Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ବିଭାଜିତ ନ ହେଉ ଭାରତ

ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ବିଭାଜିତ ନ ହେଉ ଭାରତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୧୨(ପି.ଟି.)ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭିତ୍ତିରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ବିଭାଜିତ ହେଲେ ତା’ର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଭାରତ ବିଭାଜିତ ହେବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଓବାମା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଓବାମା କହିଛନ୍ତି, ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବାବେଳେ ମୋଦିଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ କେତେକ ଭଲ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଧାର୍ମିକ ସହିଷ୍ଣୁତା ଉପରେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଓବାମା କହିଥିଲେ, ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଭାରତକୁ ଭାଗ ଭାଗ ହେବାକୁ ଦିଆ ନ ଯାଉ। ଏଠାରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନେ ବିଶେଷକରି ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ ନିଜକୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜର ଅଂଶବିଶେଷ ବୋଲି ପରିଚୟ ଦେଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶରେ ଏଭଳି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଦ୍‌ଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ। ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଏଭଳି ମନୋଭାବକୁ ଭାରତ ସରକାର ଆଦର କରିବା ଉଚିତ। ଲୋକେ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ଅନେକ ଭିନ୍ନତା ଦେଖନ୍ତି। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଗୁଣସାମ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ। ଏହି ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ଉପରେ ଆମେ ସବୁବେଳେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ବରଂ, ଦେଶର ନାଗରିକମାନେ ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଜନେତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି କେଉଁ ବିଚାରଧାରାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛନ୍ତି ତାହା ସେମାନେ ନିଜକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ବେଶି ଜରୁରୀ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ରାଜନେତା କିଛି ଅନିଶ୍ଚିତ ବା ସନ୍ଦେହଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ନାଗରିକମାନେ ତାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି କି ବୋଲି ନିଜକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଉଚିତ। ରାଜନେତାମାନେ ଦର୍ପଣ ଭଳି, ଯହିଁରୁ ଏକ ସମୁଦାୟର ବିଚାରଧାରା ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ। ସାରା ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସମୁଦାୟ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ବଳି ପଡ଼ିବାକୁ ନାରାଜ ହେଲେ ସେମାନେ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ରାଜନେତାମାନଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରୁଥିବା ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଓବାମା କହିଛନ୍ତି। ଓବାମା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୫ ଜାନୁୟାରୀରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଭାରତରେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଜୋର୍‌ ଧରିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଓବାମା ଏଭଳି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଓବାମା ଶୁକ୍ରବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଗତ ଜାନୁୟାରୀରେ ଓବାମା ଅବସର ନେଇ ହ୍ବାଇଟ୍‌ ହାଉସ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତ।

ଜାତୀୟ |

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: କାହିଁକି ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: କାହିଁକି ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବିଜେପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହିଁକି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ। ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ କାହିଁକି ବିଳମ୍ବିତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସୋମବାର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ।

ଅଭିନବ ଢଙ୍ଗରେ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’କୁ ବିରୋଧ

ଅଭିନବ ଢଙ୍ଗରେ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’କୁ ବିରୋଧ

ଭିଲଓ୍ବାରା,୨୨।୧: ରାଜସ୍ଥାନର ଭିଲଓ୍ବାରା ଜିଲାରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଫିଲ୍ମ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’ର ରିଲିଜ୍‌କୁ ନେଇ ଅଭିନବ ଢଙ୍ଗରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ଏକ ପ୍ରତିଶତ ଧନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଶର ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି

ଏକ ପ୍ରତିଶତ ଧନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଶର ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୧: ଦେଶ ବିକାଶର ପ୍ରକୃତ ସତ୍ୟ ଏବେ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଛି। ଦେଶର ଏକ ପ୍ରତିଶତ ଧନୀଙ୍କ ପାଖରେ ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଥିବା ଅକ୍ସଫେମ୍‌ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଲୋୟାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ମାମଲାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହେବ ବିଚାର

ଲୋୟାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ମାମଲାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହେବ ବିଚାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧: ସିବିଆଇ ଜଜ୍‌ ବିଏଚ୍‌ ଲୋୟାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ।

ବ୍ରାଇଟ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍କୁଲ ମାମଲା: ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଛାତ୍ରୀ

ବ୍ରାଇଟ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍କୁଲ ମାମଲା: ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଛାତ୍ରୀ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୨।୧: ଲକ୍ଷ୍ନୌର ବ୍ରାଇଟ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍କୁଲରେ ଜଣେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କୁ ଛୁରିମାରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଛାତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କ ସୋମବାର ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଫସାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଯୋଗୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ ଅଖିଳେଶ

ଯୋଗୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ ଅଖିଳେଶ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୨।୧: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଦୋଷାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

ସାଇବର ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିଲେ କାରଗିଲ୍‌ ବୀର

ସାଇବର ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିଲେ କାରଗିଲ୍‌ ବୀର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧: ସେନା ଅଧିକାରୀ ଓ କାରଗିଲ୍‌ ସେନା ଏବେ ପ୍ରକୃତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଲଢୁଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚାଇନାର କିଛି ହ୍ୟାକର ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରାଇବା ଓ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଅକାମୀ କରିଦେଇଛନ୍ତି କାରଗିଲ୍‌ ବୀର।

ରୋବୋଟିକ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ରୋବୋଟିକ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ବଦୋଦରା, ୨୨।୧: ଦେଶର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲଜେନ୍ସି ଏବଂ ରୋବୋଟିକ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସୋମବାର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ପୋଡ଼ିଲେ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି

ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ପୋଡ଼ିଲେ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି

କଲିକତା, ୨୨।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ହାଓ୍ବଡା ଜିଲା ଦାସନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। କେତେକ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତତି ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏହା କରିଥିବା କୁହାଯାଇଛି

ତୁଟୁନାହିଁ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’ ବିବାଦ

ତୁଟୁନାହିଁ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’ ବିବାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧: ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲୀଙ୍କ ପିଲ୍ମ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’ର ରିଲିଜ୍‌କୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଥମୁନାହିଁ। ଫିଲ୍ମର ରିଲଜ୍‌ ଡେଟ୍‌ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ରୁଷ ସହିତ ଭାରତର ୩୯ ହଜାର କୋଟି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି

ରୁଷ ସହିତ ଭାରତର ୩୯ ହଜାର କୋଟି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧: ରୁଷ ସହିତ ଭାରତ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଏସ୍‌-୪୦୦ ଆଣ୍ଟି ମିଜାଇଲ ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମର ୩୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ଚୁଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ୩୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ଭାରତ ଓ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗିରଫ

ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୧: ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ସଦସ୍ୟ ଅବଦୁଲ୍‌ ସୁବାହନ କ୍ୟୁରେଶୀଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ଗିରଫ କରିଛି।