ବାଣିଜ୍ୟ |

ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ଗ୍ରାହକ

ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ଗ୍ରାହକ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩-୧୨,(ପି.ଟି.) ଟେଲିକମ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ଛାଡି ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ସେବା ଯେପରି ଗ୍ରାହକମାନେ ଲାଭ କରି ପାରୁଛନ୍ତି ସେହିଭଳି ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିହେବ। ଏପରି ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଇଲେକଟ୍ରିସିଟି ଆକ୍ଟର ସଂଶୋଧନ ଡ୍ରାଫ୍ଟକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଞ୍ଜୁରୀ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛି। ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ଗ୍ରାହକମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର.କେ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ। ଏଥିରେ ବିତରଣ ନେଟଓ୍ବର୍କ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଭିନ୍ନ ଭାବେ ବିଚାର କରାଯିବ। ଏଥି ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆଇନ୍‌ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆସିବ। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଇନରେ ଅନେକ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ଯାହାକୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନରେ ଆଣିବାର ଯୋଜନା ରହିଥିବା ସିଂ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସିଲେ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସେବା ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟକୁ କୌଣସି ଏକ କମ୍ପାନୀକୁ ଚୟନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଏହା ଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଏକଚାଟିଆ ନୀତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ। କୌଣସି ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଗି ଅଧିକ ବିତରଣକାରୀ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବଣ୍ଟନ ଓ ଯୋଗାଣକାରୀ ଓ୍ବିଙ୍ଗ୍‌କୁ ଅଲଗା କରିବା ଉପରେ ଏକ ରୋଡ ମ୍ୟାପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସହ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ପାରିବ। ସେହିଭଳି ଅଣ ପାରମ୍ପରିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କ୍ରସ୍‌ ସବସିଡିକୁ ୨୦%ରୁ ନିମ୍ନରେ ରଖାଯିବାକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ଟାରିଫ୍‌କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ପାରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି। କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି ଡିବିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ବେଳକୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବେ ଭରସା ଯୋଗ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଯୋଗାଇ ପାରିବେ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ୨୦୧୮ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୪୦ ନିୟୁତ ନୂଆ ଗ୍ରାହକ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଶକ୍ତି ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ସେହିଭଳି ମୁଣ୍ଡପିଛା ଶକ୍ତି ଚାହିଦାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ସିଂ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଟାରିଫ୍‌ ନୀତିକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଓ ନୂ୍ୟନତମ ଟାରିଫ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ୨୦%ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ। ସେହିଭଳି ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ଲାଗି ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଆସିବ। ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି କଡା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସିବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ହେଉଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ଚୋରି ଓ ଅପଚୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଏହା ବାଦ୍‌ ପ୍ରିପେଡ ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ହୋଇଛି। ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋଟ ଟେକ୍ନିକାଲ ଓ କମର୍ସିଆଲ କ୍ଷତିକୁ କିଭଳି ଭାବେ କମାଯାଇ ପାରିବ ତାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ୨୦୧୯ ବେଳକୁ ୧୫%ରୁ କମ୍‌ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରାଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସାମିଲ ରହିଛି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ବିଦେଶରେ ଟ୍ରେନ୧୮ ପ୍ରତି ବଢ଼ୁଛି ଆଗ୍ରହ

ବିଦେଶରେ ଟ୍ରେନ୧୮ ପ୍ରତି ବଢ଼ୁଛି ଆଗ୍ରହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ଟ୍ରେନ ୧୮ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ବେ କୋଚ୍‌୍‌ ଓ ଓ୍ବାଗନର ୨୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। କାରଣ ଏହି ଟ୍ରେନ ପ୍ରତି ବିଦେଶରେ ଆଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। 

ଜମି କିଣାବିକା: ୨୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ଜମି କିଣାବିକା: ୨୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ଜମିଜମା କିଣାବିକାରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ନଗଦ ନେଣଦେଣ ହେଲେ ଆୟକର ବିଭାଗ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବ। ଏନେଇ ଇତିମଧ୍ୟରେ ବିଭାଗର ଦିଲ୍ଲୀ ଡିଭିଜନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। 

ନୀରବ ମୋଦି ଠକେଇ ମାମଲା; ପିଏନ୍‌ବିର ୨ ଅଧିକାରୀ ବହିଷ୍କୃତ

ନୀରବ ମୋଦି ଠକେଇ ମାମଲା; ପିଏନ୍‌ବିର ୨ ଅଧିକାରୀ ବହିଷ୍କୃତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିକଟରେ ଅବସର ନେବାକୁ ଥିବା ୨ ଜଣ ଏକଜିକ୍ୟୁଟିଭ ଡାଇରେକ୍ଟରଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି।

ଜିଏସ୍‌ଟି କାରବାର ସୀମା ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜି

ଜିଏସ୍‌ଟି କାରବାର ସୀମା ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି) ଅଧୀନରେ ଗଠିତ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇଙ୍କ ଲାଗି କାରବାର ସୀମାକୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅଦ୍ୟାବଧି ମାତ୍ର ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ବ୍ରେକଜିଟ୍‌ ଆହ୍ବାନକୁ ଦେଖି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ବ୍ରେକଜିଟ୍‌ ଆହ୍ବାନକୁ ଦେଖି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଗାନ୍ଧୀନଗର,୨୦-୧: ବ୍ରେକଜିଟ୍‌କୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନିଶ୍ଚୟତାର ବାତାବରଣ ରହିଛି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି।

୨୦ ହଜାର କୋଟି ଫେରାଉନି ଆୟକର ବିଭାଗ

୨୦ ହଜାର କୋଟି ଫେରାଉନି ଆୟକର ବିଭାଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ଆୟକର ବିଭାଗ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୬-୧୭ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ବଡ଼ ଧରଣର ରିଫଣ୍ଡ ରୋକିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଥିଲାଗି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକାଧିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। 

ନାବାର୍ଡର ଫୋକସ୍‌ ପେପର: ରାଜ୍ୟରେ ୭୫ ହଜାର କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ପୋଟେନସିଆଲ

ନାବାର୍ଡର ଫୋକସ୍‌ ପେପର: ରାଜ୍ୟରେ ୭୫ ହଜାର କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ପୋଟେନସିଆଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧: ଚଳିତବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ୭୫,୬୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ରେଡିଟ୍‌ ପୋଟେନସିଆଲ (ଋଣ ପ୍ରଦାନ ସମ୍ଭାବନା) ରହିଛି। ଜାତୀୟ କୃଷି ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଉନ୍ନତୀକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କ(ନାବାର୍ଡ) ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷ ଲାଗି କ୍ରେଡିଟ୍‌ ସେମିନାର ଅବସରରେ ଏହାର ସିଜିଏମ୍‌ ଏ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ହିରୋ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ଆର୍‌ର ଆକ୍ଟିଭେଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନ

ହିରୋ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ଆର୍‌ର ଆକ୍ଟିଭେଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧: ପ୍ରମୁଖ ୨ ଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାତା ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଥିବା ନୂଆ ପ୍ରିମିୟମ ବାଇକ୍‌ ‘ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ଆର୍‌’ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆକ୍ଟିଭେଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।

ରେଡଚିଫ୍‌ର ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଗ୍ରାହକ ପୁରସ୍କୃତ

ରେଡଚିଫ୍‌ର ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଗ୍ରାହକ ପୁରସ୍କୃତ

ଗୁରୁଗ୍ରାମ,୨୦-୧: ଲେୟାନ ଗ୍ଲୋବାଲ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡର ଲୋକପ୍ରିୟ ଲେଦର୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରେଡଚିଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି।

ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଫିଟ୍‌ଜୀର ଆଡ୍‌ମିଶନ ଟେଷ୍ଟ

ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଫିଟ୍‌ଜୀର ଆଡ୍‌ମିଶନ ଟେଷ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧: କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଫିଟଜୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଆଡମିଶନ ଟେଷ୍ଟ ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସ, ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ତଥା ବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଦିଗରେ ଏହା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଦେବ ବୋଲି ଫିଟଜୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ବିଗ୍‌ ବଜାରର ସବ୍‌ସେ ଶସ୍ତା ୫ ଦିନ୍‌ ସେଲ ୨୩ରୁ

ବିଗ୍‌ ବଜାରର ସବ୍‌ସେ ଶସ୍ତା ୫ ଦିନ୍‌ ସେଲ ୨୩ରୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧:ପ୍ରମୁଖ ରିଟେଲ ଚେନ୍‌ ବିଗ୍‌ ବଜାର ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ‘ସବ୍‌ସେ ଶସ୍ତା ୫ ଦିନ’ ସେଲ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଚଳିତ ମାସ ୨୩ରୁ ୨୭ ଯାଏ ଚାଲିବ। ଏହି ସମୟରେ ବିଗ୍‌ ବଜାର ଷ୍ଟୋରରୁ କ୍ରୟ ଉପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରିହାତି ପାଇ ପାରିବେ। 

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବ ରିଲାଏନ୍ସ

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବ ରିଲାଏନ୍ସ

ଗୁଜରାଟ,୧୯-୧: ଜିଓ ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ମିଳିତ ହୋଇ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିୟୁ କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆଣିବେ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ୩ କୋଟି ପରିବାରଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ନେଇ ଯୋଜନା ରହିଛି। ଉକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁଜରାଟର ୧୨ ଲକ୍ଷ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଦୋକାନୀ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଗୁଜରାଟରେ ଚାଲିଥିବା ୯ମ ‘ଭାଇବ୍ରାଣ୍ଟ ଗୁଜରାଟ’ ସମିଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।