ଖେଳ |

ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଶତକ ମାରିବାରେ କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ

ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଶତକ ମାରିବାରେ କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨।୧୨- ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ପୁଣି ଏକ ରେକର୍ଡର ଅଧିକରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ୩ୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ବିଶ୍ୱରେ ନୂତନ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। ସେ କଲିକତା ଟେଷ୍ଟରେ ୧୦୪ ରନ୍‌ କରିବା ପରେ ନାଗପୁରଠାରେ ୨୧୩ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଫିରୋଜ ଶାହ କୋଟଲାଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରର ୨୧ତମ ଶତକ। ସେହିଭଳି ଚଳିତ ସିଜନରେ ଏହା ତାଙ୍କର ୧୧ତମ ଶତକ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ସିଜନରେ ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ମାରିଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଭାବେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ୧୨ଟି ଶତକ ମାରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ସେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ୫୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଇନିଂସ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୨୫ ରନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ଏହି ମାଇଲଷ୍ଟୋନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଥିଲେ। କୋହଲି ଦେଶର ୧୧ତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ୫ ହଜାର ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ତାଙ୍କୁ ୧୦୫ତମ ଇଂନିସରେ ମିଳିଛି। ସେ ୪ର୍ଥ ଦ୍ରୁତତମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ୫ ହଜାର ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର (୯୫), ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ବାଗ (୯୯) ଓ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର (୧୦୩) ଅଳ୍ପ ଇନିଂସ୍‌ ଖେଳି ଏହି ମାଇଲଷ୍ଟୋନ ଛୁଇଁଥିଲେ। କୋହଲି ନିଜ ସମୟ ସାମୟିକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ତାଲିକା ଶୀର୍ଷରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଧିନାୟକ ରହିଛନ୍ତି ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ। ସେ ୯୭ଟି ଇନିଂସ୍‌ରେ ୫,୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଖୁବ କମ୍‌ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୫୦୦୦ ରନ୍‌ ସ୍କୋର କରିବାର ରେକର୍ଡ ସାର ଡନ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। ସେ ମାତ୍ର ୫୬ଟି ଇନିଂସ୍‌ରେ ଏହି କାରନାମ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଲକ୍ଷ୍ୟଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବ ବାଇ

ଲକ୍ଷ୍ୟଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବ ବାଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୭- ଭାରତୀୟ ଯୁବ ଶଟଲର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସେନ ୨୧-୧୬, ୨୧-୧୮ ଗେମ୍‌ରେ ଶୀର୍ଷ ସିଡ୍‌ କୁନଲାଭୁତ ଭିତିଦସରନଙ୍କୁ ହରାଇ ଏସିଆନ ଜୁନିୟର ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୩ୟ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ବାଇ) ପକ୍ଷରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ମହିଳା ହକି ବିଶ୍ୱକପ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଜୟୀ

ମହିଳା ହକି ବିଶ୍ୱକପ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଜୟୀ

ଲଣ୍ଡନ, ୨୨।୭- ମହିଳା ହକି ବିଶ୍ୱକପର ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଲୀ ଭାଲି ହକି ଆଣ୍ଡ ଟେନିସ ସେଣ୍ଟରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ପୁଲ‘ସି’ ମ୍ୟାଚରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ୬-୨ ଗୋଲରେ ସ୍ପେନକୁ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩-୨ ଗୋଲରେ ଏସୀୟ ଦଳ ଜାପାନକୁ ହରାଇ ଏହାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଛନ୍ତି।

୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ମହିଳା ବ୍ରିକ୍ସ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ଚାଇନାଠାରୁ ହାରିଲା ଭାରତ

୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ମହିଳା ବ୍ରିକ୍ସ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ଚାଇନାଠାରୁ ହାରିଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୭(ପି.ଟି.)- ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗରେ ଚାଲିଥିବା ବ୍ରିକ୍ସ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ମହିଳା ଦଳ ଚାଇନାଠାରୁ ୨-୧ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି। ଭାରତର ମନୀଷା ଫ୍ରି କିକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୫ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ। ୪୨ତମ ମିନିଟରେ ଆଉ ଏକ ସୁଯେଗ ମିଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଏହାକୁ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରିପାରି ନ ଥିଲା। ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଚାଇନା ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ଦୁଇଟି ଗୋଲ ଦେବା ସହ ଭାରତ ହାତରୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଛଡାଇ ନେଇଥିଲା।

ଏସିଆନ ଜୁନିୟର ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌:  ୫୩ ବର୍ଷ ପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଜିତିଲେ ଟାଇଟଲ

ଏସିଆନ ଜୁନିୟର ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ୫୩ ବର୍ଷ ପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଜିତିଲେ ଟାଇଟଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୨୨।୭(ପି.ଟି.)- ଭାରତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସେନ୍‌ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଜାକର୍ତ୍ତାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏସିଆନ୍‌ ଜୁନିୟର ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ସେ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ଟପ୍‌ ସିଡ୍‌ ତଥା ବିଶ୍ୱର ୧ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ଥାଇଲାଣ୍ଡର କୁନଲାଭୁଟ୍‌ ଭିଟିଡଶରନଙ୍କୁ ୨୧-୧୯, ୨୧- ୧୮ରେ ହରାଇ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ୫୩ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ଖେଳାଳି ଭାବେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏଟିପି ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟୁର ଫାଇନାଲରେ ରାମକୁମାର

ଏଟିପି ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟୁର ଫାଇନାଲରେ ରାମକୁମାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୭(ପି.ଟି.)- ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁପୋର୍ଟଠାରେ ଚାଲିଥିବା ହଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଫେମ୍‌ ଓପନ୍‌ ଏଟିପି ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟୁର ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତର ରାମକୁମାର ରାମନାଥନ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସେମିଫାଇନାଲରେ ଚେନ୍ନାଇର ୨୩ ବର୍ଷୀୟ ରାମକୁମାର ୬-୪, ୭-୫ ସେଟରେ ଆମେରିକାର ଟିମ୍‌ ମିଜେକଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଟିପି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ:ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ୪୯୦

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ:ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ୪୯୦

କଲମ୍ବୋ, ୨୨।୭ (ଏଏଫପି)- ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଆଗରେ ବିଶାଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ଟସ୍‌ ଜିତି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୩୩୮ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଥିଲା। ଜବାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରି ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସହ ମାତ୍ର ୧୨୪ ରନ କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିଲା ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୨୧୪ ରନର ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନରେ ୮୧ ଓଭରରେ ୫ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୨୭୫ ରନ କରି ପାଳି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଫଳରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମ୍ମୁଖରେ ୪୯୦ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି।

ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ପାଇଁ ୭୩୪ ଯୁବ ଖେଳାଳି ମନୋନୀତ

ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ପାଇଁ ୭୩୪ ଯୁବ ଖେଳାଳି ମନୋନୀତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୭(ପି.ଟି.)- ଦେଶରେ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଭାର ଚିହ୍ନଟ ଓ ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେଶନ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସ୍କିମ୍‌ର ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ପାଇଁ ୭୩୪ଜଣ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମନୋନିତ କରାଯାଇଛି। ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଅଥରିଟୀ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ସାଇ) ସ୍କଲାରଶିପନ୍‌ ମନୋନିତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ଓ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ପୁ୍‌ରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ କ୍ରଡ଼ାବିତ୍‌ ଓ କୋଚ୍‌ ମାନଙ୍କୁ ଗଠିତ କିମିଟ ଏହି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ।

ଟେନିସ୍‌ ହଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଫେମ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ଷ୍ଟିଚ୍‌, ସୁକୋଭା

ଟେନିସ୍‌ ହଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଫେମ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ଷ୍ଟିଚ୍‌, ସୁକୋଭା

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୨୨।୭(ଏ.ଏଫ୍‌.ପି.)- ପୂର୍ବତନ ଓ୍ବିମ୍ବେଲଡନ ଚାମ୍ପିୟନ ଜର୍ମାନୀର ମାଇକେଲ ଷ୍ଟିଚ୍‌ ଓ ୧୪ଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଡବଲ୍ସ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଥିବା ଚେକ୍‌ ଗଣରାଜ୍ୟର ମହିଳା ଖେଳାଳି ହେଲେନା ସୁକୋଭା ଟେନିସ୍‌ ହଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଫେମ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଓ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ବୋଲି ଷ୍ଟିଚ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ରୋଡ ଆଇଲାଣ୍ଡର ନ୍ୟୁପୋର୍ଟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ଏହି ଦୁଇ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ହଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଫେମ୍‌ରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ଜୁନିୟର ଏସିଆନ ରେସ୍‌ଲିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌:ଭାରତକୁ ୩ ରୌପ୍ୟ, ଗୋଟିଏ ବ୍ରୋଞ୍ଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୭(ପି.ଟି.)- ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଜୁନିୟର ଏସିଆନ୍‌ ରେସଲିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଶନିବାର ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ୩ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ୫ରୁ ୪ଜଣ ଭାରତୀୟ ରେସ୍‌ଲର ମେଡାଲ ରାଉଣ୍ଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ୬୫ କେ.ଜି. ବର୍ଗରେ କରନ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଚମ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ହୁସେନ ନାସିର ମେଡାଲ ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିପାରି ନ ଥିଲେ। ତେବେ ନବୀନ ୫୭ କେ.ଜି. ବର୍ଗରେ ଓ ବିଶାଲ କାଲିରମାନ ୭୦ କେ.ଜି. ବର୍ଗରେ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବାଉଟ୍‌ରେ ହାରି ରୌପ୍ୟ ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସଚିନ ଗିରି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବେ ବୋଲି ଚନ୍ତା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ଫାଇନାଲ ରାଉଣ୍ଡରେ ମାତ୍ର ୧ ମିନିଟ ୧୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଇରାନର ସଜାଦ ସାବେରାଲି ଗୋଲାମି ତାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ନିଜ ରେକର୍ଡରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଲେ ଆନସ୍‌

ନିଜ ରେକର୍ଡରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଲେ ଆନସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୭(ପି.ଟି.)- ଚେକ ଗଣରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟର ମହମ୍ମଦ ଆନସ ନିଜ ୪୦୦ ମିଟର ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଛନ୍ତି। ସେ ୪୫.୨୪ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ନେଇ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଗତ ଗୋଲ୍ଡକୋଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ୪୫.୩୧ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ନେଇ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହି ଅଭିଯାନ ଶେଷ କରିଥିଲେ ଓ ପଦକରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଏହା ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଆନସ୍‌ ଏବେ ପ୍ରାଗ୍‌ରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମହିଳା ୪୦୦ ମି. ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାରତର ଏମ୍‌.ଆର. ପୁଭାମ୍ମା ୫୩.୦୧ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ନେଇ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମାତ୍ର ୪ଜଣ ମହିଳା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ହକି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ:ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଜୟ

ହକି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ:ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଜୟ

ବୋଙ୍ଗାଲୁରୁ, ୨୨ା୭ (ପି.ଟି.)-ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଘରୋଇ ଦଳ ଶନିବାର ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳକୁ ୩-୧ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହି ବିଜୟ ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୨-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଲାଭ କରିଛି। ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଆରମ୍ଭରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଖେଳିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଏସଭି ସୁନୀଲ ଗୋଲ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗୋଲକିପର ରିଚାର୍ଡ ଜଏସ୍‌ ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ପଣ୍ଡ କରିଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଭାରତ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରି ଖେଳିଥିଲା।

ଜାତୀୟ ଯୁବ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌:ପୋଲ ଭୋଲ୍ଟରେ ରାକେଶଙ୍କ ନୂଆ ରେକର୍ଡ

ଜାତୀୟ ଯୁବ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌:ପୋଲ ଭୋଲ୍ଟରେ ରାକେଶଙ୍କ ନୂଆ ରେକର୍ଡ

ଭଦୋଦରା, ୨୨।୭(ପି.ଟି.)- ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ୧୫ତମ ଜାତୀୟ ଯୁବ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ରାକେଶ ଗୋଣ୍ଡ ପୋଲ୍‌ ଭୋଲ୍ଟରେ ନୂଆ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରି ରାକେଶ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ସେ ୪.୯୦ ମି. ଉଚ୍ଚତା ଡେଇଁ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହି କ୍ରମରେ ୨୦୧୭ରେ କହ୍ନାୟା ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିବା ୪.୭୫ ମିଟରକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏହି ପୋଲ ଭୋଲ୍ଟର ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗରେ ରହିଥିଲେ। ରାକେଶଙ୍କ ପଛକୁ ୪.୪୦ ମି. ଡେଇଁ ଶେଖର କୁମାର ପାଣ୍ଡେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ତାମିଲ୍‌ ନାଡ଼ୁର ଗଣେଶ ପ୍ରିୟାନ ୪.୨୦ ମି. ଡେଇଁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି।

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ