ସମ୍ବଲପୁର

ଏଟିଏମ୍‌ ଗାଡ଼ିରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି

ଏଟିଏମ୍‌ ଗାଡ଼ିରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି
ନୂଆଗାଁ,୨।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଓଡ଼ିଶା-ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ, ବିଶ୍ରା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଛିନ୍‌ତାଇ, ଲୁଟ୍‌, ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ଘଟିଚାଲିଛି। ଅପରାଧୀମାନେ ପୋଲିସକୁ ଖୋଲା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ ଦେଇ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଆପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଭିଆଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ବେପାରୀମାନେ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଡକାୟତି, ରାହାଜାନି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅଧୀନ ସୋରଡ଼ା ଷ୍ଟେଟ୍‌ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପୂର୍ବରୁ ଦିନବେଳା ଦୁଇଦୁଇଥର ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଡକାୟତି, ଏଟିଏମ୍‌ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ହୋଇସାରିଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ପୋଲିସର ଅପରାଧୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଭିଯାନ ବାସ୍ତବତାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପୁଣିଥରେ ବାରିଲେପ୍‌ଟା-ସୋରଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅପରାଧୀମାନେ ବଡ଼ଧରଣର ଲୁଟ୍‌ କରି ସୀମାନ୍ତ ପୋଲିସର ପାରିବାରପଣିଆକୁ ପାଣିଚିଆ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥର ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଏଟିଏମ୍‌କୁ ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ସିଏମ୍‌ଏସ୍‌ କମ୍ପାନୀର ଏକ ଗାଡ଼ି (ନଂ.ଓଡି ୦୨ସି ୬୧୮୧)କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ବନ୍ଧୁକ ଓ ଭୁଜାଲି ଆଦି ମାରଣାସ୍ତ୍ରରେ ଉକ୍ତ ଗାଡ଼ିରୁ ୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୭ଟାରୁ ୮ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଡକାୟତି ଘଟିଥିବା ବିଶ୍ରା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଶୋଇ ରହିଥିବା ପୋଲିସ ପୁଣିଥରେ ଚେଇଁ ଉଠିଛି। ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବିକାଶ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସହ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଛନ୍ତି। ଥାନାରେ ଏ ନେଇ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୦୬/୧୭) ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ରାଉରକେଲା ଏସ୍‌ପି ନିଜେ ବିଶ୍ରା ଥାନାକୁ ଆସି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପିଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ଆଇ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ଖୋଳତାଡ଼ ଜାରି ରହିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଘଟଣା ଘଟିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସର ଗୁଇନ୍ଦା ଟିମ୍‌ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଅପରାଧୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ଲୁଟ୍‌ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବିଶ୍ରା ଥାନା ସୋରଡ଼ା, ଚିତାପେଡ଼ି, ଓରମେଇ, ବଡଯୋଜଦା, ବାରଲେପ୍‌ଟା, ବାଗ୍‌ଡ଼େଗା ଭଳି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ ପିଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ଆଇ ଉପଦ୍ରୁତ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସର ରାତ୍ରି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳର ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀମାନେ ପିଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ଆଇ ସଙ୍ଗଠନ ନାଁରେ ଏହି ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳମାନଙ୍କରେ ପତିଆରା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଭୟରେ ଲୋକେ ରାତି ତ ଛାଡ଼ ଦିନବେଳା ଟଙ୍କା ପଇସା ବେପାର କରିବାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ, ଯେଉଁଠି ଦିନବେଳା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଡକାୟିତ ଘଟୁଛି ସେଠି ସିଏମ୍‌ଏସ୍‌ କମ୍ପାନୀର ଗାଡ଼ି ଟଙ୍କା ବସ୍ତା ଧରି କିଭଳି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସୋରଡ଼ା ଏଟିଏମ୍‌ କାଉଣ୍ଟରକୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ଆସୁଥିଲା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହା ସିଏମ୍‌ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଖାମ୍‌ଖିଆଲି, ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ଅନୁଯାୟୀ, ବାରିଲେପ୍‌ଟାରୁ ସୋରଡ଼ା ଏଟିଏମ୍‌ କାଉଣ୍ଟରକୁ ସିଏମ୍‌ସିର ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଗାଡ଼ି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାହାରିଥିଲା। ଏହି ଗାଡ଼ିକୁ ୨ ବାଇକ୍‌ରେ ୪ ଯୁବକ ପିଛା କରିଥିଲେ। ବାରିଲେପ୍‌ଟାରୁ ମାତ୍ର ଅଧ କିମି ଦୂରରେ ଯୁବକମାନେ ଗାଡ଼ିକୁ ଅଟକାଇଥିଲେ। ଗାଡ଼ିରେ ଚାଳକଙ୍କ ସମେତ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ମିଶାଇ ୫ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ। ଯୁବକମାନେ ପ୍ରଥମେ ଗାଡ଼ିର ଚାଳକକୁ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଭୟଭୀତ କରିଥିଲେ। ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡଙ୍କ ବନ୍ଧୁକ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ। ପରେ ଗାଡ଼ି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ବସ୍ତା ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ। ଲୁଟେରାମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବା ପରେ ସିଏମ୍‌ସି ଗାଡ଼ି ସୋରଡ଼ା ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ବାରମ୍ବାର ଦାବି ସତ୍ତ୍ୱେ ସୋରଡ଼ାରେ ଥାନାଟିଏ ହୋଇପାରିନଥିବାରୁ ଗାଡ଼ିଟି ହାତିବାରୀ ଥାନା ଆଡ଼କୁ ମହାଁଇଥିଲା। ହେଲେ ବାରିଲେପ୍‌ଟା-ସୋରଡ଼ା ରାସ୍ତା ହାତିବାରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ହୋଇନଥିବାରୁ ସେଠାକାର ପୋଲିସ ବିଶ୍ରା ଥାନାକୁ ଖବର କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଏମ୍‌ଏସ୍‌ ଗାଡ଼ିରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୋଲିସ ପଚରାଉଚୁରା ଚଳାଇଛି। ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବାଉତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଟାଟରକିଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ବାଉତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଟାଟରକିଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର କୁମୁରସିଂଘା ଖେଳ ପଡିଆଠାରେ ଆୟୋଜିତ ୮ମ ମା’ ବାଉତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା: ବିକାଶ ନାଁରେ ଚାଲିଛି ଖୋଲା ଦୁର୍ନିତୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା: ବିକାଶ ନାଁରେ ଚାଲିଛି ଖୋଲା ଦୁର୍ନିତୀ

ନୂଆଗାଁ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା(ପିଏମଜିଏସୱାଇ) ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା ଘାଟର ବିକାଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୁମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛି । ଗାଁକୁ ଗାଁ, ଗାଁକୁ ସଦର ମହକୁମା ତଥା ଗାଁକୁ ସହର ସହିତ ସଂଯୋଗୀକରଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନାର ଭୁମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । 

ଡଙ୍ଗର ଯାତ୍ରାରେ ୬ଟି ବୋଦା, ମେଣ୍ଢା ବଳି

ଡଙ୍ଗର ଯାତ୍ରାରେ ୬ଟି ବୋଦା, ମେଣ୍ଢା ବଳି

ରିଷିଡ଼ା,୧୫।୧୦(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରିଷିଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ବଡଡୁଙ୍ଗୁରୀଗୁଡ଼ାଠାରେ ରବିବାର ଡଙ୍ଗର ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଗୋଟିଏ ମେଣ୍ଢା ବଳି ଦିଆଯାଇଛି । 

ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟାରେ ଆଖୁ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ଥ

ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟାରେ ଆଖୁ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ଥ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୫।୧୦(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.): ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆସିଥିବା ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲିରେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବସ୍‌ ଛାତ ଉପରେ ଯାତ୍ରୀ

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବସ୍‌ ଛାତ ଉପରେ ଯାତ୍ରୀ

ଅତାବିରା,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦଶହରା ପର୍ବ ପର୍ବାଣୀ ପାଇଁ ରାସ୍ତା, ଘାଟ, ବସ, ଟ୍ରେକର ଗୁଡିକରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନାହିଁ ନ ଥିବାର ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବିଭିନ୍ନ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ଛକ ଗୁଡିକରେ ବସ, ଟ୍ରେକର ଡ୍ରାଇଭର, କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନେ ଓଭର ଲୋଡରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବସାଇ ନେଉଛନ୍ତି । 

୨୭ବର୍ଷ ହେବ ୱାଚରଙ୍କୁ ମିଳିନି ଦରମା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ

୨୭ବର୍ଷ ହେବ ୱାଚରଙ୍କୁ ମିଳିନି ଦରମା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ

କେସିଙ୍ଗା,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲସି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ରେଙ୍ଗାଲି ଗ୍ରାମ ସ୍ଥିତ କାଶିଡଙ୍ଗରରେ ଜବାହାର ରୋଜଗାର ଯୋଜନାରୁ ୧୯୯୦ରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବଲାଙ୍ଗୀର କୋର୍ଟରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌

ବଲାଙ୍ଗୀର କୋର୍ଟରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୫।୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର ସିଭିଲ କୋର୍ଟ ପରିସରରୁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମାଳପଡାର କଳିଙ୍ଗ ମେଣ୍ଡଲି(୩୦) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଏଥର ବଜେଟ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷ

ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଏଥର ବଜେଟ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ) : ସମ୍ବଲପୁରରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସହ ଆଖଡା ଖେଳ ବହୁ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଅଟେ । ସମ୍ବଲପୁର ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ଦଶହରା ମାସର ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ସପ୍ତମୀ ତିଥିରୁ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ।

ଉଜୁଡିବ ଧଳାସୁନା ଚାଷ

ଉଜୁଡିବ ଧଳାସୁନା ଚାଷ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ପଦ୍ମପୁର, ଗାଇସିଲେଟ ଓ ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧଳାସୁନା ଭାବେ ପରିଚିତ କପା ଚାଷ କରାଯାଉଛି। 

ତିତ୍‌ଲି ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ତିତ୍‌ଲି ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ତଳଗାଁ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ତଳଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅନେକ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି । ତଳଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ହରିଜନ ସାହିରେ ରୁହନ୍ତି ଚକ୍ରଧର ବେହେରା (୬୮) । 

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହ୍ବାନ

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହ୍ବାନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୫।୧୦: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସରକଣ୍ଡା ବଜାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ରବିବାର ଜୟ କିଶାନ ଆନ୍ଦୋଳନର ଏକ ଆଞ୍ଚଳିକ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା

ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା

ଜୁନାଗଡ,୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ କୁସୁମଖୁଣ୍ଟି ଡିଭିଜନ ବାମ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲର ତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଆଟିଗଁ । ଓ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଠିକ ଭାବେ କେନାଳ ପାଣି ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରୁ ନାହିଁ ।