Dharitri News
ଖେଳ |

ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଶତକ ମାରିବାରେ କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ

ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଶତକ ମାରିବାରେ କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨।୧୨- ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ପୁଣି ଏକ ରେକର୍ଡର ଅଧିକରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ୩ୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ବିଶ୍ୱରେ ନୂତନ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। ସେ କଲିକତା ଟେଷ୍ଟରେ ୧୦୪ ରନ୍‌ କରିବା ପରେ ନାଗପୁରଠାରେ ୨୧୩ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଫିରୋଜ ଶାହ କୋଟଲାଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରର ୨୧ତମ ଶତକ। ସେହିଭଳି ଚଳିତ ସିଜନରେ ଏହା ତାଙ୍କର ୧୧ତମ ଶତକ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ସିଜନରେ ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ମାରିଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଭାବେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ୧୨ଟି ଶତକ ମାରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ସେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ୫୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଇନିଂସ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୨୫ ରନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ଏହି ମାଇଲଷ୍ଟୋନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଥିଲେ। କୋହଲି ଦେଶର ୧୧ତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ୫ ହଜାର ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ତାଙ୍କୁ ୧୦୫ତମ ଇଂନିସରେ ମିଳିଛି। ସେ ୪ର୍ଥ ଦ୍ରୁତତମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ୫ ହଜାର ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର (୯୫), ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ବାଗ (୯୯) ଓ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର (୧୦୩) ଅଳ୍ପ ଇନିଂସ୍‌ ଖେଳି ଏହି ମାଇଲଷ୍ଟୋନ ଛୁଇଁଥିଲେ। କୋହଲି ନିଜ ସମୟ ସାମୟିକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ତାଲିକା ଶୀର୍ଷରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଧିନାୟକ ରହିଛନ୍ତି ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ। ସେ ୯୭ଟି ଇନିଂସ୍‌ରେ ୫,୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଖୁବ କମ୍‌ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୫୦୦୦ ରନ୍‌ ସ୍କୋର କରିବାର ରେକର୍ଡ ସାର ଡନ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। ସେ ମାତ୍ର ୫୬ଟି ଇନିଂସ୍‌ରେ ଏହି କାରନାମ କରିଥିଲେ।

ଖେଳ |

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର କ୍ରମାଗତ ୪ର୍ଥ ବିଜୟ

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର କ୍ରମାଗତ ୪ର୍ଥ ବିଜୟ

ହାମିଲଟନ୍‌, ୧୬।୧(ଏଏଫ୍‌ପି)- କଲିନ୍‌ ଡି ଗ୍ରାଣ୍ଡହୋମଙ୍କ ଅପରାଜିତ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବଳରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୪ର୍ଥ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୫ ଉଇକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

୮ ବର୍ଷ ପରେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ ସୁଯୋଗ

୮ ବର୍ଷ ପରେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ ସୁଯୋଗ

ସେଞ୍ଚୁରିୟନ, ୧୬।୧(ପି.ଟି.)- ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଉଇକେଟ୍‌କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହା ଅନ୍ତିମ ତଥା ୩ୟ ଟେଷ୍ଟରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ମାଂସପେଶୀଜନିତ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ଶାହାଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି। ଶାହାଙ୍କ ବଦଳ ଖେଳାଳିଭାବେ ଅନ୍ୟତମ ଉଇକେଟ୍‌କିପର ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ଡାକରା ମିଳିଛି।

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌: କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ଭାରତ

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌: କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ଭାରତ

ମାଉଣ୍ଟ ମାଉନଗାନୁଇ, ୧୬।୧(ପି.ଟି.)- ତିନିଥର ଚାମ୍ପିୟନ ଭାରତ ଚଳିତ ଆଇସିସି ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ: ନାଡାଲଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ, ଭେନସଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ: ନାଡାଲଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ, ଭେନସଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ମେଲବୋର୍ନ,୧୬ ା୧(ଏ.ଏଫ.ପି.)- ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓପନ ଟେନିସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସିଡେଡ ଖେଳାଳିମାନେ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ୍‌:  କ୍ୱାଲିଫାୟର ଖେଳିବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ

ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: କ୍ୱାଲିଫାୟର ଖେଳିବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ

ଦୁବାଇ, ୧୫ା୧ (ପି.ଟି.)-ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ କ୍ରିକେଟ କାଉନ୍‌ସିଲ (ଆଇସିସି) କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଦୁଇଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଅନ୍ୟ ୯ଟି ଦଳ ସହିତ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବ।

ଓଡ଼ିଶାର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସତ୍ୟବ୍ରତଙ୍କୁ ସଫଳତା

ଓଡ଼ିଶାର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସତ୍ୟବ୍ରତଙ୍କୁ ସଫଳତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ବମ୍ବେର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସେଣ୍ଟରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ଫିଟ୍‌ନେସ ଏକ୍ସପୋ ଏବଂ ସାମରିକ କଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମିକ୍ସଡ୍‌ ମାର୍ଶାଲ ଆର୍ଟ ଓ ସବ୍‌ମିଶନ ଗ୍ରାପଲିଂରେ ଓଡ଼ିଶା ବୃହତ ସଫଳତା ହାସଲ କରି

ସିନିୟର ମହିଳା ଟି୨୦: ଓଡ଼ିଶାର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ

କଟକ ଅଫିସ,୧୫ା୧- ମାଡ୍ରାସଠାରେ ଚାଲିଥିବା ସିନିୟର ମହିଳା ଟି-୨୦ ଲିଗ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ଲଗାତାର ୩ୟ ତଥା ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମିରୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସୋମବାର ଏକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତ୍ରିପୁରାକୁ ୮ ଉଇକେଟରେ ହରାଇ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ମେଲବୋର୍ନ, ୧୫।୧(ଏପି)- ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ବୃହତ୍‌ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ତଥା ଗତ ସଂସ୍କରଣର ଉପବିଜେତା ଭେନସ୍‌ ଓ୍ବିଲିୟମ୍ସ ପରାଜୟ ସହ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଚେସ୍‌: ପଏଣ୍ଟ ବାଣ୍ଟିଲେ ଆନନ୍ଦ

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଚେସ୍‌: ପଏଣ୍ଟ ବାଣ୍ଟିଲେ ଆନନ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫।୧(ପି.ଟି.)- ପାଞ୍ଚଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ଭାରତୀୟ ଚେସ୍‌ ଖେଳାଳି ବିଶ୍ୱନାଥନ ଆନନ୍ଦ ନେଦରଲାଣ୍ଡର ଓ୍ବିଜ ଆନ ଜୀଠାରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ୮୦ତମ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଚେସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ୨ୟ ରାଉଣ୍ଡ ମୁକାବିଲାରେ ପଏଣ୍ଟ ଭାଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ବି. ଅଧିବାନ ଟପ୍‌ ସିଡ୍‌ ମାଗ୍‌ନସ କାର୍ଲସେନଙ୍କଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ପୁଣି ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରୁ ଭାମ୍ବ୍ରି ବିଦା

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ପୁଣି ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରୁ ଭାମ୍ବ୍ରି ବିଦା

ମେଲବୋର୍ନ, ୧୫।୧(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଖେଳାଳି ୟୁକି ଭାମ୍ବ୍ରି ପୁଣି ଥରେ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସେ ସାଇପ୍ରସର ମାର୍କୋସ ବାଗଦାତିସଙ୍କଠାରୁ ସେଟ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜାସନ ରୟଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଶତକ

ଜାସନ ରୟଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଶତକ

ମେଲବୋର୍ନ, ୧୪ା୧ (ଏଏଫପି)- ସ୍ଥାନୀୟ ମେଲବୋର୍ନ କ୍ରିକେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ (ଏମସିଜି)ରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୫ ଉଇକେଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏଥିସହିତ ଦଳ ୫ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଲାଭ କରିଛି।

ସବ୍‌ଜୁନିୟର ଜାତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି: ସୁନୀତ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଧିନାୟକ

ସବ୍‌ଜୁନିୟର ଜାତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି: ସୁନୀତ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଧିନାୟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଇଟାଓ୍ବାସ୍ଥିତ ସଇଫାଇଠାରେ ଆସନ୍ତା ୧୭ରୁ ୨୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଅଷ୍ଟମ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ସବ୍‌ଜୁନିୟର ପୁରୁଷ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଡିଭିଜନ ଏ’ ପାଇଁ ଏକ ୧୭ ଜଣିଆ ଓଡ଼ିଶା ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ସୁନୀତ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।