନ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ପରିଷଦର ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ରହିଛନ୍ତି। 

ବସ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ଗଞ୍ଜେଇ ଭର୍ତ୍ତି ବ୍ୟାଗ୍‌

ବସ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ଗଞ୍ଜେଇ ଭର୍ତ୍ତି ବ୍ୟାଗ୍‌

କୋରାପୁଟ,୧୧ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜୟପୁରରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଉଥିବା ଜ୍ୟୋତି ନାମକ ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ରୁ ସୋମବାର ରାତିରେ କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଗ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି।

ତିନି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ଦାବି: ଉପଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ

ତିନି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ଦାବି: ଉପଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ

ଜୟପୁର,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବୋରିଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ତିନି ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷ ଜମି ଗୁଡ଼ିକରେ ପାଣି ଅଭାବ ଯୋଗଁୁ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଡେଙ୍ଗପଦର, ଆଉଁଳି ଏବଂ ସାନପରିଆ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ସରକାର ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିବା ଦାବି ନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୋମବାର ଘେରାଉ କରିବା ସହିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। 

ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ: ସ୍ତ୍ରୀ-ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଥାନାରେ ପୃଥକ ଅଭିଯୋଗ

ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ: ସ୍ତ୍ରୀ-ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଥାନାରେ ପୃଥକ ଅଭିଯୋଗ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୧।୧୨(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନାଅଧିନ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମହିଳା ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ସୋମବାର ନନ୍ଦପୁରା ଗାଁର ଜଣେ ଠିକାଦାର ମହେଶ ଦାଶ ପନକା ନାମରେ ଡାବୁଗାଁ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତିା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ କାହଁିକି କଲୁ ବୋଲି ପରାଚରିବା ପରେ ଠିକାଦାର ଜଣକ ବିଭିନ୍ନ ଧମକ ଚମକ ଦେଉଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତିା

ଆୟବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ: ଝରିଗାଁ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ସମ୍ପାଦକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ଆୟବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ: ଝରିଗାଁ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ସମ୍ପାଦକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ନବରଙ୍ଗପୁର/ଝରିଗାଁ,୧୧।୧୨(ବି.ପ୍ର./ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଆୟବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ସମ୍ପାଦକ ଗୟା ନାରାୟଣ ମାଟିଆଙ୍କ ଘର ସମେତ ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ ଜାରି ରହିଛି ା

ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ: କଥା କହିପାରୁନି ୧୮ ବର୍ଷର ପୁଅ

ଖଇରପୁଟ,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ ସର୍ଗିଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ  ଜଣେ  ୧୮ ବର୍ଷର ଯୁବକ ଜନ୍ମରୁ ନିଜ ପରିବାର ଉପରେ ବୋଝ ସାଜିଛନ୍ତି। ଅତି ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ଏବଂ ଯୁବକ ଜଣକ ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି ା ସରକାର ଚାହଁିଲେ   ମୋ ପୁଅକୁ  ଭଲ  କରିଦେବେ ବୋଲି ମାଆବାପା ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ା  

ବିଧାୟକଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଖୋଳାଗଲା ନଳକୂପ

ଗୋବିନ୍ଦପାଲ୍ଲୀ,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ ଗୋବିନ୍ଦପାଲିସ୍ଥିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଏକ ନଳକୂପ ସୋମବାର ଖୋଳାଯାଇଛି। ବହୁ ଦିନ ଧରି ଏଠାରେ ପାନୀୟ ଜଳ ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା।

ଟୋକନ ନ ମିଳିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଲ୍ୟାମ୍ପସ ଘେରାଉ

ଟୋକନ ନ ମିଳିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଲ୍ୟାମ୍ପସ ଘେରାଉ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି/ମଇଦଲପୁର,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ମଇଦଲପୁର ଲ୍ୟାମ୍ପସର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଟୋକନ ନ ପାଇ ସୋମବାର ଲ୍ୟାମ୍ପସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। 

ସରକାରୀ ସହାୟତା  ସ୍ବପ୍ନ

ସରକାରୀ ସହାୟତା ସ୍ବପ୍ନ

ଗୋବିନ୍ଦପାଲି,୧୦।୧୨- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡଡୁରାଲ ପଞ୍ଚାୟତର ପୂଜାରିଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି ସମାରୀ ହନ୍ତାଳ। ସ୍ବର୍ଗତ ଅଦିଆ ହନ୍ତାଳଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସମାରୀଙ୍କୁ ବୟସ ୭୦ ଟପିଲାଣି। ଏଯାଏ ତାଙ୍କୁ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ମିଳିନି। ତାଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଭୋଟ ପରିଚୟପତ୍ର ନାହିଁ। ତାଙ୍କ କାନକୁ ଭଲ ଶୁଭୁନାହିଁ କି ଆଖିକୁ ଭଲ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ।