ବାଣିଜ୍ୟ |

ଇ-ଯାନ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶରେ ଟିକସ ହ୍ରାସ ହେବା ଉଚିତ

ଇ-ଯାନ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶରେ ଟିକସ ହ୍ରାସ ହେବା ଉଚିତ

ଘରୋଇ ବଜାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇ-ଯାନ ବଜାରରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ବଜାରର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଇ-ଯାନ ଚାହିଦା ପୂରଣ ଲାଗି ଗୁଜରାଟ ଗାନ୍ଧୀନଗରସ୍ଥିତ ଟୁନ୍‌ଓ୍ବାଲ ଇ-ଭେଇକିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ଜାରି ରଖିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଓଡିଶା ବଜାରରେ କମ୍ପାନୀର ଇ-ମଡେଲ୍‌ଗୁଡିକୁ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରାଇବା ଅବସରରେ ଏହାର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମିତ୍‌ ଟୁନ୍‌ଓ୍ବାଲ ଧରିତ୍ରୀକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରର ସମ୍ପାଦିତ ଅଂଶ ନିମ୍ନରେ ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା।

୧-ଓଡିଶା ବଜାରକୁ ନେଇ କମ୍ପାନୀର ଆଗାମୀ ଯୋଜନା କ’ଣ ରହିଛି?
- ଓଡିଶା ବଜାରକୁ ନେଇ ଆମେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଆଶାବାଦୀ ଅଛୁ। ଏଠାରେ ରିଟେଲ ନେଟଓ୍ବର୍କର ଦୃଢୀକରଣ କରାଯିବ। ଏଠାକାର ଇ-ଯାନ ବଜାରରେ ଏକ ବୃହତ୍‌ ବଜାର ଅଂଶ ହାସଲ ପାଇଁ ଯୋଜନା ରହିଛି। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୋପେଡ୍‌ ଓ ସ୍କୁଟି ବର୍ଗରେ ୪-୫ ଟି ମଡେଲ ଓଡ଼ିଶା ବଜାରରେ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୫ଟି ଡିଲରଶିପ୍‌ରେ ଏହି ମଡେଲଗୁଡିକ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଏହି ଟଚ୍‌ ପଏଣ୍ଟକୁ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ପ୍ରତି ୫୦ କି.ମି. ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ବିକ୍ରୟ ଟଚ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଏହା ଫଳରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଆମର ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ସହଜରେ ଲାଭ କରିପାରିବେ। ଓଡିଶାରେ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୬୦୦ ୟୁନିଟ ଯାନ ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ବେଳକୁ ୬୦୦୦ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାନ ବିକ୍ରି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି।
୨-ବୃହତ୍‌ ସଂଖ୍ୟକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି କ’ଣ?
-ନୂତନ ପିଢିର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଗୁଣଯୁକ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସେବା ଯୋଗାଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆମେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛୁ। ସେହିଭଳି ଉନ୍ନତ ବିକ୍ରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସେବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ, କେନ୍ଦୁଝର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଭବାନୀପାଟଣା, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି, ଯାଜପୁର, ବାଲେଶ୍ୱର ଏବଂ ତାଳଚେରଠାରେ ଆମେ ବିତରକ ନିଯୁକ୍ତି କରିଛୁ। ଶୀଘ୍ର ୨୦ ପ୍ରମୁଖ ଡିଲର ଓ ୧୦୦ ସବ୍‌ ଡିଲରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଓଡିଶାରେ ଉନ୍ନତ ଗ୍ରାହକ ସେବା ପ୍ରଦାନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଓଡିଶାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରଥମଥର ଲାଗି ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସେବା ଯୋଗାଣ ଦିଗରେ ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ।
୩- ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରେ କମ୍ପାନୀର ଆଗାମୀ ଦିନରେ କିଛି ଯୋଜନା ରହିଛି?
ଆମେ ୨୦୧୪ରୁ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ସରକାର ଘରୋଇ ବଜାରକୁ -ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇ-ଯାନ ବଜାରରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଥିବାରୁ ଏହି ଦିଗରେ ଆମେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶୀଦାର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାନ୍ଧୀନଗରଠାରେ ଆମର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟରୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩ ହଜାର ୟୁନିଟ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି। ଏହାକୁ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୬ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛୁ।
୪- ଘରୋଇ ବଜାରର ଟୁନ୍‌ଓ୍ବାଲର ଉପସ୍ଥିତି କେମିତି ରହିଛି, ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି?
-ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ଓଡିଶା, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣାରେ ଭଲ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରି ପାରିଛୁ। ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ୧୫୦ଟି ରିଟେଲ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି। ଏହି ଧାରାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛୁ।
୫- ଜିଏସଟି ସମ୍ପର୍କରେ କ’ଣ କହିବେ?
-ନୂଆ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଶ୍ଚିତ ପକ୍ଷେ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବଜାରରେ କିଛିଟା ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଏହାକୁ ସରକାର ସମାଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଇ-ଯାନ ଲାଗି ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ବିଚାର କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଉପରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ହ୍ରାସ ହେଲେ ଇ-ଯାନ ବଜାରକୁ ଏହା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ।
୬- ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଲାଗି ଇ-ଯାନ କ୍ରୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ’ଣ ସବୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରହିଛି?
-ଇ-ଯାନ ବ୍ୟବହାରକୁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର ଇ-ଯାନ କ୍ରୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୭,୫୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୧୭,୫୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।
୭-ଇ-କମର୍ସରେ ବିକ୍ରି ନେଇ ଯୋଜନା ରହିଛି କି?
-ଇ-କମର୍ସର ପରିସର ବଢୁଥିବାରୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛୁ। ଏଥି ଲାଗି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମାଜନ ସହ ମିଳିତ ହୋଇଛୁ। ଏହି ଧାରାକୁ ବଢାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି।
୮- ଇ-ଯାନ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପାନୀ କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି?
ଆମେ ନିଜସ୍ବ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ନେଇ ବାଇକ୍‌ଗୁଡିକୁ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛୁ। ଏଥି ଲାଗି ଗାନ୍ଧୀନଗରେଠାରେ ଏକ ନିଜସ୍ବ ଗବେଷଣା ଓ ଉନ୍ନତୀକରଣ ୟୁନିଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି। ବଜାରର ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରେଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଜାରି ରହିଛି।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

୫ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧୧,୩୩୬ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା

୫ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧୧,୩୩୬ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭(ପି.ଟି.) ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି), କର୍ପୋରେଶନ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଓଭରସିଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୧,୩୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାର ୨୩ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାର ୨୩ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮-୭(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ କୌଶଳ ବିକାଶ ନିଗମ(ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଡିସି)ର ମିଳିତ ଆୟୋଜନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତିନିିଦିନିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିଲ୍‌ ରିଜିଓନାଲ୍‌ କମ୍ପିଟିଶନ(ଇଷ୍ଟ)୨୦୧୮ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୨୭ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୨ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ବିଜେତା ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୧୧ ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ରନର୍ସ ଅପ ହୋଇଛନ୍ତି।

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟନଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟନଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭(ପି.ଟି.): ଜ୍ୟାକେଟ୍‌, ସୁଟ୍‌ ଏବଂ କାର୍ପେଟ୍‌ ସମେତ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟନଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ସରକାର ଏହାକୁ ୨୦%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସ ଏବଂ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବୋର୍ଡ(ସିବିଆଇସି) ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଏ ନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଥିବା ବୁଣା ଫେବ୍ରିକ୍ସ, ଡ୍ରେସ, ଟ୍ରାଉଜର, ସୁଟ୍‌ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ଆଦି ମହଙ୍ଗା ହେବ। ଘରୋଇ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବାଂଲାଦେଶ ଭଳି ସ୍ବଳ୍ପ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ପୂର୍ବଭଳି ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଶୁଳ୍କମୁକ୍ତ ଆକ୍ସେସ୍‌ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଫେଡେରେଶନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌(ଫିଓ)ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ସାହାଇ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର: ଗୋଆରେ ସର୍ବାଧିକ

ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର: ଗୋଆରେ ସର୍ବାଧିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭: ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଗୋଆରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ। ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ୧୧୯.୭ କିଲୋଗ୍ରାମ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି, ଯାହାକି ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ୬ ଗୁଣ ଅଧିକ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର ୧୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି। ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାଯାଇଛି। ଡିଜେଲକୁ ଯଦି ହିସାବକୁ ନେବା ତା’ହେଲେ ଗୋଆରେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଛା ଏହି ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟୟ ୨୨୫.୬ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି। ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ଏହା ପାଖାପାଖି ସାଡେ ୩ ଗୁଣ ଅଧିକ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ୬୬.୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିହାରରେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଠାରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର ୬.୭ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ୨୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି।

ପିଏନ୍‌ବି ଠକେଇର ପ୍ରଭାବ:ଗହଣା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଋଣ

ପିଏନ୍‌ବି ଠକେଇର ପ୍ରଭାବ:ଗହଣା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଋଣ

ଚେନ୍ନାଇ,୧୮-୭(ପି.ଟି.): ବିଲିୟନେୟାର ଗହଣା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାମୁ ତଥା ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଜେମ୍ସର ମାଲିକ ମେହୁଲ୍‌ ଚୋକ୍‌ସୀ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶ୍‌ନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ରେ ୧୩,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜାଲିଆତି କରି ଦେଶରୁ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଇତିହାସରେ ଏହାକୁ ସର୍ବବୃହତ୍‌ ସ୍କାମ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏମାନେ ବାଟକାଟି ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି।

ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବିପଦ: ୫୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ

ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବିପଦ: ୫୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭: ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବଡ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଅର୍ଥନୈତିକ ସୁଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଏହା ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ କରିବ। ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏହାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ବୋଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି(ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌) ଆକଳନ କରିଛି। ଏହା କହିଛି ଯେ, ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପ୍ରତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ନେଉଥିବା ପ୍ରତିଶୋଧମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଡ ଧରଣର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା: ୧୫୧.୬୬ କୋଟି ଆଦାୟ କଲା ପିଏନ୍‌ବି

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା: ୧୫୧.୬୬ କୋଟି ଆଦାୟ କଲା ପିଏନ୍‌ବି

ଇନ୍ଦୋର, ୧୮-୭(ପି.ଟି): ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ନ ରଖିବା ଯୋଗୁ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ୧୫୧.୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛି। ୧.୨୩ କୋଟି ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରୁ ଉକ୍ତ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହୋଇଥିବା ଆର୍‌ଟିଆଇ ସୂଚନାରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିମାନା ବାବଦରେ ୩୧.୯୯ କୋଟି, ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୨୯.୪୩ କୋଟି, ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୩୭.୨୭ କୋଟି ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୈମାସରେ ୫୨.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଛି।

୧୬୩ କୋଟି, ୧୦୦ କିଲୋ ସୁନା ଜବତ କଲା ଆଇଟି

୧୬୩ କୋଟି, ୧୦୦ କିଲୋ ସୁନା ଜବତ କଲା ଆଇଟି

ଚେନ୍ନାଇ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୭(ପି.ଟି) :ଆୟକର ବିଭାଗ(ଆଇଟି) ପକ୍ଷରୁ ଚେନ୍ନାଇର ବିଭିନ୍ନ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟିଂ ଫାର୍ମ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଚଢାଉରୁ ୧୬୩ କୋଟି ନଗଦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦୦ କିଲୋ ସୁନା ଜବତ ହୋଇଛି।

ଓଡିଶାରେ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଦୃଢ କରିବ ଏୟାରଟେଲ

ଓଡିଶାରେ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଦୃଢ କରିବ ଏୟାରଟେଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮-୭(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରମୁଖ ଟେଲିକମ୍‌ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ ଓଡିଶାରେ ଏହାର ନେଟଓ୍ବର୍କ ଆହୁରୀ ଦୃଢ କରିବ। ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ କମ୍ପାନୀ ଏ ନେଇ ଏକ ଯୋଜନା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଉଭୟ କଲ୍‌ ତଥା ଡାଟା ସେବା ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ଏହି ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ୫୩,୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମକୁ ସେବା ସଂଯୋଗ କରିଛି।

ଆର୍ଥତ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣକୁ ଝଟ୍‌କା: ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅପହଞ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ଆର୍ଥତ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣକୁ ଝଟ୍‌କା: ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅପହଞ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୭: ଲୋକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଯୋଗାଣ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ସରକାର କହୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଦେଶର ସିଂହଭାଗ ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥତ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଇବାକୁ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ଯୋଜନାକୁ ଝଟକା ଲାଗିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଲୋକମାନେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବାଠାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି।

ଏଲ୍‌ଜି ଟିଭିରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସୁବିଧା

ଏଲ୍‌ଜି ଟିଭିରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସୁବିଧା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୭: ଏଲ୍‌ଜି ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିତ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଏଆଇ) ସୁବିଧା ଥିବା ଟିଭି ‘ଥିନ କ୍ୟୁ’ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ଉକ୍ତ ଟିଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ନୂତନ ସ୍ତରର ସୁବିଧା ଲାଭ କରିପାରିବେ। ଏହା ଅନନ୍ୟ ଟିଭି ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହା ଓଏଲ୍‌ଇଡି, ସୁପର ଏଚ୍‌ୟୁଡି, ୟୁଏଚ୍‌ଡି, ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ୟାଟେଗୋରୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ରେଞ୍ଜରେ ବଜାରକୁ ଆସୁଛି। ଏଆଇ ସୁବିଧା ଦ୍ୱାରା ରିମୋଟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଟିଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ଲେ ସହ ଡିସ୍କଭର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି।

ଇରାନ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ-ୟୁଏସ୍‌ ଆଲୋଚନା

ଇରାନ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ-ୟୁଏସ୍‌ ଆଲୋଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୭: ଇରାନଠାରୁ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ନାଲିଆଖି ଦେଖାଇବା ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେଙ୍କ ସହ ମଙ୍ଗଳବାର ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଇରାନଠାରୁ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଆମେରିକା ଲଗାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କେତେକ ଦେଶ ଲାଗି କୋହଳ କରିବା ନେଇ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅପର ପକ୍ଷରେ ୟୁଏସ୍‌ ଟେରରିଷ୍ଟ ଫାଇନାନ୍ସିଂ ସଚିବ ମାର୍ଶାଲ ବିଲିଙ୍ଗ୍‌ସ୍ଲିଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳୀ ଭିନ୍ନ ଭାବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି।

Model This Week

ରୂପେଶ