Dharitri News
ଫୁରସତ |

‘ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ’

‘ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ’ ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧।୧୨(ବନ୍ଦନା ସେଠୀ): ଓଡ଼ିଶା ମାଟିର ଝିଅ ସୋନିକା ରୟ। ନିଜର ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ବଳରେ ମଡେଲିଂ ଦୁନିଆରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି। ଫିଲିଫାଇନ୍ସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ‘ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏସିଆ ପାସିଫିକ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ’ରେ ସେ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ‘ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆ ପପୁଲାର’, ‘ଜନାୟା ମିସ୍‌ ବିୟୁଟିଫୁଲ୍‌’ ଏବଂ ‘ପିପୁଲ ଚଏସ୍‌’ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସୋନିକାଙ୍କ ଜଲ୍‌ଓ୍ବା ସାରା ବିଶ୍ୱ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୧୪ରେ ‘ମିସ୍‌ ଓଡ଼ିଶା’ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ରନର୍ସ ଅପ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି ୨୦୧୫ ଏବଂ ୨୦୧୭ରେ ଫେମିନା ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଭାଗ ନେଇ ‘ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୨’ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ଫିଲିଫାଇନ୍ସରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫେରିଥିବା ସୋନିକାଙ୍କ ସହ ଧରିତ୍ରୀର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର। ପ୍ର- ଫେମିନା ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍‌ର ଅନୁଭୂତି କିପରି ଥିଲା? ବହୁତ ବଢ଼ିଆ ଅନୁଭୂତି ଥିଲା। ଫିଲିଫାଇନ୍ସ ଭଲ ଦେଶ। ସେମାନେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ମୋତେ ସେଠାରେ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଭଲପାଇବା ମିଳିଛି। ଏମିତି କି, ସେମାନେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆଉଥରେ ଯିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଉଚ୍ଛ୍ବସିତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସହ ମୋତେ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ। କଲିକତା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଗାୟିକା ଉଷା ଉଥପ୍ପ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ। ପ୍ର- ପିପୁଲ୍‌ ଚଏସ୍‌ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ପାଇବା ପରେ କେମିତି ଲାଗିଥିଲା? ସେଠାକାର ଲୋକ ମୋତେ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ପିପୁଲ ଚଏସ୍‌ ସାଙ୍ଗକୁ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆ ପପୁଲାର ଆଓ୍ବାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ପାଇଲି। ମୋର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦେଖି ଏସିଆ ପାସଫିକ୍‌ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ମୋତେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆଉଥରେ ଭାରତରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ର- ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବା ପରେ ଟାଇଟଲ୍‌ ହାସଲ କରି ନ ପାରିବାର କାରଣ? ସେମାନେ ଅନ୍‌ ସ୍ପଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଗରୁ ସେମାନେ କେଉଁ ଦେଶକୁ ଟାଇଟଲ୍‌ ଦେବେ ତାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଯାଇଥାଆନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେମାନେ ବ୍ରାଜିଲ୍‌କୁ ଦେବା ପାଇଁ ଚୟନ କରିଥିଲେ। ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସରିଯାଇ ଥାଏ। ମୋତେ ଯେ ସେଠାରେ ଏତେ ଭଲପାଇବା ମିଳିବ ଏବଂ ସେଠାକାର ଲୋକେ ମୋତେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ପସନ୍ଦ କରିବେ, ତାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣା ନ ଥିଲା। ତେଣୁ ଯଦି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମୁଁ ସେଠାକୁ ଯାଏ, ତେବେ ‘ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏସିଆ ପାସିଫିକ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ’ ଟାଇଟଲ୍‌ ଜିତିପାରେ। ପ୍ର- ଆପଣଙ୍କର କେଉଁ ଉତ୍ତର ବିଚାରକଙ୍କୁ ବେଶି ଇମ୍ପ୍ରେସ୍‌ କରିଥିଲା ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି? ସେଠାରେ ବହୁତଗୁଡ଼ିଏ ରାଉଣ୍ଡ ରହିଥିଲା। ନଭେମ୍ବର ୧୦ରୁ ଆମର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସବୁଦିନ କିଛି କିଛି ଆକ୍ଟିଭିଟି ରହୁଥିଲା। ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ରାଉଣ୍ଡରେ ୧୮ଜଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ବିଚାରକ ଥିଲେ। ସେଠାରେ ମୋତେ ମୋ ଦେଶର ସଂସ୍କୃତି ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଏବଂ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଯାଇଥିବା କହିଥିଲି। ଓଡ଼ିଶା ଏକ ରାଜ୍ୟ ବୋଲି ସେଠାରେ ଅନେକେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ତା’ପରେ ମୁଁ ପୁରୀ ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲି। ଏ ସବୁ ଜାଣିବା ପରେ ବିଚାରକମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ର- ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୋଜନା କ’ଣ ରହିଛି? ‘ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ’ ପାଇଁ ମୋତେ ଏବେ ଅଫର ଆସିଛି। ଜୁନ୍‌ ମାସରେ ମୁଁ ଆଉଥରେ ଭାରତରୁ ‘ମିସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସ’ ପାଇଁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବି। ଫିଲିଫାଇନ୍ସରେ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ସେମାନେ ମୋ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌ ଫଲୋ କରୁଥିଲେ। ସବୁ ପରର୍ଫମାନ୍ସ ଦେଖିବା ପରେ ସେମାନେ ମୋତେ ଡାକିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇଟି ଓଡ଼ିଆ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବି। ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ‘ମୋ ଜୀବନ ତୁ ହି ତୁ’ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ନାମକରଣ ହୋଇନାହିଁ।

ଫୁରସତ |

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ ପ୍ୟାର କିୟା ତୋ ଡରନା କ୍ୟା’ରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅରବାଜ ଖାନ ସଲମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଉଥିବାର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଦୃଶ୍ୟରେ ଅରବାଜ୍‌ ସଲମାନଙ୍କୁ ଘୋଡା ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଠିକ୍‌ ଏପରି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଚାଇନାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ୟୁନ୍ନାନ ଅଞ୍ଚଳ ଜାଓଟାଙ୍ଗ ସହର ରାସ୍ତାରେ। ଗୁରୁବାର ଚାଇନାର ଜଣେ ମା’ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାପାଇଁ ନିଜ ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଥରେ ଅଥବା ଦିନେ ନୁହେଁ ବରଂ ମା’ ଲଗାତାର ତିନିଦିନ ଧରି ଏପରି କରିଆସୁଥିଲେ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ପରେ ଅବନତି ଦେଖାଯାଉଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକ ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ଖରାପ ହେଉଥିବାରୁ ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଛୋଟବେଳେ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ପଣିକିଆ ବା ଇଂରାଜୀରେ‘ମଲଟିପ୍ଲିକେସନ ଟେବୁଲ’ ପଢ଼ିଥିବେ ତ ନିଶ୍ଚୟ। କେହି କେହି ଏହାର ୨୫ଟି ଖନ୍ଦା ମନେରଖିଥାନ୍ତି ତ କେହି ଏହାର କେବଳ ୧୦ ଖନ୍ଦା। ବାକି ଗୁଣନ କରି ମାଲୁମ କରାଯାଇପାରେ। ତେବେ ଥରେ ଭାବି ଦେଖନ୍ତୁ ତ ୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମନେରଖିବା କଥାକୁ। ଅସମ୍ଭବ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଗିବ। ହେଲେ ଜଣେ ଶିଶୁ ଏପରି କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଶାହାରନ୍‌ପୁରରେ ରହୁଥିବା ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ‘ଚିରାଗ’।

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ବତଃ ଏହି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଗବେଷକ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କିଭଳି ଶିଶୁମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ସେ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ।

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ପରିବାର ପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା ରହିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନେ ପରିବାରର ପ୍ରତିଟି ଦାୟିତ୍ୱ ଭଲ ଭାବେ ତୁଲାଉଥିବାବେଳେ ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି।

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଆଧୁନିକତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଯୌଥ ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଗୋଟିଏରେ ସୀମିତ ରହୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେବା ସହଜ ହେଉଛି ଓ ତାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରୁଛି।

ମକରର ମହକ

ମକରର ମହକ

ମାଘର ଶୀତରେ ଆସେ ମକର। ଆଉ ମକର ଆସିଲେ, ଚାରିଆଡେ ଖେଳିଯାଏ ଖୁସିର ଲହରି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହାକୁ ପୋଙ୍ଗଲ ବା ସେମାନଙ୍କ ନୂଆ ବର୍ଷ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ମକରକୁ ନେଇ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। କେଉଁଠି ମକର ଚାଉଳ, ପିଠା ଓ ମିଠାରେ ମକରକୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ତ କେଉଁଠି କୁକୁଡ଼ା ଲଢେଇ ମକରର ମାହୋଲକୁ ସରଗରମ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ଗୁଡ଼ିଉଡ଼ାରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ମକରକୁ....

ଅଟ୍ରି

ଅଟ୍ରି

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣପ୍ରସ୍ରବଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯା’ଆସ ଲାଗି ରହୁଥିଲେ ହେଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏଠି ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଧ୍ୟାପିକା ତଥା ଅନୁବାଦିକା ମିନତି ପଟନାୟକ ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି... ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା କୁହୁଡିରେ ଆମ ଗାଁ। କୁହୁଡି ଜନତା ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରୁ ୮ମ ପଢିବା ପରେ ରାଉରକେଲାସ୍ଥିତ ଉଦିତ୍‌ନଗର ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରେ ନାଁ ଲେଖାଇଥିଲି। କାରଣ ରାଉରକେଲାରେ ବାପା ଚାକିରି କରୁଥିଲେ। ୧୯୬୫ରେ ସେଠାରୁ ଏକାଦଶ ପାସ୍‌ କରିବା ପରେ ସମ୍ବଲପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପି.ୟୁ ସାରି ପୁରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବି.ଏ. ପଢିଥିଲି।

ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ

ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ

ଲଣ୍ଡନ: ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରୁଥିବା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ମହାକାଶର ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟିରେ ମସ୍ତିଷ୍କର ଉପର ସ୍ତରରେ ସେରିବ୍ରୋସ୍ପାଇନାଲ୍‌ ଫ୍ଲୁଇଡ୍‌ ପହଞ୍ଚିପାରି ନ ଥାଏ।

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି ଗେବଷକ କହିଛନ୍ତି। ସଭ୍ୟ ମାନବ ପ୍ରତିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଥାଏ।

ନୂଆ ସ୍ବାଦ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ

ନୂଆ ସ୍ବାଦ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ

ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ : ମନୁଷ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାର ସ୍ବାଦ ଯୋଗୁ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ସପ୍ତମ ପ୍ରକାର ସ୍ବାଦ ଯାହାକି ମନୁଷ୍ୟଠାରେ ରହିଥିବା ଗବେଷକ ଜାଣି ପାରିଛନ୍ତି।