ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଗୁଜରାଟ ଲଢ଼େଇ

ଗୁଜରାଟ ଲଢ଼େଇ
ଆକାର ପଟେଲ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼େଇର ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ? ୨୨ବର୍ଷ ହେଲା ଏଠାରେ ଭାଜପା ଶାସନ କରିଆସୁଛି ଏବଂ କହୁଛି ଯେ ଏହା ବିକାଶକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛି। ଯେମିତି ମନେହେଉଛି, ଏ ‘ବିକାଶ’ ଶବ୍ଦଟି ଉପରେ ଭାଜପାର ଏକା ସ୍ବତ୍ୱାଧିକାର ରହିଛି ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାଜପା ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ କେହି ବିକାଶ ଆଣିପାରିବେ ନାହିଁ। ଭାଜପା ଯାହା କରୁଛି ତାହା ହେଉଛି ବିକାଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଯାହା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି ଦୁର୍ନୀତି, ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ଶାସନ ଇତ୍ୟାଦି। ଏ ପ୍ରକାର ଦାବି କରିବା ପିଲାଳିଆମି ହେଲେ ବି ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଭାଜପାକୁ ଏପରି ଦାବି କରି ଖସିଯିବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଉଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଭାଜପା ତଥ୍ୟ ଦେଇ ଓ ନିଜର ନୀତି ବିଷୟରେ କହି ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତି ହେଉଛି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲାବେଳେ ହତବୁଦ୍ଧି ହୋଇଯାଉଛି। ଭାଜପା ଉନ୍ନୟନର ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆପଣେଇବ ଜାଣିପାରୁ ନାହିଁ। କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ରାଜକୁମାର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତ ତାଙ୍କୁ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସମର୍ଥନ ନ ମିଳିବାରୁ ତା’ ପରଦିନ ଜିଏସ୍‌ଟି ଓ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଧରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଜୋର ନ ଦେବା ଫଳରେ ଭାଜପା ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ସ୍ବର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଉଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ହେଲା ସଂଗଠନ। ଭାଜପାର ସଂଗଠନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଦୃଢ଼। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଜନୈତିକ ଦଳ। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଏହାର ବିଶାଳ ଉପସ୍ଥିତି ରହିଛି, ଯାହାର ପରିଚାଳନା କରୁଛି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ବେସରକାରୀ ସଂଗଠନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂସେବକ ସଂଘ (ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌)। ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଦେଶ ପ୍ରତି ଓ ସଂଘ ପ୍ରତି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏବଂ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରୁ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଓ ପ୍ରଶଂସା ମିଳୁଛି। ଯେକୌଣସି ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଲଢ଼େଇରେ ଭାଜପାର ସାଂଗଠନିକ ଶକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସହାୟକ ହେବାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର କିଛି ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ଦ୍ୱିଦଳପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟ ଆମେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା ଉଚିତ। ଦକ୍ଷତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କଂଗ୍ରେସ ଏଠାରେ ଭାଜପାର ସମକକ୍ଷ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ସେବା ଦଳ ବା ଯୁବକଂଗ୍ରେସରୁ ଆସିଥିବା ପୁରୁଣା କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଏଠାରେ ଆଉ ନାହାନ୍ତି। ଏଠାରେ ଦଳ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ କେବଳ ରହିଛନ୍ତି ବୟକ୍ତିକ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ଯେଉଁମାନେ ହିଁ ଦଳର ଲୋକବଳ। ଏମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦଳର ନିର୍ବାଚନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ତୁଲାଇବା କଷ୍ଟକର। କାରଣ ଏଠାରେ ଦଳ ବାରମ୍ବାର ହାରୁଥିବାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆଉ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ହାତରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି। ଉଭୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଓ ସଂଗଠନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୋ ମତରେ ଭାଜପା ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗରେ ଅଛି। ପୁଣି ଏହା ନିଜର ଶକ୍ତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ହେଉ ବା କଂଗ୍ରେସର ଦୁର୍ବଳତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ହେଉ ଆଗରେ ଅଛି। ତୃତୀୟ କଥା ହେଉଛି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରର ରଣକୌଶଳ। ଭାଜପା ନିଜର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କାର୍ଡ ଖେଳୁଛି। ତାହା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯିଏ ଅନେକ ର଼୍ୟାଲିରେ ଭାଗନେଇ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିଛନ୍ତି। ଆଗରୁ ମୋଦି ହିନ୍ଦୀରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାଷଣ ଦେଉଥିଲେ, ଏବେ ସେ ଗୁଜରାଟୀରେ ଭାଷଣ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ସେ ନିଜର ବାର୍ତ୍ତା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ନିଜ ମାତୃଭାଷାରେ। ସେ ଜଣେ ଉତ୍ତମ ବକ୍ତା ଏବଂ ରାହୁଲ କେବେ ବି ତାଙ୍କର ସମକକ୍ଷ ନୁହନ୍ତି। ମୋଦି ଯେତେବେଳେ ଭାଷଣ ଦିଅନ୍ତି, ସେ ଏକ ପୁରୁଣା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏମିତି ନୂଆ ଢଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି, ଯାହା ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶିରୋନାମା ମଣ୍ଡନ କରେ। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ: ‘ମୁଁ ଚା ବିକିଛି କିନ୍ତୁ ଦେଶକୁ ବିକ୍ରି କରିନାହିଁ।’ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ତ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ସବୁଯାକ ଅଣପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ଲାଗି ଶକ୍ତି ଓ ସମୟ ବ୍ୟୟ କରିଚାଲିଥିବ। ଯେପରି ଅହମଦ ପଟେଲ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲର ଟ୍ରଷ୍ଟି ହେବା ଭୁଲ୍‌ ଥିଲା କି ନା ବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ କ୍ୟାଥଲିକ୍‌ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍‌ କି ନା ଇତ୍ୟାଦି। ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଗତ ତିନିମାସ ଭିତରେ ତିନୋଟି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ବୁଝାଇ ନିଜ ପକ୍ଷକୁ ଆଣିପାରିଛି। ସେମାନେ ହେଉଛି ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କ ପଟିଦାର, ଜିଗ୍ନେଶ ମଓ୍ବୋନିଙ୍କ ଦଳିତ ଓ ଅଳ୍ପେଶ ଠାକୁରଙ୍କ ଓବିସି କ୍ଷତ୍ରିୟ ଗୋଷ୍ଠୀ। ଏ ତିନି ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦାବି ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ କରାୟତ୍ତ କରିବା ସହଜ ନ ଥିଲା। ଏମାନେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବା ସ୍ବାଭାବିକ ନ ଥିଲା। ମୋର ଅନୁମାନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ଏହା ଦେଖି ଭାଜପା ବିଚଳିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସେମାନେ ଏ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ନେତା ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି। ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଏତିକିରେ କ’ଣ କଂଗ୍ରେସ ଭାଜପାକୁ ହରାଇପାରିବ? ମୋର ମତ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିବା ହାରିବା ଭୋଟ୍‌ଦାନର ହାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। ଭାଜପାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯେପରି ଏହାର ସମର୍ଥକମାନେ ସମସ୍ତେ ଆସି ଭୋଟ ଦିଅନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସହଜ ନୁହେଁ, କାରଣ ଦଳ ଏକ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମୂଳକ ପ୍ରଚାର ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରୁଛି। କଂଗ୍ରେସ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଶ୍ଚିତ ରହିପାରେ କାରଣ ଏହାର ସମର୍ଥକ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ହେଲେ ମଧ୍ୟ, ସେମାନେ ଭାଜପା ବିରୋଧରେ ରାଗିକରି ଥିବାରୁ ସମସ୍ତେ ଆସି ଭୋଟ୍‌ ଦେବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗୁଜରାଟର ବାସ୍ତବ ସମସ୍ୟାକୁ ଯଦି ଦେଖିବା- ନିଯୁକ୍ତି, ସାର୍ଥକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତି ଆଦି ଶାସକ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଯାଉଛି, ଯଦିଚ ସେମାନେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି। Email: aakar.patel@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ନଇଁକରି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ନଇଁକରି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ତଥାଗତ ସତପଥୀ

ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ଡେପୁଟି ଗଭର୍ନର ବିରଲ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଖୋଲାଖୋଲିି କହିଥିଲେ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବାୟତ୍ତତାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। 

ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା: ସମସ୍ୟା ନା ସମାଧାନ

ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା: ସମସ୍ୟା ନା ସମାଧାନ

ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା

ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ବାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା କୌଣସି ମକଦ୍ଦମାକୁ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା ବା ପିଆଇଏଲ୍‌ କୁହାଯାଏ। ଏକ ସାଧାରଣ ମାମଲାଠାରୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। 

ମାନବବାଦୀ ଅବତାର

ମାନବବାଦୀ ଅବତାର

ଇଂ. ରୌଶନ ଖାନ୍‌

ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ଅନ୍ଧାରି ମୁଲକରେ ସର୍ବତ୍ର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଭରି ଯାଇଥିଲା, ସେତିକିବେଳେ ପ୍ରାଚ୍ୟ ଆକାଶରେ ଏକ ଦୀପ୍ତିମନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉଦୟ ହେଲା।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ସମୟ କାହାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରେନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସମୟର ସଦୁପଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡେ। ଏପରି କି ପରୀକ୍ଷା ସମୟ ଖୁବ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ  ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ଏହା ହାତଛଡା ହୋଇଯାଏ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କ୍ୟାରିୟର ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦୁନିଆରେ ଯେତେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ଚାଲିଚଳନ, ରୀତିନୀତି ଓ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଭିନ୍ନ। ପ୍ରଥା, ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର। ସେଭଳି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସଭ୍ୟ ଜଗତଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଆନ୍ତି। 

ଯଥାର୍ଥ ସଫଳତା

ଯଥାର୍ଥ ସଫଳତା

ବାନ୍ଧବୀ ଫୋନ କଲେ କେତେବେଳେ ସମୟ ହେବ ମୁଁ ଆସନ୍ତି, ଝିଅର ଜାତକ ଟିକେ ଭଲକରି ଦେଖନ୍ତେ। କ’ଣ ତା’ ଭାଗ୍ୟରେ ଅଛି, ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଯାହା ଭାବିଥିଲୁ ତାହା ହେଲା ନାହିଁ। ୮୯% ରଖିଲା, ୯୦% ବି ଛୁଇଁଲା ନାହିଁ। ସେ କାହିଁକି ସର୍ବଦା ଏମିତି ଅସଫଳ ହେଉଛି?

କଥାରେ ଧନୀ, କାମରେ ଶୂନ୍‌

କଥାରେ ଧନୀ, କାମରେ ଶୂନ୍‌

ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ବେକାରି। ମଣିଷ ଯେତେ ଆଗକୁ ମାଡ଼ିଚାଲିଛି, ଯେତେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଉଦ୍ଭାବନ ହେଉଛି, ବେକାରି ସମସ୍ୟା ସେତେ ଉତ୍କଟ ହେଉଛି।

ଡିଜିଟାଲ ଯୁଦ୍ଧ

ଡିଜିଟାଲ ଯୁଦ୍ଧ

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିରନ୍ତର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଚାଲିଛି। ଦିନ ଥିଲା ଲୋକେ ରେଡିଓ ଶୁଣୁଥିଲେ। ଟେଲିଭିଜନ ଆସିବା ପରେ ରେଡିଓର ଆଦର କମିଲା। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବହୁଳ ପ୍ରସାର ଯୋଗୁ ଏବେ ସବୁକିଛି ଡିଜିଟାଲମୁହଁ।।

ସିବିଆଇକୁ ମନା

ସିବିଆଇକୁ ମନା

ଭାରତରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ(ସିବିଆଇ)ର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ ଗଣାଯାଉଥିଲା। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏହାର ଶୀର୍ଷ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ବିବାଦ ସର୍ବୋଚ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପରେ ଘଟଣା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ କମିଶନ (ସିଭିସି) ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପଡ଼ିିଛି। 

ଦେଶ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ

ଦେଶ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ

ବିପିନ ବିହାରୀ ମିଶ୍ର

କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା ବିଦ୍ୟାରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର, ବୃତ୍ତିରେ ରାଜନୀତିଜ୍ଞ ଓ ତାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସଉକ ଅଛି। ଆରମ୍ଭରୁ ପରିଚିତ ହୋଇଗଲେ ଯେହେତୁ ସେ ଶେଖ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ପୁଅ।

ଆଚାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ

ଆଚାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ

ଅଲେଖ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର 

ଭାଇ! ଗୋଟିଏ ଅନୁରୋଧ କରିବି, ରଖିବ? ମଧ୍ୟାହ୍ନ ବିରତିର ଏକ ନିରୋଳା ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରଜନୀଶଙ୍କ କୋଠରି ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ତାଙ୍କ କାନ ପାଖରେ ଚୁମ୍ବକରେ ସୂଚେଇଲେ ଦୀନନାଥ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଆଜିକାଲି ଲୋକେ ଖୁବ୍‌ ସଚେତନ ହେଲେଣି। ନିଜ ମର୍ଜିରେ ଚଳିବାକୁ ଖୁବ୍‌ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଜଣେ ଝିଅ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ତାହା ହେଲା ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିବେ।