ରାୟଗଡା

ଅନ୍ଧାର କୋଠରିରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ

ଅନ୍ଧାର କୋଠରିରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ
ଝରିଗାଁ, ୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଞ୍ଚମସିଂ ହରିଜନ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ବାଣୁଆଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେଉଳକୋଣା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଗରିବ ଯୁବକ। ଏକଦା ସେ ଜଣେ ଭଲ ଛାତ୍ର ଥିଲେ। ସୁନ୍ଦର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ସହ ମାଟିରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢି ସଭିଙ୍କ ପ୍ରଂଶସାଭାଜନ ହୋଇପାରିଥିଲେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କପାଇଁ ସବୁକିଛି ବଦଳିଯାଇଛି। ନା, ସେ ଆଉ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ନା କଳାର ଯାଦୁ ଦେଖାଉଛନ୍ତି। ଗତ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ମାନସିକ ରୋଗ୍ରଗସ୍ତ ହୋଇ ନିଜ ଘରେ ଏକ ଅନ୍ଧାର କୋଠରୀରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ହଜିଯାଇଛି ସବୁ ସ୍ବପ୍ନ। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଭୁଲିଯାଇଛନ୍ତି। କେବଳ ନିଜର ବିଧବା ମା’ ତାଙ୍କୁ କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥାଭାବ ବାଧକ ସାଜିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୁପ୍‌ ବସିଛି। ପୁଅର ଏ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି ମା’ ରତ୍ନାବତୀ ହରିଜନ। ଦେଉଳକୋଣା ଗ୍ରାମର ଦଶରଥ ହରିଜନଙ୍କ ୨ ପୁଅ ଓ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ସହ ସ୍ତ୍ରୀ ରତ୍ନାବତୀଙ୍କୁ ନେଇ ପରିବାର। ଦଶରଥ ଚାଷ କରି ପରିବାର ପେଟପୋଷଣ କରୁଥିଲେ। ବଡ ପୁଅ ପଞ୍ଚମସିଂ ହରିଜନ ବେଲଗାଁ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ। ପିଲାଟି ଦିନରୁ ପଞ୍ଚମସିଂ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ସହ ମାଟିରେ ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରି ଛାତ୍ର ସମୟରେ ବେଶ ଭଲ ଜଣାଶୁଣା ରହିଥିଲେ। ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ସେ ମାନସିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇ ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କ ଚିକିସତ୍ା ଦଶରଥ କରିଥିଲେ। ଆର୍ଥତ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିବାରୁ ଦଶରଥ ଦେଶୀ ଚିକିସତ୍ା କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ଶରଣ ପଡିଥିଲେ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସାତ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲା ହେଲେ ପଞ୍ଚମସିଂ ଭଲ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମାନସିକ ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା। ଏହାପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କୁ ଏକ ବନ୍ଦ କୋଠରୀରେ ରଖିଥିଲେ। ସେହି ଆବଦ୍ଧ ଅନ୍ଧାର କୋଠରୀରେ ଶୌଚ କରିବା ସହ ଖାଇବା ପିଇବା ସବୁକିଛି ସେ କରୁଛନ୍ତି। ମାଆ ରନତ୍ାବତୀ ତାଙ୍କର ସେବା ଶୁଶ୍ରୁସା କରୁଛନ୍ତି। ବନ୍ଦ କୋଠରୀ ଭିତରେ ପଞ୍ଚମସିଂ ଚିକତ୍ାର କରିବା ସହ କୋଠରୀ କାନ୍ଥକୁ ନିଜ ନଖରେ ଖୋଳୁଛନ୍ତିି। ଆଉ ଚାନ୍ଦର ଖଣ୍ଡେ ଘୋଡାଇ ହୋଇ ପଡି ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କ ବୟସ ୩୦ । ମାନସିକ ରୋଗରେ ୧୪ ବର୍ଷ ହେଲା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭ ବର୍ଷ ହେଲା ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକ ଦେଖି ନାହାନ୍ତି। ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଏହାର ଖବର ନାହିଁ। ପୁଅର ଚିନ୍ତାରେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଦଶରଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କ ଚିକିସତ୍ା ସକାଶେ ପରିବାର ଲୋକେ ନିଜର ୨ ଏକର ଚାଷ ଜମିକୁ ୫ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ବନ୍ଧକ ଦେଇଛନ୍ତି। ରନତ୍ାବତୀଙ୍କୁ କେବଳ ଭତ୍ତା ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଶନ କାର୍ଡ ଖଣ୍ଡେ ମିଳିପାରିନାହିଁ। ଏପରିକି ପଞ୍ଚମସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କୈଣସି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳି ପାରି ନାହିଁ। ପରିବାର ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ସକାଶେ ଗୁହାରୀ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଏହି ଅସହାୟ ପରିବାର ପ୍ରତି ସହାୟତା କରିନାହାନ୍ତି। ପୁଅର ଚିିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥତ୍କ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରନତ୍ାବତୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୫ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୫ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୨୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି  ବ୍ଲକ୍‌ ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟିସ୍ଥିତ ବାପୁଜୀ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ମଣ୍ଡପରେ ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବିଧାୟକ ମନୋହର ରନ୍ଧାରୀ, ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଦେବକୀ ନାୟକ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ଲୁକାୟିତ ପ୍ରତିଭା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୨ଶହ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ନିଜର ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ୫ ଜଣଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନାଗ,  ସୂର୍ଯ୍ୟ ରନ୍ଧାରୀ, ସୁବାସ ଦାଶ, ସୁବାସ ଗରଡ଼ା, ପ୍ରେସିମଣି ଖିଲ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।  ଭୋଳାନାଥ ନାୟକ ଓ ଦେବସ୍ମିତା ଦାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

୧୯ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଗ୍ୟାସ୍‌ ପ୍ରଦାନ

୧୯ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ପ୍ରଦାନ

ପାପଡ଼ହାଣ୍ଡି,୨୪ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ପାପଡ଼ହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ୍‌ ପାତ୍ରୀଠାରେ ରବିବାର ବନ ବିଭାଗର ଆମ ଜଙ୍ଗଲ ଯୋଜନାରେ ୧୯ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଗ୍ୟାସ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭଗବତୀ ଭତ୍ରା, ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସେବତୀ ସାନ୍ତା, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତ୍ରିନାଥ ପ୍ରଧାନ, ସମିତି ସଭ୍ୟା ସୁଜାତା ନାୟକ, ସରପଞ୍ଚ ଯଦୁ ନାୟକ, ଫରେଷ୍ଟର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଜାନୀ, ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୪।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଭକ୍ତି ସଙ୍ଗୀତ ସଂସଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଗୀରଥି ପାଢୀ ସ୍ମୃତିକଳା ପରିଷଦଠାରେ ଏକ ‘ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ର ଯୋଗଦେଇ ପୁରାଣ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରର ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆବିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ ା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଯୋଗେଦେଇ ମଣିଷ ତିଆରି କାରଖାନାର ରୂପରେଖ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନା ଦ୍ୱାରା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୂହ କବାଡି ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୂହ କବାଡି ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୪।୯(ବି.ପ୍ର.): ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବାଳିକା ବିଭାଗ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି । ୬୪ ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୂହ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବରଗଡ଼ ଜର୍ଜ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ୨୧ରୁ ରବିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ  ହୋଇଥିଲା ା ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ବୟନଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିିନି ଛୁରିଆ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସିଲ୍ଡ ସହ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରି ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି। କ୍ରିଡା ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ  ନିଜର ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ୱଳମୟ କରିବାକୁ ପରାମାର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ା 

ଅର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଅର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ମାଥିଲି, ୨୪।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ) : ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ପୁରୁଣା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନ ବଖାଣିଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନ ବଖାଣିଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଜେକେପୁର,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଚାନ୍ଦିଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଜେକେପୁରସ୍ଥିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପତ ସିଂଘାଣିଆ ହାଇସ୍କୁଲର ୧୯୯୦ ମସିହା ବ୍ୟାଚର ବନ୍ଧୁମିଳନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଓ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସରସ୍ବତୀ ଶର୍ମା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

କଲେଜର ସମସ୍ୟା ଜଣାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

କଲେଜର ସମସ୍ୟା ଜଣାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୩।୯: ରାୟଗଡା ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଭିଭାବକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁଷମା ଦାସ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଡା. ଦୁଷ୍ମନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଓ ମଞ୍ଜୁଶ୍ରୀ ମୁଖାର୍ଜୀ ଯୋଗ ଦେଇ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରେରଣା ଦେବାପାଇଁ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। 

ଏନ୍‌ଏସି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଅଣାଯିବ ଅନିୟମିତତା

ଏନ୍‌ଏସି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଅଣାଯିବ ଅନିୟମିତତା

କାଶୀନଗର,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ କାଉନସିଲ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଏମ୍‌.ସୁଧାରାଣୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ରାଶନକାର୍ଡ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କାଶୀନଗରରେ ୫୮୨ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଶନକାର୍ଡ ବଣ୍ଟାଯିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବହୁ ଦରଖାସ୍ତ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି।

ସିୱାଇଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସିୱାଇଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୨୩।୯: ମାଲକାନଗିରି- କୋରୁକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧୀନ ପରକନମାଳା  ପଞ୍ଚାୟତ  ସଭାଗୃହରେ ସିୱାଇଏସ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କୃଷି ସମ୍ପର୍କିତ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପରକନମାଳା, ସୋମନାଥପୁର ଓ କୁଡୁମୁଲୁଗୁମା ପଞ୍ଚାୟତର ୩୦ ଜଣ ମହିଳା ଚାଷୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରକନମାଳା ସରପଞ୍ଚ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିବା ବେଳେ ସଂଯୋଜକ ସଙ୍ଘମିତ୍ରା ସିଂହ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। 

ବନ୍ୟାରେ ଶତାଧିକ ଏକର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ

ବନ୍ୟାରେ ଶତାଧିକ ଏକର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ

ମାଲକାନଗିରି,୨୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଜିଲାବାସୀ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କଚାଘର ଭାଙ୍ଗି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହି ବନ୍ୟାରେ ବିଶେଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ। ଜିଲାର କାଲିମେଲା ବ୍ଲକ ଚିତ୍ରାଙ୍ଗପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଦାଖାଲ, ଦୋରାଗୁଡା, ଉସ୍କାପାଲି, ଦୁରୁମାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଫସଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। 

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

କୋଟପାଡ଼, ୨୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟପାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମ୍‌ପି ବଳଭଦ୍ର ମାଝି ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତକରି ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝି, ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବୈଦ୍ୟନାଥ ପୂଜାରୀ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସଦନ ନାୟକ, ପଦ୍ମିନୀ ହିଆଳ, ବ୍ଲକ୍‌ ଏଇ ଡି. ନାରାୟଣ ରାଓ, ମନୋହର ବିଷୋଇ ପ୍ରମୁଖ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ବିଲ୍ଟ ପେପର ମିଲରେ ତୁଟୁନି ଅଚଳାବସ୍ଥା, ଆଶଙ୍କାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବିକା

ବିଲ୍ଟ ପେପର ମିଲରେ ତୁଟୁନି ଅଚଳାବସ୍ଥା, ଆଶଙ୍କାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବିକା

ଜୟପୁର୨୩।୯(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ସ୍ଥିତ ବିଲ୍ଟ ପେପର ମିଲରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ତୁଟିପାରୁନାହିଁ। ୩ଟି ୟୁନିୟନ  ମିଲର ସମସ୍ତ ସର୍ତ୍ତ ମାନିବାକୁ ରାଜି ଥିବାବେଳେ ବିଏମ୍‌ଏସ୍‌ ସଂଘ ଏଥିରେ ଅରାଜି ହେବା ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ଆଶଙ୍କା ଭିତରକୁ ଠେଲିଦେଇଛି। ୩ ମାସ ହେବ କାମ ଓ ଦରମା ନ ପାଇ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାର ଏବେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ପେପରମିଲରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୩ଟି ୟୁନିୟନର ମିଳିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଦ୍ୱାରା ଜୟପୁରର ଏକମାତ୍ର ବୃହତ ଶିଳ୍ପର ଅଚଳାବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇରୁ ୩ ମାସ ହେଲା କାରଖାନା ବନ୍ଦ ରହିଛି।