ସମ୍ବଲପୁର

ରାଜନୈତିକ ଚକ୍ରାନ୍ତର ଶିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ

ରାଜନୈତିକ ଚକ୍ରାନ୍ତର ଶିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ
ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨।୧୨-୧୯୫୫ ମସିହାରେ ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ରାଉରକେଲାକୁ ସଡ଼କ ପଥରେ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ୬୦ ଦଶକରେ ଏକ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସେତୁର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ୧୦୦ ବର୍ଷ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଫଳରେ ସେହି ସେତୁ ଉପରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଭାରିଯାନ ଯାତାୟାତ କଲା। ଏଣୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ସେତୁଟି ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ତେଣୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଫାଟ ଦେଖାଗଲା। ଏହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଦିନ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଲା। ମରାମତି କରା ଗଲେ ବି ତାହା କାମକୁ ଆସିଲାନାହିଁ। ତେଣୁ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ଆଉ ଏକ ସେତୁର ପରିକଳ୍ପନା ୯୦ ଦଶକରେ କରାଗଲା। ସେବେଠାରୁ ଏହାର ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ ବିଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସିକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଲା। ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କଲେ। ୨୦୧୨ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଉପା ସରକାର ଥିବା ବେଳେ ୮୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଗେମନ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସେତୁର ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ହାତକୁ ନେଇଥିଲା। କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ରାଉରକେଲା ସିଭିଲ ଟାଉନ୍‌ଶିପରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲି ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରାଥମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପନ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କଲେ। ଫଳରେ ବାଲୁଘାଟ ଓ ପାନପୋଷ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। କମ୍ପାନୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହା ଜଣାଇଲା, ହେଲେ କିଛି ଲାଭ ହେଲା ନାହିଁ। ଶେଷରେ କମ୍ପାନୀ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଥିଲା। ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଗୋଟିଏ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଫାଇଦା ନେବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲା। ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ କିପରି ନ ହେବ ସେ ନେଇ କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଲାଗି ପଡ଼ିଲେ। ଫଳରେ ସେଥିରେ ପେଷି ହେଲେ ରାଉରକେଲାବାସୀ। ୨୦୧୪, ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଆସି ଖୁବଶୀଘ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ୧ ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୧ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପୁଣି ଥରେ ରାଉରକେଲା ଆସି ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାର ଆଧୁନିକୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଜାତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ପୁଣି ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଶେଷ ହେବ। ହେଲେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଧୂଅଁାବାଣରେ ପରିଣତ ହେଲାଣି। କାରଣ ଅଦ୍ୟାବଧି ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଏହାକୁ ନେଇ ବାଦ ବିବାଦ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିଲା। ରାଉରକେଲା ବିଧାୟକ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ ବି ଏହି ସେତୁକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ଏବେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଖର୍ଚ୍ଚ ୧୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି। ଚଳିତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀନ ଗଡ଼କରୀ ରାଉରକେଲା ଆସି ବାଲୁଘାଟଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ କାମ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ। କିନ୍ତୁ ସେହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବେ ବି ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି। କାମ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ହିଁ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଇସ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏଠାରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଏ ନେଇ ବିଧାୟକ ରାୟ କହିଛନ୍ତି, ସେତୁ କାମ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ମୁଁ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀନ ଗଡ଼କରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛି। କାମ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ଆମେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ରୋଧର ଶିକାର ହେଉଛୁ। ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ମହାପାତ୍ର କହିବା କଥା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜନେତା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ନ ରଖି କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସାରଦା ନାୟକ କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବର ଏହା ଏକ ନମୁନା। ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପିପି ରାୟ କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ରେଳ ଓ ସଡ଼କ ଉପଯୋଗକାରୀ ସଂଘ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅମୂଲ୍ୟ ଚରଣ ବରାଳଙ୍କ ମତରେ ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ମନେଭାବ ଯୋଗୁ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ରାଉରକେଲା ଶକ୍ତିନଗର ଅଞ୍ଚଳର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ସଂଗ୍ରାମ ପରିଡ଼ା କହିଛନ୍ତି, ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏ ନେଇ ଟ୍ରମ୍ପକାର୍ଡ ଖେଳୁଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ନେକ୍ସଜେନ୍‌  କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ : ଗୁରୁ ନାନକ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, କଲୁଙ୍ଗା ହାଇସ୍କୁଲ ବିଜୟୀ

ନେକ୍ସଜେନ୍‌ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ : ଗୁରୁ ନାନକ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, କଲୁଙ୍ଗା ହାଇସ୍କୁଲ ବିଜୟୀ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୧୬।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌,ଏ) ଜିଲା କ୍ରୀଡା ସଂସଦ ଓ ନବଜୀବନ କ୍ଲବର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ନେକ୍ସଜେନ୍‌ କପ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଗୁରୁବାର ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ତିନି ଦିନିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର: ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦ୍ୱାରା ସମାଜର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ତିନି ଦିନିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର: ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦ୍ୱାରା ସମାଜର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ହେମଗିର, ୧୬।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ତିନି ଦିନ ଧରି ଏନଟିପିସିର ସାଇଡ ଅଫିସ କପୁରିକଛାରଠାରେ ହେମଗିର ବ୍ଲକର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

କଂସର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ

କଂସର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ

ଦେବଗଡ,୧୬।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ତିଳେଇବଣି ବ୍ଲକ କଂସରସ୍ଥିତ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ୍‌’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନଅଗାଁରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ଆତଁକ୍‌: ୪ ପୀଡ଼ିତ୍‌

ନଅଗାଁରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ଆତଁକ୍‌: ୪ ପୀଡ଼ିତ୍‌

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଲୁକ୍‌କୁ ନିରମଲ୍‌ ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେବାର ଲାଗି ରାଜକୋଷ୍‌ରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ୍‌ କରୁଛନ୍‌।

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ: ଗୌଡକେଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ: ଗୌଡକେଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଉଫୁଲା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅଜ୍ଞତା ଯୋଗୁଁ ବିଘ୍ନିତ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଅଧିକାର

ଅଜ୍ଞତା ଯୋଗୁଁ ବିଘ୍ନିତ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଅଧିକାର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ତାଲୁକ ଆଇନସେବା ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗଦି ଦୋକାନରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

ଗଦି ଦୋକାନରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ସହରର ଲମ୍ବାବିଲଡିଂ ଛକରୁ ଭଟଲି ଛକ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ପୁରୁଣା ସଦର ଥାନା ଅଫିସ ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ଗଦି ଦୋକାନରେ ଗୁରୁବାର କୌଣସି କ୍ରମେ ନିଆଁ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା । ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍ଟସର୍କିଟ୍‌ରୁ ସେଠାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଦୋକାନରେ ରହିଥିବା ସମସ୍ତ ଗଦି(ଶେଯ) ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଉକ୍ତ ଦୋକାନକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଗଦି ଦୋକାନକୁ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ବ୍ୟାପି ସେଭଳି କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା। ଖବର ପାଇ ବରଗଡ଼ ଅଗ୍ନିସମ କର୍ମଚାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚି  ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁ ଲିଭାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ ଉଦ୍ୟମ: ୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ ଉଦ୍ୟମ: ୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୫।୧୧- ବଲାଙ୍ଗୀର ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ୩ଜଣ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ମୋତିଉର୍‌ ଶେଖ(୩୦), ମଥୁନ ଓରଫ କମ୍‌ରୁଦ ଜମାଲ(୨୮), ସାହିଦ ଓରଫ ସାୟେଦ ଶେଖ। ପୋଲିସ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆରିପତି, ଶାବଳ, ହାତୁଡି, ପେଚକଷ, ଛେଣି ସହ ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରାଶ ଜବତ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଗିରଫ ୩ ଯୁବକ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିବା ପୋଲିସ ଆଗରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏପରି କି ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବୁଧବାର ରାତିରେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ୩ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। 

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୋଲିସର ଜୁଲମ ପ୍ରତିବାଦ: କୃଷକ ସଂଗଠନର ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୋଲିସର ଜୁଲମ ପ୍ରତିବାଦ: କୃଷକ ସଂଗଠନର ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା

ଲୋଇସିଂହା,୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ କୋର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୋଲିସର ଜୁଲମ ପ୍ରତିବାଦ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଗୁରୁବାର ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଧାରଣା ବେଳେ ବକ୍ତାମାନେ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବହେଲା କରୁଥିବା କହିବା ସହ ପୋଲିସ ଜୁଲମକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ। ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି ହାସଲ ପାଇଁ ଲଢେଇ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। 

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଭେଳିକି: ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘରେ ଲାଗିଲା ଧରିତ୍ରୀ କ୍ଲିପିଂ

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଭେଳିକି: ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘରେ ଲାଗିଲା ଧରିତ୍ରୀ କ୍ଲିପିଂ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୫।୧୧- ସରକାରଙ୍କ ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଥିବା ଭେଳିକିକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଧରିତ୍ରୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଫାଇଦା ପାଇଁ ମିଛ ପ୍ରଚାର ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବରଗଡ଼ ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ କାନ୍ଥରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର କ୍ଲିପିଂକୁ ଛାପି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। 

ଅବାଧରେ ଚାଲିଛି ସଟ୍ଟା କାରବାର: ପୋଲିସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ସଟ୍ଟା ମାଫିଆ ସକ୍ରିୟ

ଅବାଧରେ ଚାଲିଛି ସଟ୍ଟା କାରବାର: ପୋଲିସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ସଟ୍ଟା ମାଫିଆ ସକ୍ରିୟ

ଅତାବିରା, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନସ୍ଥ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ପୋଲିସର ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଯୋଗୁ ସଟ୍ଟା ମାଫିଆମାନେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମର ଛକ ଗୁଡିକରେ ଅବାଧରେ ଚଳାଇଛନ୍ତି ସଟ୍ଟା କାରବାର। 

ଧରିତ୍ରୀର ପ୍ରଭାବ: ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଉତ୍ତରାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଭତ୍ତା

ଧରିତ୍ରୀର ପ୍ରଭାବ: ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଉତ୍ତରାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଭତ୍ତା

ଅତାବିରା, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟଲୀ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଉଦୟପୁର ଗ୍ରାମର ଏକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଧରିତ୍ରୀ ସମ୍ବଲପୁର ସଂସ୍କରଣରେ ‘ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦମ୍ପତ୍ତି ଦଇବି ସାହା’ ଶୀର୍ଷକ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଉତ୍ତରା ଝାଙ୍କରଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ଭତ୍ତା ମଞ୍ଜୁର କରି ଅକ୍ଟୋବର ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ୩୦୦ଟଙ୍କା ଲେଖଁାଏ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।