ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଦାନ ଗର୍ଭାଶୟରୁ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ

ଦାନ ଗର୍ଭାଶୟରୁ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ
ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଗର୍ଭାଶୟ ନ ଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ଦାନ ଗର୍ଭାଶୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଉକ୍ତ ମହିଳା ଆବ୍‌ସଲ୍ୟୁଟ୍‌ ୟୁଟେରାଇନ୍‌ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ଇନ୍‌ଫର୍ଟିଲିଟି (ଏୟୁଆଇ) ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ଏପରି ଏକ ଅବସ୍ଥା ଯେଉଁଠି ଜରାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରେନାହିଁ କିମ୍ବା ଜରାୟୁ ଆଦୌ ନ ଥାଏ। ଲାନସେଟ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ସଫଳ ଜରାୟୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ସୁଇଡେନ୍‌ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଜରାୟୁ ନ ଥାଇ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ୩୦ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହା ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ୬୧ବର୍ଷୀୟ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କୁ ଜରାୟୁ ଦାନ କରିଥିଲେ। ପରେ ମହିଳା ଜଣକ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଖାପାଖି ୨୪ଜଣ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଜରାୟୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଗଲାଣି। ଡଲାସ୍‌ସ୍ଥିତ ବେଲର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ମେଡିକାଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ର ଜରାୟୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ଚିକିତ୍ସକ ଲିଜା ଜୋହାନ୍ସସନ୍‌ କହନ୍ତି, ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଆମେ ଏଇ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲୁ। ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁଟି ଜନ୍ମନେଲା ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଖିରେ ଆନନ୍ଦାଶ୍ରୁ ଆସିଯାଇଥିଲା। ସେଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଜରାୟୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଚାଲୁ ରହିଥିବାରୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇ ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜରାୟୁ ଦାନ କରିଥିବା ମହିଳା ଥିଲେ ଡାଲାସ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନର୍ସ ତଥା ୩୬ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଟେଲର ସାଇଲର। ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣ ପାଇଁ ଗୋପନ ରଖାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚଳିତବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ପୁଣେର କେତେକ ଡାକ୍ତର ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ କରି ଜଣେ ୨୧ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଗର୍ଭାଶୟ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଗର୍ଭାଶୟ ନ ଥାଇ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଦାତା ଜଣକ ଥିଲେ ତାଙ୍କର ୪୫ବର୍ଷୀୟ ମା’।
All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଭାରତ ସୀମାରେ ଚାଇନାର ଦାଦାଗିରି

ଭାରତ ସୀମାରେ ଚାଇନାର ଦାଦାଗିରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ବେଜିଂ,୧୫।୧୦: ଭାରତ ସୀମାରେ ପୁଣି ଚାଇନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଦାଦାଗିରି। ୧୦ ଦିନ ତଳେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଦିଓ୍ବାଙ୍ଗ ଓ୍ବେଲୀରେ ଚାଇନା ସୈନ୍ୟ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। 

ତାଲିବାନ ଆକ୍ରମଣରେ ୨୦ ଆଫଗାନ୍‌ ସେନା ନିହତ

ତାଲିବାନ ଆକ୍ରମଣରେ ୨୦ ଆଫଗାନ୍‌ ସେନା ନିହତ

ଫରହା,୧୫।୧୦: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଇରାନ ସୀମାରେ ଥିବା ପଶ୍ଚିମ ଫରହା ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ତାଲିବାନ ସେନା ଦ୍ୱାରା ୨ଟି ମିଲିଟାରୀ ଚେକ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଫଳରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୨୦ ଆଫଗାନ୍‌ ସେନା ନିହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି କମ୍ପାନୀ

ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୫।୧୦: ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି କମ୍ପାନୀ।  ଦେଶର ପ୍ରତି ୫ଟିରୁ ୪ଟି କମ୍ପାନୀରେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍‌ ରହିଛି। 

ପାକିସ୍ତାନ-ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଫ୍ରେଣ୍ଡଶିପ୍‌ ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ

ପାକିସ୍ତାନ-ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଫ୍ରେଣ୍ଡଶିପ୍‌ ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ

କାବୁଲ,୧୫।୧୦: ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପ୍ରେଣ୍ଡଶିପ୍‌ ଗେଟ୍‌କୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଚମନ ସହରର ଉତ୍ତରରେ ୬୦ କିମି ଦୂରରେ ଥିବା ପୋଷ୍ଟରେ ଦୁଇଦେଶ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳିଗୋଳା ବିନିମୟ ହୋଇଛି। 

ହ୍ବାଇଟ୍‌ ଗାଉନ୍‌ରେ ବରଙ୍କ କବର ସହିତ ବିବାହ କଲେ ଯୁବତୀ

ହ୍ବାଇଟ୍‌ ଗାଉନ୍‌ରେ ବରଙ୍କ କବର ସହିତ ବିବାହ କଲେ ଯୁବତୀ

ଇଣ୍ଡିଆନା,୧୪।୧୦: ଆମେରିକା ଇଣ୍ଡିଆନାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବତୀ ବରଙ୍କ କବର ସହିତ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। 

ମହଙ୍ଗା ହେବ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଭିଜା

ମହଙ୍ଗା ହେବ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଭିଜା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଲଣ୍ଡନ,୧୪।୧୦: ଭାରତ ସମେତ ଅଣ-ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବରରୁ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଭିଜା ମହଙ୍ଗା ହେବ। ଏହା ଉପରେ ଇମିଗ୍ରେସନ୍‌ ହେଲଥ୍‌ ସରଚାର୍ଜ ବର୍ଷ ପିଛା ୨ଶହ ପାଉଣ୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୪ ଶହ ପାଉଣ୍ଡକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। 

ସୋମାଲିଆରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ

ସୋମାଲିଆରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ

ମୋଗାଦିସୁ,୧୪।୧୦: ସୋମାଲିଆର ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମରେ ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ୨ଟି ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୧୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସହ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅପହରଣ କଲା ଆଇଏସ୍‌

ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅପହରଣ କଲା ଆଇଏସ୍‌

ବେରୁଟ୍‌, ୧୪।୧୦: ସିରିଆରେ ଇସଲାମିକ୍‌ ଷ୍ଟେଟ୍‌(ଆଇଏସ୍‌) ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ସିରିଆର ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶିବିରରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଆଇଏସ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏପରି କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମୂଲ୍ୟହୀନ ଧମକ

ଭାରତକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମୂଲ୍ୟହୀନ ଧମକ

ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୧୪।୧୦: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାରୁ ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିଲା ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌। 

ଜାତିସଂଘ ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦକୁ ଭାରତ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚିତ

ଜାତିସଂଘ ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦକୁ ଭାରତ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୧୩।୧୦: ଜାତିସଂଘ ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦ(ୟୁଏନଏଚଆରସ)କୁ ଭାରତ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛି। ୟୁଏନଏଚଆରସ ନିର୍ବାଚନରେ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଭାରତ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଛି। 

ଡାଟା ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌

ଡାଟା ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌,୧୩।୧୦: ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ନେଟଓ୍ବର୍କିଂ ସାଇଟ୍‌ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଡାଟା ଲିକ୍‌କୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବଡ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛି। ହ୍ୟାକର୍‌ମାନେ ବିଶ୍ୱର ପାଖାପାଖି ୩୦ ମିଲିୟନ ବା ୨.୯ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଡାଟା ଆକ୍‌ସେସ୍‌ କରିଥିବା ସ୍ଫଷ୍ଟ କରିଛି। 

ପ୍ରବଳ ବରଫଝଡ଼ ଯୋଗୁ ୮ ପର୍ବତାରୋହୀ ମୃତ

ପ୍ରବଳ ବରଫଝଡ଼ ଯୋଗୁ ୮ ପର୍ବତାରୋହୀ ମୃତ

କାଠମାଣ୍ଡୁ,୧୩।୧୦: ନେପାଳର ଗୁଜରା ପର୍ବତ ଆରୋହଣରେ ଯାଇଥିବା ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରବଳ ବରଫ ଝଡ ଯୋଗୁ ଏମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।