ମେଟ୍ରୋ |

ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ

ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ

କଟକ ଅଫିସ, ୨।୧୨- ବଡ଼ମ୍ବା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇଚ୍ଛାପୁର ଗ୍ରାମର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନାଏକ ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏକ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ପୂରଣ ହେଲାଣି। ହେଲେ ପୋଲିସର ଦାୟିତ୍ୱହୀନ କାର୍ଯ୍ୟ, ଅବହେଳା ଓ ପକ୍ଷପାତିତା ଯୋଗୁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। କାରଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ ଚାପରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ। ଏପରି କି ସେମାନେ ଥାନା ଆଗରେ ଖୋଲାରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସମେତ ୧୦ଜଣଙ୍କୁ ଫେରାର ଦର୍ଶାଇ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ ଦାଖଲ କରି ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛି। ପୋଲିସର ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଶୁକ୍ରବାର ଏଚ୍‌ଆର୍‌ପିସି ଏଡିଜିଙ୍କୁ ଭେଟିଜଣାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଜଣେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ମାମଲାରେ ଅନୂସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ନିର୍ଯାତନା ନିରୋଧ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ତଦନ୍ତ କରିନାହିଁ। ଏଣୁ ଉପଯୁକ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକେ ଏଡିଜିଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ନିର୍ଯାତନା ନିରୋଧ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଡିଏସ୍‌ପି ର଼୍ୟାଙ୍କର ଅଧିକାରୀ ଏହି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ କରିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଜାଣିଶୁଣି ପୋଲିସ ଉକ୍ତ ଆକ୍ଟକୁ ଲାଗୁ ନ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିବାରର ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ଏବେ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କର ୩ ଝିଅ ଓ ୨ପୁଅ ଅଛନ୍ତି। ହତ୍ୟା ପରଠାରୁ ପରିବାରବର୍ଗ ଦିନେ ଖାଇଲେ ଦିନେ ଉପବାସ। ଉକ୍ତ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସରକାରୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳି ପାରିଥାନ୍ତା। ସେଥିରୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ହତ୍ୟାକାରୀମାନେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ ବାହୁଛାୟା ତଳେ ରହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ ଏକ ଗରିବ, ଅସହାୟ ପରିବାରକୁ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ମୁହଁକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି।ସୂଚନାଥାଉକି, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲଙ୍କୁ ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୫ରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଛେଳି ଗୋଠ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଗାଁ ଚଣ୍ଡୀମନ୍ଦିର ସାମ୍ନା ରାସ୍ତାରେ ୧୩ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଖଣ୍ଡା ଓ କଟୁରିରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣି ଥିଲେ। ପ୍ରଫୁଲ୍ଲଙ୍କ ୨ଟି ଯାକ ଗୋଡକୁ କାଟି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବଶତ୍ରୁତା ଓ ରାଜନୈତିକ ବିବାଦରୁ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ପୋଲିସ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ବଡମ୍ବା ଥାନାରେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଇପିସି ଦଫା ୩୪୧, ୩୨୬, ୩୯୪, ୩୦୨ ଓ ୩୪ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା (ନଂ. ୧୩୪/୨୦୧୬) ରୁଜୁ କରିଥିବାବେଳେ ଜାଣିଶୁଣି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ନିର୍ଯାତନା ନିରୋଧ ଆକ୍ଟ ଲାଗୁ କରିନାହିଁ। ଏଚ୍‌ଆର୍‌ପିସିର ଏଡିଜି ମହେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ କୁହନ୍ତି, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ କଟକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏସ୍‌ପି ମାଧବଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଥାନା ଆଗରେ ବୁଲିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଏତଲାକୁ ଭିତ୍ତିକରି ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଠିକାଦାରଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ: ପାଣିରେ ପଡ଼ିବ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଠିକାଦାରଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ: ପାଣିରେ ପଡ଼ିବ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

କାଳିଆପାଣି,୨୩।୬(ଡିଏନଏ)- ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଜିଲା ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ପାଣ୍ଠିରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଘାଗିଆସାହିଠାରୁ ଚିରୁଗୁଣିଆଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା। ମାତ୍ର ଏହି ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଯୁବକ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଯୁବକ ମୃତ

ଗୋପ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗୋପ ଥାନା ଅଧୀନ ଡଭାର ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଭୋରରୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ନିରଞ୍ଜନ ବାରିକ(୩୬) ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କରେଣ୍ଟ ଲାଗି ମତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଗୋପ ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ ଜଣା ପଡିଛି।

ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ବୋଟ୍‌କୁ ଚଢ଼ିବା ମନା

ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ବୋଟ୍‌କୁ ଚଢ଼ିବା ମନା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୩ା୬: ଚିଲିକାରେ ଡଙ୍ଗାବୁଡ଼ି ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଛି ପୁରୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଏଣିକି ଚିଲିକା ଭିତରକୁ ବୁଲିବାକୁ ହେଉ କିମ୍ବା ବୋଟିଂ ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ। ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ୍‌ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ସେମାନେ ବୋଟ୍‌କୁ ଚଢିପାରିବେ ନାହିଁ।

ହକିକୁ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପଠାଇଲା ପୁରୀ ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦ

ହକିକୁ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପଠାଇଲା ପୁରୀ ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୩ା୬: ହକିକୁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଗତ ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚିଠି ଲେଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ରାଠୋର ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ତିଆରି ହେଲା ପାରାଭାଡ଼ି

ତିଆରି ହେଲା ପାରାଭାଡ଼ି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩ା୬: ରଥଖଳାରେ ଚାଲିଛି ତିନିରଥ ନିର୍ମାଣ। ଚଳିତବର୍ଷ ଯୋଡ଼ା ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପଡିଥିବାରୁ କାମ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଆହୁରି ୬ ଦିନ ଥିବା ବେଳେ ରଥରେ ତୃତୀୟ ଭୂଇଁ ଉଠି ପ୍ରଥମ ପରସ୍ତ ପୋଟଳ ବା ବଡ଼ଥଳି ପୋଟଳ ଉଠିସାରିଲାଣି।

‘ସ୍ବପ୍ନ, ପ୍ରେମରୁ ବାହାରି ସମାଜର ନିଚ୍ଛକ ଚିତ୍ର ଦେଖନ୍ତୁ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଏକ ଛୋଟ ଗଁ। ବାଙ୍ଗିପଦରରେ ଜନ୍ମିତ ଯୁବ ସାହିତି୍ୟକ ଜୟଦ୍ରଥ ସୁନା, ଯାହାଙ୍କ ସାହିତ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ଆଜି ସାରା ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରଥମ କବିତା ପୁସ୍ତକରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିବା ଜୟଦ୍ରଥଙ୍କ ରଚନାକୁ ମିଳିଛି ପାଠକୀୟ ସ୍ବୀକୃତି।

ଦଶମ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ:ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୬୬୪୩ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩ା୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷା ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୦୦ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇଛି।

ଥାନାରୁ ନିରାଶ ହୋଇ ଡିସିପିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପରିବାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ଗଣ୍ଡମୁଣ୍ଡା ତାରିଣୀ ବସ୍ତିରେ ସନ୍ନ୍ୟାସୀ ସ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ରାତି ଅଧରେ ଘରେ ପଶି ୩ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲେ। ଏହି ଘଟଣାକୁ ୨ମାସରୁ ଅଧିକ ବିତିଲାଣି। ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକେ ଥାନାକୁ ଦୌଡୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିନି।

୫ଜଣଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ ସମ୍ମାନ

୫ଜଣଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ ସମ୍ମାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ଅର୍ପଣ କଲଚରାଲ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସୂଚନା ଭବନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ୪ର୍ଥ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଅର୍ପଣ ସମ୍ମାନ-୨୦୧୮ ସହ ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ଓ ଉପଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଚିର୍ଗାଲଟଲା ବସ୍ତିରୁ ୨ ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା:ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସିରେ ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀଙ୍କ ପିଟିଶନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ଚିର୍ଗାଲଟଲା ବସ୍ତିରୁ ୨ ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ହେବା ଘଟଣାରେ ଅଡୁଆରେ ପଡିଛି ପୋଲିସ। ପୋଲିସ ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଖୋଜିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ୬ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଶୁଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଠାବ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି।

ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା: ୮ ଜୁଆଡ଼ି ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩ା୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର କୁଇକ ଆକ୍ସନ ଟିମ(କ୍ୟୁଏଟି) ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚଢାଉ କରିଛି। ସେଠାରୁ ପୋଲିସ ୮ ଜୁଆଡିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବାବେଳେ ୪୬ ହଜାର ଟଙ୍କା, ୧୦ଟି ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

ମହିମା ମିଶ୍ରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏପିଆର୍‌ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ବଦଳିବେ

ମହିମା ମିଶ୍ରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏପିଆର୍‌ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ବଦଳିବେ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୩।୬- ଶିଳ୍ପପତି ମହିମାନନ୍ଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏପିଆର ହାବିଲଦାର ଓ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ବଦଳି କରାଯିବ ବୋଲି କଟକ ଡିସିପି ଅଖିଳେଶ୍ୱର ସିଂ ଶୁକ୍ରବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ