ବାଣିଜ୍ୟ |

୨୧ ଦିନରେ ହୋଣ୍ଡା ଗ୍ରାଜିଆର ବିକ୍ରି ୧୫,୦୦୦ ଟପିଲା

୨୧ ଦିନରେ ହୋଣ୍ଡା ଗ୍ରାଜିଆର ବିକ୍ରି ୧୫,୦୦୦ ଟପିଲା
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩-୧୨ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ ସ୍କୁଟର ଗ୍ରାଜିଆର ବିକ୍ରି ମାତ୍ର ୨୧ ଦିନ ଭିତରେ ୧୫,୦୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଏହି ସର୍ବାଧୁନିକ ସହରୀ ସ୍କୁଟରକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ଉପସଭାପତି(ବିକ୍ରି ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ) ୟଦବିନ୍ଦର ସିଂ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍‌ ତଥା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁ ଗ୍ରାଜିଆ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷିତ କରିଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଓ ସମର୍ଥନକୁ ନେଇ କମ୍ପାନୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହିତ। ଗ୍ରାଜିଆ ହୋଣ୍ଡାର ନେତୃତ୍ୱକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ତରକୁ ନେଇଯିବ ବୋଲି ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାଜିଆ ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍କୁଟର ଯେଉଁଥିରେ ରହିଛି ଫୁଲ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ହେଡ୍‌ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ ଏବଂ ୩ ଷ୍ଟେପ୍‌ ଇକୋ ସ୍ପିଡ୍‌ ଇଣ୍ଡିକେଟର, ଯାହାକି ଚାଳକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଇନ୍ଧନ ମିତବ୍ୟୟିତା ପ୍ରଦାନ କରିବ। ବିଶ୍ୱସନୀୟ ୧୨୫ ସିସି ହୋଣ୍ଡା ଏଚ୍‌ଇଟି ଇଞ୍ଜିନ ଏଥିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ହୋଣ୍ଡା ଗ୍ରାଜିଆ ୬ଟି ଆକର୍ଷଣୀୟ ରଙ୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହାର ଏକ୍ସଶୋ’ରୁମ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀ ମୂଲ୍ୟ ୫୭,୮୯୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରା ନୁୟୀ

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରା ନୁୟୀ

ନ୍ୟୁୟର୍କ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ପେପ୍ସିକୋର ପୂର୍ବତନ ସିଇଓ ଇନ୍ଦ୍ରା ନୁୟୀ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ ଟ୍ରମ୍ଫଙ୍କ ଝିଅ ଇଭାଙ୍କା ଟ୍ରମ୍ଫ ଇନ୍ଦ୍ରାଙ୍କ ନାମ

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ; ଟୁଇଟର ସିରିଜ ଜରିଆରେ ଶିଖାଇବ ବଜେଟ୍‌

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ; ଟୁଇଟର ସିରିଜ ଜରିଆରେ ଶିଖାଇବ ବଜେଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧: ବଜେଟ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ରପ୍ତାନିରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି; କମୁଛି ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ

ରପ୍ତାନିରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି; କମୁଛି ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧: ଡିସେମ୍ବରେ ଦେଶର ରପ୍ତାନି ସାମାନ୍ୟ ୦.୩୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୭.୯୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛିି। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ରନତ୍ ଓ ଆଭୂଷଣ, ଚମଡା, ହାତ ତିଆରି ସୂତା ତଥା ଔଷଧର ରପ୍ତାନି ହ୍ରାସ ପାଇଛି। 

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜରେ ନିବେଶ କରିବନି କାତାର

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜରେ ନିବେଶ କରିବନି କାତାର

ମୁମ୍ବାଇ,୧୬-୧: ସଙ୍କଟଗ୍ରସ୍ତ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର ଅଂଶଧନ କିଣିବା ନାହିଁ ବୋଲି କାତାର  ଏୟାରଓ୍ବେଜ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। 

ସାବଧାନ! ଓଟିପି ଜରିଆରେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯାଉଛି ଟଙ୍କା

ସାବଧାନ! ଓଟିପି ଜରିଆରେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯାଉଛି ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧: ହ୍ୟାକରମାନେ ଏବେ ଏକ ନୂଆ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଗାଏବ କରି ନେଉଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଉଥିବା ଓଟିପି(ଓ୍ବାନ୍‌ ଟାଇମ ପାସ୍‌ଓ୍ବର୍ଡ)କୁ ଏହି ହ୍ୟାକରମାନେ କୌଣସି ଉପାୟରେ କରାୟତ୍ତ କରି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଚୋରାଇ ନେଉଛନ୍ତି।

ଏଫ୍‌ଡିଆଇ ଗାଇଡଲାଇନକୁ ବିରୋଧ; ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ଆମାଜନର ଯୋଜନା

ଏଫ୍‌ଡିଆଇ ଗାଇଡଲାଇନକୁ ବିରୋଧ; ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ଆମାଜନର ଯୋଜନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ(ଏଫ୍‌ଡିଆଇ) ନେଇ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଆସନ୍ତା ଏକ ମାସ ଭିତରେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରା ନ ଗଲେ ଆମାଜନର ରିଟେଲ ବିଜନେସ୍‌ ୟୁନିଟ ଆମାଜନ ଡଟ୍‌ ଇନ୍‌ ଓ୍ବେବସାଇଟରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରିଦେବ ବୋଲି  ବିଚାର କରୁଛି। 

ଜିଏସ୍‌ଟି ଫାଙ୍କି ରୋକିବ ଫାଷ୍ଟାଗ୍‌

ଜିଏସ୍‌ଟି ଫାଙ୍କି ରୋକିବ ଫାଷ୍ଟାଗ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧: ସାମଗ୍ରୀର ପରିବହନ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ତଥା ଜିଏସ୍‌ଟି ଫାଙ୍କିକୁ ରୋକିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌କୁ ଫାଷ୍ଟାଗ୍‌ ସହ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲରୁ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଝଟ୍‌କା;ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ରାସ୍ତାରେ ଏଲ୍‌ଜି

ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଝଟ୍‌କା;ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ରାସ୍ତାରେ ଏଲ୍‌ଜି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧: ଟିଭି ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଓପନ ସେଲ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ପ୍ୟାନେଲ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଟିଭି ନିର୍ମାଣ ଏବେ ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତିଷ୍ଠି ରହିବା ଲାଗି ମାର୍କେଟ ଲିଡର ସାମସଙ୍ଗ ଏବେ ଭାରତରେ ଟିଭି ନିର୍ମାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି।

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜରେ ଅଂଶଧନ ବଢ଼ାଇବା ଏଟିହାଦ ରାଜି

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜରେ ଅଂଶଧନ ବଢ଼ାଇବା ଏଟିହାଦ ରାଜି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧: ନଗଦ ସଙ୍କଟର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର ଅନ୍ୟତମ ଅଂଶୀଦାର ଏଟିହାଦ ଏୟାରଓ୍ବେଜ ନିଜର ଅଂଶଧନ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ ପରେ ଷ୍ଟକ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ସୋମବାର ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର ଶେୟାର ମୂଲ୍ୟ ବେଶ୍‌ ବଢ଼ିଥିଲା। 

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବଜେଟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟପିବ;ସାର ସବ୍‌ସିଡି ୩୦ହଜାର କୋଟି ଟପିବ

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବଜେଟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟପିବ;ସାର ସବ୍‌ସିଡି ୩୦ହଜାର କୋଟି ଟପିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧: ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ସାର ବାବଦ ସବ୍‌ସିଡି ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅତିରିକ୍ତ ପାଣ୍ଠିଯୋଗାଣ ଲାଗି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକଠାରୁ ସହାୟତା ନେଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ଭାରତରେ ଆୟ ଅସମାନତା;୧୦% ଉଚ୍ଚବର୍ଗଙ୍କ ନିକଟରେ ରହିଛି ୬୦ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି

ଭାରତରେ ଆୟ ଅସମାନତା;୧୦% ଉଚ୍ଚବର୍ଗଙ୍କ ନିକଟରେ ରହିଛି ୬୦ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧: ଭାରତରେ ଆୟ ଅସମାନତା ବେଶ୍‌ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ। ଉଚ୍ଚବର୍ଗ ପରିବାରର ଆୟ ଜାତୀୟ ହାରାହାରି ବାର୍ଷିକ ଆୟଠାରୁ ୪୭% ଅଧିକ। ୨୦୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଶୀର୍ଷ ୧୦% ଉଚ୍ଚବର୍ଗର ପରିବାର ନିକଟରେ ୬୦% ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ଅସମାନତା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ରିପୋର୍ଟରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। 

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରାମର୍ଶ;ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶଧନ ୫୨%କୁ କମାଅ

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରାମର୍ଶ;ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶଧନ ୫୨%କୁ କମାଅ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧: ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶଧନକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ୫୨%କୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେକ୍ଟରରେ କର୍ପୋରେଟ ଢାଞ୍ଚାର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ଲାଗି ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।